Sudak Balığında iğne

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında deepwater tarafından paylaşıldı.

1. deepwater

deepwater Serdar

Favori Kamış:
    Albastar mastersurf 420,okuma v-system 270 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa crossfirex 2050
    En İyi Avı:
    kızılkanat,600gr,turna 2kg
    İyi günler.Bayramdan sonra kısmet olursa Edirne Süloğlu barajına gideceğim.Orada sanırım sudak balığı da mevcut.Daha önce avlamadım ama gerek türkçe gerek yabancı forumlarda en iyi avcılığı canlı yem ile yapılıyormuş.Tek iğneli gezer kurşunlu bir dip oltası hazırlayacağım bir uzun palalı halkalı ve tırtıklı diğeri normal iki çeşit iğne aldım.Ama anlayamadığım konu yemin takılış biçimi kimisi ağızdan takmayın diyor, kimisi sırttan takmayın balık düşüyor diyor. kimisi kuyruktan takmayın canlı yem yüzemiyor diyor acaba yemlik balığı nasıl kancaya takmalıyım sudak için.Bunlarda aldığım iğneler

2. byblack

byblack Mustafa Burak ARIK

Favori Kamış:
    TrioRex 430-3P Lineaeffe Extreme VIP-430-180 FladenMax Total Flexx 40-80 Helios270-20-50/240-15-45
    Favori Makine:
    Helios 35 HGX OkumaV80Sa, Raw II 65, Raw II 55 Shimano New Elf 3000SDH
    En İyi Avı:
    4.870 Kg Sudak / 8.220 Kg Sazan / 13.400 Kg Yayın
    Hocam doğrusu misinadaki muhabbetten sende bu sudağa gönül vermiş biri olarak düşünüyorum. Bende senin gibi nasıl takacağım nasıl takacağım diye uzun süre problem yaşadım. :(

Ondan sonra okurken okurken bir gün 2 farklıı şeyle karşılaştım birisi bu tarz canlı yemler kullanılırken yem dağılmasın diye elastik ipler var linkini veriyorum bende 2-3 tane var ama belli bir süre sonra yine balık suyun dibinde dağılıyor ancak bir başka sistem daha var çok ince bakır teller var bu televizyon kablosunun içinden çıkan cinsten metalik renkte ben bu iplerden kullanıyordum en sonunda onlardan da tam randıman alamayınca bu bakır teli dikkate aldım :) çok işe yarıyor ayrıca bu bakır tellerle iyi bir şekilde sarılmış balıklarla yemlik balık kullanarak at-çek de denedim bir defa balık aldım bu şekilde ama bu konuda kendimi geliştireceğimi düşünüyorum. yemin muhafazası çok önemli çünkü bu durumda sıcağı yerde anında mahvoluyor.

İğneye gelince bende farklı iğneler kullanıyorum ama en iyisi sasame worm 2 tabi avlağa göre değişiriyorum takımları bazı avlaklarda takıldığından Fladenin ucuz iğnelerinden kullanıyorum ama hep tırnaklı iğne kullanıyorum ve balığın baş kısmına basıp ağzını açığ balığı ağzından takıyorum sonra iğne üzerinde bir tur çeviripbaş kısmını iğnein tırnaklı yerine getiriyorum balık biraz yamuk kalıyor kuyruğuna yakın bir yerlerden da iğneye tekrar sokuyorum iğnede balık s şeklinde kalıyor tabi miğdesi orta bölümü iğnein dışında kaldığı için parçalanma riski yüksek oluyor ama kuyruk ve kafa ne yaparsan yap iğnede kalıyor :) o gövde bölümünü de dediğim ipleri kullanarak iyice sabitliyorum.

Rastgele hocam.

http://www.avmarketi.com/asp/show_stock.asp?product=7-3003910&productref=15927&ID1=&ID2=
    http://www.avmarketi.com/asp/product/14005/RON-THOMSON-ELASTIC-YEM-IPI

3. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    İğne, balığa değil, yeme göre seçilir.

Canlı yemi canlı tutmak için en iyisi, burundan takmaktır. Daha iyisi, ince bir şeyle burundan takıp, asıl iğneyi şeffaf bir lastikle kuyruğa iliştirmektir.

4. byblack

Favori Kamış:
    TrioRex 430-3P Lineaeffe Extreme VIP-430-180 FladenMax Total Flexx 40-80 Helios270-20-50/240-15-45
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    valla hocam sudak için gümüş avlıyoruz ancak en yaparsak yapalım o balıkları sudak için kullanılan büyük 1, 1-0, 2-0 iğnelere takınca suyun dibinde bile yarım saatte ölüyorlar :( Bu iğnelerin en incelerini de denedim ölmesin diye farketmedi ama sudak ölse bile geliyor bol bol ama canlı kalırsa hemen vurur affetmez :)

5. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    O iğneleri balığa takma sende hihi

Olmadı, balığın boyuna denk gelecek şekilde, misinaya bir küçük iğne tak, o iğneyle burnundan tak yemi.

6. byblack

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Balığın kuyruğundan o lastik bantla birlikte kancayha mı takacağız yanlış anlamadım umarım? bu şekilde atacak olursak kuvvetle muhtemel balık suya girerken çarpmanın etkisiyle lastikten kurtulabilir ama deneyeceğim.

Hocam boili sisteminde kendi ördüğüm iğneler var hatta o elastik yem bantlarındanda bi 20 tane kadar mevcut da bu şekilde balığı bağlarsam sanki balık kaçabilir gibi geliyor bana.

Dedğiniz ikinci yöntemde acaba büyük kancalara boili şeklinde örüp üst bölümünede küçük bir iğne mi bağlamak gerekli.

Yada tamamen daha küçük iğneler mi kullanılmalı 2-3-4 numara gibi?

7. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Atarken, daha suya çarpmadan düşer büyük ihtimalle.

Misinanın üzerine bir iğne koy, ufakça bir şey. İğneyi üstünden kırmızı iplikle ana misinaya sımsıkı bağla. İğne kolay gezmesin, sıkı olsun. Ama azıcık yüklenince kayacaktır. Bu iğne canlı yemin burnuna gelecek şekilde, asıl iğne ile aradaki mesafeyi ayarla. Yemi, bu küçük iğneden tak, yemi o taşıyacaktır.

8. byblack

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Deneyeceğim hocam basit bir elçizimiyle doğru mu anladım acaba ben bu şekilde düşündüm hatta elimdeki elastik iplerle balığın bövde bölümünü de iğnenin uç kısmına bağlayabilirim bölyece balık sağ kalabilir :) Turuncu küçük iğne :) Balığıda iğneye paralel bir şekilde bağlamış oluruz

Birde bu alttaki şekil var bu şekilde hayvan balığı dişleyip kaçma ihtimali yüksek olur gibi geliyor :)

9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Gaga iğnesi olacak, ufak, tercihan kısa pala, dirseği çember gibi olan bir iğneyi misinanın üzerine koyun. Bildiğiniz kırmızı ip, dikiş ipiyle iyice sarıp, sarmalayıp sap kısmını, güzelce bağlayın.

Tuhafiyeci, boncukçu vs. de şeffaf lastik, silikon lastik satılır. Bu lastiği halka gibi yapıp, birleştiği yere iki kez düğüm atın. Sonra düğümün üstün bir kürdan koyup, bir düğüm daha atın. Biraz sıkıp, tekrar bir düğüm atıp o düğümü sabitleyin. Bu ikinci boşluğa asıl iğneyi takın. Büyük halkayı balığa şekildeki gibi takın.

Gaga iğnesini, yani küçük iğneyi sıkıca çekince, misina üzerinde gezer. Böylece boyunu balığa göre ayarlarsınız.

10. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bu arada, asıl iğne için, resimdeki gibi uzun saplı bir şey kullanmayın. Kısa pala, delikli, ucu hafif içeriye dönük, Chinu gibi iğneler daha iyi netice verir.

11. byblack

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Hocam eyvallah çok teşekkürler en güzel açıklayıcı fotoğraf oldu. emeğinize sağlık dediğiniz gibi kısa chinu iğneler kullanırım galiba artık elimdeki yem bandlarının sayısını artırsam güzel olacak. :))

12. byblack

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    uzun pala iğneleride daha farklı şekilde kullanırız artık baktımda bendeki yem bantları 1 cm çaplı boili içindi umarım uygun gelir veya bu ba kürdanı sadece düğüm atarken kolaylık olsun diye kullanıyorum değil mi?

13. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Kürdan orada bir boşluk oluşmasını sağlıyor. Lastikten bir halka yaptın. İğne takacak yer lazım. Koy iğneyi üstüne, bas düğümü. Ama iğneyi çıkarıp takmayı kolaylaştırmak için, bir kürdan koyarsın. Üstüne iki düğüm atınca, orada bir göz oluşur. İğneyi oradan geçirirsin, olur biter.

Yada başka bir çözüm, hiç kasma, iğneyi halkanın içine, balıkla birlikte sok gitsin. Ama o zaman avcılığı düşüyor iğnenin.

14. byblack

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Hocam bulunduğum yerde sudak avlağı yok malesef o memlekette yaza kadar zor kullanırım ama en kısa zamanda trofe sazan için biraz daha büyük iğnelerle deneyeceğim bakalım inşallah güzel av raporu sunarsam sana ithaf edeceğim :)

Çok teşekkürler

15. yakup

yakup Yakup

Favori Kamış:
    Elime hangisi gelmişse
    Favori Makine:
    Hangisi takılmışsa
    En İyi Avı:
    Daha değil
    Canlı yemle avlanmak bana hiç vicdani gelmiyor. Tabi bunu sizi veya aynı yöntemi uygulayanları eleştirmek adına söylemiyorum. Bir balık yakalamak için onlarcasına eziyet etmektense, diğer yöntemlerle zaman geçirmek bana daha uygun geliyor.

16. byblack

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Haklısınız hocam ama büyük balık küçük balığı yer biz zaten canlı olarak bu balığı derin yerlere iğneyle bırakmasak büyük balıklar er geç kıyasya gelip küçük balıkları yiyecekler :)

Ben gözlerimle sudakların gümüşlerin olduğu yerleri bastıklarını defalarca gördüm löp löp hemde daha yavrularını bile leblebi yer gibi yediklerine şahit oldum o arada bende sateyle avlanmaya çalışıyordum ufak yavrular dururken benim sahteye tek bir hareket bile olmamıştı. O Gün bügündür canlı yem favorim :)