Taşta Balık

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında volex21 tarafından paylaşıldı.

1. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Balığını taştan çıkarmak diye bir deyim uydurulsa, en çok bu ava yakışırdı sanırım.

Taşta Balık

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları nedeniyle tatildeyiz. Okullar da tatil olduğundan Bergama'ya seyirtmişiz. 29 ekim sabahı ev halkı gezmelerde. Bense ne yapayım diye düşüncelerdeyim. İçimden levrek için denizi yoklamak geçiyor. 2 nokta da kestirmişim gözüme ki yakın muhitler. Akşam suyu falan yapayım diyorum ama rüzgar da pis esiyor. Düşündüğüm mühitlerde rüzgarı yandan alacağım. Hava yatık olaydı düşündüğüm stile ve yerlere daha uygun olurdu. En iyisi yatarak düşüneyim diyorum. :D Ayaktayken kan beynime tam nüfus etmiyor zannımca. :D O düşünce senin, bu düşünce benim, telefonun sesiyle irkiliyorum.

Ne çabuk ta uyumuşum. :D İyiki yanlamışım, yoksa ayakta uyuyup, kafa üstü çakılacam. :D

Arayan, Serhat abi.

- Alo abim, ne yapıyon? Varmı işin falan?
    - İyi abi, napayım? Sen nasılsın?
    - Balığa gidecen mi?
    - Giderim abi, işim yok.
    - Hemen çıkalım ama. Akşam suyuna yetişelim.
    - Nereye abi?
    - ........................'ya. (Serhat abi'nin kilo üstü çipurayı tuttuğu yer)

Hemen çıkıyorum evden. Saat 17:00 civarları.
    Onu yoldan alıp, doooğru yemciye.
    Zafer yok, eşi dükkanda.

- Kolay gelsin, mamun varmı?
    Seleyi göstererek; Yeni geldi.
    - Biz bunlardan seçelim. Bize iri lazım.
    - Kimse yokken seçin.
    -Serhat abi : - Zafer olsa seçtirmezdi. :D:D:D (Kahkahalar :D:D:D)

Kıpır, kıpır mamunlar. Bronzlaşmak için denizden yeni çıkmış mankenler gibiler. :D

Tek tek seçiyoruz, 6 bardak.

Fazla eğlenmeyerek avlak bölgesine ulaşıyoruz.
    Tek başımıza girmek mümkün değil. Yanımızda gelen abi, sihirli kelimeleri söylüyor.
    Tek tek otomatik kapılar açılıyor. 2 kapıdan geçtikten sonra avlak bölgesine yaklaşıyoruz. Serhat abi 2 defa avlandı burada. Birinde rekor çipurasıyla beraber 3-5 sargoz tuttu. Diğerinde 3 kalamar tutup, 3-5 tane de çekerken kaçırmış.

Bizi getiren bey; Gemiler yoksa iyi olur düşüncesinde. Kırdık balığı gibi şeyler dese de buraya yazmak uygun olmaz. :D

Serhat abi açıklama yapıyor. Gemiler olunca çalışma falan oluyor. Tırlar, kamyonlar, gürültü. Balık kaçıyor veya yemiyor. Zaten avlanacak delik pek bulamıyorsun. 3-4 delik kalıyor ondan da ne çıkarsa. (Delik ne, ilerde bahsedecem. Aklınıza olmadık şeyler getirmeyin.)

Avlağa bir geliyoruz. Rüya gibim. İki yanı da boş. 1 tek gemi yok. Sağımızda ve solumuzdaki limanlarda birer, ikişer gemi yanaşık. Üzerlerinden kamyonlar geçiyor. Bizim yer sanki rezerve edilmiş gibi. :D

Avlağı resmen bize ayırmışlar. :D Allah razı olsun.

Gene hiç hazırlık yapamadım. Zaten bir kamış alıp, gelmiştim. Benim için çok balık değil, fırsatı kullanmak değil. Avlağı görmek, keyif almak, ne çıkıyor, nasıl çıkıyor, avlağın yapısını görmek önemliydi. Nuri abilerin yaptığı buzda balığın değişik bir versiyonunu gerçekleştirecektik. Taşta balık. :D

Limanda yağmur suları için delikler var. Çok büyük delikler değil ama kiloya yakın balıkları zor bela geçtikleri kadar genişlikte delikler. Limanın yanlarına da olta atabiliyorsunuz ama genelde isparoz ve diğer küçük balıkların zulmüne uğruyorsunuz. Tam limanın altına attığınız da ise ya uzuuun bir süre vuruş olmuyor. Ya da kasnağı dans ettiren vuruşlar alıp, heyecanlı bir maceraya dalıyorsunuz?

