lüfer avı teknikleri

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Suatreis tarafından paylaşıldı.

1. Suatreis

Suatreis

evet arkadaşlar, kıyıdan çinekop, sarıkanat, lüfer.... kofana ! kim ne biliyosa anlatsın, işin inceliklerini görelim, ustalarını bilelim...haydeeee.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 20 Haziran 2007
  2. Rey de pascador

Rey de pascador Yüksel Ömer Aksoy

Favori Kamış:
    olta-zıpkın
    2 yada 1 numara kancanın yanına 8 numara kancayı 0.20lik mişsina ile sıkılıyorsun.hazırladığın takımıda 0.50 lik misinaya bağlıyorsun yaklasık 30cm köstek bırakıyorsun.canlı yemi (istavrit) buyuk kancaya yerleştir ve suya bırak hafif diblesin
    Keyfini çıkart! silivirili arkadasım.Ben de selimpaşalıyım

istavrit kıraca olmalı

3. Suatreis

Suatreis

ömer dostum, burdaki dalgakıranı bilirsin çinekop kıyıya sardımı yatıya bırakır adamı. yavaş yavaş başladı çekenleri gördüm bu sabah ama oltasız gittim spor icabı. (sigarayı bırakmaya uğraşıyomda) yanlız çekenler silikon ve kaşık kullanıyordu, rapala görmedim haberin ola her an nerdesin almaya geliyorum diyebilirim. sevgiler

4. kral balıkçı

kral balıkçı mustafa gedikoğlu

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....
    sevgili suat reis: suat abicim benim şimdiye kadar öğrendiğim takımlar

sarmısak zokayla dibe yatırıyorsun)
    pelikan renkli kaşıklar var onlarda güzel iş yapıyor özellikle sarı kanat lüfer)
    tekneden uzun olta takımı var kalem zargana takınca güzel bi takım)
    çoğunluğun da bildiği gibi mantarlı dip takımı bunu balığın vuruşuna göre kısa yada uzun misina bağlıyoruz her zaman uzun yemiyor kısa köstek istiyor denemek lazım)
    hamsi rapalada güzel bi takım;)

5. andezit

andezit

Favori Kamış:
    Çapari,kamış
    En İyi Avı:
    Torik,palamut,lüfer
    Selam arkadaşlar.
    Bu haftasonu kıyıdan lüfer / sarıkanat avlamak istiyorum.
    Tecrübeli arkadaşlardan öncelikle
    yer,zaman ve avlanma tekniği konusunda yardım istiyorum.
    Bana yardımcı olursanız sevinirim.
    Biraz araştırdım mantarlı dip takımı bana uygun geldi.
    sanırsam hava karardıktan sonra olur
    yer olarakta istanbul anadolu yakası nereler olur.
    Vakti olan arkadaşların cevaplarını bekliyorum.
    saygılarımla

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 20 Haziran 2007
  6. murat303

murat303 Murat

Favori Kamış:
    4.20 Shimano Nexave BX TE Surf
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra CI4 5500 XSA
    En İyi Avı:
    52cm Kofana/ Dragos'tan
    Lüfere Gidilmez.

Çünkü şu sıralar lüfer müfer yok arkadaşım.Daha doğrusu kraça ve mezgitten başka bişi yok.Gelirse lüferler gideriz hep beraber anadolu yakasından.

Eğer olaki geldi, ozaman şööle yakalarız ;

Mantarlı dip oltası ve kraça,zargana veya izmarit yaprak yem ile, sabah saat : 05:00-10:00 arası, akşamda hava karardıktan sonra en uygun zamanlardır bu balıklar için.( Çinekop, Sarıkanat, Lüfer ) .

Yer olarakta Anadolu yakasında ben en çok. Maltepe-Dragos sahil yolu,
    Kuleli Askeri lisesi önü, Vaniköy, Üsküdar, Moda gibi yerleri tercih ediyorum.

Forumu takip etmeye devam et, Av raporları arasında bu balıklardan yakalayan varsa ozaman çık derim, yoksa şu sıralar boş dönersin.

7. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Çinekop / Sarıkanat taa Temmuz'da boğazdaydı. görünüşe göre aşağı, marmaraya doğru gidiyorlardı. Büyük ihtimalle geçip gittiler :(

Ama bu sene beklenen çinekop/sarıkanat ortaya çıkmadı doğrusu. Temmuz'da tamam, vardı ama sabah erkenden, şansla biraz, sarayburnu, arnavutköy vs. iş yaptı.. Ama akabinde, marmara'dan, Yalova'dan haberler aldık. 1 Numara kaşık filan diye. Yani, çinekop hiç görülmedi değil. Az da olsa böyle bir netice ortaya çıktı..

Çinekop lüfer gibi değil. Akınlar helinde gezmiyor. Genelde daha dar bir bölgede dönüp duruyor. Lüfer ise sürekli uzun mesafeler katedebiliyor.. Yani, göç ederken, çinekop haliçte günlerce oyalanabilir. Ama lüfer, bir gün yalova da, öbür gün haliçte görülebilir, ama her iki tarafta 1-2 saat..

İşte bu uzun koşuları sırasında, bol sayıda sürü varsa, biri gider, öbürü gelir, balıkçının yüzü güler.. Ama sürüler az ise, bu sene olduğu gibi olur. Bir ara denk gelir, hazırda takımı olan, farkeden bir kaç numune edinir..

Çinekop ise, genelde daha küçük alanda, diyelim haliçte geziniyor.. Yüksek kovalıyor balığı unkapanının ötesine.. Orada birazını yiyor, birazı geri alttan kaçıyor, onlarda alttan boğaza erişiyor. Orada amanin başka bir sürü istavrit vs. neyse.. Hadi bir de onların peşine.. Böyle dar bir bölgede gezinip duruyor. Bu nedenle, bizim gibi kıyı balıkçısı onların yolunu gözlüyor..

Ama bu sene bu iş böyle olmadı. Bir sebepten bunlar geçip gittiler..

Eğer karadenizde başka sürüler kalmışsa, umudumuz onların böyle davranması. Ama diğerleri neden geçip gitti? Büyük ihtimalle yunuslar boğazda barındırmadı onları. Nisandan beri boğazda yunus eksik olmuyor.. Bu saatten sonrada değişeceğini sanmam..

Fakat bir de, normalde ekim/kasım döenmine denk gelen suların durumu var. Marmara 12 derece, karadeniz 14 derece yüzeyde. Normalde, bunun tersine olması lazım. Bu, bir kaç gündür değişiyor, karadeniz 12, marmara 11 derece gibi oldu. Sanırım bu önemli bir etkendi. Çünkü, böyle iki derecelik (%15) sıcaklık farkı balığı öbür suya geçmekte ürkütebilir (belki). Genelde bu durum ekim/kasım aylarında boğaz civarı için farklı olurdu. Marmara, akdenizden akıntı alarak daha sıcak olurdu. Bu sene pek fark yok ortada.. Havalar sıcak gidince, bilhassa avrupa'da, soğuk su bastiramadı balığı boğaza..

Bu sebeple, belki, karadenizde kalmış iseler, bu günlerde geçmelerini bekleyebiliriz. Geçmezlerse, Şubat/Mart'ta kepçelerle nöbete dikilelim, hepsi kendini karaya atacaktır, kırgın yiyip..

Yüksek sesle düşünüyorum işte böyle.. Ama ümitvar olamıyorum.. Tek ümidim, yanılıyor olmak.. İşte bu konuda ümitliyim.. Evet, ben ne anlarım sudan, denizden, hidrobiyolojiden filan.. Kesin yanılıyorumdur, böyle değildir. Gidip biraz mantar alayım, çinekop takımı yapayım..

8. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    Serdar bey,
    Temmuz'da bahsettiğiniz balık geç kalan anavaşya balığıydı. Yanlış hatırlamıyorsam Mayıs sonunda başladı, Temmuz başına kadar çok verimli olmasa da sürdü.
    Peki niye bu balık geri çıkmadı :D Balık tabii ki de çıkmıştır ama sanırım sizin dediğiniz gibi açıktan akıp geçti. Oyalanma gereği duymadı. (Lüferden bahsediyorum)
    Ama çinekop bu kadar hızlı akmaz. O da sanırım balığın olmamasından kaynaklanıyor. Gerçekten bu sene Karadeniz'de de bol çinekop görülmedi, orada da olan yaprak.
    Daha bolca senaryo uydurmak mümkün. Bu gidişe, bu balıksızlıkta biz daha çok senaryolar yazacağız:(

