Avlak Paylaşımı Sorunu

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında bluepasific tarafından paylaşıldı.

1. bluepasific

bluepasific AYKUT

Favori Kamış:
    SİLVERLİNE
    Favori Makine:
    EUROFİSH-CARİSMA 70 SURF
    En İyi Avı:
    KOFANA-2kg300gr
    Değerli arkadaşlar,çok değerli ustalarım bazı zerzenişlerim olacak affınıza sığınarak.Bu platformda gönülden balıkçılık ve oltacılık hakkında binlerce paylaşımlarda bulunup birbirimizi tebrik ediyoruz,iyi dileklerimizi sunuyoruz saygı ve anlayış çerçevesi içinde gayet de güzel zamanları paylaşıyoruz.
    Ancak; avlak konusuna gelindiğinde nedense bu paylaşım anlayış kayboluyor ve yerini gizlilik,bencillik ve aslında bazı şeyleri paylaşamadığımız gerçeğine bırakıyor.
    Arkadaşlar,sevgili ustalarım,benim balık tutabildiğim bir yeri size söylemeyipte kime söyleyeceğim?Balık tutmak kadar paylaşmak hatta aynı yerde kendim gibi balıkçılılarında tutabilmelerini sağlamış olmak beni ayrıca sevindiriken neden bu sır?bu gizem?
    Avlağı söylediğimizde gelip bir çuval balık mı tutucaz? TEkne sahibi olup hemen ağ falan mı atıcaz?Bu gizlilik ne kadar doğru?
    Ben genelde sahte ile spin avına çıkıyorum.Şimdi gittiğim yerde 3 tane lüfer tutsam bu forumdan da birilerinin öğrenip onlarında tutmasında nasıl bir sorun yada benim avlağıma zararı olabilir?
    Herşeyi paylaştığımız bir yerde eğer avlandığımız yeri saklıyorsak bence hepimiz sadece kendimizi övdürmek adına paylaşımda bulunuyoruz.Ben şahsen bu konuda başka bir izah düşünemiyorum.
    Ben eğer bu konuda yanlış düşünüyorsam da bu forumu takip i bırakırım.
    Rastgele...:confused:

2. karantina14

karantina14 Okan

Favori Kamış:
    Vercelli Spyra G2
    Favori Makine:
    Power Aero Fliegen TD
    En İyi Avı:
    Lüfer
    Avlağı söylediğimizde gelip bir çuval balık mı tutucaz? TEkne sahibi olup hemen ağ falan mı atıcaz?Bu gizlilik ne kadar doğru?
    Bak burada ne güzel demişsin zaten. Burada daha önceleri avlaklar falan paylaşılıyordu ama artık balığın olduğu yere bilip bilmeyen herkes geliyor. İnsanlar balığın kökünü kurutana kadar balık tutma peşinde oluyor. Ayrıca bu forumu sizin bizim gibi iyi niyetliler haricinde dışarıdan art niyetli insanlarında takip ettiğini unutmayın.
    Avlak paylaşılmasa da zaten arkadaş olursanız mutlaka ava beraber çıkarsınız. Zaten muhabbet ettikçe de nereye balığa gittiğini öğrenirsiniz. :)

3. rogue

rogue mert

okan bey cok dogru söylemiş bencede herkesi kendiniz gibi iyi niyetli sanmayın bunun örneklerini çok yasadık ve en yakından yasıyanlardan biriyim örnek olarak izmir özdereyi mafettiler çocuklugum orda gecti inanılmaz balık vardı çupralar levrekler kefaller aklınıza ne gelirse karadan oltayla tutardık ama şimdi bir tanesi kalmadı insanlarımız orayı talan ettiler ve insanlar bunların kıymetini bilmiyorlar siz burda iyiniyetinizle birşeyler paylaıyorsunuz ama insanlar bunnu suistimal ediyorlar kötüye kullanıyorlar ne yazıkki

4. bluefishdream

bluefishdream Uğur

En İyi Avı:
    Barış Balığı (Yani oğlum :)
    Aykut Bey, size kendimden şöyle bir örnek vereyim. Ben de forumlara ilk üye olduğumda, bilgi edinmek amaçlı insanlara soruyordum nerde tuttunuz balığı diye. Cevap vermediklerinde de serzenişte bulunuyordum sanki söylerseniz denizde balık bitecek diye. Lakin sonra bunun aslında böyle olmadığını anladım. Bitecek olan balık değil balık tutulacak yer oluyor malesef. Yan yana - üst üste olta atmamış olsanız gerek ki böyle bir konu açmışsınız. Şimdi burada söylenince ne alakası var diyeceksiniz. Senaryoyu size hemen yazayım;

