Örgü Misina Olmazsa Olmaz mı?

Konu, 'Takım Çantası' kısmında Drklvntylmz tarafından paylaşıldı.

1. byblack

byblack Mustafa Burak ARIK

Favori Kamış:
    TrioRex 430-3P Lineaeffe Extreme VIP-430-180 FladenMax Total Flexx 40-80 Helios270-20-50/240-15-45
    Favori Makine:
    Helios 35 HGX OkumaV80Sa, Raw II 65, Raw II 55 Shimano New Elf 3000SDH
    En İyi Avı:
    4.870 Kg Sudak / 8.220 Kg Sazan / 13.400 Kg Yayın
    İpe geçiş yaptım şimdi sazan takımlarıma bile çinden ip getireceğim bence olmazsa olmaz belki değil ama zevk için yapıyorsak bu işi şansımızı misliyle katlıyor vuruşları çok güzel hissediyorsunuz ;)

Mono kullanırken ya balık yok deyip takımları toplarken balık yakaladığım çoktur. Ama ip misinayla hissetmeME Şansımz yok nerdeyse ;) kim bilir kaç tane balık kaçırdım mono kullanırken ;)

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Eğer makara çok boş kalmışsa, böyle bir ihtiyaç var demektir. Ama makara doluysa, dolu zaten, emek harcamanın çok anlamı yok.

Ancak, 200TL'lik misina aldın, toplam 300m tuttu mesela, ama atıp çekerken vs. en fazla %50'si kullanılıyorsa, yani aslen 150m yetiyorsa gani gani, altta kalan 100TL'yi başka bir makinede vs. kullanmak için sökmek makul olabilir. Fakat, yedek dursun diyorsanız, yani başka bir makinada vs. kullanmak ihtiyacı yoksa, makaranın dibi misina saklamak için en ideal yerlerden biridir.

3. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Vega Potenza Supercore, Olympic Graphiteleader Argento Compatto
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    Boğaz gibi yerlerde önemli bir marj bırakmak faydalı olacaktır. Böyle yerlerde takımın uzakta bir yerlere takılması ya da geçen motorun kesmesi gibi olaylar sık yaşanır... Böyle bir nedenle eksildiğinde -hatta yeni başlayanlar için bu bir kaç kez olsa bile- makaradaki ipin yine de yetiyor olmasına dikkat etmek gerekir; yoksa elde kalan miktar minimum ihtiyacın biraz altına indi mi onu yedeğe kaldırmak zorunda kalırsınız.
    Lodosta benim ipin 50 metre sol çaprazdaki iskelenin ucundaki yüksek parmaklıklara takıldığı oldu.
    Bir kere de zaten yeter diyerek 150 metre sarmış olduğum ip, bir kuşun etrafına çözülemeyecek şekilde dolandı, kesildikten sonra bütün ip heba oldu.

4. achilleus52

achilleus52 Erkin

Favori Kamış:
    Bauer Baitcasting 2.10 / 5-25 medium
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 100TSHL Baitcasting
    En İyi Avı:
    Turna 108 cm / 8.6 kg
    Yapmış olduğum kampta, super maxim 0.22'lik mono kullandım. Yanımdaki arkadaşım ise 2-3 tane oltasında farklı farklı örgüler mevcuttu. Kısaca belirtmek gerekirse turna avında gerek balık sayısı, gerek erim, gerekse sağlamlık açısından mono misinanın ezici üstünlüğüne şahit olmuş birisi olarak örgü misinayı makineme dahi sarmam. Ayrıca 1 hafta boyunca 100'ü aşgın balık tuttuk ve mono misina ile hiç bir kopma olmazkan 1 tanesi trofe olmak üzere 5 balık örgü misinayı kopartıp sahte ile gitti...

5. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    İlginç...

Adam boyu balıklarla uğraşmayı seven ve örgü misinadan başka misina kullanmayı hiç düşünmeyen biri olarak, nedense onu koparabilecek bir balığa denk gelmedim hala. Hatta bazı örgülerin kopmaması daha büyük problem oluyor bazen. Darlık barajında takılan sahteyi, arabayla çekip dipteki kütükle birlikte çıkardığımı hatırlarım hatta.

Bir de şu var, monu misinanın eriminin örgüyü yakalaması mümkün değil. Hem tecrübelerimiz böyle, hemde fizik böyle söylüyor. Zira, örgü, monodan daha hafif ve yüke bağlı hafif şey, giden şeyi ağır şeyden daha az engelleyecektir haliyle.

Bir diğer mesele de, mono taşa kayaya vs sürtünce perişan olurken, örgüye bir şey olmaz genelde.

Yazdıklarınızdan aklıma şu geliyor. Arkadaşınıza tahminen örgü diye, pamuk ipinden filan bir şey vermiş olmalılar. yoksa bizim örgü diye bidliğimiz Dyneema ipliklerin bahsettiğiniz gibi olması mümkün değil.

