Sizce dolguya gerek var mı bu haliyle?

Konu, 'Misinalar' kısmında CarpHunter58 tarafından paylaşıldı.

1. CarpHunter58

CarpHunter58 Mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Yayın
    Merhaba arkadaşlar,

0.18 - 100 m İp misinam geldi, suya atıp sardım, durum bu:

Bu haliyle dolguya gerek var mı? Az da olsa uzağa atmada faydası olur derseniz mono ekleyeceğim.

Ben işleme dolgu yapacağım diye başladım zaten makineye düğüm de atmadım sadece bantladım, şimdi tekrar düğüm için ipi çıkarsam mı yoksa bu kadar uzağa zaten atamam diyip kalsın mı öyle :D

Makina bu: http://remixon.com/balik-av-malzemeleri-1/cormoran-corcast-4pif-super-jet-3000-olta-makinesi-452/

Burda yazan değerler doğru değil demek ki?

2. ozkan_askan

ozkan_askan ÖZKAN AŞKAN

Favori Kamış:
    Alba star 3,90 - Alba Star İstanbul 1942 4,20 cm. D.A.M 2,70 cm. telespin, Alba Star Apache 2.40cm
    Favori Makine:
    Okuma Boxter 65 , Alba Star KK 55 , Lineaeffe rapid seal fd 40 , shimano hyperloop 25
    Şu hali ile bence gerek yok. İp , kafada fazla sarılı olduğu zaman atış sırasında düğümlenmelere neden oluyor. İpin Fazlası , azlığından daha zararlı bence .

3. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Vega Potenza Supercore, Olympic Graphiteleader Argento Compatto
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    Bence de hiç gerek yok, gayet muntazam.

4. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Guzel sarilmis. Eksigi yok, hatta az biraz daha eksik olsa olur. O da birkac kez atip cekince oturur zaten

5. CarpHunter58

CarpHunter58 Mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Yayın
    Cevaplar için teşekkürler abiler. Ben konuyu açtıktan sonra bir 45 dk bekleyip biraz sabırsız davranıp (Hemen hazırlayıp denize gitmek için :D ) bir miktar dolgu ekledim. Gel gelelim ilk ip misina tecrübem biraz sıkıntılı oldu. Özkan bey'in söylediği gibi makinaya fazla misina sardığımızdan dolayı mı yoksa başka nedenden dolayı mı oldu anlamadım ama at-çek yaparken 1-2 metre aralıklarla 3 yerde küçük dolaşık/düğümler oluşmuş. Ben bunları bir kaç dk sonra farkettim ve çözmek imkansız oldu. Yaklaşık 10 metre kaybım oldu. İp misina mı kalitesiz, ben mi bir yerde hata yaptım anlamadım idk

6. CarpHunter58

CarpHunter58 Mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Yayın
    Acele işe şeytan karışırmış benim misina da ondan mı karıştı acaba :) Ben maalesef biraz dolgu ekledim hocam ve yukarıda söylediğim gibi bazı düğümler oluşmuş at çek yaparken, bunların sebebi bu olabilir mi yoksa misinada mı bir sıkıntı var sizce

7. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Az biraz fazla sarilmis dedigim gibi. Örgüyü fazla sarinca kaliteli olsa bile kusma-düğüm olabiliyor. Kalitesiz örgulerde de oluyor tabiki. Ilk mesajda dedigim gibi fazlasini kusar, düğümlenir, kopar ve oturdukca rahat etmeye baslarsin. Elin de alisir.

8. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Vega Potenza Supercore, Olympic Graphiteleader Argento Compatto
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    Sorunlar çıkar. Hep ip'ten değildir.
    Surf'te sorun çıkar ve sonra kurşun ağır olduğu için sorun genelde takımla birlikte denize gider :)

Spinde hafif bir şey attığın için sorun ya makinede ya da kamışta kalır.

Makineden de kamıştan da bazı sorunlar olacaktır. Tecrübe kazandıkça ve belki biraz üst düzey ürünlere yöneldikçe sorunlar azalır. Mesela dolanmaya daha az olanak veren tasarımı olan kamış yüzükleri, çapraz ve muntazam saran makine vs. gibi ürünler sorunları azaltır. Ama şimdilik gerek yok; bence de öyle devam et, yakında istikrar kazanır.

9. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Shimano Antares/Vengeance/SuperAero Lineaffe_Spider Surf Okuma_VSystem/hellios/x-safina
    Favori Makine:
    Daiwa_Entoh/Ballistic Shimano_Aernos/KİSU/BULL'S AlbaStar.Pasha 60
    En İyi Avı:
    Yayın/Turna/Alabalık Eşkina/Levrek/Palamut/Lüfer/Kalkan
    hemşerim merhaba,

makinanın sarımı ve dolgunluk bence ideal, kullanım sırasında zorluk çekmezsin. ip misina kalın, düzcedeki avlar için bu kadar kalın misana gereksiz. kilonun üzerinde çok fazla balık olmuyor. ağır kurşunda atmak icap etmiyor o sebeple, 0,12/0,14 ip misina kullanmanızı tavsiye ederim. erimde artacaktır.

10. CarpHunter58

CarpHunter58 Mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Yayın
    Merhaba arkadaşım, bilgi için teşekkürler. Bu sabah bir 5 metre daha attım misinadan malesef. Sonra bir de lüferi düşürdüm kıyıya ramak kala, ilk lüferim olacaktı moral bozuk :D Bu misina zaten fazla uzun ömürlü olacak gibi değil ama bakalım. İleride söylediğiniz gibi daha ince daha kaliteli bir misina alabilirim

11. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    GAYET YETERLİ... VE MAKİNE GÜZEL SARMIŞ... SAHADA DA AYNI PERFORMANSI VERİRSE OOOH NE ALA :)

12. casper73

casper73 bahri

Favori Kamış:
    Shimano nexave te surf 170gr.
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra 5500 xsb,Shimano alivio 4000rb,protackle harbor 5500,ryobi ecusima
    fazla sarmaktan değil o düğümlenme. makine ve kamış özelliklerinden. bazı makinelerde ve kamışlarda ip misina kullanılamaz. ayrıca çok hafif silikon ve suni yem atıyorsanız yine düğümlenme olabilir.

13. memetb3

memetb3 Mehmet

Favori Kamış:
    albastar
    Favori Makine:
    penn pursuit, okuma distance pro
    Bende geçen makinaya yeni misina sardım biraz abarttım fazladan biraz taşırdım makinanın üzerinden. Sonra avda beni pişman ettirdi. Daha önce hiç düğüm yapmayan makinam 3 kez üst üste düğüm yaptı. Tabii bunlar kopartıldıktan sonra düzeldi fakat avın yarısı ip bağlamakla uğraşmakla geçti.

14. CarpHunter58

CarpHunter58 Mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Yayın
    Hocam kaşık kullanıyorum 28 gram. Artık fazla sardığımdan düğümlenmediği kesin. Çünkü akşam da dahil düğümlü kısımlardan kesip attım 3 kez. Gayet normaldi misina miktarı hatta artık azalmaya başladı malesef. :( Bundan sonra kesip atmak yerine sadece düğümlü kısmı çıkarıp düğüm atmayı deneyeceğim mecburen.

Valla hocam performans gösteriyor gibi balık var kaşığada geliyor ama alamadım balığı bir türlü. Kayalıklardayım ve çekerken sabah 1 akşam 1 olmak üzere 2 lüfer düşürdüm ve akşamki çok fenaydı :(

Çok sıkıcı. Hele ki balığın suda cirit attığı anda düğümlerle falan uğraşmak işkence gibi oluyor :D