Balığa çıkmayı düşünen 50-100 forum üyesi burada yazılan X yerde balık tutuldu yazısını okusa, içinden "Balık burda çıkıyormuş, başka yere gitmeye gerek yok buraya gideyim" diyecek ve hatta bir kaç arkadaşı da beraber gelecek. Yani zaten arayış içinde olan insanların bilinçaltını şartlandırmış oluyorsunuz. Oraya bir gideceksiniz, mahşer yeri gibi olmuş.

5. talip yeşiltepe

talip yeşiltepe talip yeşiltepe

avlak paylaşılmaması daha doğrudur.o avlakta balık tutan insanlara yapılacak en büyük kötülük orayı afişe etmektir.göreceksiniz ki olta atmaya yer bulamayıp başka avlak bulmak zorunda kalırsınız.40 km yol yapıp olta bile atmaya yer bulamamışlığım oldu aynı bu dertten.özellikle bu söylediklerim istanbul için daha geçerlidir. tabii bu benim fikrim bencil de diyebilirsiniz.ben haftanın bir günü balığa çıkabiliyorum. avlakta oturup sakince hobimi yapayacaksam yakalamak yakalamamak hiç önemli değil buna bencillikte diyebilirsiniz.kabulumdur.
    tanıdığım biriyle herzaman gittiğim bir yere gittim.abi adam benim haftada bir gittiğim yere hergün gidiyor ve yalnızda gitmiyor.o başkasına söylüyor,o başkasına söylüyor.sonra ben başka avlak aramak zorunda kaldım.ortam tam alemci ortamına döndü.bir daha mı tövbe :) bunu yaşayınca anlıyorsun.

6. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    daiwa crossfire(spin) okuma salina
    Favori Makine:
    shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
    Avlak yeri insanlar genelde arayarak zaman harcayarak buluyor. burada eskiden avlak paylaşılırdı ama ertesi gün gittiğinde adım atacak yer kalmıyordu. siteye sabit üyeler dışında dışarıdan da pek çok insan giriyor. zaten istanbulda avlak bulmak başlı başına bir sorun. sırf bu nedenlerden çok sevdiğim kıyı avcılığını bıraktım, tekneyle vakit buldukça oda arkadaşalr çağırırsa gidebiliyorum. onun dışında çok sevdiğim kıyı avcılığını neredeyse unutmuş durumdayım. ancak vakit bulursam olta atanları izleyebiliyorum onda bile binbir türlü sorun yaşayan insanları görünce kıyı avcılığından vazgeçiyorum.

7. FuRkAn *

FuRkAn * FURKAN

Favori Kamış:
    Shimano Spin Power 425 bx
    Favori Makine:
    スーパーエアロ フリーゲン /
    En İyi Avı:
    Torikler, Kofanalar - Levrekler Vs. Vs.
    Merhaba,

Bunlar için çok şey yazdık ama, tekrar tekrar sorulmaya başladı.
    Bir avcı eğer işi öğrenmeye başlarsa zaten en yakın arkadaşları hariç kimseye söylemez bazen ise hiç söylemez. Bu iş elbet kulaktan kulağa yayılan bir şey, Forumları geçtim facebok yüzünden adamlar zaten meraları detaylı şekilde açık etmeye başladı. Adam eski resimleri koyuyor tuttum şurada burada vs. bazen başkasının resimini bile koyabiliyorlar, hiç sıkılma darlanma olmadan maksat hava atmak ve ortalığı karıştırmak. Birisi 1 lüfer yakalarsa off yandık. Hemen sahte zamlanıyor, niyemi adam ballandıra ballandıra anlatır manyak rapala şöyle böyle. Ee merayı da yayıyor millete herkes bizim gibi ufak balıkları geri salmıyor ki. Biz millet uyurken yola çıkarız gittiğimiz yerlerde kimseler yoktur üşürüz ıslanırız balık mı zor denk gelirsiniz kimi zaman 1 2 balık denk düşer, artık yakın arkadaşlarıma bile güvenemez oldum kimseye söylemiyorum. Bu işi insan görerek tecrübe ederek anlar zamanla zaten bunların ne olduğu kafaya dank! ediyor.

8. gawanichi

gawanichi Öner

Favori Kamış:
    lineaeffe Turnafresh 3.90
    Favori Makine:
    Daiwa EMP6000A, Okuma AV-55B
    En İyi Avı:
    38cm karagöz
    iki kişinin bildiği sır değildir :) Ama tek başına avlanmak hiç keyifli değil...

9. erolcinar13

erolcinar13 Erol

Herkesin bildiği Gürpınar... bundan 4-5 sene evvel gece kalmaya korkardık, in cin top oynuyor bizide kaleye koyacaklar diye tırsardık. Yinede gider güzel balıklar tutardık. Mayıs-Nisan aylarında Kiloluk eşkinalar vardı. avlak paylaşıldı ne oldu? buradaki yavru balıkları salacak bilinçli avcılar ile kalmıyor ki.. Onun tanıdığı, onun amca oğlu , yeğeni.. sonra onların arkadaşları vs. vs. Yavru balıklarla balıkçılık oynuyorlar..Ne o ıssız yerde olta atacak yer, ne de o kiloluk eşkinalar kaldı.. Maalesef durum bundan ibarettir, avlak paylaşılmamasının haklı nedeni budur.

10. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    daiwa crossfire(spin) okuma salina
    Favori Makine:
    shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
    aynen katılıyorum. sosyal ağları bu konuda kullanan çok. yazın başlarında özellikle lüfer haberleri gelince üsküdardaki takımcılarda özellikle kendo sahteler resmen yok sattı. ben o dönemde bir kere çıkabildim onda da boş döndüm.
    balığın günü gününü hatta saati saatini tutmaz. bugün şurda şöyle balık var dersin ertesi gün kılçık olmaz.

11. DeepSilent

DeepSilent Serdar

Favori Kamış:
    Daiwa Liberty Sea Bass 259cm 5-28gr
    Favori Makine:
    Shimano Exsence Ci4 4000s
    Benim de balık konusunda yeni olmama ve avlak sıkıntısı çekmeme rağmen avlak bilgisinin kesinlikle paylaşılmaması gerektiğini düşünüyorum. Arkadaşlar zaten nedenlerini yazmışlar.

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Avlak bilgisini paylaşmak başka şey...

Avlağı afişe etmek başka şey.

Genelde afişe edilen avlakların sonu hazin oluyor. Kıyıcılar doluşuyor sorunsalı en basiti. Millet elinde ağı, dinamidi vs. oturmuş kurutmak için avlak arıyor bu forumlarda vs. Bu insanların varlığını hiç unutmamak lazım.

13. accuman

accuman mustafa kamil coşkun

Favori Kamış:
    OKUMA..
    Favori Makine:
    OKUMA-LİNEAEFFE....
    En İyi Avı:
    LEVREK..11.7 KG..
    HERKESE SELAM....

