Trakonya balığı sokması ve zehirlenmesi - Trachinus draco

Konu, 'Denizdeki Balık Türleri' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

1. cousteau

cousteau Hüseyin MISIR

Favori Kamış:
    Yabomax SURF 4.20
    Favori Makine:
    Shimano ActiveSURF 採用
    En İyi Avı:
    Torik, 2.5 kg.
    Yaz aylarında çarpma riski katlanarak artığı için Trakonya konusunu yeniden hortlattım. Canavarı andıran sırt dikenlerine rağmen güzel renkleri yüzünden onu tanımayanlar elle tutmakta bir sakınca görmüyorlar. Yukarıdaki 120 mesaj sığ sularımızda bolca bulunan bu zehirli tür hakkında ibretlik vakalar, çok değerli bilgiler ve uyarılar içeriyor. Paylaşım için herkese gönülden teşekkür ederim.

Kısaca özetlemek gerekirse;

Kumluk yerlerde yüzmeye gidecek aile bireyleri:

Trakonya balığını iyi tanıyın,
    Yanınızda amonyak bulundurun, sokulan bölgeyi bu sıvıyla temizleyin
    Ağrıyı azaltmak için yaralı kısmı tahammül edebileceğiniz en sıcak suya sokun.
    114 Alo Zehir Danışma hattını arayarak en yakın sağlık kurumuna başvurun.

2. hhbayraktar

hhbayraktar HASAN HAKAN

Favori Kamış:
    alba leader 4.50
    Favori Makine:
    daiwa ag 5000 ASB
    En İyi Avı:
    Levrek 2 kg
    trakonya iskorpit

bu balıkları tanımayanlar hariç bu balıklar vurduğunda genelde parmaklardan vuruluruz. bu da iğneyi çıkaralım hadi öldürmeyelim salalım vs. derken olur genelde. en son yine bir iskorpit tarafından sağ işaret parmağımdan vuruldum. sırt 3 iğnesi girdi. hemen misineyle uca ilerleyerek boğdum. yanımdaki keskin bıçakla çizdim kan bol aksın diye. emdim tükürdüm. ve doğal amonyakla yıkadım (işedim yani :) ) balık tutmaya devam ettim. yaklaşık 1 saat sonra ağrı çok hafifledi.
    boğma 1-2 dakikayı geçmemeli ve gevşetilmeli. çizeceğiniz bıçak temiz ve keskin olmalı. tetanoz aşınız yoksa bu işlemden sonra muhakkak tetanoz aşısı olunuz. alerjiniz varsa veya kalp hastasıysanız muhakkak doktora müracaat ediniz. ilk müdahaleyi yaptıktan sonra ağrı geçmiyor yukarı doğru yayılıyorsa doktora gidiniz. sizi vuran iskorpit değil de trakonya ise muhakkak doktora gidiniz. ( defalarca çarpılmış vurulmuş birinden sizlere tavsiye ) benim bu olayı doktorsuz atlatmam sizin de atlatacağınız anlamına gelmez. her bünye farklıdır.
    mavi deniz anası çarparsa sudan bir yarım saat çıkmayın, çarpılan yeri ovuşturmayın. su da kalırsanız 45 dakika sonra bir şeyiniz kalmayacaktır.

3. CoastGuarD

CoastGuarD murat

buraya bu balık hakkında bahsetmek için kayıt oldum ama tekrar gelebilirim ben galatada balık tutarken arkadaşımın oltasına yakışıklı bi balık geldi mezgite benzettim nasıl benzettiysem elimi attım ilkinde biraz korktum sonra elimi sürmiycem ben buna dedim sonra oltama balık vurdu heyecan hır gür derken balığı çıkarmaya tekrar elimi attım başparmağıma dikeni battı hatta dikeninin birisi parmağımda yapışık kaldı çıkardım aman allahım o nasıl bir acı şoka girmişim etrafta koşuşturmalar falan bayılır gibi oldum bilincim açıktı ama çok kötü olmuştum kalbim deli gibi atıyordu zehiri çok kuvvetli ve içinde engerek yılanınkine benzer bir özelliği var zehrinin içinde adrenalin noradrenalin var adrenalin kalbinizi deli gibi attırıyor size bir panik havası yaşatıyor noradrenalinse bu panik havasını daha da uzatmaya yarıyor zehrin asıl özelliği olan proteinin içeriği bilinmemekle birlikte güçlü bir nörotoksikmiş eğer yüksekdozda zehir enjektesi olursa felç ve nefes alamama sonrası ölüm görülebiliyormuş doktorun bana söylediğini söyliyim boğazıma baktı şişlik yoktu geçmiş olsun ucuz atlattın murat dedi sokan balık trakonya değil varsamdı o günden beri balık tutmuyorum benim için bir tür travma gibi birşey hatta o balığı görünce bile korkuyorum zehiri çok değişik kokuyor sokulan yerden zehir sağın işe yarıyor ayrıca soku bölgesi 2 hafta kadar iyileşmiyor ve hayatınız boyunca taşıyacağınız bir iz olarak kalıyor tıpkı jilet kesiği gibi kaybolmuyor alıntı yapmadım kendi yazımdır tecrübeyle sabittir bu balıktan uzak durun 17 yaşımdaydım ölümden döndüm sokan balık eğer varsamsa 4-5 saat kadar acı çekeceksiniz hatta bu acıyı cehennem azabıyla kıyaslamak bile mümkündür acıdan bayılıp şoka bile girebilirsiniz ki bu iyidir hissetmessiniz

4. GRAFTT

GRAFTT Hikmet Soydaş

TRabzonda tekneden çapari ile avlanırken genelde bu balık devamlı oltamıza gelir. Bazı zaman o kadar çok oltaya geliyorki balık tutmaktan ikra ettiriyor insanı.

Bazen çapari ile avlandığımız bölgelerde mezgitte geldiği için birkaç defa mezgit diye kancadan çıkarmak için tutacağım sırada sırtındaki koyu renk zehirli dikenini son anda farketmemle kurtuldum. Birkaç defada teknede balıkları kancadan çıkarmaya yardımcı olan arkadaşlarım bu balığı tanımadığı için kıl payı zehirlenmekten kurtulmuştur.

Öyle bir balık ki iğneyi öyle yutuyorki, çıkarmak imkansız, bazende denizde aşırı çoğalmasını engel olmak için öldürüp suya atıyoruz.