SPİN Avına başlamak

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında bbatuhan tarafından paylaşıldı.

1. bbatuhan

bbatuhan Buğra Batuhan

Favori Kamış:
    lineeffe spirit surf 3,90 - shimano catana dx 240mh
    Favori Makine:
    Okuma avanger55 - okuma safina pro 25spa
    En İyi Avı:
    :)
    arkadaşlar sanırım spin avı su anlık bıttı okullar tatıl oldu gıbı bırsey..tam başladık dedık ama olsun kısmet..
    benım sızlere bır sorum olacak elımdekı kamıs 14-40 atarlı 240 bununla forumlardan gordugum gıbı sılıkon kurt gıbı ucunda top agırlık lı gıbı sahtelerle balık yakalıyabuılırmıyım??
    elımdekı ekıpmanı bu sekılde dıp balıgı ıcın kullana bılrmıyım..
    yada 20-30 gr arası ufak jıgler var bunları denememde fayda olurmu??

tafsıyelerınızı beklıyorum ..

2. bbatuhan

bbatuhan Buğra Batuhan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Arkadaslar ve degerli ustalar benim kafamda bur kac soru var forumdan bir kac ustamiza sordum ama buraya yazmak istedim belki benim gibi kafasina takilan olursa cevabi bulsun.

Elimde 240 14-40 atarli bir spin var ve yeni bir su ustu sahtesi edindim rover 98 .
    Bu sahtenin net agirligi 11.95 gr. Ben bu sahteyi elimdeki kamisla kullanabilirmiyim ve aksiyonunda sikinti yasarmiyim.

Yoksa elimdeki kamis uygun olmaz diyip 10-40 qtarki bir kamismi almaliyim?

Birde kamis boyu hakkinda cok celiskili yazilar okudum.ornek verirsem 240 ile wtd kolay 270 le zormu yapilir,atim mesefaleri arasinda cok fark varmidir,aksiyon verme kinusunda genelleme yaparsak hangi boy kamis guzel secim olur.
    Degerlendirme yi okuma v-system uzerinden yapiyorum nedeni ise alamadigim icin ukte kaldi ve su anda indirimde ama sizlerim yorumuda onemli.
    Gerek yok kardesim elindeki kamis zaten izini gorur 12 grami atarsin pasalar gibi kullanirsi derseniz bu sekilde devam ama yok olmaz derseniz 240 ve 270 boylari olan v-systemde secim yapmam lazim..

3. Standartt

Standartt Rıfat

Favori Kamış:
    Shimano Catana cx spinning 1.80m 3-11gr
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500RC
    En İyi Avı:
    1kg civarı kasna ve karagöz
    öncelikle bütün gelecek avlarında şimdiden rastgele.
    bir usta değilim, amatör olarak yorum yapıyorum.
    affına sığınarak söylüyorum anladığım kadarıyla sen de amatörsün çok bilgili değilsin bu konularda. buna dayanarak şöyle diyebilirim: 10-40 atarlı kamış ile 14-40 atarlı kamışın 12gramlık bir sahteyi atıştaki farkını sen ve ben gibiler anlamaz galiba. Zaten sahteyi uzağa atabilmek veya istenen yere atabilmek çok etken içeren mevzular. rüzgar, kamışı tutuş şeklin, sahtenin kalitesi, ip, kamış halkaları, kamışı savurman, kamışın esnekliği veya sertliği v.s.
    benim nacizane tavsiyem çok yüksek ücretler vermeden ufaktan bir başlangıç yap, zaman geçtikçe bilgi sahibi oldukça ileride daha iyilerini alırsın inşallah.
    12gramı atarsın bana göre. gidip yeni kamış alma ki zaten tek sahte senin işini görmez daha bir çok sahte alacaksın :)) o sahteleri de 14-40gram aralığında tutarsan hiç sorun yaşamazsın.

4. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Buğra kardeşim açmış olduğun bu konuyu anca okuma şansım oldu.Burada sana pek çok arkadaşımız seni kanımca doğru biçimde bilgilendirmiş...Özellikle"EKSİK"nick li Metin kardeşim seni bilgi ile fevkalade gıdalandırmış.Benim bunlara bir ilavem yok.Her şey çok yerinde her şey yolunda bence...Tek tavsiyem olacak(belki tavsiye etmiş ola bilirler gözümden kaçmışsa affola) spinnci adam sabah suyunu sever ona göre ;) güneş 06:15 de doğuyorsa sana tavsiyem 05:00 da avlakta hazır ol...HAYDİ RAST GELE... :)

5. bbatuhan

bbatuhan Buğra Batuhan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Evet bende super bir oamator olarak kafama takilan sorular vardi..aslinda tek bir sahte icin degilde sorum 14-40 gram atarli bir kamis ile 12 gramlik bir sahteye istenilen aksiyon verilirmi olacakti.
    14-40 ibaresi illa sahtenin en alt limiti 14 mu olmasi gerektigiydi.
    Ornek 11 gramlik yada 12 gramlik sahte kullanilamazmi kullanilsada aksiyon konusunda verim alirmiyim di?
    Valla metin usta ve emre usta baya baya yardimci oldular hatta ozeldende bir cok soru sordum hep cvp berdiler sagolsunlar yonlendormeleride gayet basarili ve guzeldi benim icin allah razi olsun.
    Insan heves edince incikgine cincigina kadar bakiyor hele ben baya baya bakip arastiriyorum tabi soru issaretleri kaliyor akilda..

6. piyade35

piyade35 Süleyman Şentük

Arkadaşlar spin ile Tatlısu Levreğini nasıl avlayabileceğinizi gösteren bir video hazırladım. Hangi Sahteler hangi teknikle kullanılır, Nasıl aksiyon verilir, nerede en iyi av verir görebilirsiniz. Bol yakalamalı bir videodur.
    https://youtu.be/5_DSl6KGg08

7. Eksik

Eksik Metin

Favori Kamış:
    Okuma V-System 240 cm & Mebaru Salty Rugger 73L
    Favori Makine:
    Shimano Rarenium CI4+ 2500 FB
    V-System almak için bahane arıyor olmayasınız? Hehah şaka yapıyorum...

Özelden de sorduğunuz bu sorulara buradan cevap vereyim izninizle, hem başka kişiler de faydalanmış olur.

Sahip olduğunuz kamışla Rover 98'i pek ala kullanabilirsiniz, az-çok atar aralığı civarında.

Ne var ki, bir kamışın sahteye verdiği aksiyon atar aralığından ziyade aksiyon tipiyle değerlendirilir ve sınıflandırılır. Extra fast(çok hızlı)/extra heavy(çok ağır-sert), fast(hızlı)/heavy(sert), moderate(orta), slow(yavaş)/light(hassas) gibi sıfatlarla nitelendirilir kamışlar. Örnek olarak extra fast'i ele alalım. Extra fast çok hızlı demektir, yani misinanın ucundaki sahteye anında(hızlıca) aksiyon verilebilecek, verdiğiniz aksiyona sahte ise çok hızlı şekilde reaksiyon verecek. Moderate, slow vesaire için de benzer mantık... Şu görselleri bi' inceleyiniz ve son paragrafımı tekrar okuyunuz: https://www.google.com.tr/search?q=...AYD5QQ_AUIBigB#tbm=isch&q=fishing+rod+action+

Catana DX 240 14-40 MH(medium-hard) bir kamış( http://www.shimano.com/content/eu/e.../spinning-fresh-water/catana-dx-spinning.html ), yani nispeten sert ve su üstü sahtelere gerekli aksiyon vermede uygun. Yumuşak kamışların bahsi geçen aksiyonu vermede yetersiz olduğu barizdir sanırım.

Kamıştaki boy seçimi ise kabaca 240-300 arasında olmalıdır deyip, bu seçim kullanıcının ağız tadına bağlıdır diye eklerim. Avlanılan meralara ve hedef balığa göre bir sürü kriter var ama bunlar advanced(gelişmiş) tercihler adeta. Az-çok günah kapatılabilir. Bu arada daha uzun kamış illa daha uzağa erim demek olmadığı gibi, daha uzağa erim de her zaman evla değildir. Aklınızda bulunsun.

Ha bi' de o Rover 98'i İstanbul'da çalıştırmanız mucize gibi bir şey. Hem levrek bulacaksınız hem de agresif olmasını isteyeceksiniz.

8. bbatuhan

bbatuhan Buğra Batuhan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    valla metın usta almak ıcın bahane kısmı dogru ama karar verdım almayacagım kesın kararım..
    buraya da bılerek yazdım kı hakıkaten forumlar yazılar dıpsız kuyu okudukça kafa gıdıyor bulanıyor..
    rover 98 alma sebebım temmuz ayı tatılı ve o maket balıgın o aksıyonunu merak ettım.ıstanbulda bırseye yaramıyacagını baya okudum ama sırf yuzusunu merak ettım.bazen canakkale ege gıbı yerlere kaçma fırsatım oluyor yanımda artık oltamıda gotururum buda yanımda olsun dedım..
    Forum olarakta hem ozelden hemde başlık altında cvp veren herkeze tesekkur ederım..

