Balık avında gece/gündüz farkı

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında drmehmetkoo74 tarafından paylaşıldı.

1. anka1905

anka1905 Emre

Geceleri Severim.

Nacizhane tecrübelerime dayanarak gece avını tavsiye ederim.
    Kendime göre sebeplerim şunlar; 1- Gece avcı diye tabir ettiğimiz gözleri ve dişleri keskin balıkların avlandığı zamanlardır. (Lüfer, Eşkina, Levrek gibi) ayrıca bunlara Karagöz, İzmarit, Mırmır, Çupra gibi balıkları da ekleyebiliriz. 2- Çok gizli bir avlağınız yoksa, bilinen yerler gündüz (hele kayda değer balık varsa) oldukça yoğun olabiliyor. Ancak geceleri daha sessiz ve sakin olur. Ayrıca gürültü kirliğinin balık verimliliğini etkilediğine de inanıyorum. 3- Gündüz çapari ile yakalanacak balıklar bellidir (palamut zamanının ayrı tutuyorum) ve kıyıdan gündüz yemli olta ile benim verimli avlarım yoktur. 4- Gece, özellikle yemli dip oltasına. Hele de boru kurdu gibi bir yeminiz varsa, her türlü süprize hazır olabilirsiniz.
    Belki şöyle bir örnek verebilirim; gündüz çapari yaparken aldığınız tek tük istavritlerin yanında bir iki zarganada çekebilirsiniz. Ama aynı yerde hava kararınca zarganaya at-çek yapabilirsiniz :)
    Kısaca bunlar ve aklıma şimdi gelmeyen birçok sebepten gece avı benim için tercih sebebi.

2. Palamut Yalayut

Palamut Yalayut ALİ KAHYA

Favori Kamış:
    ALBA STAR
    Favori Makine:
    SHIMANO AERO 5000
    En İyi Avı:
    2.5KG EŞKİNA
    Gece avının daha verimli olduğunu düşünüyorum ancak sabaha karşı veya sabahın ilk ışıklarında da çok verimli olduğunu gördüm.

3. Young Fisherman

Young Fisherman Mehmet Yıldırım

Favori Kamış:
    Alba Shop
    Favori Makine:
    Lang Bao
    En İyi Avı:
    1 Kilo 200 Gram Levrek
    Ya balıklar için gece gündüz farketmiyor ya da benim avlağın balıkları kafayı yemiş Arkadaş !
    Son bir haftada bir tane bile vurmadı neredeyse ama anladım demek ki balık suyun yüksekliğiyle alakalı bir durum. :D

4. tturhan7@hotmail.com

tturhan7@hotmail.com turhan tentas

arkadaşların fikirleri hepside güzel ve kendi tecrübeleri,bunun yanında avlandıkları bölgeleri itibari ile kısmen değişik avlanma şekli içersede bir genelleme yapacak olursak,tüm fikirlerin haklılık payı mutlaka var, ama gözardı edilmemesi gereken önemli bir detay daha var,oda (deniz için )suyun gel-git olayıdır,su belli günlerde hiç hareket etmez,yükselmez ve düşmez normalde 1 mt ye yakın olan düşüş ve yükselişler bazen 15-20 cm yi geçmez.
    İşte bu zamanlarda balığında isteksizlik ve kıtlık günüdür,bu zamanlarda her türlü olta ile kesinlikle av yapılamaz yani emeğinize cevap alamazsınız,bu olaya bizim akdeniz tarafında '' Su şaşkın '' diye tabir edilir.Bilgilerinize ( Nacizane )
    Saygılar selamlar Tüm etik olarak avlanan avcı kardeşlerimize ve ustalara SELAM Olsun.

5. gökhan AKSU

gökhan AKSU GÖKHAN

Favori Kamış:
    ALBASTAR CARİNA
    Favori Makine:
    BANAX 5000
    En İyi Avı:
    KARAGÖZ 4.800 LEVREK 8.900
    Arkadaşım kıyı balıkları geceleri bir araya toplanarak -anafor yaparlar- özellikle ,karagöz ,eşkina,mırmır, geceleri saat 10 dan sabah saat 7 ye kadar ben geceleri çok güzel avlar yaptım hala yapmaktayım selamlar.

