Yaban Tv...

Konu, 'Genel Konular' kısmında Jashuaa tarafından paylaşıldı.

1. Jashuaa

Jashuaa

Favori Kamış:
    olta, bol şalvar ve kaşar peyniri :)
    En İyi Avı:
    laspir 5kg, sakarya nehri.
    Selamlar arkadaşlar.
    sizinle son günlerde sık sık karşılaştığım bir olayı paylaşıp fikirlerinizi almak istiyorum. çoğunuzun bildiği gibi uyduda yayın yapan bir Türk avcılık kanalı var Yaban TV. ben yaklaşık 1 aydır takip edebiliyorum. malum program yoğunluğu kara avına ait. denk geldikçe balıkçılık programlarını izlemeye çalışıyorum. bu kısa süre zarfı içinde bile balıkçılıkla alakalı bir sürü sirkü dışı avcılık yayınladıklarını gördüm. açıkcası böyle birşey beni çook şaşırttı. çünkü böyle bir kanal bu konuda çok hassas olmalı ve yayın çerçevesini bu şekilde düzenlemeli. bahsettiğim programlar çekilmiş profesyonel belgeseller değil "sizin gönderdikleriniz" adı altınya yayınlanan amatör çekimler. bir kaç örnek vermek gerekirse yaklaşık iki hafta önce bir alabalık avını gösterdi. alabalık limitleri sirkülerde "Doğal alabalık 20cm boy limiti 3adet miktar limitine, Gökkuşağı alabalıkta ise boy limiti yok 10adet miktar limitine sahip." ama bu kanalda verilen görüntülerde bir günde 3 kişi 70ten fazla alabalık tutmuşlardı. alabalıklar kırmızı benekli alabalık olarak tarif ediliyordu. işin daha da vahimi bu bir günlük bir av değil 3 gün süren bir avdı. 3 gün sonunda 200 den fazla alabalığı beraberlerinde götürdüler. diğer bir örnek ise daha yakın zamanda izlediğim doğu yada güney doğu anadolu bölgesinde çekilmiş bir amatör videoydu. burdaki durum ise akan suya giren bir arkadaş elleriyle kaya aralarında ve toprak setlerde balık tutuyordu. balık cinsinden emin olmasamda görüntülerde bana sazan gibi geldi. bu videodaki durumda hiç bir boy ve miktar limiti gözetmeksizin yaklaşık yarım cuval balık tutularak götürülüyor. şimdi burda sorulması gereken soru birçok izleyicisi olan, sürdürülebilir avcılık için örnek ve öğretici olması gereken bir kanalın bu tür programları yayınlaması ne kadar doğru. bu konuda fikirlerinizi belirtir hatta yapılabilecek birşeyler için öneride bulunursanız çok sevinirim.
    saygılarımla.

2. geneben

geneben Aşkın

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Deniz turnası 70 cm 900 gr.
    Benim merak ettiğim Türk kanalıysa rtük bu işe el atabiliyormu eğer öyleyse şikayet mailleri yıkalım rtük e.Onlarda gerekeni yapsınlar.

3. nertikus1

nertikus1 Naci ERTİK

Favori Kamış:
    şamandıralı,makaralı
    En İyi Avı:
    9 kg yayın
    Yaban TV,

Bizler, sürdürebilir balık avını, paylaşım, sevgi, saygı ve hoşgörü çerçevesi içinde yasalara uygun amatör olta balıkçılığı konusunda, bilgi paylaşımı ve dostluğu en ileriye taşınmak amaçlı olarak kurulan Anadolu Balıkçıları Forumunda bir araya gelmiş balık avcılarıyız.

Yayın hayatına yeni başlayan Yaban Televizyonu merak ediyor, bir an önce izlemek için sabırsızlanıyorduk. Bir süredir Yaban Televizyonunu izleme şansı elde ettik. Ancak, ilanınız üzere televizyonunuza yayınlanmak üzere gönderilen balık avı ile ilgili amatör çekimleri bazılarını izlediğimizde dehşete kapıldık. Zira balık avı videoları yasalara uymayan ve amatör balık avcılarına yakışmayacak görüntüler içeriyordu. Öyle ki bu görüntüler web sayfanızda kurumsal başlığı altında verilen Yaban TV felsefesine birebir tezat oluşturuyor. Sayfanızdan aldığımız ibareler aşağıdadır.

