Bu Balıklarda Bi sıkıntı mı var ?

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında omercay25 tarafından paylaşıldı.

1. omercay25

omercay25 ömer çay

Selamun Aleyküm Erzuruma ait bi barajda balıkkları bi ziyaret ettim ilk atışta küçük bi balık geldi 2 gözü aynı değil türü hakkında da bir bilgim yok sizden bilgi alayım dedim.

bu altta ki balıkların cinsi ve kafalarında bulunan noktaları öğrenmek istiyorum. balıgınmı cinsi hastalıkmı var acaba ?

2. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Birinci balıkta muhtemelen bir göz hastalığı var. İlerleyen aşamalarda göz şişer ve patlar, balık tek gözlü kalır. Yanlış biliyor olabilirim.

Diğer balıkların kafalarındaki delikler burunlarıdır. Solunum değil koku alma işlemi ilgilidir.

3. mhakanbasar

mhakanbasar Mustafa Hakan BAŞAR

Favori Kamış:
    SHIMANO VENGEANCE SPIN 2,10
    Favori Makine:
    Spro Red Arc Tuff Bady
    En İyi Avı:
    turna 102 cm 8,5 kg
    İlk balık Bekir balığı ve muhtemelen bir göz hastalığı mevcut.Alttaki balıklar siraz balığı..
    Şu anda tebliğde diğer türler arasında bulunan Siraz ve Bekir balığının Erzurum Bölgesi için 1 Temmuza kadar avı yasak.
    Bu arada bu balıklar neyle tutuldu ?

4. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    O kabarcıklar,sirazın üreme döneminde oluşur.Yani derki,

''beni yakalayıp,neslimi devam ettirmeme engel olma!...''

5. omercay25

omercay25 ömer çay

İlk balık küçüktü verdim suya geri, diğerleride olta avı

6. omercay25

omercay25 ömer çay

Ben sazan sanıyordum :(

7. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Sevgili Ömer,öncelikle site sayfasının sağ üst köşesinde yer alan YENİ MESAJLAR-FORUM-FOTO GALERİ-EKİPMANLAR-TEBLİĞ 3/2 BÖLÜMÜNE bir göz at,orada bizi bağlayan tüm kurallar mevcut.
    Göreceğin üzere,SAZAN balığınında avı yasak,çünkü o da bölgenizde üreme döneminde.
    Siraz,pek oltaya rağbet etmez,ben hertürlü yöntemi denesemde yıllar boyunca,bir iki tesadüfi yakalama dışında başaramadım.Senin yöntemini merak ettim,kullandığın yem,takım hakkında bilgi verirsen,denemek isterim.
    Tebliğe uyarak yapacağın tüm avlarının,bereketli,sağlıklı ve huzurlu geçmesini dilerim,RASTGELSİN...

8. omercay25

omercay25 ömer çay

Biraz farklı bi yol canlı kelebek ve takımın ucundakursun olmaycak meps hesabı ama yem canlı olacak

9. mhakanbasar

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Spro Red Arc Tuff Bady
    En İyi Avı:
    turna 102 cm 8,5 kg
    Ömer bey kardeşim bumudur yani ? Şimdi Türkiyenin en değerli Amatör Olta balıkçılarının bulunduğu forumda Siraz ve bekir balığını bu şekildemi yakaladığını söylüyorsun.Literatüre geçtin kardeşim tebrikler.. :thumb:
    En kısa zamanda deneyeceğim..Kelebeğin cinsi önemlimi bir fotoğraf varsa yayınlarmısın hatta kelebekle siraz avının videosunu çekip gönnerirsen öyle süper olurki ...

10. omercay25

omercay25 ömer çay

Kısacası söyle diyim sana kelebek suyun üstüne yapışmış , uçamıyo. Gibi sanıyor balık bunlrın yanısıra kefal de atlıyo hemen ama sirazın bulundugu yeri tam olarak bilmek gerekiyo. Videoda salı gunu paylaşırım ***.dalga gecer gibi konusmussun, literaturde gecıp gecmedîğinide bilmem ama bn sadece doğru bildiğimi yaparım bu kelebek mevzusuda ekîpmnlrımın çoğunun evde kalmasından dolayızorunluluktan bu yontem denedim iyi forumlar

11. mhakanbasar

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Spro Red Arc Tuff Bady
    En İyi Avı:
    turna 102 cm 8,5 kg
    Teşelkkürler.....

