Örgü misina yardım...

Konu, 'Takım Çantası' kısmında fztyasin tarafından paylaşıldı.

1. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Merhaba forum dostları..

Yemli avlarımızda kullanmak üzere surf takımlarındaki ve 3 metrelik teleskopik kamışlı takımlardaki misinaları ip misina ile değiştirmeyi düşünüyoruz.

1000 metre civarı (hesaplı olması açısından) örgü misina tavsiye edebilir misiniz???

Teşekkürler...

2. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
  3. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    daiwa tournement 8 braid veya pahali dersen daiwa shinobi tavsiye ederim Yasin. uzun ömüre vurdugunda en ucuzu o olur.

4. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Bayii de 8X Mercan ip vardı. 25 TL dedi. 20 TL ye aldım. 0,20 lik. Müthiş bir ipmiş. Olta takıldı da önünde 40 lık fc kaplama bedenin kösteği koptu bu kopmadı. 11 kg çekeri var. Mercan EFFTA onaylı olduğundan gerçek çeker değeri var. Makineden boşalması çok iyi. Daha iki avda kullandım. Bakalım ömrü de iyi mi. Hisarönüne in bir bak. Bulursan 0,18 , hatta 0,16 lığını al. Makine başına 200 metre alsan kafi bence.

5. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Abi yurt dışından getirmek daha hesaplı olur ama senin gibi kargom nereye gitmiş sıkıntısı yaşamak ve üç kağıtçı bir satıcıya denk gelmemek için sanki Türkiyeden almak daha mantıklı gibi, hiç yurt dışı netten alışveriş yapmadım, satıcının güvenilirliğinden tut alışveriş sistemine kadar hiç bir şeyini bilmiyorum :(

6. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Roy abi çok pahalı bunlar ya :( spin malzemeler için paraya kıyıyoruz da yemli için nedense bu kadar kıyamıyoruz.
    Not: Yemli ile türlü türlü balıklar yakaladım spinle 1 sübye ve 1 kalamar yakalayabildim daha acaba bu işte bir terslik mi var :D:D paraya kıydığım takımla yakalayamayıp orta halli malzeme kullandığım teknikle yakalamış olmak :D

7. fztyasin

fztyasin yasin özkan

İnternette 100 metresi 37 lira diyor sinan hocam, sen hangi bayiden aldın?

8. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Sen benim ilk alış verişime bakma. O acemiliktendi. :D
    Yoksa sorunsuz geliyor. Satıcı %99 güvenilirse alırsın paşa paşa gelir.

Gözün korkmasın. Önce ebay,a sonra paypal'a üye oluyorsun. (Özkan'a söylersen senin yerine üye olur hihi :laughing: )

Sonra aynı bizim türk siteleri gibi siparişi verirsiniz, her ne alacaksanız. 1 aya kadar gelir büyük olasılık. İplerde büyük fark var. Başka bişey olsa tavsiye etmem genelde. :rolleyes: Hele 1000 metre alacaksanız arada yarı yarıya fark olacaktır bence.

Ayrıca 20 küsür tl'ye Mercan İp misina bende gördüm. Spotta var mesela.
    37 ye de var, 20 ye de var. Çeşit çeşit. :)

100 metresi 20 tl'ye bir çok ip var aslında. 1000 metre de 200 tl eder :rolleyes: Yurt dışını bi düşün bence. :)

9. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Benim e bayde ve paypalda üyeliğim zaten var abi :) daha önce rapidshare vs. benzeri premium üyelik alışverişim oldu paypal üzerinden. ebay üyeliğimi de playsatation almak için açmıştım sonra vaz geçtim internetten almadım. Özkan o işleri beceremez abi, onun ingilizcesi yoktur pek, internet olaylarından iyi anlarım ben de uğraşmak ve senin örneği göz önüne alınca beklemek zor geldi :)
    Bizim ihtiyacımız 2 küçük kafa 2 surf kafa için toplamda 500 metre civarı falan aslında nasıl bir şey alacağımıza karar verebilsek sipariş işi kolay olacak gibi. 0.20 civarı alsak şok leader falan yapmadan 100-150 gr. kurşun atabiliriz sanırım. Kalınlık olarak bizim önceki iplerimiz 0.30 civarı falandı,atış mesafemiz düşük oluyordu bir de o kadar kalın iple çekecek kadar balık bize zaten denk gelmez diye düşünüyorum :D

10. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    150 gr'la nereye atacaksın Yasin'im. :)
    Bizim kullanacağımız ağırlık 100 gr ve civarları gibi. Hem kamışlarımız öyle 150 gr'ı atmayı kaldıracak gibi değil bence. Dün Roy'un önerdiği daiwa shinobi ipe baktım. 270 metresi (300 yrd) 38 dolara vardı sanırsam. 12 dolar gibi de kargosu vardı. 2 paket sipariş etseniz 76 dolar + 12 dolar kargo 88 dolar falan yapar ki. 200 tl'ye en azından çok daha kaliteli ip sahibi olursunuz. Çok ucuz türleri de var iplerin ebayda. 1000 metresi 60-70 tl'ye kargo bedava ip satan yerler var hatırladığım kadarıyla.

Tabiki seçim sizin, hemen alayım elimde olsun dersen yurt içinden fazla pahalı olmayan iplerden alsan sana yeter. Kaç av yapacaksın ki zaten. En ucuzu bile 1 sezon rahat götürür seni, hele kafayı falan av dönüşü yıkarsan, 2 sezon bile çıkartırsınız.

11. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Abi 150 gr.ı sadece daha uzak atış yapabilme açısından senede 1-2 defa denerim diye düşünüyorum. Ama genel olarak 75-100 gr. arası kullanıyoruz, hatta bazen 50 gr. Surf kamışların atarı yüksek abi, teleskopik takımlarla 100 gr. bile sıkıntı yaratıyor. Yemli sezona başlayacağımız zaman bizim 3 metrelik teleskopikleri emekliye ayırmayı düşünüyoruz özkanla birer makina ve kamış alacağız sanırım :D Sen söyledikçe yurt dışı alışverişi daha cazip gelmeye başladı ne yalan söyliim :D:D
    Önceki misinaları bakımsız bıraktığımız halde 2 sezon çok rahat götürdü bizi. Dediğin gibi çok sık balığa gidebilen insanlar değiliz 2 haftada 1 defa ancak gideriz.

12. fatih

fatih fatih gürtekin

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    nızı salın gitsin seneye daha büyüğünü yakalarsınız.
    mercanın ip misinası iyimidir arkadaşlar .

n11 de hem ucuz hemde %11 indirim var .

8 tane oltam var komple ip misinaya çeviricem .spin içinde kullanıcam yayın içinde.

13. memetb3

memetb3 Mehmet

Favori Kamış:
    albastar
    Favori Makine:
    penn pursuit, okuma distance pro
    Benim 3 makinada remixon fusion sarılı yaklaşık 2 yıldır. Avdan sonra yıkamadığım halde çürüme yapmıyor sağlamlığıda çok güzel. Tavsiye ederim.