Kurşun Yapımı (dökümü)..

Konu, 'Malzemeni Kendin Yap (Keşfet & Paylaş)' kısmında nolongerregistered tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Hepimizin özellikle kıyı avcılığı yapan biz amatörlerin en büyük sorunlarından biri Kurşunun sık sık çeşitli nedenlerden dolayı kopmasıdır..Son zamanlarda artan Kurşun fiyatları biz amatörlere fazladan ekonomik Yük getirmektedir..Özellikle benim gibi Taş balıklarını (çupra,karagöz,levrek..vs) avlamayı seven kişilerde kurşun kopması çok fazla olmaktadır..Ben uzun zamandır kendi Kullanacağım kurşunu kendim Dökerek hem istediğim ağırlıklara sahip olurken,hemde ekonomik açıdan oldukça fayda sağlamaktayım..

Bu işlem için sanayi bölgesindeki dökümcülere yaptıracagınız bir kalıp ile kendi kurşunlarınızı ömür boyu yapabilirsiniz..Bu kalıbın maliyeti encok 40 ytl 'dir.Hurda kurşun fiyatı yaklaşık 2 ytl/kg civarındadır..100gr kurşunun Malzemecilerde 1ytl'ye satıldığını düşünürsek oldukça karlı bir işlem olduğunu görebiliriz Dökeceğiniz kurşunu Hurdacılardan çok ucuza temin etmek mümkün..Bunları sağladıktan sonra yapmanız gerekenler aşağıdaki gibi çok basit ;)

Aşağıda resimlerle Kurşun dökmeyi basamak basamak göstermeye çalıştım..

ÖNEMLİ NOT:Sağlık açısından Kurşun dökme işlemi mutlaka açık havada yapılmalıdır..Balkon,bahçe gibi...Kapalı alanda asla kurşun dökmeyiniz.Kurşun dökümü esnasında ortaya çıkan gaz'lar sağlığımız için zararlıdır

Kurşun dökmek için gerekli malzemeler..Kalıp,Tüp,Kurşunu eritecek bir kap,Hurda kurşun

Kurşunu erittikten sonra dikkatlice Kalıbımıza döküyoruz..Kurşunu eritirken eriteceğimiz Kaba sadece kurşunu koyarak ateşin üzerine bırakıyoruz..Kaba Başka ilave malzeme koymuyoruz

Erimiş kurşunu döktükten sonra kalıbı açarak sertleşmiş kurşunları tornavida yardımı ile alıyoruz

Kurşunları döktükten sonraki hali..Güle güle kullanuyoruz:)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Ocak 2008
  2. sazan58

sazan58 S.Şeref

ellerinize sağlık,verimli avlar.

3. balikci

balikci

Erdal abi eline sağlık.. paylaşım için teşekkürler, tam konular haricinde kurşun döküyorum mesajını gördüm yeni sezon için demişsin, onla ilgili birşey sormaya hazırlanıyordum ki sen merak ettiğim herşeyi görsel ve yazılı olarak açıklamışsın.

Konuyu sabitledim abi, merak eden arkadaşlarımızın herzaman faydalanmaları için.

4. deepex

deepex R. Nafiz

Favori Kamış:
    diawa sweepfire3550a makina, remikson prestige 2.70
    En İyi Avı:
    henuz tutamadigim balik ;)
    çok güzel bir paylaşım, teşekkürler.

5. Çok teşekkürler Murat..:)

Umarım arkadaşlarımıza faydalı olur:)

6. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    Ellerine sağlık abi, kesinlikle harika bir paylaşım oldu.

7. simendifer

simendifer Sennur

Erdal çok güzel anlatmışsın arkadaşım, eline ve emeğine sağlık. :) Çok kişinin fayalanacağına inanıyorum... Dilerim arkadaşlar bu işi açık havada yapmaları gerektiği uyarısını unutmazlar. :)

8. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    paylaşımın için teşekkürler erdal abi :)

9. themad2

themad2 Serdar

babam bu işlerle ugraşıyo denk gelse bi kaç yüz tane yaptırıcam:D

10. murat41

murat41

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    vatoz 46,7 kg
    çok güzel bir paylaşım, teşekkürler.:)

11. Hrekese çok teşekkürler.Umarım faydalı olur:)

12. Teşekkürler Sennur.:)

Bu uyarı seninde belirtttiğin gibi çok önemli..Tatsız olayların yaşanmasını,hiçbir arkadaşımızın zarar görmesini asla istemem:)

13. saitcan

saitcan İSMAİL

Favori Kamış:
    el oltası
    En İyi Avı:
    850 gr mercan 700 gr çupra .
    Erdal abi elerine sağlık süper bir anlatım ve paylaşım.

14. dionysos

dionysos ilhan

Favori Kamış:
    olta
    kurşunların dökümü bitmişken birde kamufle edelim dedim.en alt resimdekiler boya vernik veya yapıştırıcı gibi bir maddeyle boyanarak ve kuma daldırılarak yapılabilir,diğer yontemde kullanılan boya hakkında pek bilgim yok ,elektrostatik toz boya veya silikon toz boya gibi bir adı olabilir.bu boya hakkında bilgisi olan arkadaş varsa boya ismi, marka ve bulunabileceği yer hakkında bilgi verirse sevinirim ,boyanın rengi askeri yeşil, kahverengi ,veya siyah da olsa olur . [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

15. Bu resimleri copy/paste yaptığınız sitede sorduğunuz sorunun cevabı var..

16. istanbulteam

istanbulteam Alparslan Altan

Favori Kamış:
    Yasal olan tüm oltalar
    En İyi Avı:
    96 adet istavrit
    Abi şimdi ben dökümcüye gitsem ne diyeceğim abi konu için çok teşşekürler bu bende olsa sabaha kadar kurşun yaparım :D :D :D

17. dionysos

dionysos ilhan

Favori Kamış:
    olta
    aldığım site bulgarca ve tam bir çözüm getirememişler, belli ki başka bir sitede daha var ,link verirsen sevinirim. http://www.carpbg.com/forum/viewtopic.php?t=3211

18. Benim yıllardır üye olduğum SURFTALK isimli (yabancı)sitede Carp sinkers isimli başlıkla arama yaparsan buraya koyduğun gibi 35-40 çeşit kurşun yapımı bulabilirsin..

fakat şunu söyleyebilirim..Bir tür cam elyafı..Kurşunu yapışkan bir mayi'ye batırıp bu malzemeyle kaplayıp ısıtılarak eriyen elyafın kurşuna yapışması sağlanmakta..

Resimlerdeki yeşil olan kurşunlar yosunlu,otlu kahverengi olanlar toprak,çamurlu dipler için yapılıp kullanılmakta..

Son düzenleme: 14 Ocak 2008
  19. Palamutum

Palamutum

Erdal Bey,
    birde akıntılı sularda kurşunu kuma sabitlemek için teller ile "X" şeklinde yapıyorlar. (tam göbekte kurşun var) ve bu teller çıpa gibi kuma gömülüp kurşunu sabitliyor,

umarım anlatabilmişimdir.

böyle bir sistemi nasıl yaparız?

teşekkürler.

20. Bahsettiğiniz kurşun sanırım aşağıdaki olmalı..Bende bu kurşun içinde kalıp mevcut..Fakat şu an bir arkadaşımda olduğu için resimleme şansım yok..
    Kalıp sistem olarak aynı sadece tellerin geçmesi için İlave kanallar var.Telleri bu kanallara yerleştirip Kurşunu döküyorsunuz;) Aşağıdakilerden daha kullanışlı oldu.

Son düzenleme: 14 Ocak 2008
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.