“işte yaban tv, doğal hayatı, insanlık tarihi kadar eski bir faaliyet olan avcılığı bu nedenlerle öne çıkarıyor.
    Doğayı tahrip etmeden, yok etmeden, yaşatarak yapılan avcılığı destekliyor.
    Avcılığın bilinçli yapılması, sadece yazılı kurallara değil doğanın yazılı olmayan kurallarına da uygun yapılması için önemli bir misyon üstleniyor..
    Avcılığın her türlüsünün, doğaya ve doğal yaşama zarar vermeden yapılması için yön gösteriyor, ışık tutuyor...
    Çünkü biliyoruz ki avcılık, ticari kaygı taşımayan, belli bir felsefe ve doğa anlayışında yürütülen bir etkinlik...
    Av ve keşif gezilerinden özel görüntüler ve yeniliklerin de yer aldığı yaban tv, kısa sürede bu alanlara ilgi duyan izleyicilerin buluşma adresi olmayı hedefliyor.
    Doğada bulunmak ve onu paylaşmak tek ortak payda...bunun bilincinde yayın yapan YabanTV yaban yaşamını korumak ve sürdürülebilir avcılık için.. üstüne düşen görevi yapıyor...”

Unutulmamalıdır ki ülkemizde balık avı önceden belirlenmiş bir takım yasa ve kurallara göre yapılmaktadır. Şu an için geçerli olan kurallar Denizlerde ve İç sularda Amatör ( Sportif ) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 37/2 Numaralı Sirküler’de ayrıntılı olarak belirtilmiştir. Ülkemizde balık avı yapan her amatörün bu sirkülere ve yasalara uygun av yapması gerekmektedir.

Kuruluşundan ve yayın hayatına geçişinden itibaren ülkemizdeki eğitim eksikliği konusunda da önemli bir rol oynayacağını beklediğimiz Yaban Televizyonunun suç unsuru barındıran yasal olmayan balık avı videolarını yayınlamasını tamamen bir talihsizlik olarak kabul etmek istiyoruz. Şu ana kadar yayınlanmaya devam eden ve hiçbir etik ve estetik değer barındırmayan görüntülerin bir an evvel yayın akışından çıkartılmasını talep ediyoruz. Söz konusu görüntüler;

Çetin’in Elle Balık Avı, Van (limitlere uymadan çuval çuval balık yakalanıyor, elle balık avı da ayrı bir etik ve tartışma konusu )

Hüseyin Hoca Kayseri Turna Avı (Olta ile yakalanan balık görüntüsü yok, hiçte estetik olmayan bir tarzda balıklar iç sularda yasak olan serpme ağının üzerine atılarak gösteriliyor, balıkların arasında yasal boy sınırının altında olan turna balıkları var )

Menderes Bağrıtaş balık avı sazan ( ağ ile balık avı )
    Bu üç görüntüde de bir veya birden fazla suç unsuru görülüyor. En önemlisi hiçbir estetik değeri yok ve görsellik açısından da bir o kadar kaba ve bayağı.

Yasal balık avı içermeyen bu görüntüler insanlarımızı sürdürülebilir avcılığa teşvik etmekten ziyade yasal ve etik olmayan yollar ile balık avı yapmaya özendirebilir. Yasal ve estetik olmayan bu görüntülere yenilerinin eklenmesinden endişe duyarken bir an önce bu görüntülerin yayından kaldırılmasını talep ediyoruz. Yasalar uymayan hiçbir görüntünün balık avı başlığı altında yayınlanmasını onaylamıyoruz.

Çekimlerinizi gönderin yayınlayım anonsunuza bizce – yasal av görüntülerinizi gönderin yayınlayalım – ifadesinin eklenmesi iyi olur. Bunun yanı sıra yayınlanacak av görüntülerin tamamının yasallığını ve estetiğini kontrol edecek uzman bir kadro oluşturulması yönünde ısrarcıyız.

Anadolu Balıkçıları olarak elimizden gelen her türlü yardım ve işbirliği içerisinde olabileceğimizi ifade ederek söz konusu hataların tekrarlanmamasını arzu ediyoruz.