Öncelikle ne tuttunuz? Kafa lambasıyla delikten ne tuttuğunuzu görmeye çalışıyor, tuttuğunuzu deliğe getirene kadar zaptedmeye çalışıyorsunuz. Bunlar bittikten sonra da delikten geçecek mi, onun telaşı alıyor.

İlk saatlerde avlağa bakınmakla geçiriyorum. Serhat abi kalamara yoğunlaşmış. Atçek yapıp duruyor. Tutturmuş kalamar da, kalamar. İlk saatin sonunda yanımızdaki arkadaş bir kalamar çekiyor.
    Onun kamışıyla bende bir kalamar çekiyorum. Benim kamışla Serhat abi bir sargoz çekiyor, deliğin birinden. Kimin kamışıyla, kimin ne tuttuğu belli değil yani. :D

Sonra biz sargoza yönelirken Serhat abi kalamar da takılı kalıyor. Biz tuttuk, o tutamadı ya, nasıl olur? :D

Kasnakları dizdiriyoruz deliklere. Tüm delikler bizim. :D Bizden başka avlanan 1-2 kişi de avlaktan 24:00 gibi ayrılıyorlar. Liman etrafında 50'li kol gibi kefaller, kalem zargana sürüleri devriye atıyor. Bir alt katmanda melanurlar ayna yapıyor. (Serhat abi, melanur dedi :D)

10 – 12 kadar kasnak deliklere 1 metre uzaklıkta. Kasnaktaki yemi alan balık, kasnağı deliğe adeta gömüyor. Serhat abi atçek yaparken biz 2 kişi ortada sıçan gibi bir o deliğe, bir bu deliğe koşup duruyoruz. 01:30 – 03:30 arası çok hareketli geçiyor. Kasnaklara yetişemiyoruz. Bizi kıskanan avdaşım da atçekten vazgeçiyor. Çıkan balıklar gerçekten çok güzeller. Avlağa ulaşmak için 2 güvenlikten geçince demek böyle güzel balıklar da var olabiliyor.

Sargoz çok huylu bir hayvan. Takım biraz kalın olunca yemi hiç ellemiyor. Takıma kurşun takınca yine ellemiyor. Çok huylu ama biraz dikkat edilirse, yemi yutan bir balık. Yakalamak zevkli ama iğneyi midesinden almak çok güç oluyor. 4-5 balığı çıkartamıyoruz. 2 balığı hiç göremedik, misina koptu. Serhat abi, 2 kiloya yakın vardı dedi. Birkaç balık ta ya delikte kurtuldu, ya sudan kesemeden kurtuldu ama gene de başarılı bir av geçirdik. Bir de yakalanınca balık yukarı yüzüyor. Zokayla yakalanan lüfer gibi. Bana çok ilginç geldi. 500-600 gr'lık sargozları çekerken takım boş mu acaba dediğiniz oluyor.

Bu avlağa bi daha gelirmiyim bilmiyorum ama önceden haberim olursa çok daha seçmece ve iri balıkları çıkartabileceğimi düşünüyorum.

Gene gitmek için özel çaba harcamam. Adam risk alarak soktu, bende tecrübe ettim, daha fazlasına ihtiyacım yok. Kendisine burdan da teşekkür etmiş olayım. Dehşet bir avlak, dehşet balıklar.
    Atçekle de güzel balıklar çıkacaktır.

Sabah suyuna kalmayarak saat 05:00 civarı avı bitirip dönüyoruz.
    Keyifli avlarınız olsun. :)

Balığı, bunun gibi deliklerden çıkartıyorsunuz. :D

2. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Delik:eek: :D

Deliğe sığmayanlar, delikten düşenler, deliğe sarkıttığın, delikten çıkarttığın hepsi aynı, tıpkısının aynısı. Yalnız buzda av olayında deliği önce sen deliyorsun. Burada hazır delik yapılmış, sonrası her şeyi ile aynı. Tabi en önemli fark, buzun kırılma korkusu bunda yok. Bir de; ayağın, elin, popon üşümüyor.:p

İlk buzda av günümde bu tür avcılığa burun kıvırmıştım Biraz fazla "beleş" gibi gelmişti de heyecanı-keyfi olmayacağını/olamayacağını sanmıştım. Nasıl ki ilk balığı çıkardım delikten?reeling Alllaaaaahmrsparkle ! Bir tutkuya dönüştü anında. Hem elimizin kolumuzun bağlandığı, olta atmaya su bulamadığımız uzun kış günlerinin de bir hükmü kalmamıştı artık. Gelmesiyle üzüldüğümüz kış mevsimi artık en fazla hasretle beklediğimiz günlerin mevsimi olmuştu.

