Drop Shot İgnesi ?

Konu, 'İğneler' kısmında Senol_Temur tarafından paylaşıldı.

1. Senol_Temur

Senol_Temur Senol

Favori Kamış:
    Shimano Alivio CX 240 Medium Light
    Favori Makine:
    Shimano Exage 3000SRC
    En İyi Avı:
    Sudak 59 cm - Turna 86 cm
    Merhabalar herkese şu aralar Drop-Shot sistemi ile bayağı bir alakalıyım aklıma takılan bir nokta oldu bu Drop-Shot tekniğini kullananlar ne tarz bir iğne seçiyorlar ? Ben diğer iğnelerle Drop-Shot için kullanılan iğneler arasında pek bir fark bulamadım varsa sizin bildiğiniz farklar beni aydınlatır mısınız ? :confused:

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Aslında bir hayli fark vardır. Teknik olarak geniş ağızlı her model dropshot olabilir. Ama bu işi için bilhassa yapılanları vardır ki, daha iyi netice verir.

Piyasada bulunabilen bir model, OWNER'in bir modeli:

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 30 Ağustos 2012
  3. Senol_Temur

Senol_Temur Senol

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Exage 3000SRC
    En İyi Avı:
    Resim görünmüyor , neden normal iğnede netice iyi olmuyorda Drop-Shot ta daha iyi oluyor ? Balık slikonu daha rahat mı ısırıyor ?

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    O iğnelerin sapı (bedeni) uzun. Delik açısı iğnenin dik durmasını sağlayacak şekilde özel seçilmiş.

Bazı modellerde ek destek filan var.

Aslında bunlar dik durmadan ziyade, yemin o kısıtlı pozisyonda daha iyi aksiyon yapmasını sağlamaya yöneliktir.

5. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Bu teknik için özel igne ve kursunlar olsada gereksiz ayrintidir Senol. Büyük silikon için uzun, bedene 90derece olacak sekilde igne kullanilir. Ufak silikon için 45derece igne kullanilir.
    agir silikon o açiya gelir zaten agirligi sayesinde. Kursun olarak gölde 10gr alti, nehirde üstü verimlidir. Bedende fc misina kullanilir. Bu konuda sitede yapilan tek av bana ait galiba :)

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bu takımları galata köprüsünde dahi kullandığımı söylemek isterim. Evet, teknik olarak öyle bir iğne kafi. Ama bu iş için yapılmış iğneler biraz daha iyi oluyor.

Birde başka bir ipucu vereyim. Kurşunu biraz lastikle, 5-10 cm kadar bir parça lastikle bağlamak daha iyi aksiyon yapmasını sağlıyor.

7. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Serdar abi biliyorsun buralarda ultra light kamislarla kullanilir bu sistem. 0-10gr parabolik kamis yani. Daha sert yapili kamislarda lastik faydali olabilir. Kursunu da bana garip geliyor. Bir heves 5-8-10-12-14-16-20gr kursunlardan birer paket aldim. 0.30 alti misinayi güzel tutmuyor. Dandik marka degil ha vmc aldim. Dügüm olmuyor illa misinayi yukari kistirarak kullanican yoksa 3-5 atis sonra kopuyor. Drop yemeyen yerde kursunu igneye kadar yükseltip jighead gibi kullanabiliyorsun.
    Igne olarak 5çesit igne aldim en verimlisi 3numara silikonlarla kullandigim 4no 9299 vmc oldu. Zaten bu igne herseye gidiyor. 5-6numara silikonlara cormoranin kirmizi texas rig ignesini aldim numarasi aklimda degil. 5numara Reins fat rockvibe shad silikonla özellikle sudak avinda harikalar yaratiyor(mus) ben tutamadim daha.
    Birde yanlisim vardi drop raporumda. Ben kopçali firdöndü kullaniyordum ki aksiyonu olumsuz etkiliyor, direk örgüye rakor yapmak gerek daha iyi bir aksiyon için.

8. Senol_Temur

Senol_Temur Senol

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Exage 3000SRC
    En İyi Avı:
    Balikciya bir gidip bakayım Drop-Shot iğnesi var mı yok mu . Ona göre yoksa da uygun bir iğne bulmayı deneyim . İğne ne olursa olsun ben 90 derecelik açıyı ayarlıyorum palomor düğümü ile her zaman iğne o şekilde duruyor. Birde bir videoda gördüm iğnenin alt ve üstünden makaron takıyorlar ve ıstıyorlar bu sayede iğne ne alta ne üste kayıyor buda mantıklı eğer iğne 90 derece de durmuyorsa buda yapılabilir .

9. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Makaron dedigin sazan takimlarinda falan dügümü koruyan gizleyen hortumvari lastik galiba ( terimi bilmiyorum :) ). Uzun ignelere öyle seyler takiliyor evet. Agir silikonun bedene yapismasini engelliyor. Palomar dügümü assaga yukari kaymaz zaten Senol. Tam 90 derece ayarlasanda suda düsecek o açi ( ki zaten öyle olmali ).
    Ben denemedim fakat 2li 3lü takim hazirlayanlar var. Farkli silikonlarin randimanini ölçmek için güzel olur. Yakin zamanda bende deniyecegim o sekil.

10. Senol_Temur

Senol_Temur Senol

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Exage 3000SRC
    En İyi Avı:
    Aslında makaron elektronik sistemlerde malzeme bacagı acıkta kalıyorsa onceden takılıyor sonradan ısıtılınca eriyip daralıyor ve yalıtkan oluyor bu şekilde kullanılıyor . Bende Drop-Shot 2 li olabilecegini dusunuyorum nasıl derseniz . Ağırlık kursunu takacağımız yere jigli kursun takarsak 2 li olmus olur takım :D .

11. Senol_Temur

Senol_Temur Senol

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Exage 3000SRC
    En İyi Avı:
    Bayağı eskilerde kalmış bir konu :) . Ama bu sene süreklü yağmur yağmasından dolayı adam akıllı av yapamamış olmaktan ötürü eskileri karıştırmaya başladım . Roy sende var mı Drop-Shot ile alakalı değişiklikler ? Önereceğin iğne veya slikon sudak için ebaydan bulabilirsem temin edeyim :) .

Birde ebayda soyle bir Drop-Shot ignesi buldum sen ne dersin ?

12. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Çiplak jig head ignesi kullaniyorum 12cm-15cm silikonlara. Sudak silikonu olarak samamura one up 5'' , keitech easy shiner 4''-5'' , reins fat rockvibe 5'' ve keitech swing impact 5'' oneririm Senol. Ufak silikonlarda igne olarak vmc 9259 kullaniyorum numarasi aklimda dogru kaldi ise.
    Iri silikonlarda 20gr kursun, ufaklarda 10-15gr.
    Özellikle one up 071 ve 020, easy shiner 0422 muhtesem.

13. Senol_Temur

Senol_Temur Senol

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Exage 3000SRC
    En İyi Avı:
    Peki misinada sende FC mi kullanıyorsun yoksa normal mono mu ?

14. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Fc olmazsa olmazim. sudakta 0.30 kullaniyorum. Hedef perch ise 0.15e kadar indirmekte fayda var.

15. Senol_Temur

Senol_Temur Senol

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Exage 3000SRC
    En İyi Avı:
    Peki ne kadar bir FC kullanıyorsun uzunluk olarak , Birde nasıl bagliyorsun fırdöndü gibi birşey kullanıyor musun yoksa direk iki misinayı birbirine mi düğümlüyorsun ?

16. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Yarim kulaçtan az uzun. Igneyi palomarla ortanin az altina denk gelecek sekilde. Ana bedenle takim arasinda firdöndü veya kopca kullanmadan direk dügüm atiyorum.

17. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Youtube'da pico92 diye arat 4 video çikacak konu ile alakali. Konunun piridir kendisi

18. Senol_Temur

Senol_Temur Senol

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Exage 3000SRC
    En İyi Avı:
    Oke bakayim simdi bayagi bir video izledim bende zaten :))

19. Senol_Temur

Senol_Temur Senol

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Exage 3000SRC
    En İyi Avı:
    Su videodaki arkadasin attigi dugumu bilen var mıdır ? Drop Shot için super birşey hem alttan hem ustten dugum oluyor igne ve bu sekilde hiç kayacağını sanmıyorum sadece videodan anlayamadım nasıl bir dügüm oldugunu .

http://www.youtube.com/watch?v=l6e-hN_DaGE

20. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    bizde semsipasa dügümü diye geçer. hatta orda kesfedildigini iddia edenler de var lakin oldukca bilinen bir dügüm. ismi dropper loop