Nefes Tutma Teknikleri

Konu, 'Zıpkınla Balık Avcılığı' kısmında poyrazzz tarafından paylaşıldı.

1. poyrazzz

poyrazzz

Favori Kamış:
    zıpkın olta
    En İyi Avı:
    turna levrek
    Arkadaşlar Yeni Üye Oldum 60 Lik Zipkin Ile Amatör Avlaniyordum Artik Işi Profesyonelleştirmek Istiyorum Nefes Teknikleri Hakkinda Bilgisi Olan Varmi Nasil Daha Çopk Nefes Tutulur.ayrica Ideal Zipkin Ve Malzemeler Nelerdir.

2. kurusıkı

kurusıkı

Favori Kamış:
    yilmaz maske, modifiye(borusu uzatılmıs) yılmaz şnorkel, pacoz bır palet,yılmaz zıpkın90lık
    En İyi Avı:
    2kılo cıvarında çütre
    merhaba arkadasım

nefes tutma teknıgı aslında yoktur
    bu benım fıkrım
    medıtasyon kafayı bosaltma falan fıstan ıste
    1. kural hergun 3-5 kılometre kosacaksın bu duz kosu agır tempoda olabılır
    cıgerlerın genısleyecek
    kapasten artacak
    ama ılk seferde bence kendını zorlama
    yanı ısın puf noktası antreman
    dalmadan once derın bır nefes alıp dalanlar var bu yanlıs
    derın nefesı aldıktan sonra yavasca verıp arkasına 2 tur normal nefes alırsan daha derın ve saglam nefes alabılırsın
    ama dıkkat et asagıda sıkıstıradabılır senı saglık acısından
    alabıldıgın kadar nefes alman dogru degıl yınede sen bılırsın sonra bronslarım yırtıldı falan bılmem cıgerlerınden kan bılem gelır allah korusun
    pusuya yattın beklıyon eger kalbının atıslarını hıssetmeye ve dıyaframın kasılmaya baslarsa hıc durma cık
    dalarken belıne koluna dolasacak seyler alma
    cakısız asla dalma
    magra kovuklarına elınden geldıgınce gırme kafanı ıcerıye uzatma
    gormek ıstıyorsan gunduz yanında bır fener tası burada bu sekılde balık avlayanlar duydum
    pusuya yatacagın yerı once kontrol et sonra yat
    altından senı urkutebılecek panıge neden olacak seyler cıkabılır
    makaralı zıpkın kullanmak bıraz pahalı bır ıs
    onun yerınede bır samandıra samandıranın ucuna balık telını takarsın
    15-20 artık dalacagın derınlıge gore uzunlugunu ayarlayabılecegın naylon kalın ıpler var ucuna bagla onuda zıpkına
    trofemı vurdun
    bırak gıtsın
    daha sonra balık yorulacaktır
    ve daha rahat cıkartırsın
    valla benden bu kadar bende profosyonel degılım
    etrafımızdakı abılerımızden ogrendık bu kadarını
    hatamız varsa profosyonel arkadasların duzeltmelerını beklıyorum
    belkı bıraz farklı seylerde kapabılırız
    tesekkurler

3. zıpkın

zıpkın

Favori Kamış:
    SEACSUB X FIRE & APNEA(Hold your breath)
    En İyi Avı:
    Dostluk
    Çok güzel bir yazı olmuş eline sağlık kurusıkı.Nefes tutmak antremanla geliştirilir Bunun yollarından birisi şudur.Sessiz sakin bir oda da sırt üstü yatağa yatıp önce konsantre olucaksın.Daha sonra 5 saniye derin nefes al ver, 10 saniye normal nefes alıp, sonra diyaframı geri iktirme haraketi olan nefes alıp aniden göbeğimizi şişirir gibi havayı göbeğimize doğru iteriz.Bu haraketide 2 kez ard arda yaptıktan osnra üçüncüde derin nefes alıp tut ve kronemetreye bas.Zorlanmaya başladığın anda nefesini bırak, yavaş ve derin nefeslerle dinlen 5 dk sonra aynılarını tekrarla, fırsat buldukça bu antremanı tekrarla.

4. fb_fd

fb_fd fatih

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    En İyi Avı:
    valla ne desem yalan olur
    selam arkadaşlar birde ben ekliyim

sigara içersen hemen bırak çok fark eder bu arada yeniysen fazla derine dalma ve dalarken tabi benim kadar dalmassın ama kulaklık takarsan iyi olur ben takmadım geçen sene onun için dalamadım...