O delikler artık aklından çıkmaz. Fırsat imkan olursa hep gitmek isteyeceğin bir deneyimin kıvılcımını atmıştır beynine. Kemirir durur, ta ki bir dahaki gidişine kadar.

Selam ve muhabbetle gözüm. Yatmadan önceki son endorfinimi de senden aldım. Ellerin dert görmeye.;)

3. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    N.S. KN Saltwater 802M, Savage Gear MPP 2,51
    Favori Makine:
    Daiwa Legalis 3000 SH, D.A.M. Quick FZ 30
    Ah be Volkan ne yaptın sen!
    Öyle bir mera bulmuşsun, ne yapacaksın sargozu. Tak silikonu, dipte zıplata zıplata alsana mis gibi levrekleri... Oranın yatak balığı ne ışıktan kaçar, ne de gemi sesinden. Yemli avda teke kullanmıyorsunuz sanırım. Bir dahaki sefere varsa canlı teke, yoksa boru kurdu alın yanınıza çünkü o avlaklarda kilo üstü eşkinalar kol gezer ;)
    Rastgele

4. werus59

werus59 Murat

Favori Kamış:
    Shimano Catana CX spinning
    Favori Makine:
    D.A.M QUICK SLR SPIN 530 FD
    En İyi Avı:
    42 cm*Lüfer
    Volkan abim anlatımına eline koluna sağlık.. Her zaman olduğu gibi yine herşeyi hissettim yanındaymışçasina.. Bunun için teşekkür ederim.. Avlanma sistemini de bir o kadar beğendim. Anladığım kadarıyla burası bir liman. Limana girmek zordur ama siz zoru başarmışsınız. Ben de bazen diyorum ah şu limana bir girsem neler tutacagim belli değil diye ama bu bizde imkansız :) Kesin kez giremeyecegiz belli :) Herneyse lafı fazla uzatmayalım Tebrikler Volkan abi. Daha irilerine diyeceğim ama bu sefer delikten geçmeyecek daha iyilerine rastgelsin :)

5. kumsaati

kumsaati Orhan

Favori Kamış:
    Berkley 2.70 15_40 gr
    Favori Makine:
    Shimano
    En İyi Avı:
    Kofana 2700 gr
    Tebrikler çok güzel bir av geçirmişsiniz. Liman içi balık popülasyonu çok ilginçtir inanamayacağın büyüklükte balıklarla karşılaşabilirsin. Ama delikler küçükmüş. Bir daha gitme fırsatın olursa 100' lük misinayla bir kalamar sarkıt rıhtımdan aşağıya şansına dene bence...

6. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    ilginc bir tecrübe olmus :) aha biyle delik var. icinde ne var ? pohh.. aman, balik var :D

7. vayacon

vayacon Gürel

delikten kılı kılına geçecek balık nasip olsun, daha büyüğü olmasın diye temenni yazacaktım garip geldi. İşe bak büyük balık gelmesin diye adama temennide bulunuyorum dedim. Sen serhatla takıldıkça daha çok enteresan avlara gidersin. bana öyle geliyor. Renkli kişilik Serhat. Alem adam velhasıl :) Selam söyle benden.

8. fztyasin

fztyasin yasin özkan

:) abi ilk delik muhabbetini okuyunca nedense bir sırıtma geldi bana :D sonrasını okuyunca azcık anladım.
    Sen arada fırsat bulursan delikleri boş bırakma bence, delik dediğin dolu olmalı (yani oltayla yanlış anlama abi)
    Daha güzel ve eğlenceli avlar da nasip olsun

9. winchester2011

winchester2011 m.asım yeşildağ

Volkan tebrikler çok güzel av olmuş,benim bildiğim limansa eğer altında çok iri yerleşik çupralar var.Aliağalı bir arkadaş 5,300 kg çupra tuttuğunu anlattı inşallah sana da rasgelsin ama o deliklerden geçmez sanırım.

10. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Serhat abiden avlağı ilk dinlediğimde gözümde canlanan manzara sizlerin buzda balık manzarasıydı. A Aaaaa ben buraya gitmeliyim ve mutlaka tecrübe etmeliyim, nasıl bir his diye düşünmüştüm.

Benim için çok değişik bir tecrübe ve keyif oldu gerçekten. Sargoz balığını da yakından tanıma şansı buldum. Elbet biliyordum sargozu. Ara sıra nadir olarak 3'lü klasik takımlarımıza uğrayan bir balıktı ama sargozun öyle hafife alınacak bir balık olmadığını öğrenmiş oldum. Klasik takımlardan ziyade ona özel, şeytan oltası tadında takımlara meylettiğini anladım. :D

Sizlere de tez zamanda buzda balık avları dilerim. Gerçekten çok özel bir av buzda balık. Hazırlık aşamasıyla bile özel olmayı hak ediyor.
    Keyifli, kazasız belasız avlarınız olsun. :)

11. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Doğru dersin Ayhan, avlak her türlü balığı barındıran özel bir yer.
    Dipte slikon zıplattım. Limanı komple slikonla dolaştım. Ancak 1 kere. Onda da bişey atlamadı. Sabah kadar sahteyle gezip bişey alamaya da bilirdim. Oysa yemliyle keyifli vuruşlar geliyordu. Belki bir kere girebileceğim yerden sabaha bomboş çıkmak istemedim. Sargozlarda öyle burun kıvırılacak gibi değil. Bazıları 700 - 750 gr bareminde. Deliklerden ancak el sokulup, galsemalarından tutularak çıkartılabildi. Eşkina denk gelmedi ama eminim ki vardır. Granyöz falan da beklenebilirdi. Sık girebildiğim bir avlak olsa, o zaman şekil denemelerine girebilirdim. ;)
    Daha keyifli avların olsun.

Teşekkürler Murat. Evet, avlandığımız yer her zaman giremeyeceğimiz bir liman. Belki de buradaki tek avım. Daha irileri gerçekten çok zor geçer. :D
    Hatta bazen geçmiyormuş. Balık sana sen balığa bakıp, vedalaşıyormuşsun. :D O daha zor. :)
    Daha keyifli avların olsun. :)

Teşekkür ederim Orhan. Senin de dediğin gibi balık popülasyonu inanılmaz. Sayıları muhteşem. Çok büyük balıklar da denk gelebiliyormuş. Aslında bize de denk geldi de. Serhat abinin takımlarıyla avlandık. Bir ay önce denize soktuğu nippon ghostları tatlı suyla yıkamadığından gevreyen misinalar, biraz yüklenen çipuralara dayanamadı. Ben hazırlık yapabilseysim 1-2 çipura da gösterebilirdik sanıyorum.
    Ah ah, evet şimdi sen yazınca ayıldım. 2 sübye, 2 küçük kalamar yakaladık aslında. :rolleyes: Lakin aklımıza bırakma yapmak hiç gelmedi. Gerçi bırakma yapsan ne olacak. Binecek bir kırmızı, gevremiş 0,27'lik misinaları elimize verecekti. :rolleyes:
    Nasip diyelim. :) Daha güzel avlar sizlere nasip olsun. :)

12. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    :D:D:D Aynı öyle bir delik gerçekten. :) Benim için çok ilginç oldu. Sargoz yönünden biraz ufuk açıcı bile oldu.
    Daha keyifli avların olsun Roy. :)

:D:D:D Bizde de o endişe vardı ama sağ olsun Serhat abi, siz tutun balığı ben elimi sokar alırım onu deyip, bize manevi destek vermişti. :D
    Gerçekten bazen öyle balıklar denk geliyormuş, çıkaramıyorlarmış. :) Biz deliğe bile çıkaramadık biraz daha irilerini. :)
    Bi daha görüştüğümüzde selamını iletirim.
    Daha güzel avların olsun. :)

Bi daha fırsatım olmaz sanırım. Artık fırsat buldukça önümüzdeki maçlara bakacaz Yasin'im. :eek: Sizlere de bol aksiyonlu keyifli avlar dilerim. :)

