Ayvalık çevresinde kıyıdan avlama

Konu, 'Bölgeler' kısmında Altay Karabudak tarafından paylaşıldı.

1. Altay Karabudak

Altay Karabudak Altay Karabudak

Selam,

Öncelikle bu siteyi hazırlayanların ellerine sağlık. Bir eksikliği doldurmuşsunuz.

Yurtdışında ikamet etmem sebebiyle birkaç yılda bir güzel yurdumuzu ancak ziyarete gelebiliyorum.
    Çocukluk yaşlarımdan itibaren göletlerde balık avlama tecrübesine sahip olduğum için ( genelde sazan), bir ara memlekete hevesle olta filan de getirdim, denizde balık avlayacağım diye ama maalesef Ayvalık civarında kıyıdan denemelerim hep sonuçsuz kaldı. Yeminden midir nedir, bir türlü anlayamadım. Şimdi adını hatırlamıyorum ama balıkçı pazarının orada sümüklü ve iğrenç kokan bir yem alıp kullanıyorduk.

Günün birinde arkadaşlarla tekneyle de açılıp denedik, daha çok şansımız olur diyerekten ama ozaman da 20 santimi geçmeyen üç beş istavritle yetinmek zorunda kalmıştık ve nihayetinde “memlekette balık bırakmamışlar” gibisinden sinirlenerek bıraktık bu işi.

Bu yıl tekrar denemek istiyorum ve burada tecrübeli arkadaşlara sormak istiyorum ;

1. hangi yem türünü önerirsiniz ?
    2. özellikle önerebileceğiniz bir yer/koy var mıdır ?

Yoksa, “harbiden memlekette balık bırakmadılar, boşuna deneme” mi diyorsunuz ? :D

şimdiden teşekkür ederim.

2. lapinavcısı_bursa

lapinavcısı_bursa abdullah

En İyi Avı:
    1,8kg karagöz
    Merhaba Altay.
    öncelikle aramıza hoşgeldin. sanırım olta balıkçılığı merakın başlamadan bitmiş desek doğru olacak. olta balıkçılı hiç belli olmuyor. bazen güzel balık yakalasanızda genelde eliniz boş dönüyorsunuz. biz buna alıştık sende alışsan bunu böyle kabullensen iyi olur...

3. mehmet erdal

mehmet erdal mehmet erdal

Favori Kamış:
    llıneaeffe s-flex 4.20
    Favori Makine:
    shımano 4000 rb
    En İyi Avı:
    daha bulamadım onu
    sevgili altay kardeşim yazın ortasında ayvalık sahillerinde pek fazla şansın olmaz yani kıyıdan istediğini alamazsın ama açıldığın zaman çok güzel mercan meraları vardır ve gayet güzel çupralar alırsın burada meaları söyleyemem ama orada tekne kiralayanların hepsi biliyor.benim gibi kıyı avcılığına gönül verdiyseen eğer ozaman denizin dalgalı olduğu zamanları denemelisin ve sabahın erken saatinde kıyıda olmalısın ayvalıkta çupra avlamak istiyosan sardalya kullan senin hatırlayamadığın yem varya onun adı sülünes dir pek iş yapmıyo genelde küçük balıkları çekersin o yemle mutlaka sardalya kullan.bi tüyo vereyim engürünün arka tarafı levrek için müsayit.çupra konusunda mera bilgisi veremem kusura bakma çünkü kasımda orda olucam anlarsınya :D :D :D :D :D iğnen balıksız kalmasın allaha emanet ol

4. starmix

starmix Murat YILDIZ

Favori Kamış:
    Alba
    Favori Makine:
    AlbaStar
    En İyi Avı:
    Olta: Karagöz 650 gr. Zıpkın: Yılan Balığı 2.7 Kg
    Mehmet Kardeş, ben de ayvalığa yakın bir yerde (Ezine-Geyikli) balık turuyordum. Kışın balıkçı tekneleri geliyor ve onlardan sardalya alıyorduk, 15 gün sonra tekrar oraya balığa gideceğim ama av yasağı yüzünden sardalya bulamam diye düşünüyorum. Sardalya bu mevsimde nereden bulunur ve sardalya yoksa ne kullanalım?

