KÜÇÜK BALIK AVI KATLİYAMINA DUR..

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında İlhan15 tarafından paylaşıldı.

1. İlhan15

İlhan15 İlhan TOPCU

Favori Kamış:
    D.A.M
    Favori Makine:
    D.A.M
    En İyi Avı:
    7 Kg Sapan Balığı
    Sevgili dostlar....

2 gündür üzerinde çalıştığım bir konuya destek vermeniz amacıyla bu konuyu açtım.

Mersinde olduğu gibi eminim bütün şehirlerde küçük balık katliyamı vardır,
    bunlara dur demek her balığın en az 1 kere üremesine izin vermek amaçlıı amaçlı Mesin Tarım İl Müdürlüğünü aradım kıyı şeridinde olta ile bu tür katliyam olduğunu dile getirdim ilgili memur bana o kişilerin fotolarını çekip şikayet edin gibi basit bir cevap verdiler, mesaiden sonra da denetleme yapamayacakları gibi anlamsız konuşmalar.

Başka bir şehirde uygulama nasıl oluyor merak ettim İzmir i aradım ilgili memur mersin e göre daha duyarlı bilgili ve ilgili biri çıktı ve bakanlıktan Yaşar bey e ulaşmamı destek almamı rica etti.

Bakanlıktan Yaşar bey e ulaştım beyfendi çok duyarlı birisi Yasa da boşluk olduğunu yeni tasarı var ama mecliste geçmesi biraz zaman alacağını ve bana tavsiyesi il müdürlüğüne dilekçe yazmamı rica etti.

Ben de il müdürlüğünün web sayfasından (http://mersin.tarim.gov.tr/Sayfalar/AnaSayfa.aspx) mail adresine ulaştım (mersin@gthb.gov.tr) ve dilekçemi gönderdim umarım amacına ulaşır...

Buradan butun arkadaşlarıma rica ediyorum bulunduğunuz ilde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü web adresinden mail adresine (7201 Sayılı tebligat kanununa göre resmidir) dilekçe gönderin örnek olması amacıyla dilekçemi de yazıyorum Sevgile Kalın....

İlgili Makama....

Bakanlık Yaşar KAYABAŞ beyin referansı ile....

Mersin Pozcu civarı kıyı şeridinde amotör sportif amaçlı, Amotör Balıkçı Belgeli biriyim...

Şikayetim çevremde küçük balıklar avlanıp bunları katliyam yapan birçok kıyıdan olta ile avlanan kişiler var, bu katliyama dur demek ve her balığın en az 1 kere üremesine şans tanımak amacıyla kurumunuzdan, hafta sonları ve akşam 17,30 dan sonra denetleyen bir ekip rica ediyorum...

NOT : İl Müdürlüğü Yardımcı Olmaması Halinde Bakanlık ve Başbakanlığa dilekçemi göndereceğimi bildiririm..

Saygılarımla

İlhan TOPCU
    Tel : ...
    Yenişehir/MERSİN

2. İlhan15

İlhan15 İlhan TOPCU

Favori Kamış:
    D.A.M
    Favori Makine:
    D.A.M
    En İyi Avı:
    7 Kg Sapan Balığı
    Sanırım forum üyeleriyle aynı fikirde değiliz,

Şuana kadar 258 görüntüleme var yorum yapmaya cesareti olan yok, belki de küçük balık yakalayıp da evde eşine ve çocuklarına balık yakaladım diye hava atan tipler......

3. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Sevgili kardeşim

Duyarlı davranışın için candan teşekkür ve tebrik ederim.

Biz bu işi yıllardır yapıyoruz İstanbul'da.

Uyuyan devletin uykusu ve gövdesi öyle ağır ki ne uyaNDIRMAK MÜMKÜN NE DE KALDIRMAK.

Balıkçılığın Tarımla ne ilgisi var diye başlayarak devam edersek, kerhen bir Su Ürünleri Gn Md. kuruldu, ne kontrol gücü var ne de yeterli personeli.
    Bunun uzantıları da İl ve ilçe Tarım Md.lerindeki birkaç kişi. Bunlardan bir sorumluluk ve kontrol beklemek hayal.
    Tebliğ çıkarıyorlar, uyan uyuyor, uymayan katmerli kazanıyor, ticarisi de böyle, amatör görünümlü kaçak avcılar da böyle.
    Tebliğler adeta stokları korumak için değil de kaçak avcıları teşvik etmek için çıkarılıyor sanki.
    Kontrol yok, öyle olunca da tıkalı otoyollarda arıza şeridinden giden uyanıklar gibi isteyen istediğini yapıyor.

