İstanbul yardım.

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında soothsayer1907 tarafından paylaşıldı.

1. soothsayer1907

soothsayer1907 Eren GÜNER

Merhaba,

Ben Eren İstanbul ümraniyede yaşıyorum.

Garip bir şekilde burdayım. Balık yiyemeyen biriyim ama son zamanlarda kıyıdan balık tutmaya merak sardım bu sayede balık kokusuna ve yemeye alışabileceğimi düşündüğüm için. Yabancı kaynaklarda bu şekilde bilgiler yazıyordu.

2 kere balığa çıktım biri silivri liman diğer dün akşam beylerbeyi ve çubukluda.
    Akşamları boğazda ne tutulur nasıl bir iğne takımına veya yan malzemelere ihtiyacım var tam olarak anlayamadım. Dediğim gibi balık adlarını dahi bilmem.

Yardımlarınızı ve cevaplarınızı rica ederim. Şimdiden herkese rastgele....

2. Gülistan

Gülistan İbrahim Gülistan

Favori Kamış:
    savegear
    Favori Makine:
    daiwa
    Ustam çok değişik av disiplinleri mevcut siz ne deniyeceksiniz önemli olan bu
    biraz surf balık avı spin balık avı vb seyleri araştırım ama size en uygunu surf tur başlangıç için bi araştırın ve orda cengiz balıkçılık var bi uğrayın derdinizi anlatın maddi bütçenizi belirtin size en iyi yardımı yapacaklarına eminim.

3. soothsayer1907

Merhaba,

Surf olta aldım zaten sitede önerilenlere göre bütçeme uygun bir biçimde. Ama dediğim gibi bu mevsimde ne çıakr kullanmam gereken iğneler vs takımlar nelerdir. Aslında bu bilgileri sitede bulamadım.

Eminim vardır ama erişemedim.

4. oeneso

oeneso enes

dün akşam beylerbeyi nasıldı ne avına gittiniz ?

5. soothsayer1907

Aslında dediğim gibi pek fazla bilgim yok bu konularda. Beylerbeyinde çapari ile denemelerim oldu.

kalabalık değildi beylerbeyi kandilli daha kalabalıktu çubukluda kalabalık değildi. Ama ordaki balıkçılar yemsiz bişey gelmeyeceğini yemli atmam gerektiğini söyledi.

6. andyou

andyou haldun

Favori Kamış:
    fladen x flex, alba rodex 3.90 , lineaeffe 4.50 s-curve
    Favori Makine:
    daiwa emblem x 5000, okuma avenger 30, carmoran 3000 fjet,okuma zeon
    En İyi Avı:
    lüfer kilosuna bakmadım
    surf makine, surf kamış, uzak atış, su üstü, ince çapari, köstek vs vs vs daha yolun çok başındasın öğreneceğin çok şey var bunuda sık sık av yaparak av yapanlarla sohbetler ederek soru sorarak öğrenebilirsin forumdanda bu bilgileri pekiştirirsin. sana tavsiyem bende bir ümraniyeli olarak. rapala ile balık avcılığını öğrenmeye çalış çünkü en zahmetsizi en zevklisi bana göre at çek avlarıdır. bazende duruma göre boğaz istavrit yapıncada çapari atarsın. önemli olan nereden başlayacağını bilmen. orta halli bir makine ve bir kamışla çok güzel rapala ile lüfer sarıkat yakalama şansın var boğazda ama av raporlarını çok iyi takip et insanlar neler yapıyor saat kaçta gidiyor hangi dönemlerde oluyor vs vs kolay gelsin başarılar dilerim.

7. Gülistan

Favori Kamış:
    savegear
    Favori Makine:
    daiwa
    Bencede sen takimini al ordakilere bak onlari taklit et.onlar ne avliyorsa o mevsim hangi metod hangi yem onlari öğren sor sorustur dip mi yuzry mi sahte mi orda kimin kovasi dolu kim av yapiyor ve gulec yuzluyse onunla sohbet et o sana yol gosterir hic yapamiyorsan al takimini git av yapacagin yerde bir av bayine bana bu mevsim ne cikar nasil avlarim ona gore set ver dersen onlarda set ve yem konusunda yardımcı olacaktir

8. soothsayer1907

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Şuanda rapala ile avlamaya araştırması yapıyorum öenerebileceğiniz bir marka model varmıdır. Setide böylece yavaş yavaş toplayıp çantamı hazırlamış olurum.

