Surf kamış ile teleskop kamış farkı

Konu, 'Kamışlar' kısmında baphomet tarafından paylaşıldı.

1. baphomet

baphomet Erman

Kayalıklardan istavrit, zargana, kefal avlayan birisiyim. Daha ileri atmak için surf kamış diye birşey varmış, aralarındaki fark nedir acaba?

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Bir fark yok.

Surf kamış, uzak atış için optimize edilmiş kamıştır. Hızlı aksiyonlu olmalıdır, yani yük binince, uçtan en fazla %25 lik kısmı eğilmelidir. Boyu elbette uzun olur. Bu kriterlere uyuyorsa, surf kamıştır. Ama beklenti, hafif, dengeli, büyük ağırlıkları atacak kadar sağlam olmasıdır. Surf kamış gibi görünen ama surf olmayan bir sürü kamış vardır piyasada.

Teleskopik ise, parçalarının birbirine içine geçmesini ifade eder. Parçalı kamış denen şeylerde, parçalar sökülür, mesela 3 parça ayrı ayrı elinde olur. Teleskopik kamışta ise, parçalar içiçe geçer. Böylece taşıması, saklaması kolay olur. Ama teleskopik kamışlar göreceli olarak daha zayıf, dayanıksız olurlar.

Surf kamış teleskopik yada parçalı olabilir. Bu üreticinin tercihidir. Teleskopik kamışta surf, tekne, spin, spod vs. kamışı olabilir. Bunlar ayrı mevzular.

3. baphomet

baphomet Erman

Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için, o zaman surf kamışa 200 lira gibi bi meblağ vermeme gerek yok

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Ben surf kamışa bilmem kaç milyar verdiğimi de biliyorum.

Surf kamış, parçalı yada teleskopik olabilir. Farketmez temel olarak aslında. Ama kaliteli bir surf kamış pahalıdır. Teknik olarak, teleskopik bir kamış, aynı sağlamlıktaki parçalı kamıştan daha pahalıdır.

200 TL'ye boğazda vs. kullanılabilecek bir kamış alıyorsan, iyi bir fiyat aslında. Kaldırabileceği ağırlık büyük, yeterince sağlam ve hızlı aksiyonlu, hafif bir kamış, 200 TL'ye pek kolay bulunmaz.

Mesele, bir kamış vardır ki, 500 TL verirsin, parasının karşılığını verirken, bir başkasına 100 TL verirsin, işine yaramaz, keyfe keder verir.

Türkiye piyasasına bakarsak, fiyatı makul ama kaliteli kamış olarak ancak surf kamışlar arasında bir kaç model söz konusu. Bunların da fiyatı 200 TL'yi aşıyor genelde.

5. baphomet

baphomet Erman

Ben bu zamana kadar hep 25-30 liralık gayet dandik kamışlarla takıldım. Onlarda yetti işimi gördü ama artık daha fazlasını istiyorum. Kıyı avcılığında uzağa atmak her zaman büyük bir avantaj. İşte acaba diyorum surf kamışla teleskop kamış arasında öyle çok fark var mı? Yani mesela teleskopla 30-40 mt. Atıyosak, surf kamışla bu mesafe ne kadardır mesela?

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    banghead banghead banghead

Surf kamış, teleskopikte olabilir, olmayadabilir. Teleskopik, içiçe geçen demek. Her tür kamışın teleskopik olanı var, vardır, olabilir.

Yani, teleskopik olmak bir kamışın türünü ifade etmez. Sadece kapalı iken nasıl duracağını söyler.

Fiyata bakarak bir şeyler söylenebilir. Ciddi bir fark görmek istiyorsan, 250TL gibi bir fiyata alacağın surf kamışlara bakmalısın.

Daha ucuz bir şey alırsan, elindeki kamışlara göre bariz bir fark elde edemezsin pek.

Ha, elbette kamışla bitmez olay. Makine, misina vs. derken bir sürü şey çıkar başına.

Tavsiyem, forumun ikinci el sayfalarını takip etmen. Düşük fiyata en makul şeyleri ancak orada bulabilirsin.

7. Nautilus61

Nautilus61 ümit

Favori Kamış:
    okuma octana spin , lineaeffe power drive surf
    Favori Makine:
    okuma raw II 55, trio 30s
    En İyi Avı:
    10cm istavrit :-)
    Okuma carbonite surf kamislar iyi değil mi yani serdar bey yada lineaeffe ksmislar bence profesyonel yapmıyorsan 200 lira ideal kamış için bin bin beşyüz lira ürünler türkiyede vergiden ötürü pahalı ben mantıkli bulmuyorum

8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bu biraz ne beklediğine bağlı. Tarabya'da diyelim, 300gr kurşun atıp, çekeceksen, lineaffee filan pek kesmiyor genelde. Ve bu gerekli olabiliyor.

Ama şurda 50gr kurşun atıp çekeceksen, 100 TL'lik kamışlar da gayet iyi netice veriyor.

Bilhassa boğaz için, kullanılacak kamışın 180gr kurşunu hiç tereddütsüz atabiliyor olması elzem. Tamam, 125gr ile de iş yapılabilir, fakat akıntı, mesafe filan düşününce, 180gr atarı olmak bir gereklilik. Çoğu verimli avlakta, 125gr kurşunla dibe inmek hayal oluyor.

Bu şartı sağlayabilen kamışlarda 200 TL'nin üzerinde. Ha, 500 TL'ye var, ama 200 - 300 TL segmentinde bu işi becerebilecek lineaeffe, okuma vs. bir sürü kamışta var. Fakat hiç biri 200 TL değil, daha pahalı.

Birde şu oluyor, uzun mu, fasulye sırığı gibi maşallah, uzun mu uzun.. Sağlam mı, tamam, sağlam, 200gr kurşun atsan bana mısın demez. Ama bu o kamışı surf kamış yapmaz. Surf kamışı, surf yapan, aksiyonudur, yani yüke binince uçtan en fazla %25 kısmı esneyecek. Bu şartı sağlayabilen pek fazla kamış yok piyasada. Ama illa harbi surf olacak diye bir şeyde yok, yarım yamalak surf olsada idare edebilecek kamışlar var ve millet alıp kullanıyor işte.

Fakat, ciddi manada surf atışa gelecek kamışlar, 250 TL'nin altında yok. Hatta emin değilim, o fiyata bile bulunabilir mi?

9. ercanwrc

ercanwrc ERCAN

10. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
  11. baphomet

baphomet Erman

Ben lineaeffe spirit surf 3.60 cm almayı düşünüyorum bence yeterlidir

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Gene kısa. En az bir 3.90 olsun derim alacağın kamış.

13. baphomet

baphomet Erman

30 cm'den bişey olmaz diye düşünüyorum ama

14. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bir hayli yanlış düşünüyorsun ama...

15. baphomet

baphomet Erman

3.90 bulamıyorum o kadar internet sitesine baktım hiçbirinde yok bitmiş şaka gibi. Bi sitede 3.60 buldum sadece o yüzden yani. Acaba istoçta var mıdır? Yada lineaeffe spirit surf'a eş değer (kalitesiyle parasıyla) bi kamış var mıdır? Tecrübeli olarak bilirsiniz siz

16. alicanbey

alicanbey mustafa

Favori Kamış:
    linea effe sprit surf 360
    Favori Makine:
    ryobi ecusima 6000vi
    kamista lineaeffenin ustune tanimam.spirit surf ayarinda kamis ise sea masterden baskasi olmaz 70-120 gr arasi kursunla super verim alirsin.