6. byblack

byblack Mustafa Burak ARIK

Favori Kamış:
    TrioRex 430-3P Lineaeffe Extreme VIP-430-180 FladenMax Total Flexx 40-80 Helios270-20-50/240-15-45
    Favori Makine:
    Helios 35 HGX OkumaV80Sa, Raw II 65, Raw II 55 Shimano New Elf 3000SDH
    En İyi Avı:
    4.870 Kg Sudak / 8.220 Kg Sazan / 13.400 Kg Yayın
    Hocam tabiki Tecrübesiniz belli lakin bence kaliteli ip misina kullanmadiniz. O arkadsdiniz muhtemelen ip misinalari ya cok kötüdür ya da uzun süreli kullnimdan dolayi yipranmistir.

bBenim takıldığı zaman gücümün yetmediği ip misinalar var mümkün değildir ki kopsun iki makinede berkley 21mm ve berkley 24 mm kullanıyorum inanın 24 mm olani bir yere takıldığında tek başıma çekmekle kurtaramiyormm bir seferindé 8-10 kg arası bir taşla birlikte suyun dışına çıkardım kancayi da taştan sökemedim kestim aldım. Hea hocam kopmuyor diyorsunuz. Evet kopmuyor Turna dahi hiç bir balığın da o ipi kesebileceğinee inanmam ben bile makasla keserken 3 sefer vuruyorum makası tek seferde kesmiyor hem de berber makası;)

7. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    İpin takıldığı kamışın porselenlerini kontrol etmenizde fayda var. İpin girebileceği bir çatlak varsa sürekli kopar.

8. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Shimano Ultegra, Major Craft Solpara 275 50gr, Italcanna Jigging
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    43cm palamut , 50cm Lüfer , 7,5kg Sarıkuyruk
    0,38-0,40mm FC misina kullanabilirsiniz. Düğüm FG knot.

9. achilleus52

achilleus52 Erkin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna 108 cm / 8.6 kg
    Öncelikle geç mesaj yazdığım için kusura bakmayın. Askerdeydim.
    "İYİ" diye tabir edilebilecek örgü daiwa shinobi 0,20'liğin kopma anı, bunu küçücük turna çıt diye koparabiliyor, Kaçan trofeyi siz düşünün.Mono misinada bu anı "misinanın balığın ağzına dolanması" onlarca kez şahit oldum ama balıkları her seferinde çektim hiç kopmadı. Buyrun
    https://www.youtube.com/watch?v=tP2oOwZopT0

10. mirsat

mirsat

Favori Kamış:
    Dam 300 30-60 kamış pelikan makina
    En İyi Avı:
    Sazan 1.5 kilo
    Örgü deniz avlarında derin noktadan dikine avlarda çok etkili. Misina ile farkını balık yakalayamayınca , diğer örgü ipte otuz kilo balık alınca canlı canlı görüyorsunuz . İki saat misina ile sıfır çekip millet ip ile alıyorken takım değiştirip kötü makina ile 30 kilo levrek cupra alınca fark kendini belli ediyor. 50 metreden tıkırtılar müzik gibi geliyor.

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Öncelikle şunu çok kez söylemişimdir: Her ip misina aynı değildir. Basitçe, genelde "ip" misina derken, "dyneema" denen, teknik adı "UHMWPE" olan şeyi düşünmek gerekiyor. Bu daiwa shiboni "PE" denen ve aslen ne olduğu pek belli olmayan bir malzeme. Ve tecrübeniz gösteriyor ki, hiç öyle "İYİ" filan sayılabilecek bir misina değilmiş.

Bir sebepten bahsetmemişiz. Eğer sağlamlık vs. gibi hususlar önemliyse, tercih "%100 Dyneema" yönünde olmalı.

12. achilleus52

achilleus52 Erkin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna 108 cm / 8.6 kg
    Siz denizden, ben ise tatlısudan bahsediyorum. Zaten burada hedef av ve hedef balıkta sorulmamış :) Hedef ava göre değişir diyelim olsun-bitsin ozaman :) zira benim hedef avımda örgü misinaya yer yok :(
    saygılar sevgiler...

13. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Yaşadığın şehir en çılgın trofelerin kol gezdiği bir şehir..İnan arkadaşımızın taktire şayan avları olmaktadır örnek verecek olursak...Mersin Adana bölgelerinde illede ip kullanmalısın kıyıdan kasnakla 20kg luk haliler yakalıyorlar her sene mutlaka birkaç kişiden rapor gelir :) Örgü tek başına işe yaramaz örgü sert materyal olduğu için örgüyü nispeten zorlanmayacak kaliteli bir makine(tercih ettiğin makine bence de uygun) ve lider kullanacağın zamanlarda düğüm halkalara çıkış esnasında çarparken ya da sararken sürtünmeye dayanacak kalitede kamış halkaları olan bir kamış almalısın yani örgü için örgü+makine+kamış= iyi para :D bende değer mi? orada değer ;) Mono ile de oldukça etkili avlar yaparsın aslında bakma...Bi tanıdığım 6kg luk sırtıkarayı 0.20mm mono ile çekti gayet kolay başardı...Ömrünün uzunluğuna gelince...Her avdan sonra mono yu tatlısu ile yıkar ve bez içinden geçirerek kurutarak makineye aktarırsan bu sorun ortadan kalkar. Ve mono hiç masraflı değildir...Bu aslında imkan meselesidir.Ben hem mono hem örgü kullanıyorum.Örgüyü trofe ihtimali yüksek meralarda monoyu profil resmimdeki gibi vasat balıkların avında kullanıyorum.Bendeki mono lar da senelik hani :D

14. surgeon

surgeon Erman P.

Forumda katkı verenlere kıyasla oldukça acemi biri olarak, özellikle Serdar, Adil ve Selim'e çok teşekkür ederim yorum ve katkıları için.
    Bir süredir takip ediyorum forumu, bu kadar öğretici bir başlığa daha denk gelmedim desem abartı olmaz. Benim oldukça eksiklik hissettiğim bir konudaki bu teorik-pratik bilgiler şurup gibi geldi :)))
    Zaman ayıran tecrübelilere kalpten sevgiler..

15. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Takdir eden de kolay bulunan bir şey değil :)
    Ben teşekkür ederim, size iyi avlar, sevgiler.