Meps & Rapala yı kıyıdan uzağa atmak için önerileriniz nelerdir

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında haakaan tarafından paylaşıldı.

1. haakaan

haakaan Hakan Çetinkaya

Favori Kamış:
    LİNEAEFFE
    Favori Makine:
    OKUMA
    En İyi Avı:
    Can Dostum
    Herkese merhaba .

Malumunuz havalar yavaş yavaş soğuyor . alabalık sezonu yakşalıyor . benim aklima takılan bir kaç konuda sorum olacak

Kıyıdan meps yada sahte yi daha uzaklara atmak için mepsin yada sahtenin aksiyonunu etkilememek koşu ile nasıl bir yol izlememiz lazım . kurşun taktıgımızda aksiyon bozuluyor farkındayım . bildiğiniz denediğiniz bir yöntem var ise paylaşırsanız çok memnun olurum

Saygılar . . .

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Arka iğneye, kumu çamur yapıp sıkıca tak. Suya düşünce çamur erir, sende uzak atmış olursun. Veya PVA iple bir taş bağla.

3. haakaan

haakaan Hakan Çetinkaya

Favori Kamış:
    LİNEAEFFE
    Favori Makine:
    OKUMA
    En İyi Avı:
    Can Dostum
    hımm kumu çamur yapmak zekice teşekkürederim . arka iğneye dediğinize göre bunu sahtede uyguluyor olmalısınız . ben genelde meps kullnacağım için ucuna yapsam olur herhalde . teşekkürederim

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Takımın en ucuna. MEPS dediği şey spinner zaten.

Bir şeyin uzağa gitmesi için, ileri bakan ucunun ağır olması gerekir, ne kadar ağır, o kadar hızlı gider, uzak gider.

Yani, en uçta ağırlık olacak.

MEPS'lerin az gimesinin bir kaç sebebi vardır, ama en önemlisi, ağırlıklarının ortada oluşudur.

5. stanlyy

stanlyy Fatih BAŞAR

Favori Kamış:
    Shakespeare ® Ugly Stik Lite 180, SHIMANO Nexave CX 210 M, D.A.M REVOLUTION TELE-X 270
    Favori Makine:
    SHIMANO RARENİUM CI4 3000 SFA, SHIMANO TECHNİUM 1000 FD
    En İyi Avı:
    Hamsi... :)
    Hakan abi ne zamandır görünmüyordun buralarda. :) Bende bu aralar perch'de aynı sıkıntıyı yaşıyorum balık sanırım kıyıdan uzaklaşmaya başladı kıyıda verim düştü. Bahsettiğin konuya bende ne yaptıysam bir çözüm bulamadım. Mepps'e yakın uzak bir sürü yere fırdöndüler küçük kurşunlar banamısın demedi. Kafama takılan çamur atar atmaz çözülecek mi? Önceden denendiyse bende deneyeyim ama kendi adıma konuşursam her gittiğim avımda ortalama 500 kez attığımı düşünürsek çok zahmetli geldi bana. :) :)

6. sazancıı

sazancıı gökhan batu

Favori Kamış:
    Daiwa mini spin 180
    Favori Makine:
    Shimano catana 2500 FB (Fener Bahçe:)))
    En İyi Avı:
    55 CM. TURNA, 52 CM. SUDAK, 6,5 KG. AYNALI,5 KG YAYIN
    Bu iş ekip işi tek işle sorun çözülmez. Misina ine olacak, kamışın atarı ve boyu, makina ve sahtenin ağırlığı önemli bunları iyi dengeleyip takım yapın bence.

7. KorkutAta

KorkutAta Muharrem

Favori Kamış:
    D.A.M FZ SPIN 215 CM
    Favori Makine:
    Okuma Flame 20
    En İyi Avı:
    sazan, 13,1 kg.; gökkuşağı alası, 2 kg.
    Ben de aynı görüşteyim. Uzun atış için en önemli faktör bence misina kalınlığı. Ben alabalık avında önceleri 0,25 misina kullanıyordum. Şimdi bunu 0,16'ya düşürdüm ve atış mesafesini ikiye katladım: Kastmaster 1/2 oz kaşıkları neredeyse 100 m. kadar uzağa atıyorum. 2 numara Mepss kaşıkları da aşağı yukarı onun yarısı kadar bir mesafeye...
    Kamışın atarı düşük ve boyu uzun olursa bu da atışı olumlu yönde etkiler. Benim tavsiyem asgari atarı 5-10 gr. civarında olan boyu 2.40-3 metre arası bir kamıştır. Tabii bu söylediklerim uzun atışa ihtiyaç duyacağını düşündüğüm göller için, dereler söz konusu olunca hem o kadar uzun atışa ihiyaç yok, hem de kontrollü atış için kamış boyunu kısa tutmakta fayda var.

8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Meps veya rapalanın uzağa atılması başka bir mesele, uzağa atılabilen kastmaster gibi bir şey edinmek daha başka bir mesele.

Kum çamuru bir çözümdür. Peçete parçasının içine taş sarıp iğneye takmak bir başka çözümdür. PVA iplikle ağırlık bağlamak daha bir başka çözümdür. Ama bunlar mevcut sahtenin uzağa atılması için çözümlerdir.

Elbette zaten ağır imal edilip uzak atılmaya yarayan şeyler başka bir şeydir. Bu hususta mesela, toby kaşıklar, pilkerler vs. vs. olabilir. Ama o ayrı bir tartışma.

9. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Hakan kardeş alabalık sezonu bitmek üzere, şurada 3 gün kaldı hepi topu. Bu kısa süre içinde de "ben anlamam arkadaş, 3 günlük hakkım varsa onu da tepe-tepe kullanırım" demeyiz herhalde.

