Siraz Avı?

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında pitbull tarafından paylaşıldı.

1. pitbull

pitbull Furkan Güner

Favori Kamış:
    Shimano Alivio BX 2.70- Shimano Alivio BX 1.65
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000 RB- Okuma Pro SPA 25
    En İyi Avı:
    Turna-52cm
    Çankırı'da köye gittiğimizde avlandığımız bir dere var, orada siraz ve gümüş var. Kayabalığı, barbatula barbatula gibi dip balıkları da var.

Bizim avladığımız yer 3 metreden daha derin ama ne kadar derin olduğunu bilemiyorum, 7 metre diyenler bile var (pek sanmıyorum ama..). Çok sayıda insan boğulmuş, kayalık, sazlık ufak bir göl.

Bu ufak gölde 40 cm'den büyük sirazlar var, dolanıyorlar öyle.. Bu büyükleri oltayla yakalayan belki de sadece ben varım(büyük bir kaya var oraya oltaya solucan takıp attım daha yarım metre olta dalmadan balık geldi) :) Ondan sonra ne yakalayabildim ne de o kadar büyüğünü yakalayanı gördüm. Millet ağ atıyor yine yakalanmıyor derin olduğu için. Zaten bu balık yüzünden herkes tırıvırı, germe, serpme ağ filan alıyor başka türlü ancak ufakları geliyor.

Acaba at-çek ile siraz avı yapılabilir mi?

At-çek olmazsa mısır ile yemleyerek av yapabilir miyim? Şamandıralı dip oltası kullanırım? Şamandıralı olta ile yemleme yapmadan 20 cm'lik sirazlar yakalayan oldu o bölgede ama benim hedefim büyükler :).

Ayrıca bu ufak kayabalıklarını (Gobius Niger) nasıl yakalayabilirim? Akvaryumda beslemek istiyorum. Yavrusunu beslemeyi denedim ama yavru olduğu için yemi kabul etmedi :).

2. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan

Böyle birşey istiyorsun sanırım.:)

Geçen yıl akarsuda dipten döner kaşığa geldi. Burnunun üzerinden kanca takılmış şekilde. Belliki yeme hamle yapmış. Ancak böylesine başka yerde rastlamadım. Yani bu olay biraz da tesadüf diyelim.

Şiraz için az haşlanmış boncuk makarnayı hem yemleme hemde tek kancalı şamandıralı takımla kullanabilirsin.

3. pitbull

pitbull Furkan Güner

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna-52cm
    Teşekkürler abi..

Balık süpermiş gerçekten.. Bizdekiler bundan biraz daha tombul ve kuyruğu bu kadar büyük değil farklı varyestesi olsa gerek.

Küçük bir mepps alayım en iyisi.. Makarna da iyi fikirmiş :). Solucan aradığım yerleri bir görseniz, bıktım vallahi :) Geçen sene duttan daha büyük beyaz tombul kurtlar buldum, onları taktım (kusma noktasına gelmiştim :)) yine gelmediler.

4. Zeycani

Zeycani Yusuf

Ben de yaz aylarında Çankırıda derede avlanıyorum ama bu balığın oltaya geldiğini hiç görmedim genelde kasna gelir.Kara derler orada ,ağız yapısı oltaya uygun değil sanırım ondan rastlamıyor oltaya...

5. pitbull

pitbull Furkan Güner

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna-52cm
    Ağız yapısı aşağıdaki gibi.. Sanki at-çek avına pek uygun değilmiş gibi ağız yapısı, dip oltaları daha işe yarar sanki..

Ufak gölün yukarı kısımlarındaki balıklar kefale daha çok benziyordu diye hatırlıyorum, bu sene onlara da iyice bakacağım.

Nuri abi, senin bu balık bekir dedikleri olabilir mi acaba? Tesadüfen internette rastladım, senin bu balığa çok benziyor.

Benim av yaptığım yer.. Fotoğrafı internetten buldum, kariyerhaber.com... Ben fotoğrafta görülen kişilerin avlandıkları noktalardan atış yapıyorum, kayanın olduğu yerde de bir kişi var ve avladığım tek sirazı oradan yakaladım.

6. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Agız yapısı aşağıya dönük(ventral) içsu balıkları dipten beslenen türlerdir..sazan gibi..zemindeki canlılar ile beslenirler..

Son düzenleme: 20 Mayıs 2011
  7. pitbull

pitbull Furkan Güner

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna-52cm
    Evet, bende öyle düşünmüştüm. Zaten 20 cm'lik olanlar hep sürü içinde kumu karıştırarak geziyor. O zaman dip oltası deneyeceğiz.. Yine de sasi ve 0 veya 1 numara kaşık deneyeceğim, ya tutarsa :).

8. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    kısmet..:confused: ;) :)

9. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Yeniden bakalım.:)

Şiraz (kaytan bıyık)

Tuzsuz Deli Bekir (pala bıyık)

Yavru Bekir

Balıkların üçü de Tortum Gölünden.
    .

10. pitbull

pitbull Furkan Güner

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna-52cm
    Ben kuyruk yapısından dolayı öyle demiştim :). Maşallah köpekbalığı gibi kuyruğu var abi senin balığın :).

11. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Sert akarsu şirazları öyle oluyor. Boyları da sırım gibi. Ancak gölde bulunanların yüzgeç ve kuyrukları biraz daha "yuka." (zayıf, az gelişmiş anlamında)

12. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Okuma V System 210 cm spin kamış(atarı 5-20 gr)
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    42 cm Gökala, 33 cm K.Benekli Alabalık, 33 cm İsrail Sazanı, 18 cm Tatlısu Levreği, 15 cm Şiraz
    Pitbull kardeş meppsle siraz avı denedin mi? 3 sene geçmişte belki denemişsindir bende çok merak ediyorum ondan soruyorum.

13. pitbull

pitbull Furkan Güner

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna-52cm
    Denedim. Daha doğrusu sirazların olduğu yerde kasna da var, onlar için denedim. Sirazlar hiç ilgi göstermedi.

14. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    42 cm Gökala, 33 cm K.Benekli Alabalık, 33 cm İsrail Sazanı, 18 cm Tatlısu Levreği, 15 cm Şiraz
    Neyse sağol Furkan abi :D Ağız yapısıyla, yediği şeyler belli zaten birkaç istisna dışında gelmiyorlar demek.

15. pitbull

pitbull Furkan Güner

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna-52cm
    Valla bu balıklara çok hassas bir takım lazım. İnce misina, kaliteli iğne, uygun canlı yem, hassas şamadıra, sessiz ortam... Hatta kamuflaj da buna dahil. Ha bu kadar uğraşa değecek bir balık mı? Bence hayır! Ne yenilecek eti var, ne sevilecek tipi var :D.

16. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    Aynen öyle :D

17. hasankurt

hasankurt Hasan

Favori Kamış:
    remixon terminator 4.20
    Favori Makine:
    okuma
    En İyi Avı:
    yayın - 6.5 kilo
    Balıkesir'de bizim avlandığımız dere ve göletlerde şiraz ve akbalık dediğimiz tatlısu kefali aynı yöntemle yakalanıyor. bildiğin mantarlı oltaya tercihe bağlı olarak tek ya da iki tane iğne kullanıyoruz. İğneler 7-8 numara olabilir. bu balıklar yeme alttan vurduğu ve dudakları kıkırdağımsı sert bi yapıda olduğu için yırtılma ya da sıryrılma gibi bir durum olmuyor. yemlemede çoğu zaman kepekle yoğurulmuş balık pisliği kullanıyoruz. yem olaraksa kemik kurdu en sevdiği yem ama bazı derelerde yaprak solucanına daha iştahlı saldırıyor. birkaç gün önce 30 cm kadar bir şirazı bu şekilde aldım (bizim çaylarda şiraz ve kadife israil sazanının istilasi nedeniyle tükenme riski altında olduğundan suya iade ettim). yöredeki balıkçılığın neden olduğu sapmalar nedeniyle kullanılan yemlerde farklılık görülse de mantarlı oltaya alternatif olacak daha iyi bir yöntem bilmiyorum. çoğu zaman akıntının fazla güçlü olmadığı söğüt gölgesi gibi ya da otlu bölgeleri tercih ediyorlar. turna bulunan sularda ise biraz daha güçlü akıntıların olduğu yerleri denemekte yarar var.

18. pitbull

pitbull Furkan Güner

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna-52cm
    Teşekkür ederim. Sanırım sadece anlattığınız şekilde tutuluyor. Deneyeceğim fırsat bulduğumda.

19. cankiri

cankiri kenan

En İyi Avı:
    Lüfer
    Ben de yıllardır aynı derelerde gölcüklerde balık tutarım hiç görmedim oltaya geldiğini.ta ki burdaki bir videoyu izleyene kadar.adam taze yosun takıyor oltaya olta dipten sürünerek gidiyor.
    bir diğeri kancaya mısır dzilip tutuluyor.malesef bunu da yeni öğrendim :)

20. zeynelözdemir

zeynelözdemir zeynel

Favori Kamış:
    alba star
    Favori Makine:
    alba srat
    En İyi Avı:
    1.5 kg siraz
    bubalığın adı nedir

Bubalık kesinlikle oltaya gelmiyor.solucan.ciğer.ekmek içi.sinek denedim dönüpte bakmıyor bile acaba nası bir yem ile tutulur