Biz yazıp çizmeye hatta giderek hakaret etmeye başlıyoruz ama maalesef hala kimsenin umurunda değil.

Yılmadan devam, ses çıkmadığına bakma, duyarlı insanlar az değil.

Selam ve sevgiler.

4. levrekçimetin

levrekçimetin metin oktay can

Favori Kamış:
    shimano blue romance
    Favori Makine:
    Daiwa saltiga
    En İyi Avı:
    levrek- 7 kg kofana-4,800kğ
    üstadım değindiğin konu tüm ülkenin kanayan yarası lakin kıyıdaki adamın avladığının binlerce katını troller katledip limana girmeden suya atıyor sağlıklı bir denetim yok kıyıdan avlanma engellesede bu iş çözülmez ha bizimkisi karınca misali safımız belli olsun bizde kaçak avcılık konusunu zamanında çok dile getirdik aldığımız cevapta çok manidardı(adamın ekmeğinimi elinden alalım) işin özü biz kendimizi yediğimizle bohçacılarda geleceği tüketmekle kalıyor

5. kumsaati

kumsaati Orhan

Favori Kamış:
    Berkley 2.70 15_40 gr
    Favori Makine:
    Shimano
    En İyi Avı:
    Kofana 2700 gr
    TEŞEKKÜRLER...

Duyarlılığınız için teşekkür ederim. Keşke herkes sizin gibi düşünse amatör olta balıkçılarının katliamı göz ardı edilecek gibi değil bizler trolcülere, gırgırcılara katliam yapıyor derken bizlerin yaptığı katliamın farkında değiliz yaklaşık 10 yıl önce başka bir platformda küçük bir hesap yapmıştım onu sizin aracılığınızla tekrar dile getireyim katliamın boyutunu tekrar düşünelim.
    Bir amatör olta balıkçısının bırakın onlarca yüzlerce küçük balığı sepetine attığını sadece günde sepetine attığı limit dışı 3 balık yılda 1000 balıktan fazla eder bu her limit dışı balığa bir kere üreme şansı verilse yavruları onlarca olmasına rağmen 3 adetini hesapladığımızda 3000 balık eder bu balıkların ortalama 600-700 grama ulaşabileceğini varsayarsak ortalama 2 ton balık eder. Bir kişi yılda iki ton balığı katlediyorsa Türkiye'de etrafınızda binlerce avlanan olduğu hepiniz tarafından aşikar sonuç korkunç bir katliam. Geriye kalan hesabı siz yapın. Bir yerden başlamak lazım bu adımı attığınız için size tekrar tekrar teşekkürler...

6. İlhan15

İlhan15 İlhan TOPCU

Favori Kamış:
    D.A.M
    Favori Makine:
    D.A.M
    En İyi Avı:
    7 Kg Sapan Balığı
    Metin ben de böyle bir cevap bekliyorum (adamın ekmeğinimi elinden alalım) henüz dilekçeme cevap gelmedi, bunun ismi de hukukta GÖREVİ İHMAL dir daha üst makamlara il müdürlüğünü şikayet edeceğim....

7. İlhan15

İlhan15 İlhan TOPCU

Favori Kamış:
    D.A.M
    Favori Makine:
    D.A.M
    En İyi Avı:
    7 Kg Sapan Balığı
    Yaptığın hesapla katliyam ortada, fakat sizler de benim gibi veya benim dilekçemin aynısını gönderebilirsiniz sözde kalmasın duyarlılık....

8. kumsaati

kumsaati Orhan

Favori Kamış:
    Berkley 2.70 15_40 gr
    Favori Makine:
    Shimano
    En İyi Avı:
    Kofana 2700 gr
    Daha önce bizzat gittik grup olarak çok güzel ilgilendiler, kahvemizi ikram ettiler, taleplerimizi dinlediler, masa başlarında ekipler kuruldu çok güzel vaatler verildi sonramı ne oldu hepsi masa başında kaldı. Tabi umudumuzu yitirmemek lazım kişiler değişiyor o görevlere başkaları geliyor denemeye devam kaybedecek bir şey yok....