12. mhakanbasar

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Spro Red Arc Tuff Bady
    En İyi Avı:
    turna 102 cm 8,5 kg
    Teşekkürler lakin dalga geçmedim..Kısacası sana inanmadım ve bu durumu o şekilde ifade ettim.Şunu demek istedim ilk atışta kelebekle aldığın ve türünü bize sorduğun ve bir dip balığı olan bekir balığını su üstü kelebek yemle alamassın dedim ve aynı şekildede emin olmamakla birlikte sirazında bu şekilde yakalanamayacağını düşündüm o yüzden sordum ve bu doğru ise gerçekten literatürlük bir durumdur.30 yıldır balık avlıyorum ve senin bu cinsini bilmediğin balıklar olan bekir ve sirazla bayağı haşır neşir olan biri olarak anlattığın şeyler ilgimi çekti.Ayrıca özelden attığın mesajda "Girince numaranı verde anlatayım sistemi sana" demen hoş değil anlatacağın bir şey varsa burda anlat herkes faydalansın ve öğrensin.Özel numaramızı herkesle paylaşmak zorunda değiliz değilmi ?

Bir diğer husus siraz su içerisinde her yerde olabilir bunu nasıl biliyorsun ?Ekipmanların evde kalabilir sorun değil bilinen en etkili ve eski bir yöntem olan şeytan oltasını kullanmıssın ve bu bir zorunluluk değildir...

13. omercay25

omercay25 ömer çay

ben acemi oldugumu sölemiştim ama o balıgı arkadasım mepsle de avlamıştı bunuda iyi biliyorum ve benm kullandıgım yöntem önceden hiç aklımda olmayan o anda aklıma gelen bi yontemdi. şöyleki bu balıkları yakalamadan önce arkadasım çerez olarak kaki diye bişey almıştı görüntüsü sülük gibi birşey o kakiden serpti avlandıgımız yere onunda etkisi olabilir diye düşünüyorum. bende o balığı siraz değilde sazan olarak biliyordum.ek olarak söyliyim avlandıgımız yer zeminle arasında maksimum 25 santimetre olan bi yer dip balıgı bile olsa su üstüne yakın.doğal olarak bunun bir balık oldugunu ve farklı sekillerle farklı balıklar avlanabileceğini bilmemiz gerekir. aynı şekilde aynı yerde tekrar deneyeceğim video çekersem paylaşırım ilgin için teşekkürler..

14. nethesabim

nethesabim NİHAT

Favori Kamış:
    Captain Camelon 3,60
    Favori Makine:
    Okuma Compressor CP65
    En İyi Avı:
    Sazan 6,23
    balığın gözü hastalıktan olmuş.yani sorun yok.

15. xlboxer

xlboxer davut

Favori Kamış:
    KUDOS IM-7
    Favori Makine:
    TRİO - 55
    En İyi Avı:
    53 CM TURNA
    BENCE BİLMEDİĞİMİZ HER BALIĞI YAKALADIĞIMIZ AN GERİ SALMALIYIZ.YASAK ZAMANDA OLABİLİR.BİR BALIK DEYİP GEÇMEYİN.HASSASİYET ÖNEMLİDİR.VE LÜTFEN ARALIKLARLA TEBLİĞ'İ OKUYALIM LÜTFEN.

16. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Bir hayli geç olmuş, ama hazır hortlamışken konu, not düşmek lazım.

Balığın gözündeki, bir parazit olabilir. Pek çok mikroskopik parazit, balıkların gözlerinde yaşar. Diplostomum spachaceum gibi parazitlerin ilk hedefi gözlerdir.

Gözlerinde böyle arazlar, dışa çıkıklık, patlak gözlülük, çöüküntü gibi durum olan balıkların tüketilmemesi, yenmemesi, mümkünse yakılarak imha edilmesi, değilse, kuş, kedi vs. yemeyecek şekilde ortadan kaldırılması en doğrusu olacaktır.

17. pitbull

pitbull Furkan Güner

Favori Kamış:
    Shimano Alivio BX 2.70- Shimano Alivio BX 1.65
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000 RB- Okuma Pro SPA 25
    En İyi Avı:
    Turna-52cm
    Balıkta göz fungusu var. Akvaryum balıklarında da görüldüğü için biliyorum. Genelde su kalitesi ile alakalıdır. Su kalitesi düştüğünde görülür. Tedavi edilmez ise ölümcül olabilir. Tabi hiç yemedim akvaryum balığını ancak yenmemesi gerekir. Hiç değilse yakalandığı suyun kalitesiz olduğu, belki fabrika atığı, belki de kanalizasyon ile bağlanmış bir su olduğu ihtimalleri var ne yazık ki. Oradan balık yakalasanız bile yemeyin derim.