diyarbakır ve çevresinde nerede hangi balık türleri bulunur

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında nesimo21 tarafından paylaşıldı.

1. nesimo21

nesimo21 Nesim

diyarabakır ve çevresinde nerede hangi balık türü bulunur ve av araçları olarak ne önerirsiniz

Son düzenleme: 2 Nisan 2008
  2. orhan.ulgen

orhan.ulgen orhan

Favori Kamış:
    kamış ve dip oltası
    merhaba

Diyarbakır çevresinde tavsiye edeceğim hazar gölü var elazığ - diyarbakır yolu arasında diğer bir adıyla sivrice gölü bu gölde hamsiye benzer gümüş balığı ve çok lezzetli olan kaya balığı vardır.

3. nesimo21

nesimo21 Nesim

sağol bunu dışında bildiğin yerler var mı?

4. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Diyarbakır doğumluyum..Çocukluk yıllarımdan hatırlarım Devegeçidi barajı vardı ne oldu???:)
    bileniniz varmı?? orada da iri balık çıkardı benim15/17 yaşlarımda:)

5. nesimo21

nesimo21 Nesim

Deve geçidi barajı dahada var... balık çok olduğu söyeleniyor. ama hangi çeşit balıkların olduğu hakkında bilgim yok.

6. IbrhmAkgl

IbrhmAkgl İbrahim AKGÜL

Bir yıl kadar Diyarbakır ve Bismil'de olacağım. Bismil pazarında aynalı sazanlar gördüm ama nereden geliyor merak ediyorum. Buralarda tavsiye edebileceğiniz yer var mı?

7. polist26

polist26 mehmet

Favori Kamış:
    D.A.M.ve Lineaeffe
    Favori Makine:
    Okuma,
    En İyi Avı:
    11.5 kg.aynalı sazan
    9 ay kaldım diyarbakırda..devegeçidi barajına jandarma devamlı devriye atıyor..özel güvenlikde izin vermiyor oltaya..ben piknik amaçlı gittim sordum atacaktım yasak dediler ama 4 ay oldu bişeyin değiştiğini sanmıyorum..o büyük sazanlar karakaya barajından geliyodur..yada kebandan...karakaya barajına gittim..erganiden çermik daha sonra çüngüş 20 km sonrada baraja varıyosunuz..çok büyük sazanlar olduğunu biliyorum...ama ordada güvenlik var.baraj ağzından atamazsın ama ilerlerde atacağın bi sürü kıyı var..fırat nehri geçiyor sanırım.ordada her tür balık var sanıyorum...dicle tarafına gidersen ordada baraj var..dicle nehri üzerinde bide eğil ilçesi var..burlarda hangi balıkların olduğunu ve yasaklı olup olmadıklarını bilmiyorum...umarım yardımcı olmusumdur..

8. IbrhmAkgl

IbrhmAkgl İbrahim AKGÜL

Çok teşekkür ederim, okuldaki arkadaşlar hemen bismil yakınından geçen dicle kolu var, oradan geldiğini sölediler ama ben emin değilim. Şimdilik bismil yakınlarında bir yerler bulmaya çalışacağım ama bakalım... Bulduğum yerleri ve çıkarsa avlarımı da paylaşırım.

9. sokrat21

sokrat21 Ferit

Favori Kamış:
    D.A.M
    Favori Makine:
    Okuma
    arkadaşlar diyarbakırda büyük balık yakalayacağınız tek yer dicle nehri olur oda gece nehirde kalmak ve bir kaç gün yemleme yapmak koşuluyla ( trofe istiyorsanız) ama standart üstü olsunda büyük olmasada olur diyorsanız eğilde kaŞıkla bızır ve kasna alabilirsiniz(ama baraj boyunca sarp arazide saatlerce yürümek koşuluyla yorucu iş olur), diclede setin üst kısmına giderseniz güzel pullu sazan da tutabilirsiniz ( burdaki balıklar keza daha büyük oluyor 1kg-4kg arası), ayrıca silvanda kaçıkla tekrar bızır ve şebut alabilirsiniz ayrıca küçük çaylar var kasımiye, ambar ve aynşat gibi buralardanda kasna alabilirsiniz, göksuda yada çemı reşte alabalık mevcut kısıtlıda olsa yakalanabiliyor, temsan denilen gölette aynalı sazan var ama çok küçük gidilmeye değmez hepsi limit altıki sadece bir yada iki limit üstü alabiliyorsunuz ama lütfen av yasağına uyarak :thumb: malesef okadar çok balıkçı trolle yada uzatmayla avlanıyorki balık tutmak zor iş dicle nehrinde su sevyesi düşer düşmez nehir balıkçı kaynıyor ( balıkçı dediğime bakmayın onlar kendilerine öyle diyorki öyle değiller )diyarbakırda mesela ben diyarbakırda olmama karşın genelde keban yada atatürke gidiyorum şimdiden 1 temmuzu bekliyorum mrsparkle