5. suat

suat

Favori Kamış:
    zıpkın
    En İyi Avı:
    kırlangıc 1 kilo üzeri onuda vuramazdımda hayvan kacmadı 1 karışmesafeye kadar yanaştırdım zıpkını
    jak boeno nun serbest dalış kitabı var okursan nefes tutmadan antreman tekniklerine agoşondan mendirek avına kadar bir cok konuda yardımı olacagına inanıyorum buarada sen sen ol sakın kulaklarım rahatsız oluyor kulak tıkacı vb bir seyler kullanma dipte basıncın etkisi ile daha ileri gidip seni üzebilir

6. V L K

V L K

aman arkadaşım dalarken kulak tıkacı veya kulaklık kullanman senin için çok daha tehlikeli olabilir su altında basınçla o tıkaç kulak zarını deler! Eğer dalarken kulağında ağrı oluyorsa kulak dengeleme hareketini ya tam olarak yapmıyorsun ya da kulağında başka bir sorun olabilir.

7. poyrazzz

poyrazzz

Favori Kamış:
    zıpkın olta
    En İyi Avı:
    turna levrek
    arkadaşlar çok teşekkür ederim

vermiş olduğunuz bilgilerden ötürü çok teşekkür ederim zıpkın avcılığı bilgi isteyen bir iş bilinçsizce yapılan avcılık avcıya zarar verebilir

Son düzenleme: 30 Mayıs 2006
  8. suat

suat

Favori Kamış:
    zıpkın
    En İyi Avı:
    kırlangıc 1 kilo üzeri onuda vuramazdımda hayvan kacmadı 1 karışmesafeye kadar yanaştırdım zıpkını
    söyledigim kitabı temin etmeye calış aradıgın bütün sorularının cevabını bulacaksın

9. Race76

Race76

Favori Kamış:
    Zıpkın
    En İyi Avı:
    3,5 kilo ahtapot
    Bence varsa İlk Olarak Sigarayı Hayatında Cıkarıcaksın Daha Sonra Duzenlı Sporla Su altında uzun Süre Kalmak Mümkün

10. gokmenturan

gokmenturan

Favori Kamış:
    Olta ve Zıpkın
    En İyi Avı:
    5 kg sazan
    Sigarayı bırakmak en başta geliyor.Bir de eczanelerde satılan nefes açıcı fıs fıs süper ya, nefesimi bitiremiyorum :eek: :eek: :eek:

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 9 Haziran 2007
  11. fb_fd

fb_fd fatih

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    En İyi Avı:
    valla ne desem yalan olur
    ya ben bişey anlamadım

bu nasıl doktor

adam bana kulağına takmadan girme dedi :confused:
    demek ki bilgi değl tecrübe lazım :eek:
    tşkr...

12. ogustos

ogustos

Favori Kamış:
    olta
    valla ben yüzmeye giderken hocalar bol bol sarımsak yiyin derlerdi.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 17 Ekim 2007
  13. Suatreis

Suatreis

Daliş benim için çok çok yeni bir deneyim ancak sarımsak konusunda hocalarınız haklı. Sarımsak kan basıncının düzenlenmesinde yardımcı bir unsurdur. Bu işin ustaları daha iyi bilir su altında kan basıncının aniden değişmesi olası ve çok tehlikeli bir durumdur. Her koşulda sarımsak kan basıncını düzenlemeye yardımcıdır ve özellik beyin kılcal damarlarının elastikiyetinin korunmasında oldukça faydalıdır.

iyidir sarımsak iyidiiiiir. fit tutar adamı.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 17 Ekim 2007
  14. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    Sevgili Poyraz ,sağolsun arkadaşlar sana yardımcı olmaya çalışmışlar.Ama yinede bir profesyonele danışmadan bu işe kalkışma.Çünkü su altı acı sürprizlerle dolu bir dünya.Aramızdan bir kardeşimizin bu acı sürprizlerden biri ile karşılaşmasını istemem.Lütfen dikkatli ol!

15. atomik07

atomik07

Favori Kamış:
    Zıpkın, Olta
    En İyi Avı:
    17 kg Akya
    ALINTIDIR (JAK BOENO)
    Apnea ve sualtı avcılığı için, ciğerlerin doğru ve tam doldurulmaları çok önem taşır. Bu işlem, tamamen teknik bir konudur ve sağlıklı bir bünyenin kolaylıkla başarabileceği bir işlemdir.