6. Sebastian

Sebastian Murat Yıldız

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40
    Favori Makine:
    Okuma Trio 40
    En İyi Avı:
    2.750 gram yazılı orkinos 3 kilo şeytan gridasi sayısız zargana turna sinavrit ve niceleri
    sabah ve aksam üstü her balık avlanabilir... varsa oda nasip RASGELE

7. Seydihan

Seydihan seydihan

Favori Kamış:
    lineaeffe extreme siyah 4.30
    Favori Makine:
    okuma bluehawk 765
    dün üsküdardaydım ve kırace katliyamı devam ediyordu... ufak parmagımkadar kıraceleri tutuyor ve seviniyorlardi!! ben ise sabah 7:30dan aksam 17e kadar 1 cinekop aldım :) balık bitmiş arkadaşlar

8. vetheklevent

vetheklevent Levent

Favori Kamış:
    dandik 2.40 spin
    Favori Makine:
    Remixon teben SR 400
    En İyi Avı:
    levrek 2.5 kg
    tercihim gece avı

gece sakinliğinde etrafta balığı ürkütecek bir ışık kaynağı yada ses yoksa tabiki avcınında sessiz olması lazım kıyıdan cok güzel avlar alınabilir. özellikle hafif dalgalı ve rüzgar size doğru esip dalgaları size doğru getiriyorsa levrek yakalamamak şanssızlık demektir.
    tecrübelerimle kıyıdan avcılıkta herzaman gece gündüzden daha cömerttir. kalabalık avcı bulunan kıyılar herzaman bizlere daha cazip gelmiştir. neden bölge sürekli yemleniyor ve balık var diye. ancak kimsenin olmadığı kıyılarda sessizlik içinde cok daha başarılı olabileceğine inanıyorum. ayişiği ayrı bir muamma. kimi üstatlar ay ışığı ava engel değildir diyorlar kimisi ise ay ışığında av olmaz.
    bu çelişkiyi çözmenın tek yolu denemek ve öğrenmektir.
    ben ay ışığında cok iyi avlarda yaptım karanlık gecelerdede. bu balıkçının şansına göre değişir.

9. mrconti

mrconti hakan

beniöm fotolar yüklü ben genellikle gece avlanırım ve çok erimli geçiyor sargoz,mır mır ve minekop...antalya

10. fotohiko

fotohiko hikmet

evet ben de fikrimi söyleyim ben tatlı su da yaptıgım için avımı,,genel de gece aldım iyi balıgı ,,sazan avı gürültüye parıltıya gelmez mümkün oldukça sesiz av yapalım ..ışıgı az kullanalım,,iki yıllık denemelerim de ben bunları ayrıntı olarak gördüm,, saat 17 ile 24 arası ve sabah ezan sesiyle birlikte önleye kadar hep balık almışımdır istisnalar hariç

11. mehmetişbilir

mehmetişbilir mehmet

Favori Kamış:
    shimano catana
    En İyi Avı:
    5.250 gram levrek
    katılıyorum sonuna kadar :D

12. orange

orange Bora Sulher

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    oasys/ryobi
    En İyi Avı:
    Levrek 4600 gr
    selamlar herkese,
    herkesin yazdıkları elbette dogruluk payları yüksek ve tecrübeler sonucu ortaya çıkan metotlar. herkesin eline sağlık diyorum ancak tek bir noktaya değinmek istiyorum balıklar oltanın rengine veya gece avı esnasındaki yakamoz parıltısından dolayı yakalanmama durumları bana sacma geliyor tabikide bu benim şahsi goruşum.. cünkü gecmiş zamanlarda gece ay varken en ürkek balıklar oltama takıldı ve bana özellikle şu renk misina kullanırsan sadece balık yakalayabilirsin dedikleri yerlerde söylenilenlerin aksine misina kullanmama ragmen yine balık yakaladığım çok zamanlar oldu. bu daha çok ''rast gelirse'' ye dayanıyor bana kalırsa. zaten misinanın rengine göre gelecek kadar akıllı balık varsa bizlerin takmış olduğu yemlere de aynı zekaya sahip hayvanlar takılmaz diye düşünüyorum.

saygılarımla,

13. kaşıkçı

kaşıkçı FARUK

Favori Kamış:
    Hafif olsun kolum ağrıyor sonra. Reklama gerek yok.
    Favori Makine:
    O da hafif olsun. Çok dandik olmasın.
    En İyi Avı:
    Dardanel ton 3'lü paket
    Sanırım siz yakamozla mehtabı karıştırmışsınız, ay ışığının denize vurmasına mehtap denir, yakamoz ise deniz zifiri karanlıkken bile suya birşey atılması veya suyun içerisindeki hareketlenmelere istinaden sudaki fosfor renginde ışıklanmalardır. Hatta bu yakamoz olayını kesmek için tekneyle gece lüfere çıkanlar av sırasında lüks lambası yakar.

