İstanbul'da spin sezonu bitti mi?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında alperderya tarafından paylaşıldı.

1. alperderya

alperderya Alper

Favori Kamış:
    Okuma Helios 270cm 20-50gr
    Favori Makine:
    Okuma RTX-40
    En İyi Avı:
    25 cm Sarikanat
    Herkese İyi seneler,

Spine merak salalı çok fazla olmadı. Henüz skorum 0 :)
    Bu mevsim itibariyle sanırım spin ile balık almak imkansız.

Peki tekrar ne zaman denemeliyiz? Dönüş balığı falan diye bir kaç konu vardı.Mayıs aylarından bahsediliyordu. Youtubeda da pendik sahilde o aylarda çinekop alınan bir video görmüştüm. O zamana kadar spinden sonuç alamaz mıyız?

Daha genel bir ifade ile, spin sezonu hangi zaman dilimlerini kapsıyor? Yoksa spin sezonu yanlış bir ifade mi?

Tartışmaya katkı sağlayacak arkadaşlara şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.

2. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Vega Potenza Supercore, Olympic Graphiteleader Argento Compatto
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    Spinle halen alınabilir, ama biraz şans işi.

Nisan'dan sonra yeniden denenebilir, ama sezonla ilgili daha tecrübeli başka arkadaşlar cevap versin.

Bu süre içinde bence LRF yapabilirsiniz. LRF ile istavrit almak gayet keyiflidir ve o da bir tür ultra hafif spin sayılır. Zaten istavritler 20 cm'i de geçebiliyor, çinekoptan geri kalmıyor.

Çok hafif bir sahte yeme kamış hareketleriyle aksiyon vererek, arada başka bir ekipman olmaksızın yapılan bir av olarak size aynı keyfi fazlasıyla verecektir.

3. alperderya

alperderya Alper

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma RTX-40
    En İyi Avı:
    25 cm Sarikanat
    Adil Bey cevabınız için teşekkürler. Dün havayı iyi görüp (Arabada 15 dereceleri gördüm!) akşam gaza gelerek Kadıköy tarafına gittik. Bahsettiğiniz şans yanımızda değildi :) Bizden başka bir kişi daha denemeler yaptı. O da herhangi bir vuruş alamadı.
    İstavrit olayını deneme şansım olmadı. Ekipmanı ona göre güncellemek gerekecek sanıyorum. 10-40 bir kamışla denemeler yapıyorum. Daha düşük atarlı ve farklı sahteler denemek gerekecek diye anladım.

Nisan ayında o zaman çalışmalara tekrar başlamak lazım. Eksikleri de buna göre tamamlamak da iyi olacak. Teşekkürler

4. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    Rica ederim,

Bir daha denerseniz yanınızda 10 gr kurşun ya da spirolino denilen yüzen ağırlıktan buldurun; kurşundan (veya daha iyisi spirolino) sonra 2 metre misina, sonra da iğne + silikon şeklinde deneme yapılabilir.
    Böylece elinizdeki kamışla da deneyebilmiş olursunuz.
    Size rastgelsin.

5. alperderya

alperderya Alper

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma RTX-40
    En İyi Avı:
    25 cm Sarikanat
    Adil Bey ilgi alakanız için teşekkür ederim.

Nisan'a kadar o halde istavrit denemeleri yapabilirim. Benim için de yeni bir deneyim olacak. Dişli öncesi pratik yapmış olurum ekipmanla.

Dişliiçin şöyle 2 parçalı bir takvim çok yanlış olmaz sanırım. Eylül - Aralık, Nisan-Haziran

Bu arada ilk alışverişimi yaparken, bir zargana topu ve ipek de almıştım. Hatta Yalova Çınarcık'ta deneme şansım oldu. 30 gr'lık topu dengeli bir şekilde atabildim. At-çek yaparak denemeler yaptım ancak o da mevsimden dolayı sanırım sonuç vermedi.

