Rapalanın Atışta Kopması

Konu, 'Kamışlar' kısmında Uygaroz tarafından paylaşıldı.

1. Uygaroz

Uygaroz Uygar

Favori Kamış:
    Shimano Catana DX 270
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 4.000 FC
    En İyi Avı:
    Kopez - 0,6 Kg
    İyi akşamlar
    Didimde at çek için yaptığım atışlarda malesef 4 kere "misinanın atış anında" kamışın ucundan kopmasıyla sahteleri denize gönderdim.

Kamışı sağ omzumun üstünden hızla geri alıp sonra
    öne doğru hızlandırıp
    tam dik konumdayken misinayı parmağımla serbest bırakıyorum.

Ama kamıştan takk (sanki birşey vurmuş gibi) bir ses geliyor ve
    Rapala ve 4-5 cm misina koparak gidiyor.

(Rapala Misinadan kurtulmuyor. Bağlantısı sağlam. Misina ile beraber gidiyor denize)

Misinada düğüm vs yok ve test ettik misinada baya sağlam.
    Sıfır misinada bile oldu.

Konu hakkında bilgisi olan arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum.
    Neden oluyor

Kamış : Shimano Catana Dx 270
    Sahte : Kabura Sayu 140 (SAVAGEAR Panic Prey'in aynısı)
    Misina : İp Misina
    Makina : Sıradan bir makina.

2. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    N.S. KN Saltwater 802M, Savage Gear MPP 2,51
    Favori Makine:
    Daiwa Legalis 3000 SH, D.A.M. Quick FZ 30
    Uygar abi aklıma iki ihtimal geliyor.
    1- Kamışı savururken klape teli kapanıyor.
    2- Kamışın en uçtaki porseleni kırıldı, misinayı kesiyor.
    Büyük ihtimal 1. ihtimal gerçekleşiyordur. Klape telini açarken aşağıdaki videodaki pozisyonda açarsan sorun kalmaz diye düşünüyorum. Yine sorun devam ederse makinende bir problem olabilir. Aklıma gelen bunlar...
    https://youtu.be/IyIdox4hWeE?t=73

3. Uygaroz

Uygaroz Uygar

Favori Kamış:
    Shimano Catana DX 270
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 4.000 FC
    En İyi Avı:
    Kopez - 0,6 Kg
    Ayhan Kardeşim cevabın için teşekkür ederim.

Kopma anında baktığımda Klape teli açıktı.
    Rapalayı ve ip misinayı aldığım aldığım dükkana gittim.
    Kamışı kontrol ettiler kamış normal. hiçbir hata yok.

Aklıma gelen tek şey. Oltayı geriye çektiğimde en uçta misina kamışa dolanıyor olabilir ama ondan da emin olamadım.

Acemi gulsuyu bunu beğendi.
  4. guney

guney Güney

En İyi Avı:
    dostlarım
    ilk akla gelen klape teli...

ancak siz klape teline açık diyorsunuz :confused:

Bence Kontrol ettirdiğiniz kişiler harici birine gösterin...

son bahsettiğiniz misinanın olta ucuna dolanması tezi de olmaz. misina rapala ağırlıuğı ile kopuyorsa sıkıntı... sağlamlığı tartışılır...

tavsiyem oltanızı savurur iken kullandığınız kuvveti mevcut malzemeye göre dengelemenizdir. tüm kuvvetiniz ile fırlatmayın... genelde yeni başlayanlar nekadar uzağa atarsam okadar makbul diye düşünürler... oltanızın kombinasyonunu oluştururken kullandığınız malzemelerin değerlerini de göz önünde bulundurunuz. :thumb:

rastgele ...

bu arada sorunu bulursanız konuda belirtirseniz iyi olur... avınız ve muhabbetiniz bol olsun...

5. Uygaroz

Uygaroz Uygar

Favori Kamış:
    Shimano Catana DX 270
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 4.000 FC
    En İyi Avı:
    Kopez - 0,6 Kg
    Güney Bey Cevabınız için teşekkür ederim.
    Dediğiniz gibi bu işte gerçekten çok acemiyim.
    Kamışa uyguladığım kuvvet gereğinden çok fazla olabilir.