5. RamazanUsta

RamazanUsta Ramazan Uzan

Favori Kamış:
    Albastar Qual Surf
    Favori Makine:
    Albastar Pasha
    En İyi Avı:
    Akya 8.5Kg
    Sülünez Sübye Midye ve Madya. balıkçı barınaklarında satılır.

6. mehmet erdal

Favori Kamış:
    llıneaeffe s-flex 4.20
    Favori Makine:
    shımano 4000 rb
    En İyi Avı:
    daha bulamadım onu
    sardalyayı sürekli bulabilirsin sıkıntı yapma.ayrıca karides de çok güzel iş yapar bütün yemleri ayvalık merkezde bulabilirsin.şimdiden rast gele

7. guitaristanbul

guitaristanbul Adnan Cemre Aksoy

En İyi Avı:
    10 kg Orfoz
    1,5 haftadır Ayvalıktaydım ehliyetim için döndüm cumartesi günü tekrar gideceğim..şimdi abi ayvalığın en verimsiz zamanı yaz ayları bu gerçek ama balık tutamazsın diye birşey asla yok:) balık halinden çeşitli yemler temin edilebilir boru kurdu,mamun,madya,sülina gibi onun dışında sübye,kalamar,karides,sardalya ve hatta tavuk gögüsü gibi yemler işe yarıyor.
    mera konusuna gelince ayvalık yapısı itibarı ile iç deniz açık deniz olarak ayrılıyor bence açık denizde avlanmak daha mantıklı balık bakımından kıyıdan avlanmak için badavut ve sarımsaklı sahili bogaz köprüsü( cunda ile lale adalarını baglayan köprü) veya cundanın açık denize bakan kısmında av yapılabilir şimdilik mera olarak bunları söyleyebilirim ancak rastgelsin şimdiden:)

8. Corydorass

Corydorass Hakan Benli

En İyi Avı:
    73 cm Turna, 61 cm deniz levreği
    Selamlar ..
    Yaklaşık 12 yıldır yaz aylarımı Ayvalık'ta geçiriyorum. Bu mevsimde bile avlanabilecek bir çok nokta mevcut. Genel olarak bilgi vereyim ..

Sarımsaklı Sahili
    Geceleri hemen her noktadan Mırmır alma şansınız var. İri karagözler de denk gelebilir. Çok çok istisna olarak Levrek alabilirsiniz ..

Badavut
    Zargana için daha elverişli bir nokta olacağını sanmıyorum. Mantarlı oltamın mantarının kayması sonucu yıllar önce ekmek ile ilk zarganamı Badavut kıyılarından almıştım. Ayrıca dip oltası ile karagözde alabilirsiniz

Ayvalık Merkez
    Hemen her noktadan Kıbrıs ile kefal deneyebilirsiniz. Marinaya yakın kesimlerden dip oltası ile Çipura ve Mırmır deneyebilirsiniz. Her yerden yine ispari alabilirsiniz şeytan yada mantarlı ile eğlencesine :)

Cunda Kayalıklar
    Gece avlanmak nasip olmadı ama Levrek aldıklarını çok iyi biliyorum. Gündüzleri dip kıbrısı ile kiloluk kefaller alabilirsiniz. Biraz sakin bir nokta bulmanız gerekiyor. Yine kayalıklardan Mırmır ve Lidaki alabilirsiniz..

Saygılarımla

9. ksensoy

ksensoy kaan

Favori Kamış:
    Daiwa Saltiga
    Favori Makine:
    Abu Garcia Ulturacast
    En İyi Avı:
    Turna 76cm
    At cek

Bu bolgede, yaz aylarinda
    at-cek tecrubesi olan arkadaslar,
    kisaca tecrubelerini paylasirsa, pek cok tatilcinin sorularini yanitlamis olurlar.

onerilerinizi bekliyoruz.

sevgiler

10. mehmet erdal

Favori Kamış:
    llıneaeffe s-flex 4.20
    Favori Makine:
    shımano 4000 rb
    En İyi Avı:
    daha bulamadım onu
    kesinlikle kelimesi kelimesine doğru söylediklerin ayvalık bizim için cennet gibi bi yer kasımda ordayım allahın izniyle