9. İlhan15

İlhan15 İlhan TOPCU

Favori Kamış:
    D.A.M
    Favori Makine:
    D.A.M
    En İyi Avı:
    7 Kg Sapan Balığı
    Sevgili Dostlar...

Mersin Tarım İl Müdürlüğüne dilekçemi 05.11.2015 tarihinde verdim henüz bir dünüş yok bu bana süpriz olmadı asla dönmeyecekler bunu biliyorum (Hiçbir memur akşam saatlerinde denetleme yapmak istemeyecektir) daha ust makamlara dilekçe verebilmek için en alt birime başvurmam gerekıyor, biraz zorluyacağım İl Müdürlüğünü...

Neyse 1 hafta daha bekliyeceğim Bakanlığa İl Müdürlüğünü şikayet edeceğim, sonuç alamaz isem Başbakanlık İletişim Merkezine (http://www.bimer.gov.tr/Forms/pgMain.aspx).....

Saygılar Rastgele......

10. By_HaLiL

By_HaLiL halil

Favori Kamış:
    Remikson 1,8 mt
    Favori Makine:
    Trabucco AirBlade 4000 7+1 Uzay Çeliği
    En İyi Avı:
    9 Kg. Kambur Sazan - 5 Kg GökAla
    arkadaşım merhabalar

herşeyden önce haklı mücadelemizde yılmayalım korkmayalım sonuna kadar mücadeleye devam edelim
    umuyorum ki mücadelemizde benim karara bağlanan dilekcem gibi seninkide hayırlı bir şekilde karara bağlanacaktır.
    dediğin gibi bu gibi olaylarla çok mücadele ediyoruz limitlere uyuyoruz uymayanları uyarmakla kalmayıp tartışma ve hatta bazen kavgaya varan sonuçlarla karşılaşıyoruz

aslında kendi adıma istediğim cok değil
    oğlum büyüdüğü zaman onunla balığa gidebilmek
    ve hepimizin aynı şekilde gelecek nesillere birşeyler bırakması gerektiğine inanıyorum
    sizin belirtmiş oldugunuz konuyu bağlı bulunduğum tarım müdürlüğüne danışıcam elimizden geleni yapmaya hatta fazlasını yapmaya çalışacağım

ilgi ve alakanız için teşekkür ederim.

11. İlhan15

İlhan15 İlhan TOPCU

Favori Kamış:
    D.A.M
    Favori Makine:
    D.A.M
    En İyi Avı:
    7 Kg Sapan Balığı
    Selam Halil..

Senin karara bağlanan dilekçe konusundan rica etsem bahsedebilirmisin...

Ben bu konuyu sırasıyla bakanlık ve başbakanlığa taşıyacağım...

Desteğin için teşekkur ederim

12. lyvioz

lyvioz Ali

Sonuna kadar haklısın abim bende pozcuda olduğum için sürekli görüyorum hele adese arkasındaki iskelede. devlet kendi denizine sahip çıkmazsa kim çıkacak

13. perfectstorm67

perfectstorm67 Fatih

En İyi Avı:
    1280 gr. lüfer
    Bu konu hepimizin duyarlı olması gereken bir konu dile getirmeniz çok güzel olmuş. Geçen bir balıkçıyla ben bu konuda tartışma yaşamıştım. Adam ben zevk yapıyorum benim tuttuğum 3 balıkla deniz kurumaz mantığında iyi eğitimli ( kendisi eczacı ) ama bence cahil biri idi. Diyorum bak kardeşim senin maddi olarak bu balıklara ihtiyacın olmadığı belli. ( elindeki olta takımı benim kullandığım gibi 10 tane alır ) Zevk için yapacaksan da vuruş keyfini yaşa güzelce çek balığı baktın küçük bırak hatta maddiyat imkanı ile bir vicdani boyut belirle kendine. Sonuçta sofrasına balık götüremeyecek adam değil. Ama yok bu çok eğitimli abimiz illa diretti sana ne diye. Şikayet edecektim ama sahil güvenlik bizim işimiz değil diyor, ilçe tarım bizim işimiz değil diyor herkes sorumluluk almaktan kaçıyor.