9. bbatuhan

bbatuhan Buğra Batuhan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    ustalar ıp mısına kalınlık secımı malum onemlı fakat 0,20 ip misinada cokmu kalındır..
    makınam okumasafına pro 25 ..

10. Eksik

Eksik Metin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Olmaz, net!

11. bbatuhan

bbatuhan Buğra Batuhan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    cok net oldu :)
    pekı bu mısına kalınlıgındanmı yoksa makınamdanmı kaynaklanıyor..

12. Eksik

Eksik Metin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    İp kalınlığından dolayı olmaz. Lüfer, levrekle oynayacağım zaman 0.13 kullanıyorum şahsen, ince takım sevdiğim için. Ama 0.20'ye doğru çok gitmemek lazım. Erim ciddi derecede düşer mesela...

13. bbatuhan

bbatuhan Buğra Batuhan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Yeni oyuncaklarim...
    [​IMG][/URL][/IMG]
    [​IMG][/URL][/IMG]
    [​IMG][/URL][/IMG]
    [​IMG][/URL][/IMG]

14. Emrecan Kaya

Emrecan Kaya Emrecan Kaya

Favori Kamış:
    Okuma Dead Ringer-258 12/45 - Okuma Salina Seaspin 240 10/40
    Favori Makine:
    Okuma Safina Pro sPa-25 - Okuma Ceymar 25
    Abim güle güle kullan Allah utandırmasın. Sahtelerin renkleri güzel görünüyor. Bu Kendo Seabass beni yeterince tatmin etti, hafif rüzgarda 45 metreleri buldum yeni aldığım kamışımla. Bir de abi misina oldukça kalın. Ben 0.09 mm Kendo ip misinaya geçtim, ilk denemede onayımı aldı. Bir de aldığın Kendo çantada benim de gözüm vardı, kısmetse alacağım ben de.

15. bbatuhan

bbatuhan Buğra Batuhan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    emrecan bu mono bır mısına 0,25 lık cok kalın deil aslında su anta metın ustanın tafısye uzerıne aldıgım 0,13 sufıx var.
    kendo canta ıcın bence bır arastır derım cok ergonomık bır canta deil.
    elımde buyuk boy kendo kutu var ıstersen hedıye edebılırım sana buna bırde beyazıtta satılan 15-20 tl lık omuzdan asklı tek goz lu bır canta bulursan cok daha guzel olur bence..
    tek goze pense,klips makas gıbı seyler konur buyuk yerede rapala kutusu..
    kendo canta kotu deil ama boyle resımdekı gıbıde değil yanı albenısı var ama aldımı cok alternatıfte dusunuyor ınsan..

16. Emrecan Kaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Misina yorumum 0.20 ip içindi abi. Kendo çanta kafamı karıştırdı şimdi. Fiyatı uygun gibiydi, ama dediğin alternatif çok mantıklı geldi. Hediyeye hayır demem, ama elbette karşılığı olacaktır abim. Acizâne bir sahteyle karşılık vermek isterim. Beyazıttan da çanta işini ayarladık mı tamamdır :)

17. bbatuhan

bbatuhan Buğra Batuhan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    karsılıkgını verdın o kadar yardımın oldu ben bırsey beklemem hıc bır zaman o zaman kutu buyuk boy kutu senındır..
    bırde ona canta aldımı mıs dedıgım gıbı ama tam ıcıne sıgacak portatıf bırsey bul bence kendo cantadan vazgec derım..
    yarın ıs yerıme getırım sen ne zaman musaıt olupta bu tarafa gecersen alabılırsın ıstersen kargoda yapabılırım karar senın..

18. Emrecan Kaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Abim çok teşekkür ederim çok ince düşüncelisin. Ama huyum kurusun, karşılıksız bir şey alamıyorum. Dediğim gibi benden de sana acizâne bir hediye olur. Bir kaç gün içinde mezun olduğum liseme geleceğim Çemberlitaş'a, o zaman haberleşiriz, bende numaran var abi.

19. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Kardeşim hepsi çok güzel.Beraketli olsun.İlk tecrübelerini bizlerle paylaşmayı ihmal etme.

20. bbatuhan

bbatuhan Buğra Batuhan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    insallah havalar duzel dı pek umudum yok ama olsun denıcem en azından elımı alıstırmaya gıtmıs olurum..
    temmuzdada bodrum guvercınlıkteyım tatıle gıdıyorum olta malzemelerımde yanımda olcak cok guzel avlak yerlerı varmıs sımdıden arastırma yaptım..
    umarım super olur..
    ılk avda sızlerlerım gercı her avda sızlerleyım başka yerede kayıtlı değilim zaten.