İp misinayla çapari?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında KEFALKIRAN tarafından paylaşıldı.

1. KEFALKIRAN

KEFALKIRAN Murat Doğan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Dülger
    Dostlar boğazda özellikle uzak atım gerçekleştirmek için ağır kurşunlara ihtiyaç oluyor. Büyük bir güç harcayıp takımı uzağa erdirmek için kamışı salladığımda çapari bedeni özellikle kurşunun olduğu son bölümden bazen kopuyor. Kurşunu küçülttüğümde kopma olmuyor ama o zaman da istediğim uzaklığa yetiştiremiyorum.

Şimdi ben diyorum ki çaparimi kendim hazırlasam, bedeni ip misinayla yapıp kopma ihtimalini çok azaltsam. Ayrıca hazır köstekleri de bu bedene üçlü fırdöndülerle bağlasam. istediğim zaman köstekleri istediğim şekilde değiştirsem sizce mantıksız bir deneme mi olur?

2. KEFALKIRAN

KEFALKIRAN Murat Doğan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Dülger
    ya çok mantıklı ya da çok mantıksız buldu sanırım herkes. 50 kişi bakmış, kimse bir şey dememiş. Neyse ben başladım çapariyi hazırlamaya. Balığa çıkıp deneyeyim, sonucu da yazarım :)

3. RainboW

RainboW Sertan

Kurşun kasasına attığınız düğümden kopuyordur muhtemelen. Kurşun kasasını ve klipse takıtığınız kasa düğümünü ip misina ile güçlendirirseniz o kısımlardan kopmaz.

İp misina ile beden yapmak çok kullanışlı durmuyor. Kösteklerdeki iğneler bedene dolaşıp bir de bedene saplanırsa ayıklayamazsınız :)

Yine de deneyin biz de öğrenelim ne kadar stabil oluyor :))

4. KEFALKIRAN

KEFALKIRAN Murat Doğan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Dülger
    Evet haklısınız bedene saplanma durumu can sıkıcı olabilir. Kendimce şöyle birşey yaptım. Kösteklerin bağlandığı noktalara yeşil fosforlu üçlü fırdöndüler ekledim, köstekleri de onlara bağladım. Hem fosforun balığı çekmesini sağlamayı hem de kösteklerin bedene dolaşmasını engellemeyi hedefledim. İnternetteki her yerde bedenin kalın olması balığı ürkütecektir ve istenilen sonuç alınmayacaktır diyor. Yine de denemek istiyorum. Dediğim gibi sonucu yazarım.

5. kumsaati

kumsaati Orhan

Favori Kamış:
    Berkley 2.70 15_40 gr
    Favori Makine:
    Shimano
    En İyi Avı:
    Kofana 2700 gr
    Fluorocarbon misinalar normal misina yerine av performansını iki üç kat arttırırken iple yapılan çapari takımı avcı olmayacaktır tam aksine ürkütücü olacaktır... Kaçlık misina ve kaç gram kurşun kullanıyorsunuz bilmiyorum ama resimdeki gibi delikli kurşuna bağlarsanız çok fazla sıkıntı yaşıyacağınızı sanmıyorum.

Ekli Dosyalar:

6. tarvas

tarvas TALHA ARVAS

Favori Kamış:
    OKUMA V SYSTEM 9 2.40 (10-40 GR), SİLSTAR 4.20 SURF
    Favori Makine:
    OKUMA RTX 40S, RYOBİ EXCUSİMA 8000Vİ VE 4000Vİ
    En İyi Avı:
    LEVREK 1 KİLO, ZARGANA, 40 CM TURNA
    tecrübe edilen iyi yöntemler denenmeli :)

7. azazzel

azazzel Öztan KÜÇÜK

Favori Kamış:
    Pathos open pro 90 - Surf Mill - TRex 425 - V System 2,40/2,70 te
    Favori Makine:
    Okuma RAW2 55/65- Shimano Exage 2500FC
    En İyi Avı:
    Sazan 9,8kg
    şok misinayı ipe bağlar gibi (örn şemsipaşa düğümü)çaparinin hem kurşun tarafına hemdekamışa bağlanan tarafına yine ipten kısa kasalar yapan/deneyen varmı? sonuç ne oluyor veya olur?

8. sessizdenizci

sessizdenizci Mustafa

Favori Kamış:
    Okuma Trio Rex 425-250, Okuma Safina-x Tele-Spin300, Ron Thomson Tyron teleskopik 270. mt
    Favori Makine:
    Okuma Avanger AV40, Okuma Safina Pro SPA 65, Lineaeffe Rapid Drake RD 30, Silstar
    En İyi Avı:
    Büyük balık kaçtı
    Köstekler çok dolanır, bence 3-5 atışta pert olur. Bunun yerine Kurşunu direk çapariye değil. Bir ip aracılığıyla bağlarsanız kopma azalır.

9. azazzel

azazzel Öztan KÜÇÜK

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Sazan 9,8kg
    sanırım pek anlaşılır olmadı, biraz daha açalım.
    çaparimiz örn 0,24 beden Oscar Ghost yani normal misina, normal çapari..
    ancak her iki uçta 10cm ip "şemsipaşa düğümü" tarzı düğümle birbirlerîne eklenmîş. kısacası bildiğimiz kasa düğümü yerine bu düğüm atılmış olarak denemiş olan varmı? ydı benim sorum, değişik netice verebilirmi acaba diye düşündüm. 2 değişik tarzda beden hazırladım biri bu anlattığım diğeride palamut kösteklerine iğne bağlar gibi ibrişimle fırdöndü bağlayarak kasa yaptım.
    deneyeceğim tabii, limitler aşağı yukarı belli normal düğümle...
    hizliresim.com/9EjqrO][​IMG][/url]

10. azazzel

azazzel Öztan KÜÇÜK

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Sazan 9,8kg
    resimde üstteki 0,24 Oskar Ghost, alttaki yine aynı markanın 0,18 mm.
    denemeler yaptım, kullandığım kamışı 150gr üzerinde zorlamadığım için 0,24 olanı patlatmak için elimden geleni yaptım, patlamadı. 0,18 farklı bir yöntemle bağlamıştım (ibrişim) onu 125gr kurşunla 4. atışta patlattım. patladığı yer yine kurşun dibi. sanırım 0,24 bedeni 165gr atılabilir gibi geldi bana, gerçekten yorulana kadar defalarca abanarak attım. sonuç; bana göre yeterli bir performans. bundan sonraki çaparilerimde bu şekilde devam ederim...

11. sessizdenizci

sessizdenizci Mustafa

Favori Kamış:
    Okuma Trio Rex 425-250, Okuma Safina-x Tele-Spin300, Ron Thomson Tyron teleskopik 270. mt
    Favori Makine:
    Okuma Avanger AV40, Okuma Safina Pro SPA 65, Lineaeffe Rapid Drake RD 30, Silstar
    En İyi Avı:
    Büyük balık kaçtı
    Mesajınızı yeni gördüm, bunu önceden denemediğim için yorum yapamayacağım. Ama siz denerseniz izlenimlerinizi almak isteriz.
    Teşekkürler...

12. x-a-3

x-a-3 Timur

En İyi Avı:
    6 Kg Turna
    İp misinadan beden olmaz ki renkli misinadan dahi beden olmaz... Zamanında bende biraz araştırma yapmıştım... Bedenin görünürlüğünü en aza indirmek lazım. Köstek kadar bedende önemlidir çaparide... Patlamaları azaltmak için kaliteli ve biraz daha kalın misina kullanabilirsiniz...

Boğazda kullanacağım çaparilerimi kendim bağlarım... Kullandığım misina powerline 0.30 (daha kalitelileride var ama fiyat farkıda var) köstekleride 0.10 bağlıyorum...

Kopmalarım ve patlamaların nedenleri genelde atış esnasında kurşunla kamış ucu arasında kalan boşluk yada bağlarken kullanılan düğüm biçimi oluyor... Köstekleri bedene bağlarken beden misinasını ezmemek gerekiyor... Ezildiğinde incelme oluyor ve en ufak hatada ya takım komple uçuyor yada kurşun vs gidiyor...