9. andezit

andezit

Favori Kamış:
    Çapari,kamış
    En İyi Avı:
    Torik,palamut,lüfer
    Ellerinize dillerinize sağlık hepiniz uzun uzun yazmışsınız.
    Benim tahminimcede deniz suyundaki sıcaklık düzensizliği bu aralar soğumayla beraber balığı boğaza sokar yönünde umarım öylede olur.
    Kasım başında karadenizde palamuta dolaştığımızda suyun üzerinde korkunç çinekop oynakları görmüştük.Ancak asla dibe inmemişti hayvan,hatta palamut çaparisiyle çinekop alanlarda oldu olmadı değil.Bu oynakları görünce bu sene çinekop iyi av yapacak diye düşünmüştük.Yani denizde çinekop boldu ancak av vermedi.Benim şahit olduğum bu durumdaki balığın boğaza girmesi demek burda sinek oltasıyla bile çinekop tutulabileceği anlamına geliyor o kadar kuvvetli balıklardı.Forumlardan okuduğum kadarıyla böyle bir durum olmadığına göre yukardaki arkadaşların yorumladığı gibi ya bir gecede akıp gitti yada hala karadenizde bir yerlerde.Şileden aldığım haberlere göre karadenizdede yok.Otomatikman bir gecede akıp gittiği seçeneği kalıyor geriye.
    Emre kardeşim haklı snırsam biz biraz daha senaryo yazmaya devam edeceğiz.

10. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Senaryo yazalım.. Yazalım tabi.. Nasılsa balık yok, ahanda ne güzel tuttum diye yazamıyorum..

Eskiden orkinoslar olurdu.. Kocamandılar.. Jet gibi giderlerdi. Bizde onları tutalım diye, koca lüferi yem yapardık.. Ama artık orkinoslar yok..

Orkinoslar palamut, torik, lüfer filan dinlemez, bir peşine takıldı mı, bitirene kadar kovalardı. Onlarda kaçardı önünden, taa karadenize kadar kovalamaca sürerdi. Sonra da geri, okyanusa doğru..

Balığı karadenize süren, orada kıyıya hapseden bunlardı.. Böyle olunca, palamutlar örneğin, öyle canları çekince, Trabzon'a, canları çekince Şileye gezinemezlerdi. Derli toplu olurdu. Orkinoslar nizam ve intizamı sağlardı..

Orkinoslar gidince meydan yunuslara kaldı. Ama onlar uyanık.. Ne uğraşalım karadenizde bekçilik edeceğiz diye, tutarız boğazı, nasıl olsa geliyor bunlar buraya diyerek karadenizi saldılar kendi başına..

İşte bunun sonunda, eski, bilinen denge yok oldu.. Palamut iki oğul verdi mesela bu yıl. Üstüne birde havaların garipliği eklenince..

Bakmayın siz.. Geçen yılda aslında öyle bol balık yoktu. Bol av vardı. Yani, gırgrılar talan ettiler palamutu. Çok olduğundan değil, çok avlandığından boldu bu. Geçen senede öyle aman aman lüfer çıkmadı. Bu seneki, bu günler gibi olmasada, olanlar ufak, çinekoplardı.

Bu sene.. Bu ne istavrit, bu ne hamsi bolluğudur? Ne olacak, bilhassa geçen yıl kırdılar palamutu başta.. Meydan bunlara kaldı.. İşte mesele bu..

Böyle giderse ne olacak?

Ben bir tüfek alıp, dağa domuz avına gitmeyi düşünüyorum.. Onun da yasak zamanı, boyu vs. yok.. Yılda 2-3 tane denk gelir.. Eh, elimizde olta olsa, yılda 2-3 tane ahada tuttum ben bunu diyecek kadar balık gelmesi hiç ihtimal olmayacak böyle giderse..

11. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Lüfere gidilirmi derken ne demek istiyoru acaba. Lüfer tutulur mu mu ? herhalde öyle.
    Şimdi ben serdar abime sorayım. Abi akşam ben gitsem Yeşilköyde eylülde tel livarımı lüfer ve sarıkanatla doldurduğum iskeleme, akşamdan itina ile hazırladığım 1 numara iğneli lüfer takımını taksam kamışıma, güzel orta boy taze istavriti yaprak yapıp güzelce taksam 100 gr lık kurşunumuda taksam atabilidiğim kadar ileri atsam. beklesem. Ne olur? Ne gelir? Ne kadar beklerim?
    Bence hiç bir şey olmaz artık.

