Bugün dehşet, inanılmaz avlandık!

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında refikhan tarafından paylaşıldı.

1. refikhan

refikhan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sudak-Senatör 4,5 Kilo
    Sevgili gönül dostları, daha önce karşılaşmadığım için yazma gereği duydum.

Bakım için götürdüğünüz bir deniz motoru için tarafınızdan onay alınmadan sökme, takma ve çalıştırma için para istenebilir mi?

Biz bugün Adrenalin Neco kardeşim ile boyle bir durumla karşı karsiya kaldik.

Telefon ile bize arıza olduğu ve 400 TL masraf olduğu belirtildi. Bize sunulan alternatifler motoru söktük dağıldı, yaptırmayıp çuvalla parça parça alırsan 150 TL, Toplanıp alırsan(calisip calismadigi belli değil) 225 TL, tamir edilip çalısır teslim edilirse 400 TL.

Kaldı ki motoru verirken "size sorarız, onay vermezseniz yapmayız, vermezseniz para istemeyiz, biz birşey yapmayız" dendi. Ve sökme ile ilgili bir para o iki kişi tarafından bize beyan edilmedi.Sırtımız sıvazlandı.

Sonuçta biz işin parasında değiliz. Moralimiz çok bozuldu.

Tüm gruba soruyorum, hata bizim mi?.

Bu işin prosedürü boyle mi?

Sonuçta biz yine de onlar istedi diye ("Sözde lutufta bulunup indirim yaptılar!")100 TL verdik. Ara sıra geri vitese geçmeyen toplu halde teslim ettiğimiz motorumuzu, parça, parça çuvala doldurup, arabamıza koyduk. Cebinizden para vererek.

Denize çıkıyoruz. Önce çocuklarımız, sonra eşlerimiz ve kendimiz için 150 TL yi manevi değerlerimiz üzerine çıkartamayız. Kimsenin emeğini çiğneyemeyiz.

En acısı ise, yaşlı ustanın gözlerini pörtletip, sesi titreyerek Bize." SİZ YANLIŞ İNSANLARSINIZ" demesiydi...
    Benim gözümde röntgen cihazımı var. Motoru açmadan arızayı ve fiyatını söyleyeyim demesiydi.

1- Sizce biz gerçekten yanlış insanlarmıyız bu anlattıklarımla?

2- Bursa' da sizce biz bu olayı hangi firma ve firmaya bağlı usta ile yaşamış olabiliriz..? Acaba bir düzenek mi? (Daha önce yaşayan var mı?)

Rahatsız ettim kusura bakmayın ama biz Necati kardeşimle çok rahatsız olduk, üzüldük.

Hobisi olan adam, hobisi için kimsenin hakkını yemez ve cebinden çıkan parayı gözü görmez.... Halde eyvallah bize... Hobaaa:))

2. mertparlak

mertparlak Mert PARLAK

En İyi Avı:
    300Gr İstavrit
    bursada bu işi yapan 3 kişi biliyorum ben biri eski halin orda bir diğeri eski halin altındaki köprünün orda diğeri ise kiremitçi mahallesindeydi şimdi nereye gitti bilmiyorum

3. mertparlak

mertparlak Mert PARLAK

En İyi Avı:
    300Gr İstavrit
    Arıza tespiti için söktüyse normal şartlarda bu işlemler ücretlidir servis destek ücretine girer ancak sizin deyiminizle arıza tespitine para almıyacağını beyan etmiş bu yüzden almaması gerekiyor normalde 1 vida sökse 50 ila 100 lira yazıyorlar

4. aknysfsrn

aknysfsrn AKINYUSUF

Favori Kamış:
    D.A.M SPEZIPOWER TELE SURF 420
    Favori Makine:
    Shimano aero
    En İyi Avı:
    Yumurtalık Pistaş mevkii LAGOS 5 kg
    Her ne olursa olsun tamirciye verilen bir malzeme müşterinin onayı olmadan tamir edilmez bu bir ikincisi sökülen bir parça var ise ve müşteri yaptırmaktan vazgeçtiyse sökme takma parası adı altında sembolik bir rakam alınır ama çıkıpta çuvala koyup verilme gibi bir durum hiçbir teknik serviste söz konusu bile olduğunu sanmıyorum nasıl verilirse öyle geri alınır egerki motoru verdiğiniz yer sallapati bir yer degilse şikayet edebilirsiniz sizinki kıbrıs usulüne dönmüş ( saglam olan bir motor parçasını parçalayarak gümrükten yedek parça , eski parça adı altında çıkarıyorlar ) :) türkiyede kişide işinin ehliyse tekrar birleştiriyor

5. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Shimano Antares/Vengeance/SuperAero Lineaffe_Spider Surf Okuma_VSystem/hellios/x-safina
    Favori Makine:
    Daiwa_Entoh/Ballistic Shimano_Aernos/KİSU/BULL'S AlbaStar.Pasha 60
    En İyi Avı:
    Yayın/Turna/Alabalık Eşkina/Levrek/Palamut/Lüfer/Kalkan
    refikhan bey yaşanan olay üzücü, konuşalan konuların lafta kalması artniyetli insanlar için iyi bir malzeme oluyor.

konusu geçen usta bence bu durumu lehine çevirmek için yol izlemiş. olması gereken tekşey şu,

arıza tespitini yaparız. tamir ettirmezseniz arıza tespiti iiçin ......tl alırız. tamir ettirecek olursanız sadece tamir ücreti alırız. dicekti bukadar.

bu konuda haklı yada haksız diye ayırt etmek doğru değil, yapılan muamele ve uygulma hiç hoş değil, sizin mağduriyetinizde ortada. geçmiş olsun

6. bearing

bearing erdal demir

suç sizde maalesef.

servisler, hiçbir işlem yapmasa bile arızanın tespiti veya kontrol için sembolik bir bedel altında ücret talep etme hakları vardır. zira siz servisin teknik bilgisinden faydalanarak arızanın ne olduğunu öğreniyorsunuz. serviste zamanını ve emeğini harcayarak arızanın ne olduğunu bulmaya çalışıyorlar. bu harcanan zamanın ve emeğin elbette bir ücreti olacaktır.

bu tür servislere motoru teslim ederken, motorun mevcut arıza sorununu ve motoru bu arıza dışında, başka hiçbir sorunu olmadığını, arıza dışında diğer parçalarının çalışır ve toplu halde teslim ettiğinize dair iki tarafça imzalanmış servis teslim tutanağı adı altında bir tutanak altına almanız ve evrakın bir kopyasını saklamanız gerekirdi. siz sanırım bunu da yapmamışsınız.

aksi halde açıkladığınız gibi sorunların çıkması bir tarafa, böyle bir motor teslim etmediğiniz veya parçalanmış halde teslim ettiğiniz gibi ithamlarla karşılaşmanız olası. hatta motorun içinden parça söküp, kendilerine menfaat temin etseler dahi hiçbir hak iddia edemezsiniz.

elinizde servis teslim tutanağı olsaydı, motoru toplu halde size ilk verdiğiniz halde teslim etmeleri gerekir, aksi halde hem cezai hem de tazminat yolları açık olurdu.

bundan sonradaki zamanlarda, motor olsun, cep telefonu olsun veya elektronik veya servis tarafından tamir edilmesi gereken ne varsa, öncelikle birlikte servis teslim tutanağı imzalamayı ve arıza dışında cihazın mevcut durumu hakkında özet belirtmeyi unutmayın ki mağdur olmayasınız.

7. berkerbaris

berkerbaris berker baris

Gecmis olsun. Takmayin kafaya diyecegim ama sizi anliyorum kolay degil. Bastan iyiymis numarasi yapan art niyetli insan dolu ortalik. Cig sut emmis insaoglu.