Deneme amaçlı bir koyda yaptığım atışlarda da aynı sorunla karşılaştım.
    kopma ihtimaline karşı kıyıya paralel atış yaptım ve 2 defa koptu.

Kopan rapalanın resmini yükledim.
    Belki bir fikir verebilir.

İlk atışta kullandığım rapala "Kabura Sayu 140 F" yaklaşık 24 gr.
    En sonunda dayanamayıp yaklaşık 1,0 Kg civarında bir taşı misinanın ucuna bağladım ve yaklaşık 10 metreden çektim.
    Geldiğinde taşı yaklaşık 30 Cm havaya kaldırdım.
    Misinada kamışda dayandı.

Sorunun neden kaynaklandığını malesef bulamadım. O yüzden buradaki tecrübeli arkadaşların fikirlerini sordum.
    Umarım buradan bir sonuç çıkar.

Ekli Dosyalar:

6. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Kamıştan tak diye ses gelmesi, bence konunun özü gibi. Kamıştan tak diye ses gelmesi ipin bir yerlere dolandığına veya sıkıştığına dalalet bence. İpi atış öncesinde biraz gevşekçe bırakıyorsanız rüzgarın etkisiyle yüzüklerden birine dolanıyor, yahut atış anında dolanacak bir konum alıyor olabilir. Yalnızca kamıştan ses gelmesinden yola çıkarak inanıyorum ki sizin atış şeklinizle ilgili bir sorun olabilir.
    Bence ipi sökün bir de monoyla deneyin bakalım sorun ipte mi, yoksa başka şeylerde mi görmüş olursunuz.

7. Uygaroz

Uygaroz Uygar

Favori Kamış:
    Shimano Catana DX 270
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 4.000 FC
    En İyi Avı:
    Kopez - 0,6 Kg
    Volkan bey görüşleriniz için teşekkürler. Sizin dediğiniz gibi ip misina bir şekilde engellenmiyor.

Biraz sakin düşününce Ayhan Kardeşimizin dedi gibi Klape telinin kapanıyor olma ihtimali öne çıkıyor.
    Çünkü o anki şaşkınlıktan ve sinirden dolayı klape teline bakmayı atlamış olabilirim.
    Ama bir keresinde eminim klape teli açıktı. Sonuçta 4 kere oldu.

Sizlerin yorumları sayesinde aklıma gelen ihtimaller.

* Klape teli kapanıyor.
    * İp misina sıkı sarılmadığı için makinanın içinde düğüm yapmış ve misinanın boşalmasını engellemiş olabilir.
    * Omzumdan geri çekerken ben misinayı bir şekilde kamışın üstünde tur attırarak kamışa dolandırdım.

Acemilik maalesef maliyetli oluyor.
    En büyük maliyetide meraya kadar gidip sonra boş boş denizi izlemek oldu.
    Bakalım öğrenene kadar kaç tane daha rapalayı denize bırakacağım.

8. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Volkan üstadın yorumlarına tamamen katılıyorum bir de bazı yeni spin avcıları kamışı geriye doğru çekip atmaya hazırlanırken kamışı yaylandıra biliyor ve o esnada misina kamışın ucuna sarıla biliyor. atış tekniğini gözden geçirmen babında şu videoya bakmanı tavsiye ederimSevgiler,

https://www.youtube.com/watch?v=Du6_NToLP6U

9. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Bir ilave daha...Her makna örgü için uygun olmaz...Makinan örgüyü düzgün sarıp salamaya bilir...makinanın marka ve modelini de yazarsan sevinirim.

10. Uygaroz

Uygaroz Uygar

Favori Kamış:
    Shimano Catana DX 270
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 4.000 FC
    En İyi Avı:
    Kopez - 0,6 Kg
    Metin Bey yardımlarınız için teşekkürler.
    Makinenin markası Remixton. Ama modeli aklımda değil.
    Bir tanıdıktan almıştım kullanmak için.