11. fireball

fireball barış aygören

Favori Kamış:
    okuma v-system 2.70mt 10-30gr Tolee Funeden 210cm 15-45gr
    Favori Makine:
    Shimano Sienna 4000FD alba shark 10 spin
    valla geçen pazar gunu gittim hiçbirşey vurmadı.ya yerlerini bilmiyorum yada balıklar kurudu ayvalıkta

12. erence10

erence10 ismail

Güzel kardeşim sardalya her zaman mevcuttur sıkma sen canını.
    Ayrıca Ayvalık ile Ezine geyikli arası 90 km. çeker, yanıltma arkadaşları

13. voynick

voynick Özcan

En İyi Avı:
    Sanırım 3 tane levrek ama 1 kiloyu bulamadık hiç :)
    Hemen hemen her sene ayvalık badavutta avlanıyorum. Yazın balık yok diye bişey yok. Kışın daha iyi olabilir ama yazında balık var. 1 tane olsada hersene levrek denk geliyor daha bir çok çeşitte balık aldım. Mesela bu sene baya iri mırmır vardı. Yaklaşık 1,5 metre yılan balığı çektim ama çıkarmaya cesaret edemedim misinayı kestim gitti. Ayrıca sülüna iş yapmaz diyenlerede katılmıyorum her balık geliyor buna yanımda canlı yemle atarlarken ben sülünayla 2 tane levrek aldım :)
    Ayrıca yem bulabilirmiyim diyenlerede bi telefon numarası vereyim kışın ordamıdır bilmiyorum ama ayvalık merkezde devamlı yem aldığım bir arkadaş var. Ben badavutta olduğum için taze yem geldiğinde bana haber veriyordu yada ben arayıp ayırtıyordum.
    Adı serdar 0535 374 20 55

14. winstonlight

winstonlight murat

Favori Kamış:
    Banax
    Favori Makine:
    okuma
    En İyi Avı:
    Kefal 1.2 Kg
    Merhaba, Temmuzda ordayım, görüşelim, ben de akşamları Badavuttan cok balık alıyordum kıyıdan.. :)

15. sonder

sonder seyfi

Favori Kamış:
    kasnak olta
    En İyi Avı:
    şimdilik yemi alan gidiyor
    Yem için balık hali pek randıman vermeyebilir, gece geç saatlerde giderseniz girişteki bekçiden katlamalı fiyattan yem alabilirsiniz. Merkezde bir göbek var, sarımsaklı tarafına doğru olan kısımda solda odak isimli bir kafe var.
    Hemen onun sağında malzemeci var ufak kapısı olan bir giriş ve aşağıya iniyor oradan daha makul yemler bulabilirsiniz.

Bu yaz bir organizasyon yapalım derim :)

16. avkemal

avkemal Kemal Uçar

Merhaba arkadaşlar. Tesadüfen gördüm burayı. Çünkü geçen haftasonu Ayvalık'taydım. Balık avladım. Uyanamadığım için tekne turunu kaçırdım. Ama erkenden şeytan sofrası sapağında, gölün karşısındaki kıyıdaki yosunluklu koyda, küçük bir mırmır yakalayıp bomboş misina ve kanca ile levreğe attım. tam 3 kilo geldi 1 tane :)

17. olcygktp

olcygktp Olcay

Kemal abi gölün karşısı dediğin google earthde tuz gölü olarak geçen yermi bende ayvalık sarımsaklıdayım bu hafta

18. vevcil

vevcil Volkan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Turnafresh
    Su an ayvaliktayim.kiminle konustuysam olumsuz bir sey duymadim.heryerden balik cikiyormus.ozellikle cupra ve akrabaları. Sulunez i tercih ediyorlar yem icin genelde.merkezde tam meydanin karsisinda balik avi malzemeleri satan 'yemci kemal' var.hem malzeme hem yem temin edilinebilir.bu aksam ilk kez cikicam baliga burada.bakalim neler olacak...

19. nidya78

nidya78 Aydın

Haberlere sevindim gelecek hafta Ayvalıktayım bakalım benim şansımda ne varmış.

20. mertmertmert

mertmertmert Mert Güz

Arkadaşlar selamlar,
    eski bir konuyu hortlattım belki kusuruma bakmayın ama bu ay sonu Ayvalık'ta şansımı denemek istiyorum. Var mıdır Ayvalık'ta balık yakalama şansımız ne dersiniz ?