Kışın Limanda Suda Teknenin Durması Hakkında Yardım

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında crayzmetin tarafından paylaşıldı.

1. crayzmetin

crayzmetin Metin

Merhabalar arkadaşlar. Yarım kamaralı yerliyurt marka teknem ve 98model johnson 50bg lik motorum var. Yazın yazlıkta kullanmaktayım. Fakat kışında bu musibetten faydalanmak istiyorum :) bu sebeple liman arayışına girdim. Fakat teknenin sürekli suda kalması konusunda hiç tecrübem yok. Özelliklere kış aylarında. Ben yazın binerken suya indirip ineceğim zaman karaya aldığım için uzun süre suda bırakmadım teknemi. Limana bağladığımda sürekli suda kalacağından yağmurda karda selde fırtınada ne gibi tedbirler alınmalı ne yapılmalı bu konuda tecrübeli ve limana tekne bağlayan arkadaşlardan yardım isteyecektim. Aklımı kurcalayan en büyük şey ise teknenin içine su dolması. Yağmurda doluda felan teknenin içine dolan su nasıl tahliye ediliyor. Teknenin arkasındankıç tarafında ufak bir delik yeri bar su tahliye deliği heralde vidalı bir şeyle kapalı kullanıyorum ben onu. Onun açıkmı durması gerekiyor. O açık olduğunda teknenin içi su dolup batmazmı. Sadece karaya çıkarıldığında teknenin içindeki biriken suyu boşaltmak içinmi kullanılıyor? Tecrübe ve bilgilerinizle beni aydınlatırsanız çok sevinirim

2. mehmetsahin

mehmetsahin mehmet şahin

En İyi Avı:
    Levrek 14 kg
    Öncelikle Çanakkale'den selamlar....:))Eğer teknenizi denizde bırakacaksanız;ilk olarak teknenin zehirli boya ihtiyacının karşılanması gerekir...Bunun için de tekne karada iken karinanın temizliğinin yapılması arkasından zehirliastarı ve en son olarak da iki yada üç kat zehirli boyasının atılması gerekmekte aksi takdirde tekneniz kısa sürede yosun ve diğer deniz canlılarının saldırısına uğrayacaktır..Teknenizde bulunan delik teknenin içinde kimse yokken eğer su kesim hattının üzerinde kalıyorsa evet bu sizin işinize yarayacaktır..Lakin benim bildiğim bu tapalar tekne yol yaparken içindeki suyu boşaltmak maksatlı olabilir..Eğer öyleyse o zaman teknenize sintine pompası almanız vede buna da otomatik bağlamanız gerekecektir..Burda da size sorum teknenin baş tarafı ile kıç tarafı arasında su akışını sağlayacak bir sistem var mı yok mu...Yok ise kuracağınız bu sistem sadece ya baş tarafı yada sadece kıç tarafı tahliye edecektir...Dolayısı ile sintine pompası ve otomatiğini ikiye çıkarma zorunluluğu ortaya çıkacaktır..Tekneniz emniyetli bir yerde durmayacaksa teknenizin açık tekne olması nedeniyle böyle sistemlerin katili de çoktur..Herşeyi geçelim eğer sık balığa çıkmayacaksanız ve tekneyi suda bırakacasanız bu balığa çıkmayacaksanız da tekneye çok gelip gideceksiniz demektir....:(((( Tekneyi atıp çekme zorluğuna katlanmak suda bırakmaktan daha akıllıca görünebilir..Bunların dışında teknenize çok sağlam olmak kaydı ile ve sıkı rüzgarlarda çözülüp gitmeyecek şekilde kışlık branda yaptırabilirseniz ve tekneniz bulunduğu limanda barınaklı ve korunaklı bir bölgede ise bu sizi tahliye pompası sistemini kurmaktan kurtaracaktır ama teknenizin başına gidip kontrol etmekten kurtarmıyacaktır...Branda kurmaya karar verirseniz teknenizin içine muhakkak brandanın çökmesini ve içine su birikmesini önleyecek bir yükseklik ayarlamayı unutmayın..Kuruyken gergin görünen branda yağmur kar başladığında içine çökme yapacaktır...Sonuçda tekne sahibi olmanın %30 u keyif geri kalanı her zaman meşekkat ve maliyettir...:(((inşallah fikir verebilmişimdir..

