Balık Baştan Kokmuş...

Konu, 'Makaleler' kısmında kurbagaprens tarafından paylaşıldı.

1. kurbagaprens

kurbagaprens Ergin DEMİROĞLU

Favori Kamış:
    Major Craft Solpara 274 up to 50.gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic C3000HGFK
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Balık Baştan Kokmuş...
    Yeni tebliğin içler acısı halini biliyoruz. Şaşırdık mı? Hayır!.. Neden şaşırmadık biliyor musunuz?
    Bu ülkenin akademisyenlerinden bir halt olmaz da ondan. Denizlerimizdeki tehlikeyi en iyi bilenler, onları en çok koruması beklenenler ve insanları bunları korunması için uyaracak olanlar okumuş, tahsil görmüş hatta tahsil veren bu insanlar değil mi? Bir insanın adının başına gelen "Prof. Dr." sıfatı O'nu saygın, sözüne inanılır ve sağduyulu bir ilim insanı olduğu intibasını vermez mi? Verir ama bizim ülkemizde değil arkadaş!
    Bizim ülkemizde kendi yaptığı çalışmaları örnek vererek Lüfer'in üreme boyu en az 24 cm'dir diyen İstanbul Üniversitesinde Hoca Prof. Dr. Bayram Öztürk bir önceki su ürünleri istaşere kurulu toplantısında avlanma boyunun 20cm'e çekilmesinde hiç bir itiraz göstermemiş hatta bu kez kendi çalışmalarını da karşısına alarak Lüfer 20cm'de de yumurta bırakır gibi bir argümana imza atmıştır. Şimdi gel bu adamdan saygınlık bekle, sözüne güven bekle, ilim irfan sahibi olmasını bekle... Ben şahsen bilmiyorum ama o dönem, İstişare Kurulu Toplantısı öncesinde bolca Kooperatif Başkanları, Trol sahipleri ve Balıkçı Baronları ile tabiri caizse düşüp kalktığı da söyleniyordu. Allah ıslah etsin!
    Bu yılda Lüfer için 20 cm olan yasak boyu 18cm'e düşürüldü. Ben takip ediyorum akademik ünvana sahip hiç kimse de çıkıp "Beyler, Paşalar, yanlış yapıyorsunuz. Bindiğimiz dalı kesiyoruz" demedi. Birkaç çabası ezeli sivil toplum kuruluşu yazıp çizdi, belki bazı amatör balıkçı dernekleri faceboktan bildiri yayınlar, şahsen de duyarlı olan oltacılar isyanını dile getirdi.
    Merak ediyorum daha neyi bekliyoruz. Lüferin tamamen bitirilmesi, Kılıç Balığı, Orkinos, Zindandelen, Pavurya, gibi tamamen ortadan kaybolmasını mı? Çocukluğumuzdaki kofanaların artık Karadenizde hemen hemen hiç kalmaması bir mesaj değil mi bize? 18 cm Bebek Lüferi katlederken hiç mi vicdanımız sızlamayacak? Bu işin günahı da vebali çok büyük! O yüzden balıkçının yakası bir türlü bir araya gelmez. Lanetlidirler denizden kazandıklarıyla çocuklarına bir gelecek bırakamazlar. Ama koskoca(!) Profesörler bile 18cm'e ses çıkarmadığına göre balık baştan kokmuş, kuyruğa ne hacet!...

Ergin Demiroğlu
    Samsun 2016

2. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Bu zamanda ne prof ne doç. ne dr. ünvanlarının en ufak bir önemi yok ne yazıkki.kim daha fazla yalar kim daha fazla yaltaklanır kim daha fazla şakşaklarsa o bu ünvanlara sahip ola biliyor KOLAYCA!!!sonra geçerler kamera karşısına utanmadan ahkam keserler.biz kendi üstümüze düşeni yapalım varsın el işini yapsın...

3. zaad

zaad ZAFER

Hocam tebliğde kaç santim yazdığı çok mu önemli? Sanki geçen sene tezgahlarda satılanlar 20 cm üzeri idi. Heryerde 10-15 cmlik istavritten bile küçük yapraklar, çinekop diye satıldı. Bence Yasak masak olmasın, kökünü kurutalım herkes rahat etsin.

Not: Eleştirinde haklısın, bu eleştiri gelişmiş bir ülkede olsa anlamlı olurdu ama bizim gibi pek çok alanda kural koyan ama hiçbir zaman uygulamayan/uygulanamayan/uygulattırılmayan 3. sınıf bir ülkede biraz havada kalıyor.

4. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    N.S. KN Saltwater 802M, Savage Gear MPP 2,51
    Favori Makine:
    Daiwa Legalis 3000 SH, D.A.M. Quick FZ 30
    Ergin, hepimizin yarasını deştin ama maalesef Zafer Abi haklı. Bu ülkedeki ticari balıkçılar balığın kökünü kurutmadan rahat etmeyecekler. Ve maalesef bu konuda karar merciinde olan kişiler bilgisizlikleri ve kişisel çıkarları yüzünden bu gidişata çanak tutmaya devam edecekler. Sonunda denizi iyice kurutunca ellerindeki tekneleri satıp müteahhitlik yapmaya başlayacaklar. Ve işin kötü tarafı, kendilerinde hiçbir kabahat bulmayacaklar. Çünkü bu dünyadaki herşey onların para kazanması için yaratılmıştır. Ahlak/dürüstlük gibi değerler bile para için unutulabilecek şeylerdir onlar için.
    Kesin hatlarıyla kendim okumamış olsam da, bu yıl misina ağlara getirilen serbestlik ve ışıkla avlanma (serbest olan tarihleri bilmiyorum daha) da serbest oldu diye biliyorum.
    (Gözümle görmediğim için biliyorum demeyeceğim) Bulundum şehirde eskiden güzel turna çıkan bir gölette son 2-3 yıldır adam gibi balık çıkmamaya başladı. İki yıldır göle gece ağ attıklarını, elektrik vererek balık avladılarını sıkça duymaya başladım. Bu yıl yaşımdan fazla balıkçılık geçmişi olan bir amcayla konuşurken ona da söyledim, "niye ilçe tarıma, jandarmaya şikayet etmiyorsunuz" diye. Meğer jandarmadaki görevliler de adamlarla beraber avlıyormuş balığı. "Anamı diken kadı, kimi kime şikayet edeceksin" dedi. Söyleyecek söz bulamadım...
    Not: Yazdıklarımı okuyup, gücenen/kızan mühendisler, ticari balıkçılar, kolluk kuvvetleri çıkar mutlaka. Eminim aranızda işini layıkıyla yapanlar vardır. Ama maalesef artık sizin gibi olan o kadar az ki... Umarım işini layıkıyla yapanlar kırılmaz, kızmaz yazdıklarıma...

5. MMM1

MMM1 Nedim Gökalan

Eskiden üzülürdüm artik üzülmüyorum...bu gezegen ne badireler atlatmis sonra hep kendini yenilemis dinazor gitmis baska bir sey gelmis....birakin kurutsunlar....sonra dönüp birbirine bakar insanlar bu niye böyle oldu diye...Lüferi hayallerinde görürler sonra....belki bir ders olur....olurmu??? bilemem.....
    Ben derimki herseyin sorumlusu kapitalizm....hep daha cok hep daha cok...ama öyle gitmeyecek isde bu hikaye......haaa ayrica akademisyen dedigin neki oda bir insan...prof veya doktor...ben yüksek mühendis oldum daha iyi bir insanmiyim simdi yoooo...ayni kural prof icinde gecerli

saygilarimla