11. Ersin1903

Ersin1903 Ersin

Favori Kamış:
    Okuma Salina Surf 4.20 / Okuma Salina Sea Spin 2.85mt
    Favori Makine:
    Ryobi TT Power 8000 / Tubertini Plus 6000 / Okuma Inspira 40
    Uygar Bey,

Sorunla ilgili akla gelebilecek tüm olasılıkları söylemişler arkadaşlar... Benim de aklıma gelen nedenler şu şekilde:

1- Atış tekniğinizde problem olabilir. Atış yaparken ipe boşluk veriyor olabilirsiniz, savurma esnasında kamışa da güç uygulayınca ip kopuyor olabilir.. Ya da ipe verilen boşluk neticesinde ip kamışa dolanıyor ve atış sırasında kopuyor olabilir.. Ancak genelde böyle durumlarda bile ip misinalar kolay kolay kopmaz.

2- Kullandığınız ip misina çürük olabilir.. İpi malzemeciden yeni almış olsanız dahi, rafta uzun süre beklemişse veya o serinin üretiminde bir problem olmuşsa bu tarz sıkıntılar yaşanabilir.. İpin kamışı savururken aldığı aksiyon, ucuna taş bağlayıp veya elinizle çekiştirerek sağlamlık testi yaptığınız aksiyonla aynı değildir.

3- Makinanın sarım teli kapanıyor olabilir. Atış yapmak için sarım telini açtığınızda atış stilinize göre sarım teline doğru pozisyonu vermelisiniz..

Bence yaşadığınız bu sorunun nedenini bulup tamamen ortadan kaldırmadan, suya atış yapmayın. İlk önce boş bir arazide bol bol aynı malzemeler ve ekipmanla atış yapın, sorunu tespit edin. Sorun çözülünce tekrar avlanmak için denize gönderirsiniz sahtelerinizi.. Böylece daha fazla sahte balık kaybetmekten kurtulmuş olursunuz ;)

12. Uygaroz

Uygaroz Uygar

Favori Kamış:
    Shimano Catana DX 270
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 4.000 FC
    En İyi Avı:
    Kopez - 0,6 Kg
    Ersin Bey
    Güzel özetlemişsiniz. Fikirleriniz için teşekkür ederim.
    Dediğiniz gibi yapacağım. Atışımı düzeltene kadar kıyıya paralel bir şekilde atışlar yapacağım. Kopma olursa sahteyi bulması kolay olacak.

Yakında sıfır bir makine almayı planlıyorum. Yanına da kalitesi iyi olan bir misina alırsam her halde ekipman yönünden olasılıkları sıfırlamış olurum.
    İşin gerisi de bana kalır.

13. spinci59

spinci59 onur

aynı olay banada oluyoor ilk olarak yeni başladığım için sahtenin ileri gitmesi için ve internetten yaptığım arştırmalardan da gördüğüm kadarıyla 0.20 misina sardım makinama, ilk bi kaç atıştan sonra tam atarken çat sesi geldi ve sahte 1 metre misinayla denizde...
    sonra misinanın kalitesiz olduğnu düşünüp misinayı değiştirdim 0.20 daha kaliteli bi misina alıp makinaya sardım denemek için sahile indim atarken korktum yine kopucak diye o gün içinde attım gayet iyiiydi fakat ertesi gün tekrar sahile indim birkaç atış snra sahte tekrar denizde . Artık misinanın ince olduğğunu düşnüp 0.26 ya geçtim o kadar iyi bi marka olmasada kullanılabilir bi marka . Makinada ki diğer misinayı boşalttım yeni aldıgım misinayı sardım bu sefer gramı yüksek bi sahte taktım güzel atışlar yaptım hiçbir srun yoktu sonra bi ara jig denemek istedim ve sahteyi çıkarıp jig taktım bi kaç atış yaptıktan sonra tam atıyrdum misina tekrar koptu
    her yaptıgım atısta tel açıktı bir kaç sefer kapanmasna ragmen ben koptu sanarken sahte saglam bi şekilde yerinde duruyordu bu sorunun bir çözümü varsa ya da bi fikir verebilecek olanlar yardım edebilir mi ?
    şimdiden herkese rastgele

14. budun 34

budun 34 NAİM

Favori Kamış:
    shimano alivio TE 390 -50/100
    Favori Makine:
    lineaeffe fd 60
    Kamış fincanlarini kontrol edin. Gözle farkedemeyeceğiniz bir çatlak olabilir. Sahteye verdiğiniz aksiyonla misina gam yapmaya başlar ve en zayıf noktasından kopabilir.