Ancak kastın gökkuşağı olsa gerek, ki öyle sanırım:;) Atışın uzak düşmesi için kamışı kısa ve sert bir hareketle savurmak fark oluşturur. Geniş açılı, salaş bir atışta kaşık/sahte yeterince erim sağlayamıyor. Bu da benim tecrübem.

10. haakaan

haakaan Hakan Çetinkaya

Favori Kamış:
    LİNEAEFFE
    Favori Makine:
    OKUMA
    En İyi Avı:
    Can Dostum
    Fatih kardeşim :) selamlar iyisindir inşallah . ben de kurşun takıyorum fakat aksiyonu bozdugu kanaatindeyim çamur bence bir çözüm olabilir . zaten amaç sportif balık avcılığı 300 defa o çamuru takarım belki atarken düşer belki suya girince bunu yaptıkça tecrübe ettikçe göreceğiz . kendine çooook kocaman iyi bak görüşürüz inşallah ;)

11. haakaan

haakaan Hakan Çetinkaya

Favori Kamış:
    LİNEAEFFE
    Favori Makine:
    OKUMA
    En İyi Avı:
    Can Dostum

değerli düşünceleriniz için teşekkürederim . konuyu açarken belirtmemişim ben alabalığı yamulada tutuyorum yani bir akarsu dere v.b gibi yerde değil . keşke bulundugum yere yakın böyle bir yer olsaydı ama yok . kullandıgım kamış 2,10 cm dam spin bir kamış oldukça esnek 5-10 gr atarı kullandıgım misine 0,18 yani uzak atış için uygun bir donanıma sahibim fırdindünün oraya bir kurşun takıyorum uzagada gidiyor ama aksiyonu içime sinmiyor :) neyse şu çamur işi benim kafama yattı doğrusu

12. haakaan

haakaan Hakan Çetinkaya

Favori Kamış:
    LİNEAEFFE
    Favori Makine:
    OKUMA
    En İyi Avı:
    Can Dostum
    Nuri abim senin şu harika uslubunla hem hatırlatan hem öğreten samimi yorumların beni mest ediyor :) kırmızı benekli alabalık bulunduğum yere en yakın 350 km uzaklıkta bir derede çıkıyor . Niğdede çamardıda ecemiş çayı var lakin o çayda kırmızı benekli avlamak tamamen yasak . bence her yerde yasak olması lazım bir süre bu balığa dokunulmamalı diye düşünüyorum . bende yamulada tutuyorrum kıyıdan atıyorum oltayı . bunu başta belirtmediğim için kusurumabakmayın . değerli yorumun için çok teşekkürederim canım abim . kendine çok iyi bak saygılar .

13. KorkutAta

KorkutAta Muharrem

Favori Kamış:
    D.A.M FZ SPIN 215 CM
    Favori Makine:
    Okuma Flame 20
    En İyi Avı:
    sazan, 13,1 kg.; gökkuşağı alası, 2 kg.
    Hakan kardeş, bu arada şunu da belirtmek isterim: Bence alabalıkta bu uzun atış mesafesini çok da kafana takma. Zira alabalık genellikle 5-10 metre ileride kaşığa vuruyor. Alabalığın bulunduğu mesafenin dışına atıp çekmek -sportif zevki hariç- gereksiz bir uğraş.

14. sazancıı

sazancıı gökhan batu

Favori Kamış:
    Daiwa mini spin 180
    Favori Makine:
    Shimano catana 2500 FB (Fener Bahçe:)))
    En İyi Avı:
    55 CM. TURNA, 52 CM. SUDAK, 6,5 KG. AYNALI,5 KG YAYIN

15. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Saygılar bizden canım benim. İnşallah rastgelsin en güzelleri.:)

16. fatih

fatih fatih gürtekin

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    nızı salın gitsin seneye daha büyüğünü yakalarsınız.
    Zargana şamandirasiyla atsak karişirmi acaba.

17. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Aksiyon yapamazsın. Onun şeffaf, içi su doldurulan tipleri ve silikon (raglou) harikalar yaratabilir gerçi, bilhassa liman içlerinde.

18. Senol_Temur

Senol_Temur Senol

Favori Kamış:
    Shimano Alivio CX 240 Medium Light
    Favori Makine:
    Shimano Exage 3000SRC
    En İyi Avı:
    Sudak 59 cm - Turna 86 cm
    Konuyu yeni gördüm benimde 2 yada 3 numara meppsleri uzaga atma gibi bir sıkıntım vardı daha önce bende sıktırma kurşun takıp atıyordum ama dediğiniz gibi aksiyonundan bir türlü emin olamıyordum daha sonra alttaki resimdeki mepps in orjinal parçasını gördüm ve aldım bu şekilde kullanıyorum herhangi bir sıkıntı yok Türk sitelerinde bulamadım ama rus sitelerinde var resimleri filan .

19. fatih

fatih fatih gürtekin

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    nızı salın gitsin seneye daha büyüğünü yakalarsınız.
    Google dan görsel arama müthiş bişey meps lusox muş bu model ve türkiyede buldum.

Samsunda magazada bulabilirsem alicam.olmadi online sipariş veeicem.acaba bu aparat her kaşiğa takilabiliyormu yoksa modelemi özel.

http://www.decathlon.com.tr/lusox-gumu-n1kostek-x-1-id_8026801.html

20. Senol_Temur

Senol_Temur Senol

Favori Kamış:
    Shimano Alivio CX 240 Medium Light
    Favori Makine:
    Shimano Exage 3000SRC
    En İyi Avı:
    Sudak 59 cm - Turna 86 cm
    Her kaşığa takılıyor ve değişik gramlarda da var . Ben 10 gr olanını kullanıyorum .