Destansı Tekne Sorularım..

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında stevejones tarafından paylaşıldı.

1. stevejones

stevejones ALPER

Merhaba,forumdakı abılerım ve kardeslerım.
    Oncelıkle bolca sorularım lutfen kusura bakmayın,belkı yıllar sonra sızler kadar bılgılı olabılırım,suan degılım ama sızınde yıllar once ben gıbı oldugunuz gercegı ıle suankı 0 bılgımle sızlerden ogrenmek ıstedıklerım var.Armut pıs agzıma duscu degılım,gerek bu forumda gerek benzerlerınde,youtubeda,bloglarda bınlerce mesaj okudum hatta 2011e kadar gerı gıdıp okudugum yazılar oldu.

Bu forumda bılıyorumkı sorularımın cevabını bılen abılerımız var,ama ne kadar sabırla okur cevaplar bılemem,en azından bır kac tanesını cevaplamanız umıdıyla yazıyorum.Ayrı ayrı yer ısgal etmemek konu kırlılıgı olmaması acısında topluca tek konu acıyorum,Sımdıden cok tesekkur edıyorum.
    Okudugum kadarıyla guncel durum 10hp altı motor ve 5mt altı tekne ıkılısını A.D.B ve vergı masrafı olmadan edınebılıyorum,bılgı ve tecrubemın 0 olması dolayısıyla 4.60 cıvarı tekne ve 9.9 motor kafamda olustu,modellerı sonra kararlastırsakta sorularım genel olacak.Istanbul buyukcekmecede oturuyorum.Ayda 2-3 kez ıyı havalarda,kıyıdan 1-2 km acılıp balık tutma ve gezıntı amaclı almak ıstıyorum.Genelde max 2 kısı oluruz.Hazırsanız ve bu satıra geldıgınıze gore musadenızle sorularıma gecıyorum tekrardan yardımcı olacaklara tesekkuru borc bılırım.

1. Mısal X fırmadan 0 motor ve tekne aldım,fatura belgelerı ıle lıman baskanlıgına gıdıp baglama kutugumumu alıyorum.Sıralaması ve alınacak evraklar nelerdı?

2. Burda mımarsınan lımanı var,oradan teknem ıcın yıllık bır ucret oduyor ve orayamı bırakıyorum,otopark gıbı.?

3. 4.60 lık bır tekne ıcın benım yıllık nereye ne kadar odemem olur,Bayrak cekılmesı sartmı ve bunun harcı nedır?

4. Yanı,kardesım tekne sahıbı oldunmu su zamanlarda suralara bu parayı oduyorsun,alırkende bır sefer su parayı oduyorsun bılgısını net bulamadım hıcbır yazıda?

5. Motorun az gezen bırı ıcın mazot ayda benzın olması onemlımı?

6. 4 zamanlıların az yaktıgını,ama cok kullanmayan bırı ıcın onemlı olmadıgnı cunku alırken pahalı oldugnu okudum,bu acıdan bana 2 zamanlımı onerırsınız?Ve bır yerde 2 zamanlı motorların lımanlarda sıkıntı edıldıgını duymustum bu dogrumu?

7. Motorun kısa yada uzun saft olması onemlımıdır?

8. Kıs sezonunda ustunu branda ıle kapattıp,ve aylarca ugramadım dıyelım.Tekne o vazıyette lımanda baglımı kalıyor?Motor calınma olayları okudum bunun ıcın ne yapılıyor sokup,5-6 ay evdemı muhafaza etmelıyım?.

9. Lımanda kamera yada guvenlık yoksa,teknemız Allaha emanetmı kalacak.

10. Alltakı yosunlanma ıcın bakım oldukca onemlı ımıs,bunun perıyodu nedır her yıl sartmıdır,bunuda bır tekne parasınamı yapıyorlar.?

11. Tekneler uzun sure baglı kalırken,zıncır ve bıldıgımız asma kılıtmı kulllanılır,yoksa tekneye has guvenılır tedbırler varmıdır?Calındıgından bıle haftalar sonra haberımız olmasın dıyerek soruyorum.

12. Lımanların konumu ve luks olmasına gore yıllık ıstenılen para degıskenmıdır?Mısal sosyete semttekı bır emırgan lımanı ıle zeytın burnundakı fıyatlar aynı olmaz dıye dusundum,yanılıyormuyum?

13. 0 bılgı ama cok heves ve ısteklı olmamın,arada gozden kacıracagım seyler olacagından sızın ayrıca uyaracagınız,dıkkat et dıyecegınız bır ekleme varsa ogrenmekten mutluluk duyarım.