8 Mart 2007
    Saygılarımızla

veysel ben daha önce bu maili defalarca attım ancak bir sonuç çıkmadı

4. Jashuaa

Jashuaa

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Aşkın abi evet Türk kanalı ama uydudan yayın yaptığı için sanırım RTÜK karışamıyor.

5. serdar43

serdar43

Favori Kamış:
    Orta kalite kamış.
    En İyi Avı:
    Levrek- 1,750 gr
    bende fırsat buldukça izliyorum veysel arkadaşımızın yazdığı gibi siküye uymayan bir çok görüntüler mevcut bu konu hakkın mail attım ilk gördüğümde cevap alamadım. O eliyle balık tutan arkadaş Van da bu işi meslek haline getirmiş ve geçimini avcılıktan yaptığını anlattı buna da saygımız sonsuz ancak tutuğu tum balıklar kırmızı kuyruklu beyaz sazanlar ve bunların limiti 30 cm olması gerekli. Tabi tuttuğu balıklarda sirkuye uymayan balıklar vardı ve bunu avcılık kanalında yayınlamaları bunu izleyen arkadaşlara çok kötü örnekler teşkil edeceği hakkında email atmama rağmen sanırım yetkili kişiler yada bu kuruluş taragından dikkate alınmadı ama toplu bir şekilde tepkimizi belirtirsek daha hasas olacaklarına eminim

6. Jashuaa

Jashuaa

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    naci abi süpersin yaa bende tam bundan bahsediyordum sen benden çok önce uyanmışsın. benim bahsettiğim görüntülerden birisini yazmışsın zaten çetinin elle balık avı. sanırım bu video belli periodlarla devamlı yayınlanıyor. ne yazıkki çook üzücü.

7. Conqueror

Conqueror Ahmet Fatih Eryılmaz

Favori Kamış:
    Silstar at makara 50 lik , Silstar Bx makara 50 lik ,Silstar 2,70 m iki adet kamış
    En İyi Avı:
    100 gr israil sazanı
    uydudan yayın yapan bir kanal arkadaşlar rtük ilgilenir sanırım , bende daha önce izlemiştim , kanal personeli de çekim yapıyor ,dayımlar bir gün süloğlu barajında görmüş çekim yapıyorlarmış üzerinde yaban tv yazan kamerayla , Edirne -süloğlu sudak avı altında ara sıra çıkıyor izliyorum ,bu konuyu birde değerli yöneticilerimizle görüşüp onlarında fikirlerini almamız gerekir ,onlar nasıl haraket etmemiz gerektiği hakkında bize yol göstereceklerdir.

8. Jashuaa

Jashuaa

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    bireysel tepkilerdense toplu bir tepki daha etkili olur sizlerinde belirttiği gibi.
    yöneticilerimizden fikir bekliyoruz.

9. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    ya malesef dün bende izledim sülün avı yapıyolardı da komik olan; adam birdaha gelince 1 gün erken gelin ağ atar balık yakalarız diyo, bunu söyleyen de av bölgesi işleten adam.+ bu siteye üye olan zıpkıncı bir arkadaş, çektiği videoda elinde el feneri suyun dibinde delikte balık arıyo, buraya üye olmasa hadi neyse diycem, burdaki bütün zıpkıncılar biliyo ışıkla dalmanın illegal olduğunu her neyse ama bizimkilerden birkaçını mordoğan balıklavı videosunda gördüm gibi oldum bu da mutlu etti beni

10. nertikus1

nertikus1 Naci ERTİK

Favori Kamış:
    şamandıralı,makaralı
    En İyi Avı:
    9 kg yayın
    Veysom yaklaşık altı aydır bu çetinin balık avını seyrettikten sonra kanalı tamamen alıcıdan sildim.demekki bu görüntüler ısıtılıp ısıtılıp sürülüyor.Bu yazıyı aklıma geldikçe yolluyordum.Demekki dikkate alınmıyor :((

11. Oztemiz80

Oztemiz80

Favori Kamış:
    el oltası
    En İyi Avı:
    1 kg sudak 1,5 kg kadife
    Arkadaşlar bu konu daha önce sitede dile getirildi. Yanlış hatırlamıyorsam Mogan Gölü ile ilgili konudaydı site yöneticileri ilgili şikayetleri gerçekleştirdi ama yaban tv den herhangi bir olumlu yanıt gelmedi zannedersem sterseniz o konuya bir bakalım hatta bildiğim kadarıyla İzmir Organizasyonu Fotoğraf ve videoları Yaban tv ye gönderilmedi boykot amacıyla.