10. çaylak8181

çaylak8181 İLKER

Favori Kamış:
    OKUMA
    Favori Makine:
    PENN
    En İyi Avı:
    9 KİLO AKYA
    selam sokrat21.mecburi hizmet nedeniyle mardine taşındım ve 1,5 yıl kadar burda olucam.normalde adanada sırtı ve atçek avı yapıyordum.bu bölgede trofe ve atçek avından hakkıyla siz bahsediyorsunuz:).bölgeyi tanımıyorum.size özelden mesaj atmaya çalıştım fakat sitede yeni olduğum için onay verilmedi.sizin bilgi tecrübenizden faydalanmak isterim,tabi müsade ederseniz.irtibat kurmak isterseniz mail adresim ilkerozturk01@hotmail.com rastgelsin....

11. Hunter17

Hunter17 Erol

Merhabalar.Ben de Diyarbakır'dayım.Diyarbakır ve çevresinde Turna ya da Levrek ayı yapabileceğimiz yerler hakkında bilgisi olan var mıdır acaba?

12. rifatyontar

rifatyontar

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    tatlı su kefali 2,5 kilo
    Merhaba,sazan avlamak isterseniz batman barajı yada malabadi köprüsü civarında keyli avlar yapabilirsiniz,mesafe olarak diyarbakır merkezdeiseniz 40 km civarında bahsettiğim iki mera birbirine 5km uzaklıkta rastgele

13. Hunter17

Hunter17 Erol

Teşekkür ederim. Dicle de diyarbakır merkezi yakınlarında da çıkar mı acaba.Bir de urfa yolu 10-15 km sonra solda bir gölet var oralarda var mıdır bilginiz var mı acaba?

14. hb_kosovali

hb_kosovali HASAN BASRİ

Favori Kamış:
    lineaeffe 3.50 & Remixon2.10
    Favori Makine:
    Okuma AV-30 , Okuma Zorax160
    merhaba. diyarbakırda çınar ilçesi yakınında Göksu barajı var. burda olta attım ama hiç kıpırdama olmadı. ne tür balık çıkıyor onuda bilmiyorum .Göksu barajı ile ilgili bilgisi olan varmı? onun haricinde batman barajını denemedim gidecek arkadaş olursa eşlik ederim saygılar

15. byblack

byblack Mustafa Burak ARIK

Favori Kamış:
    TrioRex 430-3P Lineaeffe Extreme VIP-430-180 FladenMax Total Flexx 40-80 Helios270-20-50/240-15-45
    Favori Makine:
    Helios 35 HGX OkumaV80Sa, Raw II 65, Raw II 55 Shimano New Elf 3000SDH
    En İyi Avı:
    4.870 Kg Sudak / 8.220 Kg Sazan / 13.400 Kg Yayın
    Diyarbakır'ın güneyinde üzel yerler varsa urfaya mardine doğru banimde ihtiyacım oluyor avlak sıkıntısı yaşıyorum.

Viranşehir civarı özellikle :)

16. Standartt

Standartt Rıfat

Favori Kamış:
    Shimano Catana cx spinning 1.80m 3-11gr
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500RC
    En İyi Avı:
    1kg civarı kasna ve karagöz
    Turna balığı için KralKızı barajını tavsiye ettiler. Bunun haricinde göllerin hepsinde sazan ve çayların hepsinde kasna almak mümkün. Ancak malesef bölgemizde balıkçılık adı altında balıkları katlediyorlar. Sulama adı altında sondajlarla avlakları da katlediyorlar. 6-7 seneye kadar göksü barajı kuruyabilir. Ben göksu'nun kaynağında avlanıyorum, suyun kaynağı haziran ayında kuruyor.

17. s3ckinnn

s3ckinnn Deniz

Favori Kamış:
    yok
    Favori Makine:
    yok
    En İyi Avı:
    bir kilo kefal
    standartt kardeş "ben göksu'nun kaynağında avlanıyorum" demişsin de bu dediğin yer çeme reş( karaçay) denilen yer mi eğer orasıyla hangi yemi kullanıyorsun acaba, enson gittiğimde balık vardı orda ama çok ürkektiler :)

18. Standartt

Standartt Rıfat

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500RC
    En İyi Avı:
    kaynağından kastım göksuyu besleyen dereyi söylüyorum. aslında dere mi desem ırmak mı desem çay mı desem bilemedim. o suyun kaynağını rahat bıraksalar kızılırmak gibi akacak ama nerdeee?
    Yağmurlu havalarda bile sondaj çalıştırıyorlar DEŞAN(ŞANLI) köylüleri. Ne de olsa elektrik kaçak. E durum da böyleyken suyun kaynağı haziranda kuruyor. O bölgede en güzel avı NİSAN-MAYIS ayları ve suyun kurumadığı hala göl olduğu yerlerde AĞUSTOS-EYLÜL-EKİM ayında yapabilirsin. Bunlar benim deneyimlerim.

REŞAN denilen köyün yukarısı(derenin çıkış noktasına doğru) ve aşağısı(göksu barajına doğru) iki bölüm olarak ayıralım dereyi. Baraja varana kadar her bölgede balık var ama köyün aşağı kısımlarında çok fazla av yapmadım. Hep yukarı taraflardaydım.

Solucan, çevrede topladığın böcekler ile beklemeli avlar yapabilirsin. Çok hafif şamandıra. Tek köstekli hedef balığına göre büyüklükte kanca. Ufak bir ağrılık kullan 1 veya 2gr. Yemi de kancaya takabildiğin kadar bol tak ve hayvanı öldürme :)

İkinci seçeneğin ise mepps. ama 1 veya 2 numara olsun. o büyük kefalleri ben sahteyle hiç kandıramadım. o yüzden 4 numara gibi büyük mepsleri kullanmana çok gerek yok bence. istediğin renk ve çeşitlilikte meps kullanabilirsin. istersen böcek sahteleri de var onları da dene.

En fala 0.20lik misina kullan. kamışın 1.80den fazla olmasın atış yapamazsın, istersen dereyi baştan sona ağaç dallarına dikkat ederek gez benim ağaçlara taktığım kurtaramadığım mepsleri topla :)))) toplamda en az 200liralık mepsler yatıyor oranın etrafındaki ağaçlarda.

19. s3ckinnn

s3ckinnn Deniz

Favori Kamış:
    yok
    Favori Makine:
    yok
    En İyi Avı:
    bir kilo kefal
    Standartt kardeş bilgilerin için çok sağol zahmet verdim :) geçenlerde de yine orda uğraştım ama minik balıklar haricinde oltaya vuran balık denk gelmedi nasıl bişeydir anlamadım gitti solucan, hamur, mısır hepsini denedik hatta kocaman balıklarda vardı orda :) sen yakalayabildinmi hiç

20. Standartt

Standartt Rıfat

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500RC
    En İyi Avı:
    o büyük balıklara hep iç geçirerek baktım yıllarca :))
    bölge insanı o balıklara sazan der ama o derede sazan yok :)
    kasna var siraz var alabalık çok nadir. senin gördüğün o balıklar muhtemelen sirazdır çünkü orada 500gr üzeri kasna bulmak çok güç. tek tük belki bulursun.
    bölgede sessizlik ve görünmezlik şart. solucan, böcek şart. mısır, ekmek filan deneme boşuna. sabah namazından sonra iki üç saat kadar gayet güzel av yaparsın.
    siraz balığına ben yem bulamadım ama. taşlık bölgelere ince kanca ve yosun ayarlayabilirsen sonuç alabilirsin.

tek kanca, kasna için küçük kanca kullanmana gerek yok. kancayı biraz büyük tut. yemi acımadan tak bol bol tak. solucana fazla zarar verme. bir kancaya 3-4 tane solucan tak. durgun yerlerde 5gr ağırlık ve 5gr ağırlığa uygun gezer şamandıra kullan. istersen belirli derinlikte yemini sabit tutacak şamadıra da kullanabilirsin. en altta kanca 15cm kadar yukarıda 5gr kıstırma kurşun sonrasında gezer şamadıra kullan. ağaç kökü olan yerlere at oltanı. küçük vuruşlara aldanma. büyük balık gelene kadar sabret.

istersen spin takım ayarla. at çek işine gir. kurbağa sahtesi ve mepps ler dene. bulunduğun yerden fazla görüntü vermeden balığın olması muhtemel yerlere karşı kıyıya at. kendine doğru çek çek dur :) rastgele. olta ile büyük yakalarsan fotoğrafını çekmeyi unutma bekliyorum