balon balığı (fugu) yiyenler buraya toplansın

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında dental tarafından paylaşıldı.

1. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
  2. Kaany

Kaany Kaan

Favori Kamış:
    Remixon Funeden 1.98m
    Favori Makine:
    Abu Garcia Orra2 Winch
    En İyi Avı:
    8mm Blue Tiger Shrimp
  3. boramcse

boramcse bora

Favori Kamış:
    spider surf
    Favori Makine:
    raw II 65
    En İyi Avı:
    eşkina 800 gr
    yanlış anlamayın ama hocam allah akıl versin arkadaşlara katılıyorum

4. yunusemreklk

yunusemreklk yunus emre

Favori Kamış:
    Procatch Carbospin
    Favori Makine:
    Okuma Avenger
    En İyi Avı:
    3kg Bıyıklı- 4 KG TURNA 10+kg-Aynalıı
    hocam bence yiyeceksen de 1. üreme mevsimine dikkat et. eğer ki derisinde ve iç organları civarından başka organında zehir olmadığını var sayarsak 2. balığın karnını hiç açmadan sırttan karına girmeden fleto yapıp afiyetle yenir risk olmaz.

5. CarpHunter58

CarpHunter58 Mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Yayın
    Hocam afiyet olsun. Ne güzel birşey olmamış ama aşağıdaki mesaja da bakılırsa, görünen o ki birşey olsa tekrar buraya gelip "Arkadaşlar yine balon balığı yedim ama bu seferki beni zehirledi galiba" falan deme şansınız olmayacak Allah korusun :) Yani deneme yanılma durumu yok. Bence de riske değmez. Ama tabi kan benim damar benim hesabı yine siz bilirsiniz :)

Bir de sonucu paylaşamamak var ama :eek:

6. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Japon işi Çin işi

Şimdi bu japonlarda gerçekten çok farklı bir kültür var. Balık gerçekten yaşamın bir parçası. Balıkları genelde çiğ olarak yiyorlar. Sadece çiğ balık etinin sunulmasına Sashimi diyorlar. Sushi çoğumuzun bildiği gibi çiğ balık demek değil. Özel bir şekilde pişmiş pirinçle bazı yiyecekleri sunmaya Sushi deniyor. Sadece balıkla yapılmıyor. Örneğin, salatalıkla veya yumurtayla da yapılanı var. En çok bilinen tür olan siyah yosuna sarılmış sushilere Maki adı veriliyor. Balık eti bir parça pirincin üzerine konursa Nigiri adını alıyor. En çok tercih edilen balıklar Ton balığının kırmızı eti (Maguro), en makbul yeri yaka eti (Toro), somon balığı (Sake), Uskumru (Saba), Suzuki (Levrek), Unagi (Yılan Balığı). Bu zengin kültüre oldukça ilgi gösterip çok kez denedim. Ancak doğrusunu söylemek gerekirse, bizim damak tadımız değil.

Fugu adı verilen balon balığına gelince onu Nigiri denilen çok ince dilimlenmiş şekilde, görsel açıdan muhteşem olarak sunuyorlar. O kadar ince ki etin altından tabağın deseni gözüküyor. Dendiğine göre en makbulu usta aşçının zehirin çok çok az bir kısmını ete geçirip yiyenin dilini uyuşturacak bir şekilde hazırlananıymış. japonlar bunu bir çeşit cesaret gösterisi olarak yiyorlarmış. Bana sorarsanız o da bize göre değil.

7. dental

dental ibrahim

Favori Kamış:
    okuma v spin 2.70 20-60 gr atar SHIMANO Vengeance Spin Shad 2.10 cmMH 10-40
    Favori Makine:
    ryobi ecusima 8000 vi Shimano ELF 3000
    En İyi Avı:
    75 cm baracuda
    yorumlara bakılırsa arastırmaların kesin bir sonucu sudur gibi bir bilgi yok...herkes bilgi paylasımım yapmıs ama bu balığı yiyorsam ne asırı cesaretim nede cahilliğim....herkes bilmediğinin düşmanı olarak yorum yapmış....japonyadaki uzay yaratığı değil ki onun farklı bir metabolizması olsun....bu balığın belli bir dönemde zehirli olduğu söylüyor uzmanlar.....balığın eti o kadar güszel ki girida eti gibi...bonfile balık eti...palamut gibi kalın bir et tabakası va ama grida eti gibi lezzetli....ölüm ALLAH ın takdiri...tedbir mutlaka şart....ama bu konuyu açarken bu balıktan yiyen sadece biz mi ? varız diye düşündüm..ama gördüm ki yiyen sadece biz ve arkadaslarım varmı.herkes birbirini insanlık adına düşündüğü için uyarıyor.çok güzel bir davranış....

8. haySpinine

haySpinine ibRaHim

Favori Kamış:
    okuma V-system 2.40 10-40 shimano alivio 2.70 20-50 daiwa crossfire 1.80 3-15 shakespeare
    Favori Makine:
    daiwa ballistic 3000 okuma trio30s okuma safina 25
    En İyi Avı:
    levrek 69cm lüfer 33cm turna 63cm
    hocam afiyet olsun :) :p :rolleyes: :rapture:

9. dental

dental ibrahim

Favori Kamış:
    okuma v spin 2.70 20-60 gr atar SHIMANO Vengeance Spin Shad 2.10 cmMH 10-40
    Favori Makine:
    ryobi ecusima 8000 vi Shimano ELF 3000
    En İyi Avı:
    75 cm baracuda
  10. Alpay ZİYANSIZ

Alpay ZİYANSIZ OSMAN ALPAY

Riske girmeye değmez

11. kurbagaprens

kurbagaprens Ergin DEMİROĞLU

Favori Kamış:
    Major Craft Solpara 274 up to 50.gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic C3000HGFK
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Bunu da yemeyin arkadaş :) Belki 100lerce kez yapmış ustanın elinden bile olsa o riski alıp da bu balığı yemem. Zaten yüzü oldukça rahatsız edici yerken aklıma gelir :D

12. nester

nester Ersin

avlaklar da balık popülasyonun azalmasında ki felsefe.