Konsantrasyon, zihin gücü ve düşünce becerisi, nefesli dalışın psikolojik kısmını yani yarısını oluşturur. Bu becerileri geliştirmek için, konu hakkında bilgi toplamak, okumak ve bol bol antrenman gerekiyor. İşin diğer yarısı, doğru nefes alıp verme, ciğerlerin tam ve doğru doldurulmaları, diyafram kullanımı, nefes tutma şekil ve teknikleri gibi parametrelerden oluşur.

Sıkça bahsedilen ciğer kapasitesi deyimi, ciğerlerimizin tam dolu olduğu zaman, içindeki havanın hacmini ifade eder. Standartlar dahilinde ortalama değer 6 litredir. Ciğer hacmi 9-10 litreyi bulan insanlar olduğu gibi, 4 litre ile sınırlı olanlar da mevcut.

Ciğer kapasitesinin yüksek olması, avantajdır, ancak herşey demek değildir. Önemli olan, ciğerlerimize doldurduğumuz havayı, mümkün olduğu kadar ekonomik ve dikkatle kullanmaktır. En çok oksijeni kaslarımız tüketir. Bunun anlamı, sualtında iken mümküm olduğu kadar, suya uyum sağlamak, ağır hareket etmek, gereksiz devinimlerden kaçınmaktır. Bu disiplinin, avcılık için de çok önem taşıdığını unutmayalım.

Doğru nefes alıp vermek ve hipervantilasyon
    Vantilasyon ritmi, organizmanın, ihtiyaç duyduğu oksijen miktarına göre belirlenir. Kandaki karbondioksit miktarının yükselmesi ve oksijen miktarının düşmesi, nefes alma ihtiyacı oluşturur. Nefesimizi tuttuğumuz andan itibaren, organizmanın oksijen ihtiyacı, ciğerlerimizde, depoladığımız havadan kullanılacaktır.

Ne kadar az oksijen tüketirsek, nefes tutma süresi uzar, ancak tehlike sınırı olduğunu da hatırlatalım.

Oksijeni, kandaki kırmızı hücreler taşır. Bu hücreler, her zaman satüredir, yani, hava ile temas ettikleri anda, yüklenebilecekleri tüm oksijeni alırlar. Bu özellik, çok önemli bir konunun anlaşılmasına yardımcı olacaktır ; Hipervantilasyon

Derin ve arka arkaya yapılan nefes alıp verme işlemine hipervantilasyon diyoruz. Nefesli dalış ve sualtı avcılığının, bugünkü seviyelerine henüz ulaşmadığı 60 lı yıllarda, hipervantilasyonun, apnea süresini uzattığı ve yapılmasında fayda olduğu düşünülüyordu. Ancak, bu tekniğin son derece riskli ve hatta senkop sonucu ölüme neden olabileceği artık biliniyor. Kırmızı hücrelerin, her zaman oksijenle tam olarak yüklendiğini biliyoruz, o halde, nefes alıp verme sıklığı ve derinliği ne olursa olsun, bu hücreler, alabileceğinden daha fazla oksijen yüklenemez, yani kandaki oksijen miktarı artmaz ancak başka bir olay meydana gelir.

Karbondioksit seviyesi, kritik uyarı noktasının altında kalır. Nefes alma ihtiyacını belirleyen bu seviye, alt sınırda olduğu için nefes almaya ihtiyaç duymayız, halbuki oksijen tükenmeye devam etmektedir.

Sualtında iken, kendimiz çok konforlu hissederiz ve organizmamızın oksijene ihtiyacı olduğu halde, uyarı sistemini kandırdığımız için, hava alma ihtiyacı oluşmaz. Çıkışa geçtiğimiz zaman geç kalınmış ise, bilinç kaybı ve bayılma, birden gelir ve eğer yalnız isek, boğulma ve ölümle sonuçlar. Apneistlerin ve sualtı avcılarının en büyük düşmanı olan Senkop meydana gelir. Bu nedenle, özellikle yeni başlayanlar için çok önemli bir temel uyarı yapmak gerekiyor ; Kesinlikle Hipervantilasyon Yapmayınız

Nefes alıp verme ritmi, sakin ve uzun periyodlu olmalıdır. Av sırasında, nefes nefese kaldı iseniz, muhakkak ara verin, tekneye veya kıyıya çıkın, birkaç balık ayıklayın, yer değiştirin veya partnerinizle sohbet edin ve en az 10 dakika soluklanın.