14. protaryus_34

protaryus_34 mustafa

istanbulda nerde balık tutabilrim

arkadaşlar öncelikle çok acemi biri olarak ve balık tutmak için takımlar almaya başladım ekim kasım gibi lüfer levrek gibi etciller için takım aldım rapala ile bir iki kötü denemem oldu izmirde acemi olmama rağmen bir gecede baya lüfer almıştım hemde tek rapala ile ordan kaldı bu merak ve spor ama nerde ne zaman nasıl olur istanbulda malum yerler de kısıtlı şimdi çabari alıcam takım olarak hazırlayabiliyorumda ben küçükçekmecede oturuyorum bana bana yakın avlaklar nerelerdir ve kıyıdan nasıl bir metod uygulayayım oltayla nasıl hareket etmeliyim bide bilgisi olan arkadaşlardan ricam bu rüsgarlı havalarda rapala ileri gitmiyor ya mesafe için kurşun bağlamam gerekio kurşun ile rapala arasındaki mesafe ne kadar olmalı, ne kadar ağırlık olmalı yardım lütfen baya moral bozukluğna yakalandım okadar denedim saadece bir kıraça geldi onuda saldım gariban kaldı :) kısmet işidir ama bana öğretin bu işi nerden başlıyayım oltam 4,5 mt. 0,40 misinam ve çeşitli boylarda iğne ve rapalam( geneli üstü mavi ve altı mat beyaz) var. inanın çok hevesliyim ve bir okdarda duyarlı tatlı suyada gittim olmadı gitti

15. Yenerbey31

Yenerbey31 Levent AKSOY

Favori Kamış:
    Seytan oltasi
    1 nisandan beri bu konu hakkinda birsey yazilmamis bari ben yazayim dedim.Aslinda 1 yildir bu hobiyle meskulum ve daha hic gece avi yapmadim nasipse yarin yada cuma gunu yapicam bakalim istedigim baliklari yakaliyabilecekmiyim=))Hedef baliklar cupra mirmir ve levrek.Basarili olursam forumdaki ilk av raporumu yayinliyicam.

Herkese rastgelereeling

16. ihaiha

ihaiha özgür demirel

Favori Kamış:
    SHİMANO CATANA
    Favori Makine:
    OKUMA TRİO SPİN
    En İyi Avı:
    3.3 KG LEVREK
    marmariste yaşadığınızı söylemşsiniz...atçek için nereleri önerirsiniz?

17. uslan007

uslan007 ÖZGENÇ USLAN

herkese rastgele arkadaşlar

18. fearless2214

fearless2214 MAKİNİST

Favori Makine:
    OKUMA Avenger 55b
    bizde hep gece 22 gibi gideriz, ertesi gün 15 den sonra tutarız..

19. hhbayraktar

hhbayraktar HASAN HAKAN

Favori Kamış:
    alba leader 4.50
    Favori Makine:
    daiwa ag 5000 ASB
    En İyi Avı:
    Levrek 2 kg
    gece...

kıyıdan beklemeli av yaparım. favori vaktim 22-01 arasıdır. eşkina mırmır ispari lüfer hani hep gece avladığım balıklardır. mehtap olduğunda aldığımda oldu alamadığımda. geçen gece yalovadan 2 iri (30cm) gelincik 4 adet iri çinekop, 4 adet sarıkanat aldım. eşkina çok bol. yalnız lüfere hala denk gelemedim yalova da.

20. ugursedat

ugursedat sedat

Favori Kamış:
    Balıkçı her kamışı kullanır
    Favori Makine:
    her makina iş yapar
    En İyi Avı:
    2.kg aynalı sazan
    gece avının üstüne diyecek yok.