9. andyou

andyou haldun

Favori Kamış:
    fladen x flex, alba rodex 3.90 , lineaeffe 4.50 s-curve
    Favori Makine:
    daiwa emblem x 5000, okuma avenger 30, carmoran 3000 fjet,okuma zeon
    En İyi Avı:
    lüfer kilosuna bakmadım
    50 yada 60 lık makaralı bir makine ve 4m 'lik bir kamış hem rapalaya uygun hemde istavrit ve beklemeli avlarda boğazda işini görür çok para verme yok şu özelliği var yok bukadar çekeri var vs vs okuma candır kalitelidir ucuzdur sağlamdır

10. azazzel

azazzel Öztan KÜÇÜK

Favori Kamış:
    Pathos open pro 90 - Surf Mill - TRex 425 - V System 2,40/2,70 te
    Favori Makine:
    Okuma RAW2 55/65- Shimano Exage 2500FC
    En İyi Avı:
    Sazan 9,8kg
    0,25/0,12 - 11/12 no siyah ve beyaz iğne yeşil, turuncu ve beyaz floşlu ve simli istavrit çaparileri
    0,10/0,10 - 14/16 no beyaz iğne ve sadece simli sarkıtma gece kıraça çaparisi
    0,30/0,20 - 6/8 no beyaz iğne, beyaz/kırmızı tüy ve yeşil ve turuncu floş/sim iri istavrit, çinekop ve çingene palamutu için çapariler
    ve komple bu çaparilere bozulma kopma vb durumlarda eklemek üzere köstekler...
    9cm sahte balıklar ( marka/renk kodu vs vs konu hk forumlardan bilgi edinebilirsin) ve kaşıklar...
    bunları bağlamak için 0,28 FC misina
    çinekop, sarıkanat ve lüfer için 2-3-4 no siyah/beyaz iğnelerle hazırlanmış mantarlı yemli takımlar
    100-115-125-150... kamış atarına göre kurşunlar ve bağlamak için ip.
    orta/büyük boy klips fırdöndü, makas, keskin bir bıçak, ışık ve kamışa ışığı takmak için küçük bir aparat, tripod bir kamış sehpası...
    up to 200gr 3,90m daha iyisi 4,20m 500gr altında ağırlığı olan bir kamış, 60 lık 4- max 4,5 devirli bir makina, birde sırtını yaslayabileceğin bir tabure (bu en önemlisiydi :) birde ıslak mendil :)
    boğazda hemen hemen herzaman işini görecek optimum bir tkm çantası olarak öneririm. zamanla daha detaylı daha farklı avlara/bölgelere göre mlz toplanır zaten. bu çanta surf için başlangıçta yeterlidir.

11. Gülistan

Favori Kamış:
    savegear
    Favori Makine:
    daiwa
    eğer kurşun arkası yapacaksan rapala nın modeli çokta önemli değil sen hangi renk ve model sahteler iş yapıyor orda onu araştır genelde akşam suyuna sabah suyuna karalığa gündüze göre ayrı renk rapala iş yapar gece beyaz ve sarı gündüz gerçekçi renkli sahteler önerrim kaşıkta ise hiç kullanmadım ama herkes hansen pillgrim diye bir kaşık var onu çok abartılı bir şekilde övmekte al istersen onuda yeterde artar bile çok pahalı markalara kaç derim benden sana tavsiye ben kaçtımda ne oldu kısmet varsa balık ucuna ne baglasan geliyor :) tabi şunuda unutmamak gerek ucuz etinde yahnisi olmaz ara yolu bul ...:)

12. Gülistan

Favori Kamış:
    savegear
    Favori Makine:
    daiwa
    Eğer kurşun arkası yapacaksan rapala nın modeli çokta önemli değil sen hangi renk ve model sahteler iş yapıyor orda onu araştır genelde akşam suyuna sabah suyuna karalığa gündüze göre ayrı renk rapala iş yapar gece beyaz ve sarı gündüz gerçekçi renkli sahteler önerrim kaşıkta ise hiç kullanmadım ama herkes hansen pillgrim diye bir kaşık var onu çok abartılı bir şekilde övmekte al istersen onuda yeterde artar bile çok pahalı markalara kaç derim benden sana tavsiye ben kaçtımda ne oldu kısmet varsa balık ucuna ne baglasan geliyor :) tabi şunuda unutmamak gerek ucuz etinde yahnisi olmaz ara yolu bul ...:)

13. soothsayer1907

Öncelikle verdiğiniz bilgiler doğrultusunda araştırmamı ve çantamı hazırlıyorum. Engin bilgileriniz için tekrardan çok teşekkür ederim.

Hala bilgiye aç biriyim :) dahada fazla bilgi verebilirsiniz :)

14. pks1979

pks1979 Polat

Merhaba
    Rapala üzerine yazılanlar hakkında bir şeyde mümkünse ben sormak istiyorum.
    İlk defa rapala ile bu hafta sonu deneme yapmaya niyetliyim

Okuma Carbonitte pro 4.20 kamış ve Okuma Avenger 45 makina aldım..

Kurşun arkası rapalayı nasıl bağlıyoruz,Kursundan önce fırdöndü falanmı takacağız sonra beden verip rapalayımı bu klipse takacağız.
    Bir çok yerde okudum ama tam pekiştiremedim.
    Biraz daha ayıntılı bilgi almak mümkünmü.

Teşekkürler

15. soothsayer1907

16. azazzel

azazzel Öztan KÜÇÜK

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Sazan 9,8kg
    ortalama 150gr kullanacağınızı düşünürsek av45b için durum vahim.
    150gr uygun bir fırdöndüye 25-30cm ip ucuna ağırlık, klipse takın. yine 2cm kadar bir fırdöndüye 3m'den az olmamak ( kamış boyunun elverdiği ölçüde daha uzun tutmakta fayda var )şartıyla 0,28 FC misinadan bedenin diğer ucuna rapalaya özel bir klipse sahteyi takıp atış...
    bedenin kurşun ipine dolanması gibi sinir bozucu işler olmaması için herkesin kendince yöntemleri var, yazdığım üzre hazırlığınızı yapın detaylar merada bîr şekilde halledilir...
    sahte hk benim kullandığım/önerim:
    Kendo Zero Arise 90mm
    renk kodları 04 - 13 - 21 - 22 - 24
    daha ucuz mod sonuç alanlarda çok var tabi, zamanla tecrübe kazandıkça sizde değişik alternatiflere yönelirsiniz.
    kaşıkta ise, Yıldıray/Kapgel :) diye anılan basit ad/1,5tl kaşıklar.
    (sahte ile aynı şekilde bağlanır)en iyi sonuç aldıklarım ve gözlemlediklerim bunlar...

17. soothsayer1907

verdiğiniz bilgiler gerçekten çok açıklayıcı ve yardımcı çok teşekkür ederiz.

Mesela boğazda sadece sahte ile işlem yapamazmıyım.

18. azazzel

azazzel Öztan KÜÇÜK

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Sazan 9,8kg
    "sadece sahte" den anladığım spin avcılığı, o farklı bir disiplin alet edevat takım taklavatı diğer disiplinlerden farklı. oda başka türlü bir keyif, ancak kısıtlı bir zaman diliminde(balık bol ve kıyıladığı zamanlarda. o zamanlarda da surf işkence gibi gelir)iş yapar. kısacası spin için topladığın takımı sadece spin için kullanabilirsin, başka hiçbir tarz avda işine yaramaz. Boğaz avcılığında Surf candır...

19. soothsayer1907

Bilgilendirme için çok teşekkürler. Tekrardan kusura bakmayın ilk emsajımda dediğim gibi çok uzak bir dünyaydı balık ve balıkçılık siz ve sizin gibiler sayesinde öğreneceğiz.

20. pks1979

pks1979 Polat

Bilgi için çok teşekkürler..
    Yarın ilk işim takımı hazırlayıp denemek olacak.