Aynı olta setiyle kıyıdan hem Spinning hem Surf Casting yapabilirmiyiz?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında aliçağlar tarafından paylaşıldı.

1. aliçağlar

aliçağlar Ali Çağlar Sönmez

Favori Kamış:
    Fladen Xtra Flex (2p)
    Favori Makine:
    Okuma avenger FD-AV30
    Merhaba değerli üstadlar,
    Foruma yeni kayıt oldum. Şimdiye kadar hep iştahlıydım ve hep kıyıdan el oltası ya da savurma tabir ettiğimiz mahalli balıkçılardan 5,00.-TL'ye aldığımız oltalarla avlandım. 1 haftadır araştırıyorum ve sanırım Spin'e karar verdim ama Savurmadanda vaz geçmek istemiyorum;
    1. sorum Spinning için 25 lik bi makine ve 2.40 lık bi kamış alırsam başka herhangi bir avda kullanabilirmiyim. Aynı olta setiyle kıyıdan hem Spinning hem Surf Casting yapabilirmiyim?

2. sorum yeni başlayan ve daha önce 100 gr.'dan daha büyük balık tutamamış birine spinning'i tavsiye edermisiniz.

Teşekkürler.

2. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Vega Potenza Supercore, Olympic Graphiteleader Argento Compatto
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    Spin herkese tavsiye edilir, isterseniz surf'le başlarsınız isterseniz spinle; aceminin illa şundan başlaması gerekir diye bir şey yok.
    Ama aynı kamışla her ikisini yapamazsınız. Spin kamışla attığınız mesafe ve ağırlık surf'e kıyasla çok azdır. Surf beklemeli avdır; atarsınız ve balığın yeme vurmasını beklersiniz, oturur kahve vs içersiniz. Spin ise sürekli hareketli olmanızı gerektirir. Sürekli atıp çekmelisiniz. Ayrıca spinde gezebilir ve gerektiğinde merkeze uzak yerlere gidebilir olmak, farklı meralara gitmek şansınızı artırır. Hangisinin yaşam tarzınıza daha uygun olduğuna karar vermelisiniz. Ekipmanınızı ona göre almalısınız.

Spinde karar kıldınız diyelim. Daha çok hangi balığın peşinde koşacağınız da önemli olabilir. Öncelikle ona uygun maket balıkları belirlemeli ve onun ağırlığına uygun atar aralığı olan bir kamış almalısınız. Ama genelde 10-40 gram arası atarı olan kamışlar uygun olacaktır. Bunun altında ve üzerinde atan kamışlar ise kullanışsız olacaktır. 10-15 gr ve altı için (alt sınırı yarım grama kadar düşer) LRF ismi kullanılır ve çok hafifi silikonlarla yapılan bir av türüdür. 40 gram üzerinde atan kamışlar ise sadece ya gerçekten çok ağır maket balıklar ya da jig kullanımı için uygun olacaktır.

Ben Mersin'de olsam spin yapardım ve alt sınırı 6-10 üst sınırı 35-40 arasında olan, boyu da 240-270 arasında olan iki parçalı bir kamış kullanırdım. Makine olarak da 3000'lik bir makine ve 0.15 cıvarında örgü ip uygun olur.
    Savurma sevdasını tatmin etmek için bir kaç tane de ağır kaşık alırsınız.

3. aliçağlar

Favori Kamış:
    Fladen Xtra Flex (2p)
    Favori Makine:
    Okuma avenger FD-AV30
    İlginize çok teşekkür ederim Üstad. Sanırım spin yapıcam Bana en uygun o görünüyor. Makine olarak Catana 3000 SFC 2+1BB düşünüyorum uygunmu sizce? Bide burdaki 3000 makaranin 30 luk oldugu anlamina geliyo sanirim, kamış içinde 270 lik bişey düşünüyorum, kızmayın ama buralarda hangi balik olur bilemedigim icin kac atarli ne kadar esnek bisey almam lazim bilemiyorum

4. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    Estağfurullah, niye kızalım.
    Ama kullanmadığım malzemelerle ilgili bir şey söylemem uygun olmaz. Ben hem üst düzey makine kullanıyorum (şu an bence size gerekli değil), hem de Okuma Ceymar gibi daha ucuz ürünler de kullanıyorum. Ceymar'dan gayet memnunum; ama Catana'yı kullanan arkadaşlar değerlendirsin.
    Raporlarda Mersin'de en çok tekneden yapılan avlara rastlıyorum. Bence alacağınız yere, yani av marketine sorabilirsiniz. İnternet yerine bir balık malzemesi marketinden alırsanız bu işle orada uğraşan insanlarla bir diyalog fırsatınız doğmuş olur... ya da Mersin'li arkadaşlar için ayrıca bir başlıkta sorabilirsiniz. Veya sizden önce sormuş olanlar var, onlara gelen cevaplara bakabilirsiniz.
    Forumda "bölgeler" kısmında Mersin'le ilgili bir kaç gönderi var, ayrıca bazı gönderilerde yardımcı olabileceğini söyleyen arkadaşlar da var, onlar da cevap yazmış. Onları kontrol edebilirsiniz.

http://www.balikavi.net/forum/forumdisplay.php?f=11&order=desc
    (Sonraki sayfalara da bakın)

Son olarak facebook kullanıyorsanız Mersin'li amatör balıkçıların grupları var, onlara üye olarak bazı şeyleri danışabilirsiniz. Ancak bu alanda mera yani av yeri sormak genelde çok hoş karşılanmıyor, bilesiniz. Zamanla onları da öğrenirsiniz. Sanırım herhalükarda Serbest Bölge dedikleri yer makbul bir yer.
    Size rastgelsin.

5. İnan01

İnan01 İnan Köse

Favori Kamış:
    Daiwa Crosscast 2.59 28-84 / Major Craft Skyroad 2.44 7-23
    Favori Makine:
    Shimano Twinpower HG 4000 / Shimano Stradic Ci4 3000
    En İyi Avı:
    Balık
    40-120 atarlı Cormoran Black Bull 3 mt ile hem spin hem de yemli av yapıyordum :) Kullandığım ağırlık 75 gr idi yemli avda. Daiwa Entoh ile yaptığım atış sonunda ise 135 tur sarım yaptım. Tek sıkıntı, ağır kurşun gereken havalarda yapabileceğin tek şey telli dalga kurşunu kullanmak. Şu anda da surf makina ile at-çek yapıyorum ( Daiwa Cast'izm 25qda ) :thumb:

6. aliçağlar

Favori Kamış:
    Fladen Xtra Flex (2p)
    Favori Makine:
    Okuma avenger FD-AV30
    Ben Mersinin Silifke ilçesindeyim, işyerimde Taşucu mahallesinde, çalistigim yerde (deniz kenari olmasina ragmen)balikcilikla ilgili malzeme alabilecegim hicbiyer yok Ama dediginiz adimlari takip edicem, icimde cok iyi hisler var. Biseyler basarirsamda sizinle paylasirim. Hersey icin tekrar tesekkurler.

7. aliçağlar

Favori Kamış:
    Fladen Xtra Flex (2p)
    Favori Makine:
    Okuma avenger FD-AV30
    İnan abi süpersin Peki simdi sadece spine yogunlasmadigina pismanmisin.cunku ben spine baslicam sanirim. Digerine her halukarda halihazirdaki el oltalarimla devam ederim diye dusunuyorum.

8. İnan01

İnan01 İnan Köse

Favori Kamış:
    Daiwa Crosscast 2.59 28-84 / Major Craft Skyroad 2.44 7-23
    Favori Makine:
    Shimano Twinpower HG 4000 / Shimano Stradic Ci4 3000
    En İyi Avı:
    Balık
    Sen benim raporlara bir gözat istersen :D

9. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Ben de surf makineye küçük bir spin makinesi takıp Boğaz'da av yaptım uzun süre. Ama mesela surf kamışla spin yapmadım, tavsiye de etmem :)
    Yani, yoklukta tuhaf şeyler yapıyoruz, ama iş tavsiyeye gelince doğrusunu tavsiye etmeye çalışıyoruz.

(Bu arada İnan, eğer arkadaş öyle bir kamışa yönelecekse sen 40-120 gr atarlı kamışa uygun sahte de önerirsen iyi olur. Doğrusu ben hiç o aralıkta sahteler atmadım. 25-60 gr aralıklı kamışla 12-15 gramlık sahteleri attığım da oldu, olmaz değil, ama doğrusu 10-34 kamışımla atmak gibi değildi.)

10. andyou

andyou haldun

Favori Kamış:
    fladen x flex, alba rodex 3.90 , lineaeffe 4.50 s-curve
    Favori Makine:
    daiwa emblem x 5000, okuma avenger 30, carmoran 3000 fjet,okuma zeon
    En İyi Avı:
    lüfer kilosuna bakmadım
    resimlerde gördüğün surf kamış ve 65 lik makarası olan okuma zeon makine ile sorduğun soruya cevaben ; hem uzak atış kullanıyorum ağır kurşunla çapari ve kurşun arkası rapala ile av yapıyorum hem beklemeli av yapıyorum hem at çek spin yapıyorum 25 gram kurşun arkası su üstü rapala ile sarı kanat vs vs yani kısaca her türlü avı yapıyorum.

Ekli Dosyalar:

11. aliçağlar

Favori Kamış:
    Fladen Xtra Flex (2p)
    Favori Makine:
    Okuma avenger FD-AV30
    Abi iyice kafam karıştı benim :S Hele şu fotolarıda görünce daha çok iştahlanıyorum, bi an önce karar vermek ve icraata geçmek istiyorum :)

12. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Ali Çağlar, bunlar sıradışı durumlar.
    Paspasın sapını kamış olarak kullanmak da pekala mümkündür. İstersen surf, istersen spin için kullanırsın, istersen de pilavı kaşıkla ya da çatalla yersin. Gerçi burada iş çorbaya kaşık mı çatal mı kullanmak gerekir'e dönüyor ya, neyse...

Ama ben uyarayım,
    -150-200 gram arası ağırlığı olan bir spin kamış alıp buna 600 gramlık surf makinesi takma! Yorulursun, bıkarsın, nefret edersin, uzun süre çalışırsan akşam kollarını oynatamazsın.

-100-250 gram arası ağırlıkları atmak için yapılmış ve ağırlığı 500-600 gram arasında olan 4 metrelik bir surf kamış alıp bununla 10-15 gramlık ağırlıkları saatlerce atmaya kalkma! Yorulursun, bıkarsın, uzağa atamazsın, dahası sahteyi yönetemezsin.

-Bir kamışı kendi atarının üzerinde ağırlıklarla zorlama, kırarsın.

-Bu söylediklerim evdeki tesisat işleri için de geçerli. O işe uygun alet kullan.

Benden söylemesi.

13. andyou

andyou haldun

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    lüfer kilosuna bakmadım
    her halükarda bir tane surf makinen ve kamışın olacak doğrumu bu olmazsa olmazın zaten ?? Pişmeye başladığında ve bütçen el verdiğinde iki parçalı fuji halkalı hafif 2.70 bir spin kamışı alırsın hem lrf ye kullanırsın hem spine birde başlangıç olarakda ufak bir spin makine alırsın devam edersin bu kadar basit önemli olan hedef balığın olması balık var ise çaput atsan gelir.

yada direkt böyle bir sistem önerimdir.:

https://www.avmarketi.com/asp/produ...rcast-4Pif-Super-Jet-Match-2500-Olta-Makinesi

https://www.avmarketi.com/asp/show_...F12-01-X&productref=152329&ID1=240/10-30&ID2=

https://www.avmarketi.com/asp/show_stock.asp?product=18-4810&productref=222522&ID1=&ID2=
    https://www.avmarketi.com/asp/show_stock.asp?product=18-4901&productref=222613&ID1=&ID2=,
    https://www.avmarketi.com/asp/show_stock.asp?product=18-4878&productref=222590&ID1=&ID2=
    https://www.avmarketi.com/asp/show_stock.asp?product=7-SEABASS-145F&productref=168695&ID1=13&ID2=

14. HeaDDaT

HeaDDaT Fatih

Favori Kamış:
    okuma V serisi 240, DAM speedcast 270
    Favori Makine:
    Shimano catana 4000
    Sorduğun sorunun cevabı avlandığın bölgeye göre değişir. Ben Kocaeli'de DAM speedcast 30-60gr telespin ve catana 4000 ile spin avı da yapıyorum 40-50 gr kurşunla çok güzel mırmır da alıyorum. Mırmır avında da surf kamışla avlananlara oranla hem daha rahat avlanıyorum hem daha fazla verim alıyorum. Her iki durumda da kullanabileceğim, taşıması ve kullanımı rahat, fiyatı da uygun bir takım istediğimden ben de bu yola başvurdum.

15. aliçağlar

Favori Kamış:
    Fladen Xtra Flex (2p)
    Favori Makine:
    Okuma avenger FD-AV30
    Çok iyi anladım Adil abi, penseylede su borusu sökülür tabi ama ne kadar, nereye kadar :) Bi balık market buldum ilçe merkezinde bugün oraya gidicem bakalım buralarda bu işler nasıl oluyo yardımcı olabilecekmi, facebookta ne kadar amatör balıkçı grubu varsa hepsine üye oldum ama pek iç açıcı görünmüyo :)

Ayrıca Haldun abinin dediğine ne diyosun, illa bi surf makinem olmalımı?
    Eğer öyleyse fiyatları biraz daha uygun tutup Haldun abinin dediğini yapmak daha mantıklı değil mi?

16. andyou

andyou haldun

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    lüfer kilosuna bakmadım
    Ali en güzeli 2.40 yada 2.70 2 parça hafif esnek fiyatı uygun kamışla buna uygun güzel makine alıp kendini geliştirmen zamanla hangi slikondu hangi rapaladaydı yada rapala bedeni hazırlama vs vs bir sürü bilgiyi ava gide gele öğrenirsin sıkıştığın yerde burada soruyu sor zaten yardıma herkes koşuyor.

not: benim önerdiğim makine linkte verdiğim surf makine değil bilgine at çek spining ve lrf avı için daha uzak atış için tasarlanmış makarası surf tipi olan ufacık 210 gr ağırlığında bir japon üretimi makine

17. aliçağlar

Favori Kamış:
    Fladen Xtra Flex (2p)
    Favori Makine:
    Okuma avenger FD-AV30
    Abilerim kararım netleşti, Spine başlıyorum :) Ama kamış ve makine için o kadar marka var ki kafam çok karıştı. Çevremden hep shimano duyuyorum az çok maddi gücümde yeter gibi. Marka ve model olarak nokta atışı yapabileceğim Haldun abininki gibi tavsiyeler çok işime yarardı.
    Yardımlar için şimdiden teşekkür ederim.
    Saygılar.

18. aliçağlar

Favori Kamış:
    Fladen Xtra Flex (2p)
    Favori Makine:
    Okuma avenger FD-AV30
    ya da şöyle söyleyeyim yem dahil tam set için 250,00.-TL-300,00.-TL bütçe ayırabilirim :)
    Mesela Haldun abinin verdiği liste total 240,00.-TL yapıyo bana uygun ama adını hiç duymadığım markalar. Bunlar yerine shimano alsam sanırım aynı paraya yahut 100,00.-TL fazlasına denk gelir. Bu da benim için çok problem olmaz.

19. aliçağlar

Favori Kamış:
    Fladen Xtra Flex (2p)
    Favori Makine:
    Okuma avenger FD-AV30
    Haldun abi ben yazamiyorum bana özelden yazabilirmisin?

20. andyou

andyou haldun

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    lüfer kilosuna bakmadım
    carmoran makinede iyi eğer çekincem var dersen okuma avenger spin makinede alabilirsin 7 bilyalı bende kararsız kaldım https://www.avmarketi.com/asp/show_stock.asp?product=7-15190&productref=9417&ID1=&ID2=