:p Muhtemelen tahmin ettiğin yerler. :) Evet çok iri çipuralar var ama çıkarmak pek kolay değil. 5,300 gr'lık delikten çıkmaz ama altına giren kayıklar tutuyorlar sanıyorum. :p
    Daha güzel avlar senin olsun. :)

13. Emre

Emre Emre

Favori Kamış:
    Lineaeffe Spider Surfer 420cm, Okuma V-System 2,40
    Favori Makine:
    Shimano EXAGE 6000 FC, Daiwa Windcast S 5500, Okuma Safina 40
    En İyi Avı:
    Levrek 8kilo
    Normalde böle uzun raporlari hayatta okumam :)
    Güzel anlatimin için yine terikler Volkan. Ayrica baliklarda gayet iyi bence bu avlak tekrar denenmeli. Eminin bir dahaki sefere çok daha başarili bir av olacaktir.

Keyifli avlarinin devamini dilerim.

Rastgele

14. Drag10

Drag10 Alper

Bende bayramda gittim sizin aynı yere çok gizli kimse bilmesin :) at çek ile sonuç 0 bendemi sorun var dedim ama 10 kişi falan vardı sabah suyunda kimse alamadı benim hanımda Bergama dan :) haftaya yine Bergama A düğün e gelicez vakit olursa tekrar deneme yapıcam

15. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkürler Emre, dediğim gibi yeniden denemek için zorlamam. Ancak tecrübe ettiğim şeyleri sargoz olabileceğini düşündüğüm yerlerde denerim. Bir iki balık çıkarsam o bile ayrı güzel. :)

Sana daha güzel avlar dilerim.

Aynı yerden bahsettiğimizi sanmıyorum. Sabah suyunda 10 kişi vardı dediğinize göre Çandarlı limanına gitmişsiniz muhtemelen. :)
    Orası da Tekirdağ Nato limanı gibi oldu. :D Herkes biliyor, herkes gidiyor ancak dişe dokunur 3 balık çıkıyor.
    Keyifli avlarınız olsun. :)

Yeri açıkça yazmamanın nedeni bizi oraya sokan arkadaşın başı falan ağrımasın diye. Belli mi olur? :p
    Yoksa, açıkça yazsam da tanıdık yoksa, giremezsin zaten. :)

16. Adil Akırmak

Adil Akırmak Adil Akırmak

Volkan abi aynı sistemle farklı bir merada bizde yıllardır avlanıyoruz.Bilmiyorum biliyor musun kücük bir yardımcı olayım istedim.Hayvan yemcilerinde satılan inek süt yemleri mevcut kücük paletler halinde bilirsin ineklere verirler.Kovanın içine 2 kg kadar dökeriz üstünü kaplıcak kadar deniz suyu ekleriz yarım saat sonra paletler camur haline gelir.Ara ara delikten aşağıya yemleriz.
    Civardaki bütün balıkları senin olduğun yere topluyor.Özellikle iri sargozları.

17. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkürler Adil. Valla ilk defa duydum. Çipura veya alabalık yeminden mazmoz hazırlamayı falan okumuştum ama inek yemini ilk defa senden duydum. Çok teşekkür ederim, başka avlaklarda birgün denerim muhakkak. Böyle avlaklara girmem pek sık gerçekleşecek bişey değil.

18. mehmetar79

mehmetar79 Mehmet

Selam

Başlığı görünce yanlış yere açılmış balık pişirme tarifi diye düşünmüştüm. :) Tebrikler devamına rastgelesin. O tünellerin içinden geçerken balıkların hayatı bir film şeridi gibi gözlerinin önünden geçmiştir :D :p

19. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    A.s Mehmet, dediğin gibi başlık, yemek tarifi konusunu çağrıştırıyor. :p
    Balıkları yukarı çekerken birde kafa lambasını deliğe tuttuğumuzdan, tünelin sonundaki beyaz ışığı da gördüler. :eek: hihi
    Daha güzel avların olsun. :)

20. bulut1383

bulut1383 ilyas

En İyi Avı:
    lüfer
    volkan bence güzel yer kalabalık değil hayatında değişik bir balık yakalama aksiyonu yaşamış oldun bence mükemmel bir tecrübe yılda 1 veya 2 sefer gitmelisin delikler biraz daha geniş olsa 2 kiloluklar rahat çıkar liman işletmeye yazalım delikleri genişletsinler :D tebrikler :thumb: