Yeni başladım.Yardıma ihtiyacım var

Konu, 'Takım Çantası' kısmında 131m3rt tarafından paylaşıldı.

1. 131m3rt

131m3rt Mert Sarialtin

En İyi Avı:
    Turna
    Öncelikle Merhaba.

Başlıkta belirttigim üzere yeni başladım ve bazı konularda fikirlerinize ihtiyacım var.Kendimi şöyle kısaca özetliyeyim.Yeni basladım derken aslında 10 - 15 yaşlarım arasında balıkesir akçay bölgesinde ufak tefek misine atardım yavru balıkları tadımlık bahanesiyle tutup kızartırdım.Antalyada 5 lt su bidonunun ordasına ufak bi delik açıp içine ekmek koyardık gözlükle dalıp balık içine girdiginde hızlıca deligi kapatıp kıyıya cekerdik ne günlerdi :) gel zaman git zaman bir balık tutma videosu izlerken anılarım depreşti galiba merak saldım.
    3 gündür gece gündüz balık avlarını izliyorum ve konu hakkında araştırmalar yapıyorum.Yani en kısa sürede ekipmanımı tamamlayıp ava çıkmak istiyorum.

Size sormak istedigim konular şunlar.Ben Ankara'da yaşıyorum.Ankaradaki barajların göllerin ırmakların kurudugunu duydum yani pek bişey yakalanmıyormuş bu dogrumudur ? yani millet 2013 2012 de konu açmıslar balık kalmamış diye yıl olmuş 2016 hiç bırakmamıslardır diye düşündüm.

Başka bir konuda şu Kamış ve makina olarak nasil bir kamiş almalıyım ? ben şuanlık Turna avlamayı düşünüyorum.Atçek için alacagım kamış ve makinanın uzunlugu kalınlıgı çekeri gibi özellikleri nasıl olmalıdır internette çok fazla konu var ama hic birinden bişey anlamadım.Terimlere birazcık yabancıyım.Sizden ricam marka önerisi degilde Almam gereken özellikleri yazmanız.Tabi marka tavsiyesinede açıgım.

Birde bot almayı düşünüyorum.Tabi bu ileriki seviyede şuanlık kıyı balıkcılıgı iyidir :) Kaliteli botlar cok pahalı ve okadar bütçem yok.ortalama 500 tl civarına bir bot alsam güvenli olurmu ? tutup gölün ortasında batmıyalım :) yüzme biliyorum ama yinede göl bu deniz güvenemiyorum :)

Son olarakta bu Malzemeleri nereden almalıyım ? internettenmi yoksa av malzemesi satan dükkanları gezip araştırarakmı ? internetten ise hangi siteden ?

Olta için şuan ayırabilecegim bütçem 200 tl civarı bi 100 tl gibi bir miktarda
    Sahte yem kaşıktır pensedir diyer malzemeler için olabilir. Yani toplamda 300 tl şuan ayırdıgım bütçem.Başlagıngıc için Olta yem gibi Ana malzemeleri toplarlayıp Ava cıkmak ileriki zamanda durumu toparladıkca bot gibi ileri seviye ürünlere elbet bakıcaz sonuçta bu hastalık bizede bulaştı :)

Umarım uzun yazıp kafanızı şişirmemiştirim.Yardım eden etmeyen herkeze teşekkürler.Ras gelmesi dilegiyle.

2. mikadiel

mikadiel murat

20-60 gr atarlı 2.70 -2.40 boyunda bir kamış alman yeterli olacaktır. Atar olayı önemli elinde ki sahtelerin yada alacak olduğun sahtelerin atarları ne ise ona göre atarını al. tamamen senin avlanma şekline ve keyfıne bağlı bir şey. Genellikle 10-40 atarlı kamışlar tercih edilir.

3. 131m3rt

131m3rt Mert Sarialtin

En İyi Avı:
    Turna
    Ustam öncelikle 2 gündür cevap bekliyorum cevabın için teşekkür ederim.tatlı suda Turnaya atmayı düşünüyorum biraz araştırdım dedigin gibi 10-40 kullanılıyor genelde şuan elimde sahte yok oltayla birlikte almayı düsünüyorum yani 10-40 alıp ona görede sahteler almak kafamdaki şey.Benim anlamadıgım bu uzunluk meselesi.Kıyıdan atıcagım için daha uzaga atmak amaçlı uzun bir kamışmı almalıyım 2.7 3 gibi ?

4. mikadiel

mikadiel murat

uzun kamışın çok bir faydası yok uzun atış için ağırlık daha önemli oluyor Vede hava şartları. Uzun kamış mesela denızde ısen kayalıklara takılmadan oltayı yukarı alma avantajı oluyor. Kullanmasını bıldıkten sonra 180 lık kamışta yeterlı oluyor. Ama 2.40 alman senın ıcın en ideali olacaktır. Gecenlerde bayındır barajına sudak avına gıtmıstım hava rüzgârlı olduğundan ve kamışımın atarı dusuk olduğundan rüzgar beni zorladı o yüzden 20-40 atarlı kamış onerdım uzağa atman ıcın. Bayramdan sonra turna avı yapan arkadaşlar sana daha ıyı yardımcı olur.

5. 131m3rt

131m3rt Mert Sarialtin

En İyi Avı:
    Turna
    Teşekkür ederim hocam.Yardımcı oldun gercekten.