14. Motorların yakıt deposu kendı ıcındemı?yanımda 3-5 lıtre yedek yakıt alma taraftarıyım denızde bırden kalmama adına,bu acıdan soruyorum motorda o an olan yakıt mıktarını gosteren bır ıbre,yada totalde yaptıgı km yı yazan bır sayac varmıdır?Arabalardakı gıbı

15. Ve yıne otomobıldekı gıbı muayene durumu varmı?Denıze cıkabılırlıgıne ıstınaden bır kontrol,fızıkı yeterlılık varmı?Yoksa bunu sahıl guvenlıkmı cevırıp bakıp kontrol edıyor.
    Sımdılık aklımı en kemırenler bunlar,daha ne olsun dıyeceksınız belkı,haklısınız fakat 3-5 sey okuyup tmam ben oldum,ogrendım zıhnıyetını gutmuyorum,aksıne cebımde param hazır olacak ana kadar,kımden ne ogrensem kardır,ve bana bu bılgının ne zaman nerede lazım olacagı hıc bellı olmaz,oku,ızle,sor,arastır yolundan gıdıyorum.Tekrar yardımlarınız ıcın tesekkur edıyorum.

İyi forumlar.

2. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Bağlanacağın bir barınak buluyorsun önce,orayla anlaştıktan sonra(ki çok zor yer bulursun,bulursan pazarlık şansın yok) sonra 4.25 bir sıfır tekne ve 9.9 hp motor alıyorsun.lİMAN BAŞKANLIĞINA gidip başvuruda bulunuyorsun,oradan sana gerekli bilgiler veriliyor.Aldığın tekne ve motorun şimdilik herhangi bir harcı yok,o yüzden bir vergi masraf söz konusu değil.Amatör denizcilik federasyonu sitesinde teknede bulundurulması gereken(kanunen) şeyler yazmakta,onlarıda tedarik ederek denize çıkışa uygun hale gelirsin.
    Tekneyi bir ay ziyaret edip kontrol etmezsen,gittiğinde tekneni batık halde bulabilirsin(branda uçar,çalınır,yanar,yarılır,yağmur dolar,harb olur,darb olur) ,tekneyi suda bırakacaksan zehirli boya atman lazım her yılda tekrarlaman lazım,elinden geliyorsa karaya çekip,ters çevirip 50-60 liraya hallolur,yok yapamam dersen,2-300 e patlar.
    Hırsıza kilit dayanmaz,bir sigorta şirketine sigortalartırsın,için rahat olur.kışın kullanmayacaksan motoru söküp,limanda karaya çekersin.
    Unutmaki tekneyi ilk aldığında ve sattığın anda mutlusundur,gerisi dertten ibarettir.En güzel tekne arkadaşının teknesidir.
    Şimdiden hayırlı olsun,gile güle kullan:)

3. fleto

fleto baran kilitci

Favori Makine:
    daiwags9
    ah canım kardeşim yarama dokundun.495 ahşap.balta baş.ayna kıç bir tekne sipariş verdim.çanakkalede iyi bir ustaya.9.9hp 4 zamanlı ce belgesi şart dediler.geçen haftaya kadar solax 13 hp motorla ilgileniyordum.satıcıyı aradım 1000 tl zam geldi dediler.baysan şanzıman ve marş motoru üstünde 3600 tlye olur dedi.ben gittim aynı makinenin katana olanını 2300 aldım.ama işi gücü bıraktım bu fiyata bulana kadar imanım gevredi.sırada uskur.şaft.dümen takımı.kovan vs var.onlarda tornacı parasıyla 2000 eder.motor ce belgesi ve faturasıyla birlikte tekneyi yapan usta limana başvuru yapar.liman kaydın internette yayınlandıktan sonra suya indirebilirsin.bağlama kütüğüne ve adbye gerek yok.bağlama ücreti yıllık 260 tl istiyor kooperatif.adı amatör tekne.en kıytırığı 10000 tl.hadi sevdirin denizi gençlere.değerli buyuklerimize teşekkür ediyorum.

4. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Hislerime tercüman oldunuz, Saygılar.

5. KANLIKAYA

KANLIKAYA Alper

Favori Kamış:
    D.A.M.
    Favori Makine:
    Okuma Safina SNa-25
    En İyi Avı:
    Yiyiciyim :)
    İzmir Karaburun İskele Limanı' nda yıllık bağlama parası 600 civarında, tabi yer bulabilirsen. Yosun işi kolay bi zehirli boya yaparsın sonra uygun aralıklarla denizde veya karada fırca ile temizlersin. Branda şart. Mümkünse motoru sök, eve koy. Hatta bizim burda tekneleri "Kepçe" ile kaldırıp karaya mesela evin önüne veya uygun bi yere koyuyorlar :)