3. crayzmetin

crayzmetin Metin

Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Dediğiniz gibi evet ilk önce zehirlisini sürmeliyim fakat bu mevsimde zehirli sürülürmü bunu ben uugulayabilirmiyim onun tereddütündeyim. Deliğin bulunduğu yer teknenin en alt kıç kısmında bulunuyor. Yani delik sürekli suyun içerisinde kalıyor. Teknenin burnu havada kıç tataf aşağıda meyilli geriye doğru bir su akışı olur ama o suyu dışarı atabilmek için sintine pompa gerekecek sanırım. Fakat kışın limana tekne bağlayanlar nasıl yapıyor. Sintin pompa aküyü bitirmiyormu 2-3 gün aralıksız yağmur yapdığı oluyor nasıl içindu dolmuyor akü bitmiyor beya nereden tahliye oluyor bu su. Tekne suda olduğu sürece iyi havalarda balığa çıkmakla kendimi ödüllendirebilirim. Ne kadar sağlam olsada brandaya güvenemem. Fırtınada doluda illa sağından solundan su girip birikmeye sebep olur diye düşünüyorum. Su tahliye sistemi şart ama yapan arkadaşlar bunu nasıl yapıyor. Bigün kafam atacak gidecem limana atlayıp bakacam valla bikaç teknenin içerisine

4. mehmetsahin

mehmetsahin mehmet şahin

En İyi Avı:
    Levrek 14 kg
    Brandayı teknenin etrafına çıtçıt sistemi ile bağlayacak şekilde yaptırırsan hiç birşey olmaz...Pompa sisteminde akü şarj olayında sıkıntı yaşarsın ve daha önce dediğim gibi bu tür malzemelerin katili bol olur çabuk çalarlar...Zehirli işi her mevsim olur..Güneşli bir havada teknenin altını güzelce temizle kurusun,önce iki kat astarını at ertesi gün de iki kat zehirlisini at bir gün bekle ve tekneyi denize at iş bitsin..Mühim olan rutubetli bir havanın olmamasıdır..

5. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    Ben sana ayrıntılı bir şekilde branayı nasıl yapman gerektiğini fotoğragfları ile bugün akşam yardımcı olacağım. Maliyet fiyatınıda sana yazıcağım.

6. ringostar

ringostar HAKAN

iyi günler tahminim kıçta bulunan delik yağmur suyu gider deliği değil.o delik iki cidar arası suyu boşaltmak için gerken miçoz deliği. onun birde miçoz tapası denilen tapası olmalı ve tekne denizde iken sıkıca kapatılmalı. tekne dışarda iken açılıp iki cidar arsı su boşaltılmalı.
    .o delik sudayken açık kalırsa tekne batabilir.
    yağmur suyu gideri ise genelde yan bordada olur ve suhattı çizgisinin üstündedir. draft da denilen teknenin su altında kalan kısmı mevcutsa , bu delik de yukardaysa tekne yağmur suyu birikmeyecektir.
    genelde ülkemizde 5 metreye kadar olan plane teknelerde. draft yüksekliği alıcı tarafından göz ardı edildiğinden bu kural pekte önemsenmiyor.
    belki sizde tekneyi alırken hiç sormamış bile olabilirsiniz. halbuki en az 25 cm draft yüksekliği olmalıdır. belli başlı üreticilerin tekne tabanlarını fuarda inceliyorum , tekne draftı kıça doğru gittikçe nerdeyse azalıyor bazılarında kıçta tabanla deniz nerdeyse sıfrılıyor.. bu tekneden yağmur suyunun boşalmasını bekleyemeyiz.
    teknenize kıç tarafından bakınız , su hattı çizgisinin , tekne tabanından kaç cm yukarda olduğunu ölçünüz.. yeterli yükseklik varsa , bordada yağmur suyu deliğide var ise , teknede yağmur suyu birkmeyecektir.