ARKADAŞLAR,KARDEŞLERİM.....USTALAR.....
    60 YAŞIN İÇİNDEYİM VE 9 YAŞIMDA OLTAYI ELİME ALDIM...KUZGUNCUĞUN ,ÜSKÜDARIN,BOĞAZIN NİCE USTALARINI TANIDIM....ELLERİNDE BÜYÜDÜM....
    UZUN YILLAR TERSANE HAYATIM OLDU HER BOŞ VAKTİMDE OLTAM ELİMDEYDİHATTA 12 EYLÜLDEN SONRA CİDDİ ANLAMDA PARADA KAZANDIM ZİRA MAAŞLARIMIZ DİBE VURMA NOKTASINDAYDI...ÇOLUK ÇOCUĞUM BALIKTAN EKMEK YEDİ ...
    BENZİNİN KARNEYLE SATILDIĞI DÖNEMDE SARI CÜZDAN ALMAK ZORUNDA KALDIM HALADA VAR....
    EVVELKİ GÜN İSTANBULA GİTTİM BİR ARKADAŞLA HANIM YANIMDA KÖYÜMDE ARKADAŞLARIMI BALIKÇI KARDEŞLERİMİ GÖRDÜM SOHBET ETTİM....DÜN DÖNERKEN İLK USTAMI VE KOMŞUMU ÜSKÜDAR ÇARŞISINDA YERİNDE BULURMUYUM DİYE BAKTIM ORADAYDI GİTTİM HANIMLA ELİNİ ÖPTÜK.....YAŞI 80 İN ÜSTÜNDE ERDİNÇ USTA .....SIKI OLTACIDIR.....BANA AYRILMADAN ÖPÜŞÜRKEN"""KİMSEYE AVLAĞINI SÖYLEMİYORSUN DİMİ?"""DEDİ.......
    BU AÇIĞA ÇIKMIŞ AVLAĞIN YAĞMALANMASINA OLAN BİŞR TEPKİDİR...EKMEK KAZANAMAKTAN DOĞAN TEPKİDİR.....NE DERSENİZ DEYİN....BENCEDE HAKLIDIR......MALUM YAZDIĞINIZ GİBİ"""İKİ KİŞİNİN BİLDİĞİ SIR DEĞİLDİR"""YADA"SÖYLEME SIRRINI DOSTUNA SÖYLER DOSTUNADIR""""
    TAMAMEN AMATÖR ZİHNİYETLE HAREKET EDEN ARKADAŞLARDAN MERA AÇIKLAYIPTA GİTTİĞİDE AVUCUNU YALAMAK BİR YANA TALANA ŞAHİT OLANLARDA VARDIR...OKUYORUZ SOSYAL MEDYADA...HELE SOSYAL MEDYA OLAYI KONUYU DAHADA HASSAS HALE GETİRDİ...
    SİZ SİZ OLUN SAĞLAM PARTNERİNİZ HARİÇ YİNE DEMEYİN HATTA BAZI RESİMLERDE GPS ÇÖZÜMÜ YAPANLARI DUYDUM......HELE İRİ BALIKLAR SÖZ KONUSU OLUNCA ZIPKINCILAR GECE TALAN EDİYOR.....
    50 YILIN Bİ DOLU ACISI VE TATLISI OLDU AMA SAMİMİYETLE DİYORUM MERANIZI SÖYLEMEMENİZ HEM DENİZLERİN HEMDE GELECEĞİN FAYDASIDIR.....
    SEVGİLERİMLE.......banghead

14. talip yeşiltepe

talip yeşiltepe talip yeşiltepe

serdar abi bende onu söylemek istedim zaten.öce avlak bilgisini söyledim.sonra afişe olduğunu gördüm demek istedim.bireysel olarak böyle olduğunda sosyal medyada paylaşıldığını düşünemiyorum.

15. aknysfsrn

aknysfsrn AKINYUSUF

Favori Kamış:
    D.A.M SPEZIPOWER TELE SURF 420
    Favori Makine:
    Shimano aero
    En İyi Avı:
    Yumurtalık Pistaş mevkii LAGOS 5 kg
    Ben avlağın paylaşımından ziyade birlikte gitme taraftarıyım böylelikle hem dostluklar pekiştirilmiş oluyor hemde avlağın bir nebzede olsa ömrü uzuyor
    forumda birlikte gidelim köşesi oluşturulabilir. Düşüncesindeyim
    forumda tüm yazdıklarımız veri setlerinden ibaret ve arama motorlarını çok iyi kullanan milyonlarca kişi var bu kişilerden çok değil 100 tanesi bohçacı olsa ortada ne avlak kalır ne balık
    ha birde şu da bir gerçektir bir gün iyi balık veren mera başka bir gün balık vermeyebilir insan kendi kısmetini kendisi kovalar bir teknede 4 kişi olta attıgımız halde 1 kişi sadece bir kişi sabaha kadar balık tutarken biz boş döndük :(

16. mustafa54

mustafa54 mustafa önal

avlak hk fazla söz söylemeyecegim cünkü sakin kafa dinleyecek bir avlak buldum mu balık cıksın cıkmasın önemli degil paylaşmak istemem ist sahilde calıştıgım için bazen iş cıkısı bır ıkı olta sallayım dıyorum aman allahım bırak olta sallamayı kafa dagıtmayı ayakta durmak zor oluyor
    bu nedenle avlak gizliligi özel yerler için hem fikirim

17. Lepistes07

Lepistes07 Orkun Şanlı

Favori Kamış:
    genelde küçük bi kasnağa sarılı 15'lik misina :)
    bazen 15 cm lik balık alınır, bazen 30 cm lik balık salınır. Bu, balığın türüne göre değişir !

yani fazla büyümeyen balıklar var, bacak kadar hatta insan kadar büyüyen balıklar var..

el kadar grida veya akya sepete atılınca sinirlerim hopluyor.

ben 5 cm'lik sokar ve melanuryaları alanları bile gördüm. sokar balığı ki 300 gramı geçer, melanurya ki 400 gramı geçer.

ya serçe parmak kadar alıkonulan mırmırlara ne demeli ??

avlak söylenirse kısa sürede avlakta canlı bırakmazlar, sadece balık değil !
    yengeç, ahtapot, deniz kestanesi, deniz yıldızı vs ne varsa bohçacılar kurutup kökünü kazır..

canlı kıyımının yanı sıra, çevre kıyımı da cabası.. çöpler ve çıkardıkları gürültüye hiç değinmiyorum.. bohçacılar genelde küfürbaz ve içici olur.. sürekli bi sigara dumanı ve küfür bulutu kasveti hakim olur merada.. kafayı buldukça küfrün ve hırçınlığın dozu artar..

iğneleri gider milletin giysisine saplarlar, teknelerin halatlarına taktırıp koparırlar, tekneciler halatları çekerken parmaklarına iğneler batar..

bu talancı göçebeler ortamın içine ederler ama faturası bize kalır.. kuruttukları yere bi süre uğramazlar, ne zamanki merada hayat belirtileri başladı tekrar kurutmak üzere hışımla saldırırlar..

dış görünüş olarak insanı andıran ama ruhi olarak Yüzüklerin Efendisi'ndeki ORK'lara benzeyen bohçacılardan uzak durunuz ve lütfen avlaktan uzak tutunuz !

18. yunuss

yunuss Yunus Ahmet SARIHAN

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    3 kg rus kefali
    vallahi ißimiz çok zor her saniyesinde denizi gördüğüm yerde balığa gidemiyorum.Bırakın avlak bilmeyi avlak bulmak için deneme atışı yapacak yer bile bulamıyorum sahillerin gepsi kalabalık karman çorman nerde hangi balığa denesem nereys gitsem derken 2 senedir işin içinden çıkamadım şu istanbulda :)

19. bluepasific

bluepasific AYKUT

Favori Kamış:
    SİLVERLİNE
    Favori Makine:
    EUROFİSH-CARİSMA 70 SURF
    En İyi Avı:
    KOFANA-2kg300gr
    Tamam ustalar tatmin oldum.Ama Akınyusuf un da dediği gibi organizasyonlar yapılabilir.Sonuçta birimiz balığı tutarken diğer 100 kişiye sadece tebrik etmek kalmasın:))HEm paylaşalım hemde kaynaşalım kısaca

20. helleagle

helleagle Egemen Görkem Turan

Favori Kamış:
    SHIMANO VENGEANCE
    Favori Makine:
    SHIMANO CATANA
    En İyi Avı:
    110cm Yayın
    Daha bu yakında ekibimizden bir arkadaşın yakaladığı levreğin fotosunu koyup kendi facebook adresinde bu levrek filanca merada(ki tamamen uydurma) arkadaşım filanca kişi tarafından bu rapala(rapala başka marka ama bu arkadaşın bir marka ile anlaşması var onun reklamı adına insanlara yalan yanlış bilgi veriyor.) ile tutuldu diye koyan bir arkadaş var ki diyecek laf bulamıyorum.
    Bu kişi videoları youtube da dönen amatör balıkçı arkadaşların arasında USTA diye tabir edilen bir arkadaştır.
    İşte burada söylediği rapala ile yalan yanlış reklam yapıp. Artı tutulduğu söylediği mera da bir kaç güne yağmalanacak olan daha önce olduğu gibi (ki tamamen sallamış merayı. ) kişiye usta denirmi ? Bu örneği vermemin sebebi bu facebookta çıkan yalan yanlış bir haber ile merası yağmalanan insanlar olacaktır. İşte bu yüzden MERA SÖYLENMEZ. Facebook ve google gibi canavarlar kullanılırken hele hiç söylenmez teşekkürler.