12. Conqueror

Favori Kamış:
    Silstar at makara 50 lik , Silstar Bx makara 50 lik ,Silstar 2,70 m iki adet kamış
    En İyi Avı:
    100 gr israil sazanı

yücel abi bir şey diyeceğim size ,ben edirnede insanları balığa davet ediyorum kimsede ses yok, neden acaba , beni sevmediklerinden mi ,balık olmadığından mı yoksa benim balikavi sitesi üye olduğumu bildikleri, sirküler konusunda hassas olduğum için mi ,kameram yok olsa her gün çekim yapacam sizde görün insanları bırakın sirkülere uymayı ,vicdani sirkülere bile uymuyolar , ben nehirde avlanırım israil sazanı ( havuz balığı ) haricinde ne tür balık çıkarsa geri bırakırım (herkes havuz balığının zararlı olduğunu bilir) ve bana deli gözüyle bakmaya başlıyorlar balıkları salarken gördüklerinde , zor insanları eğitmek ağaç yaşken eğilir arkadaşlar .

adam boşuna dememiş

EĞİTİM ŞART

13. mustafadinç

mustafadinç

Favori Kamış:
    Fiber olta
    En İyi Avı:
    Sazan 4 kg
    Av ahlakı

Merhaba arkadaşlar burada bende av adabı ve ahlakından bahsetmek istiyorum.İnsanoğlunun varoluşundan beri ilk mesleği avcılıktır ama bizler bunu bir meslek olarak değilde bir tutku olarak yaşıyoruz zaten sitemizde özellikle üzerinde durduğumuz konu av adabı ve ahlakı.Şimdi 200 balık yakalamak nedir ne yapacaksın bu kadar balığı üstelik bunlar limit altı boydaki canlılar işin en vahim tarafı ise yukarıda bahsettiğim adap ve ahlaktan yoksun insanlar şu veya bu şekilde bu tv kanalını izledikleri zaman örnek alarak aynı yöntemle balık tutmaya özeniyorlar.
    Ben bizzat yaşadım bir akraba ziyaretinde YABAN TV izliyorduk ahlaksız insanlar bir dünya balığı yakaladılar yediler ve kalanını götürdüler birlikte izlediğimiz kişi bana dediki sizde balıkçımısınız bak adamlar ne kadar çok balık yakalıyorlar.
    Yapılacak ne var arkadaşların dediği gibi e-mail e cevap vermiyorlarsa ve bu yayınlara devam ediyorlarsa Allah İslah etsin diyorum.Bizler yinede RTÜK sitesine girerek şansımızı deniyelim o da olmazsa Tarım ve Köyişleri Bakanlığı sitesinden şikayet edebiliriz.Hoşçakalın.

14. Jashuaa

Jashuaa

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    böyle bir iş yapan insanlar bu kadar duyarsız olmamalı. seninde yazında belirttiğin maddeleri düstür edinmiş bir kanal bunu yapmamalı ve benim nacizane fikrim böyle bir işe girişmiş bir kanal türkiyenin en kapsamlı sportif amatör balıkçılık sitesi olan www.balikavi.net le organizeli çalışmalı. bu görüntüler bu kadar uzun süredir dönüyorsa demekki video sıkıntısı yaşıyolar. talepte bulunsunlar biz fotolarla yetindiğimiz avlarımızı videoya kaydedelim adam gibi şeyler yayınlasınlar.

15. mustafadinç

mustafadinç

Favori Kamış:
    Fiber olta
    En İyi Avı:
    Sazan 4 kg
    Veysel kardeşim sende biliyorsun bende bir çok video görüntüsü var seve seve gönderirim ama önemli olan bakış açısı bu adamlar pek de öyle kanun tanımıyorlar gibi geliyor bana.