Zargana için hangi aylar verilmli olacaktır bu sistem ile?

6. Kaany

Kaany Kaan

Favori Kamış:
    Remixon Funeden 1.98m
    Favori Makine:
    Abu Garcia Orra2 Winch
    En İyi Avı:
    8mm Blue Tiger Shrimp
    Zargana için Didim tarafında sizinde dediğiniz gibi Eylül-Aralık ayı iyi av yapıyor. İstanbul için nasıldır bilemiyorum.

7. bbatuhan

bbatuhan Buğra Batuhan

Favori Kamış:
    lineeffe spirit surf 3,90 - shimano catana dx 240mh
    Favori Makine:
    Okuma avanger55 - okuma safina pro 25spa
    En İyi Avı:
    :)
    lrf ıcın takım onerılernız varmı pekı cok ınceledım ama karar kılamadım spın set ıcın kaç gremlık bır lrf set yapalım??

8. Kaany

Kaany Kaan

Favori Kamış:
    Remixon Funeden 1.98m
    Favori Makine:
    Abu Garcia Orra2 Winch
    En İyi Avı:
    8mm Blue Tiger Shrimp

Batuhan abi merhaba , merakla bekledim lakin cevabinizi göremedim. Belki gözümden kaçmış olabilir. Gecenki spin aviniz nasil gitti ? Skor var mi ? :)

9. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    LRF için ideal ağırlık 0.5-7 gr arası. Tatlısuda da bu aralık iyi.
    Ben böyle bir Savagear kamış aldım, gayet iyi. Arkadaşım aynı aralıkta Saltyrugger markasını kullanıyor, o da çok memnun. Bunlar 200 TL'nin biraz üzerinde kamışlar, daha ucuzları da var.
    Ancak açıkçası ben LRF'yi daha az yaptığım için gözüm 2-12 gr arası bir kamışta. Onun kullanım alanı daha geniş olacak.

LRF'yi benimseyince 0.5-7 gr daha uygundur, ama ben genelde sırt çantasıyla gezdiğim için öyle daha geniş kullanımlı, teleskopik bir set istiyorum.

Makine bence çok önemli değil, hafif olsun yeter. 500'lük denen en küçük makineleri de kullanıyor insanlar. Genelde 50 m misinadan fazlasını sarmasına ihtiyaç yok.

Kardan sonra gelen lodostan dolayı nasıl olacağını tahmin edemiyorum. LRF arasıra denenebilir. Genelde her mevsim yapılan bir av türü diye tanıtılır, ama işte burası Boğaz; bambaşka bir yer. Bir de aşırı avlanmayı, talanı ekleyince tahminler tutmuyor.

10. bbatuhan

bbatuhan Buğra Batuhan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    gecenkı avım bana gore facıayla bıttı ..bır arkadasımı yanımda goturdum oda bır heveslendı altı bır takım geleyım dedı pekı dedım (demez olaydım).
    kayalıklı bır yere gıttık ben takımları tıkarırken makınayı dusurdu kayaların arasına 1-2 saat makınayı kayalardan cıkarmak ıcın ugrastık cok mızmız bır arkadas tabırı caızse yenı gelın gıbı derlerya aynı o model.ondan sonra zaten bıraz deneme yaptım sonra keyfım kactı eve dındum..

11. alperderya

alperderya Alper

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma RTX-40
    En İyi Avı:
    25 cm Sarikanat
    Batuhan Merhaba,
    Geçmiş olsun mu demek lazım bilemedim. Seninle benzer sıkılıkta ava gidebiliyorum. Bu aralar çok gidemesemde uygun bir zamanda beraber bir deneme yapalım. Söz mızmızlık yapmayacağım :)

Adil abinin önerilerini dener, biraz da üşüyüp geri geliriz :)

12. bbatuhan

bbatuhan Buğra Batuhan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    olur valla hayır demem..her zaman da bu aralar baya soguk valla hava..
    denemeler yapmamız lazım pas tutcaz yoksa..:)