Avlanma ritmi çok önemlidir. Örnek vermek gerekirse, 10 metrelerde avlanıyorsanız, iniş çıkış dahil 1 - 1,15 dakika, iyi bir performanstır. Bu süreyi aşmamak kaydı ile, her dalış arasına, ortalama 3 dakika soluklanma koyarsanız, uzun süre av yapabilirsiniz

Ciğerlerin tam doldurulması
    Ciğerlerimiz, kaburgalarımız ve alt kısımda bulunan diyafram kası ile çevrelenir. Öncelikle diyaframın, aşağı hareketi, sonra, kaburga ve köprücük kemiklerinin ileri ve yukarı hareketleri ile ciğerler şişer, aynı hareketlerin tersi ile söner. Oturduğumuz yerde veya dinlenirken, dolum işlemi oldukça sınırlıdır.

Gerektiği kadar hava alır ve veririz. Oysa, nefesli dalış için, dolum işleminin, ciğerlerin en uç noktalarına kadar yapılması gerekiyor. Bu işlem birkaç safhadan oluşur.

Satıhta gerektiği gibi soluklanıp gevşediniz. Kalp ve nefes alıp verme ritminiz normal sınırlarda.

Ciğerlerinizi zorlamadan nefesinizi verdikten sonra, önce diyaframınızı çalıştırarak, ciğerlerin alt ve uç kısımlarını tam olarak doldurun. Bunu yapabilmek için, göğsünüzü kullanmadan, karnınızı, bir hamile gibi şişirin. Bu işlem sonucu, diyaframınız, alabileceği en aşağı pozisyonu alacaktır. Hemen arkasından, karnınızın pozisyonunu bozmadan, göğsünüzü şişirin ve dolum işlemini, omuzlarınızı biraz geri alarak tamamlayın. Bu çalışmayı, karada, yere bağdaş kurarak ve belinizde sizi sıkan bir şey olmadan çalışabilirsiniz.

Boşaltma işlemi de aynı şekilde tersine sıra ile yapılır. Ciğerlerinizi tamamen boşaltmak için efor sarfetmeyin.
    Karnınızı şişirebilmeniz için, kullandığınız ağırlık kemerinin esnek malzemeden olması gerekiyor.

Nefesin tutulması
    Ciğerlerinizi tam olarak doldurdunuz. Sıra deponun ağzını kapatmaya geldi. Ciğerlerin kapatılma yöntemi oldukça önemlidir. Özellikle yeni başlayanlar, bu konuda sıkça hata yaparlar.

Nefesinizi, diyaframdan tutabilirsiniz. Bu durumda, diyafram kasılır ve o pozisyonda kalır. Ciğerleri sürekli aşağı çekili tuttuğu için de siz nefesinizi tutmuş olursunuz. Ciğerlerinizi doldurduktan sonra, ağzınızı kapatmadan bu şekilde nefesinizi tutabilirsiniz.

Diyafram oldukça büyük bir kastır ve çalıştığı zaman çok oksijen tüketir. Nefes tutmak için, diyaframınızı kasıyorsanız hem belirli oranda stres yaşarsınız hem de, apnea süreniz kısalır.

Ciğerlerinizi bir balon gibi düşünün. Havanın tek çıkış yolu olan gırtlağınızı kapatırsanız, bu balonun ağzını bağlamış olursunuz. Yutkunma işlemi sırasında, nefes borunuz nasıl kapanıyorsa, aynı işlemi bilinçli olarak yapmayı deneyin. Tarifinden daha kolay olduğunu göreceksiniz. Nefesinizi, gırtlağınız ile tuttuktan sonra, diyafram ve göğüs kafesiniz rahat pozisyonda serbest bırakın, ciğerlerinizdeki hava, her noktaya aynı basıncı uygulayacağı için, nefes tutmanın meydana getirdiği stresi en aza indirger.

Birkaç püf noktası

Ciğerlerini, hiçbirzaman patlayacakmış kadar doldurmayın

Kesinlikle hipervantilasyon yapmayın

Oksijen ihtiyacınız sizi zorlamadan önce, henüz rahat iken, işinizi bitirip çıkmaya bakın

Nefesli dalış, belirli disiplinler haricinde, ve özellikle sualtı avcılığı için kullanıldığında, bir yarışma olmamalıdır. Bu sporu, kendi zevkiniz ve huzurunuz için severek yapın.