16. Jashuaa

Jashuaa

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    mustafa abi ben eskiden yine uydudan yayın yapan fransız bir avcılık kanalı izliyordum. emin değilim ama adı chase peache gibi bişeydi. üstelik bu kanal ağırlık olarak balık avı üzereydi. şifreli yayına başlayana kadar epey bir süre takip ettim. mesela o sitede neredeyse tutulan balıkların tamamı suya iade ediliyordu. hatta bizim hayatımızın trofesi olacak balıkları adamlar hiç çekinmeden geri salıyorlardı. işte bizle onlar arasında ki fark bu.

17. Conqueror

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    100 gr israil sazanı
    Trakyalı Arkadaşlarım dikkatlice okurlarsa sevinirim

Arkadaşlar Trakyada sazan yok , Neden yok ne oldu bu sazanlara ?

1-Ağcılar bitirdi
    2-Tırıvırıcılar Bitirdi
    3-Bombacılar bitirdi
    4-Aç gözlü Olta balıkçıları bitirdi.

Aynalı sazanı tutuyorsun 100 gr neyini yiyeceksin be adam onun ,50 tane tutuyorsun aynı ebatta doğru çantaya ,yarın ne tutacaksın arkadaşım orda sölermisin bana . Trakyada balık kalmadı arkadaşlar , Edirne DSİ , bağlı yanlış hatırlamıyorsam 40 tane göl ,gölet ve baraj var edirne merkezde bunların hiç birinde sazan yok ,birde bişi var bir kişi balık tutuyor 1 tane büyük sazan her yere yayılıyor. Kırklareli ye bağlı dolhan göleti 7 yıl balık avlamak yasaktı ,bu yıl açıldı . oraya giden arkadaşlarımın hepsi ağcılardan sikayetçi adam öyle pişmiş ki çekinmiyor atıyor ,bide arabasının plakasını sökmüş uyanık yakalanmasın diye vayyy akla bak bazı kişilerede sus payı olarak ağdan aldıkları balıkları veriyorlarmış.Bunları nasıl yiyosunuz gönlünüz rahat ediyor mu ,Sizleri göreceğim 2 sene sonra balık bulabilecekmisiniz Trakyada hadi bakalım.

Kusura bakmayın Arkadaşlar içimdekileri paylaşmak istedim sizinle

18. xDJx

xDJx Mehmet Kundak

Favori Kamış:
    Oltalarım
    En İyi Avı:
    El oltası ile Turna 7kg. sazan 6kg. yayın 7kg.Yılanbalığı 2.65kg.Alabalık 1.12kg.
    Bence tepkileri e-mail yada telefonlerı aracılığı ile iletsek belki rejideki ne yaptığını bilmiyor bakın ben kızılırmakta çorum bayat ilçesinden el ile yakalanan 20 kg.lık yayın avı ile ilgili Ömer Borovalıya ileti yolladım hocam balığın yakalandığı tarih suç teşkil ediyor sizin bu yayınınız insanlarda heves uyandırıyor ya o tarihi karalayın yada bandı yayınlamayın dedim derhal kaldırıldı.
    Akşam bahsettiğiniz alabalık avının sonunu bende izledim 3 kişi gerçekten silip süpürmüşle yazık acıdım.O konudada uyarı mesajımı yazdım sayın Ömer hocama.Sizlerde yazın veya arayın bence bunlar bilinçli olarak yapmıyorlar bence bilgisiz yayıncılar var içlerinde;
    hani çoklarınız bilir bir söz vardır ya < akım derken,B....m derler ya> işte bunlarınki o misal kaş yapıyoruz derken gözü çıkarıyorlar farkında değiller.

19. Conqueror

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    100 gr israil sazanı
    evet veysel arkadaşım o kanalı bende biliyorum aynen iade ediliyor tutulam balıklar

20. flazer

flazer mehmet ali filizer

Favori Kamış:
    YILMAZ 90 LIK ZIPKIN SHEAKPER MAKARALI OLTA VEDE ALBA NIN KAMIŞLARI
    En İyi Avı:
    TATLI SUDA 43 KG AYNALI SAZAN(rüyamda)5,5kg aynalı sazan,6KG DÜZ SAZAN, DENİZDE 2KG MIGRI
    veysom haklısın ben de şahit oldumm bir kaç sefer bende izledimmm herhalde ellerinde çekim olmadığından ne gönderilirse yayınlıyolarr:mad: