Rota Martı 560 4800 TL ACİL YARDIM

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında ihtiyar66 tarafından paylaşıldı.

1. ihtiyar66

ihtiyar66 Ahmet

Arkadaşlar forumunuza yeni üye oldum herkese merhabalar. Acil tavsiye ye ihtiyacım var. Yardımcı olursanız sevinirim.

Arkadaşlar Acil tavsiyeye ihtiyacım var. Rota firmasını aradım Rota 560 martı modeline Nakit 4800 9 ay taksitli 5300 fiyat verdiler. 50 TL ücretle günü birlik balık avlarına gidiyorum tekneyle Antalya açıklarında avlanıyorum sahilden 3-5 km en fazla açılıyoruz. Acaba böyle bir tekne alıp her seferinde 50 tl den kurtulsam mı. Yoksa Botmu alsam iyi bir motorla birlikte. iki kişi balık avı yapmak tek amacımız.

2. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    Ben Şu anda rota 560 Martı teknesi kullanıyorum. Çok güzel bir tekne. Eğer tekneyi bağlıyacak yer bulabilirim barınak sorununu aşarım. Tekneyi yılda birkez karaya çıakrıp teken altına bakım yapabilrim. Öyle bir yer sağlayabilrim. dersen hemen al. Yok bunalrı yapamam sadece yazın 5-6 ay kullanıcağım dersen. kışın botu kaldırı bir eknara koyarım dersende bot al. Şunuda unutma botu arabamla istediğim yere götürür şişirir kullanır sonra toplar indiririm diye bir hayalede kurma bu iş çok zahmetli bir iş bir yerden sonra şişik muhafaza etmenin yolunu arıyorsun. Bende Rota Martı teknemden önce 3 metre ahşap tabanlı kolibri bot kullandım. Botu çeşme alaçatı da balıkçı barınağında bağlıyrodum. Mayı ayından eylül sonuna kadar duruyordu. Sonra bot ve motoru izmirdeki evimin balkonuna koyup kışın orada muhafaza ediyordum.

Eğer Rota amrtı teknesi almay karar versen. Benim tente nerede yaptırabilrim konumu incele. Ben bu hafta sonu tentemin krom iskeletini yapıcağım. fotoğraflarıda konuya ekliyceğim. Brandasınıda brandacıya yaptırıp kışın tam kapanır hale getiriceğim. tekneye toz pislik yağmur girmeyecek.

Rota amrtı teknesi ile ilgili alman gereken şeyler hakkında sana yardımcı olrum gene

3. ihtiyar66

ihtiyar66 Ahmet

Teşekkürler hocam, ben öğretmenim yazın haziran ayından eylül 15 e kadar boşum, hafta da üç gün balığa çkabilirim evde oturmaktan sıkılıyorum. Okul zamanı da hafta sonları balığa çıkarım. Acaba bu tekneyi eksiksiz bir şekilde motoru aparatları ne gerekiyorsa denize indirmem kaça malolur bana. İlk kullandığım deniz aracım olacak tecrübe sıfır anlayacağınız. Motorlu bir bot alsam 3 metre civarı tecrübe edinsem memnun kalmazsamda ikinci el botlarda genelde motorun parasını istiyorlar zaten motoruda her şekilde elden çıkarır az zarar etmiş olurmuyum.

4. Querorz

Querorz Fatih

Sakıınnnnnn :) . Yalnızca 50 liraya hazır teknede avlanmak varken hiç tekne satın alınır mı?

"Haftada 3-5 kere çıkıyorum" derseniz bilemem fakat haftada 1 kere çıksanız 2500 lira eder katıldığınız balık turuna ödeyeceğiniz para. Yakıt masrafı da yok.

İnanın teknenin o kadar çok detayı ve bakım masrafı çıkıyor ki insan bir yerden sonra soğuyor olaydan. Hele sabahın 4'ünde kalkıp can yelekleri, ışıklandırma, akü, çapa, belgeler vs. vs. ile uğraşmak yok mu, gerçekten çok can sıkıyor. Sonra av bittikten sonra o yorgunluğun üstüne güneşin altında bir de tekneyi temizlemek ve dikkatli biriyseniz motoru tatlı suyla yıkamak, hatta tatlı suyla çalıştırmak gerekiyor. Suda bırakacaksanız yıllık zehirli boyası var. Motorunu ilk alınca servise götürmeniz lazım. Yıllık servisleri var. Belli aralıklarla yağı değişecek.

Bot alıp da her gittiğimde şişirip söndürürüm diye düşünüyorsanız o da biraz lafta kalıyor maalesef. Balık saati geçerken botu şişirmekle uğraşmak can sıkıcı oluyor biraz ama en kötüsü de botu söndürme kısmı. Eğer kamyonet tarzı bir aracınız yoksa iyice söndürüp katlamanız gerekiyor ve bu çok zor bir iş. Çantasına 1 kere bile sığdıramadım ben.

Ben botumu satmıştım. Tekne almayı planlıyorum. Çünkü tekne kiralamak en az 200 lira ama 100 liraya kiralayan birini bulsam hayatta tekneye para vermem. Tekne kiralamak hem daha ucuza geliyor hem de herşeyden önemlisi kafanız rahat kalıyor...

5. ihtiyar66

ihtiyar66 Ahmet

Teşekkürler Deneyimlerinizi paylaştığınız için. Bu tekne Balık avı turları Sabah 6 da başlıyor akşama doğru biz ne zaman istersek saat 4-5 gibi bitiriyoruz çay ikramı yapıyorlar 2 - 3 kez ve öğle yemeği aparat bir şekilde yani karpuz peynir çay gibi sunuluyor. Mesela bugün gece boyu Kolyos avı vardı bu harbi yemekli ama 60 tl ücreti vardı gitmedim. Yazın 3 ay çok boşum napacağımı şaşırdım sürekli özel tekne külfetli oluyor. Birde Antalya da yaşıyoruz deniz nimetinden bolca faydalanmak istiyorum

6. ihtiyar66

ihtiyar66 Ahmet

Hocam Antalya da balık avı turu düzenleyen tekneler var. 11-12 Saat 50 tl ama haftada iki gün gitseniz bütçeye baya dokunur. Nihayetinde Öğrtemeniz. Kayık alsam daha mı mantıklı işin gerçeği çok kararsız kaldım. İnternetten ikinci el temiz bir zoidac bot ve motor alayım sıfır alıp pişman olup satanlardan, bir de ben deneyim pişman olursam da az zarar etmiş olurum diye düşünüyorum.

7. ringostar

ringostar HAKAN

50 tlye kürekli veriyor herhalde?

8. ihtiyar66

ihtiyar66 Ahmet

Üyeliğim yeni aktif olduğu için mesajlarım geç yayınlandı kusura bakmayın. Tekne kürekli değil, büyük tekne motorlu 6-7 kişi ile birlikte çıkıyoruz, kişi başı 50 tl. Tekneci 300-350 tl gibi bir para almış oluyor yani.

Bu martı modelini en son 4500 tl ye düşürdüler ama ben 3 metre bot ve 3,5 hp mercury motor almaya karar verdim hem taşıması kolay olur hem şişirip indirmesi diye düşünüyorum.

Bir şey soracağım 3 metre kolibri botları nasıldır tavsiye eder misiniz?

9. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    Kolibri botlar çok iyi ben 2 sene kullandım. ben sana 3,5 HP motor almanı tavsiye etmem bot hiç gitmez. 5 HP motor dahi anca götürüyor. Esas hızı 9.8 Tohatsu motorla yaptım. 25- 30 km ile gittim tohatsu motorla. Hiç bir şekilde Parsun hidea motor alma. Mercury doğru karar. Tohatsuda alabilirsin.

10. ihtiyar66

ihtiyar66 Ahmet

Hocam yeni üye olduğumuz için belli bir süre özel mesaj atamıyormuşuz mesajınızı burdan cevaplamak zorundayım.

Teşekkürler teklifiniz için benim takip ettiğim bir set var mercurry motorla birlikte onu fiyat olarak düşürebilirsem almayı düşünüyorum.

11. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    Sahibinden.com üstünde 3.5 HP Mercury ve 3 metre Kolibri bot satan birisi vardı onu diyorsunuz.

Satın almayı düşündüğünüz Kolibri botun sıfırını sahibinden.com üstünden Fuji Türkiye 700 Dolara satıyor. gene sahibinden.com üstünden bir satıcı sıfır 3.5 HP Mercury motoru 2500 TL ye satıyor. Yanı sizin almak istediğiniz bot motor kombinasyonu bence 2. el olduğu için 2750 TL den fazla verilip alınmaz.

Benim botumu alın diye söylemiyorum ama bence Kolibnri 3 metre botun ideal moturu 6 HP Mercurydir. 9.8 HP 2 zamanlı Tohatsu motor dalgalı havada ancak yarım gazda kullanılabiliyor. Biraz fazla gaz versen sürüşte güvenlik açısından sıkıntı yaratıyor. 5 HP Parsun motorlada kullandım botu ama oda hız bakımından az geliyor. Buda demek ki bu iki motorun ortası olan 6 HP Mercury yada 6 HP tohatsu almak lazım. 6 HP Mercury nin sıfırı 3500 TL bir kere alın pişman olmazsınız. Daha düşüp HP de bir motor ani hava patlamalarında hem güvenlik açısından sizi zora sokar. Hem de avlağa gitme süreniz uzadıkça canınız sıkılır.

Mutlaka ve mutlaka botunuzun yanında N100 standartlarında 3 adet can yeleğide alın boyunluklu ve turuncu düdüklü olanlardan. Birde her can yeleğine gece görünmek için suya girince yanan çakarlı ışık alın.

Benim botumu alın diye demiyorum ama benim botumun yanında verdiğim malzemeler olmazsa olmaz malzemeler. Bir kere daha düşünün derim.

2. olarakta sakın botu her seferinde şişirir moturu takarım ve gelince motoru söker söndürü toplar aracıma yüklerim motoruda yükler gider muhafaza ediceğim yerde indiri muhafaza ederim diye bir düşünceye kapılmayın 3-4 seferden sonra bıkıp şişik halde muhafaza edip taşımanın yollarını arıycaksınız buna emin olun. Yoksa sizin zevk için çıktıınız balık avı eziyete dönüşüyor

12. YusufZiyaDeniz

YusufZiyaDeniz Yusuf Ziya

Hocam iyi hoş güzel demişsin de esas balık saat 5'ten sonra başlıyor. 6 ile 8 arası muazzam balık yapıyor hava. Ben mi yanılıyorum yoksa ?

Yada siz ne tür avlanıyorsunuz ?