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Ramazan Bayramı civarı.. Sarayburnunda tekneler fellik fellik dönüyor, arada lüfer alan oluyor, uzun oltayla..

Bizde yemli attık. Sıyırtma çalışanlar var, onlar istavrit alıyor genelde..

Yanımdaki eleman, üç iğneli mantara yaprak istavriti kuyruğundan takıp atıyor. Bir müddet sonra bir hareket.. Önce kamışta, sonra bizim komşuda.. Kamışa bakınca, bu lüfer filan değil, bekliyoruz.. Kocaman, cidden kocaman kefal..

Bir, iki, üç... Adam ortalama 30-40 dk bekleyip kefalleri alıyor.. Biz ise, güzel boğaz havasını... Neden dersen, bizim kocaman 1/0 lüfer iğnemiz var.. Arada vuruyor, çıkarıyoruz, eciş bücüş olmuş yem..

Tahminim sizde, kefal alırsınız büyük ihtimalle.

Hep söylerim, balıkçının kara gün dostudur kefaller.. Olmasalar bile umutları hep bakidir. Yaz, kış, akıntı vs. ayırmazlar.. Ekmekmiş, yemi düzgün kesmemişsin demezler. Bu ne şimdi, misina diye sen bunu mu taktın diye kesmezler..

Kefal iyidir.. Yada koyun yok, keçiye abdurrahman çelebi demek hakkımız bakidir..

13. sinansarma

sinansarma

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    7 kg Halili+2850 gr kofana
    lüfer + kalemi buyrun

arkadaşlar kusura bakmayın kalemi denize kaptırdığımı söylemiştim. bildiğiniz üzere deniz suyu tuzlu olduğu için misinayı iyice aşındırmış.bende oltayı sallarken koptu.taaaaaa atamayacağım kadar uzağa gitti. aynısı tekrar aldım. ancak ekliyebildim kusura bakmayın. birde öğleden sonra 1 kg lık daha lüfer aldım resmi altta. aslında şubat ayının en iyi avı için koymam lazım. neyse bakarız ama önce şu kaleme bakın.
    buyrun

14. mrwolf

mrwolf a

Favori Kamış:
    .
    En İyi Avı:
    .
    selamlar.balık şahane tebrik ederim.yanlız bu kalemi yapıyormusunuz satın mı alıyorsun?

15. mcaglar

mcaglar Mehmet ÇAĞLAR

Favori Kamış:
    Olta, Kaşık, Meps, Rapala
    En İyi Avı:
    Turna, 6 kg
    Lüfer bu kalemi zargana falan mı sanıyo acaba :D

16. sinansarma

sinansarma

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    galiba zargana zannediyor.
    zatın alıyorum. burda bir balıkçı arkadaş kendi eliyle yapıyor. bende ondan alıyorum.

17. ilkermalay

ilkermalay balina

hımm demek sırlı kalem bu yapımıda kolay görünüyor ve serhat arkadaşımızın dediği gibi artık buna burda(istanbul) kofana deniyor ne diyelim kaleminden balık eksik olmasın:)

18. ilkermalay

ilkermalay balina

ya sanki kalemin boyu biraz uzun biraz daha kısa olsa daha iyi olacak gibi bu kadar buyuk bir yemi her lüfer kovalamaz bence senin elindeki 1kg,li saymassan tabi

Son düzenleme: 27 Şubat 2007
  19. Spider

Spider Mert Eren

hocam.. gerçekten ilginç bir aparat
    bir şey rica edeceğim

bu kalemin ölçülerini yazabilir misin?

parçaların uzunluğu
    kalem kalınlığı
    iğnelerin boyutu kaç numara
    vs vs

bir de renkler dikkatimi çekti..
    mavi çizgili..

acaba alternatif renkler ne olabilir?
    bu konuda da çalışmak gerekir derim..

20. sinansarma

sinansarma

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    valla bu sirküler olayından sonra biraz moralim bozuldu. neyse ki duyarlı arkadaşların desteği var. ebatlara gelince resmine bakıp bir kıyas yapabilirsin. altaki lüfer fotosunda kalem var.kusura bakma olta numarası aklımda değil.

Son düzenleme: 28 Şubat 2007