Her zaman doğru malzeme kullanın.

Saygılarımla

Jak BOENO

16. prefesör

prefesör

Merhaba arkadaşlar yazdığınız çoğu bilgilere katılmıyorum.sigara konusunda haklısınız iyi bir nefes tutma işi için sürekli diyafram çalışması yapmak lazım diyaframdan nefes tutarsanız çok rahat edersiniz ve ayrıca arkadaşım sana balık avı için sürekli düzenlenen kurslar var onlara katılmanı tavsiye ederim.

bu kurslar da nasıl dalış yapılır nefes nasıl tutulur vs. kafana takılan her türlü şeylerde yardımcı oluyorlar önemli olan uygulamadır.yazılanlar bilgidir sadece denizde çok farkedersin yukarıda bahsettğim gibi diyafram nefesi alacaksın.kendini geliştirirsen 3 dk.rahat kalırsın.

17. ermanunal01

ermanunal01

Favori Kamış:
    Zıpkın,Olta
    En İyi Avı:
    Ahtapot 1 kg
    Abiler Ben Dediğiniz Taktikleri Yaptım İlk 37 Saniye Sonra 44 sn sonra ise 50 sn yaptım.Yaşım 13 Benim İçin İdael Mi?

18. kskkörfez35/5kost

kskkörfez35/5kost

Favori Kamış:
    zıpkın,olta
    En İyi Avı:
    levrek3 kilo ahtapot 3 ve altı
    bu tekniyi bir kaç kez denedim işe yarıyor ama zor durumlarda denenmesini tavsiye ederim maskenizinde iyi olması şart maskene bastırıp bir kere maskenin içindeki nefesi çekip bıraktığın zmn ciyerler çok da az olsa oynar bu da ciyerlerin çalışmasını az da olsa sağlar sana 15 saniyeye yakın bir oksijen sağlar güzel bir soruymuş sorduğun için teşekkürler ve bende çok az teknik biliyorum daha iyi bilgiler veren arkadaşlarada teşekkürler

Son düzenleme: 19 Haziran 2007
  19. ozo

ozo

arkadaşlar ben yeni başladım bu işe. çok sigara içtiğim için nefesimi suyun altında 30 saniyeden fazla tutamıyorum. o yüzden genelde yukarıdan aşağıya doğru avlanıyorum. sizden öğrenmek istediğim bir şey var. tabi bu konu hakkında tıbbi bilgisi olan yada daha önce deneyen arkadaşlara soruyorum. ben nefesimi tutup dalacağım sırada elimde ucunda büyük bir balok olan ağızlıklı bir hortum benzeri bir aparat alsam. nefesimi tuttuktan sonra suya dalsam. nefes almaya ihtiyaç duyduğumda elimdeki boru+balon yapımı aparatın içine ciğerlerimdeki havayı üfleyip şişirsem ve tekrar balonda biriken havayı soluyarak 30-45 saniye su altında kalmaya devam etsem herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşırmıyım. bunu merak ediyorum. sonuçta ben sucuba yaptığım için biliyorum. aniden tüpteki havamız bittiğinde yada regülatörde bir arıza olduğu zaman üstümüze giydiğimiz BC nin içinde her zaman biraz hava bulunur. BC nin tahliye hortumunu ağzımıza alıp içerdeki mevcut havayı soluyarak bazen 2-3 dakika su altında kalabiliyoruz. Daha doğrusu yukarı çıkmak için bu hava bize 2-3 dakika yetiyor. aynısını serbest dalışta daha basit bir sistemle bir hortum ve ucuna bağlı bir balon ile yapsak ne gibi bir sonuç olur. Cevap bekliyorum.

20. kskkörfez35/5kost

kskkörfez35/5kost

Favori Kamış:
    zıpkın,olta
    En İyi Avı:
    levrek3 kilo ahtapot 3 ve altı
    serberst dalışta öyle bir teknik daha duymadım ve görmedim ve bildiyim 5 metreden sonra o hortumdan havayı çekemez sin basıçla alakalı bişi olduğunu sanıyorum üsten bir pompa yardımı ile olsa bişi diyemem ama bence çok zahmetli bir iş olur yaparsanda bildiklerim bu kadar yanlışım varsa düzeltin lütfen