Bot İçin 12V Kompresör

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında Querorz tarafından paylaşıldı.

1. Querorz

Querorz Fatih

Arkadaşlar selamlar;

Botu şişirmek tam bir eziyet , bildiğiniz gibi :) . Bu işi benim yerime yapacak bir kompresör almak istiyorum. Hangi marka iyidir, özellikleri ne olmalıdır hiç bilemiyorum. Bir de piyasadaki kompresörlerde bot şişirmeye uygun uç bulunmuyor. Bu sorunu nasıl çözeceğimi de bilemiyorum.

Bütçem 100 TL'dir. Tavsiyelerinize ihtiyacım var.

Teşekkürler :)

2. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Fatih kardeşim bu bot+motor işine sırf bu yüzden cesaret edipte giremiyorum. Eğer botu şişik vaziyette nakletme imkanı bulabilsem hiç düşünmeden alacağım bir tane. Bence sende şişik vaziyet taşımanın yollarını ara. En mantıklısı portbagaj. Aynı zamanda en ekonomiği de portbagaj. Ben yine de cesaret edemiyorum.

3. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    50-60 liralık 12 v luk pompalar iş görür.Sibobun üzerine bastırarak yerleştirirsen(uç kullanmadan)beş dakikada şişirebilirsin.Sonra,el pompası ile üç beş basınca tam gerginliği elde edersin.İndirirkende emme kısmını aynı şekilde siboba bastır,tam vakumlu iniş sağlar.
    BU TİP SİBOBUN VARSA
    BU POMPA İŞ GÖRÜR

RASTGELSİN

4. Querorz

Querorz Fatih

Sinan Abi, ben de ciddi şekilde bezmiş haldeyim bu durumdan. Bir römork almak şart oldu. Portbagaj da güzel fakat motoru takıp çıkarmak gerektiği için ve aracın üzerine 65 kiloluk botu tek başına çıkarmak imkansız olduğu için portbagajın da dezavantajları yok değil. He bir de o botu bağlamak filan gerekiyor. Römork olayı her yönüyle çok avantajlı aslında. Gereken tek şey römorkunu koyabileceğin güvenli bir yer.

Teşekkür ederim Fatih Abi. Herhangi bir pompayı kullanabilirim yani. Şimdi rahatladım. :)

5. avcı22

avcı22 Mesut Turan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 3.4 kilo
    Ben pilli pompa almıştım bu yüzden.Ama üst cevapta bahsedilen pompalar ile benim pilli pompam botu tam şişirmez.Belli bir yerden sonra hava basmaz bu pompalar.Geri kalanı botun pompası ile şişirirdim.Bu yüzden botu sattım.İndir şişir indir şişir.Eğer alacaksanız iyi bir kompresör alın.

6. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Senin pilli pompanla,bu 12 voltluk pompalar aynı güçte değilki güzel kardeşim:) pilli pompalar deniz yatağı,simit şişirilsin diye üretilmiş güçteler. On senedir kullanırım,beş dakikada şişirir,beş dakikadada indiririm.Pompa ile gerginlik dediğim max.beş kere pompalamayı kastediyor.Hayatta sevmem eziyeti,alet çalışır el övünürcü bir adamımdır,iş yapmayan hiçbirşeyi kullanmam, 40-50 liraya satılan o pompalar canavar gibi şişirir indirir.Sen yanlış pompalarla girmişsin bu olaya,botçuluk güzeldir,candır:)

7. Querorz

Querorz Fatih

Fatih Abi, satıcıyla görüştüğümde, senin linkini paylaştığın gibi 1 PSI altı ürünlerin botu tam şişiremeyebileceğini söyledi. Pek emin değildi. Ben de ikilemde kaldım biraz. Inverter alıp da 220V'lik bir pompa mı alsam diye düşünüyorum.

8. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Fatih,beşyüz defa pompayı basarsın,bot anca ayağa kalkar.SONRA HER BASIŞINDA gerilmeye başlar.elektrikli pompa senin ilk beşyüzünü ortadan kaldırır,sonrası birkaç pompalamayla(büyük ,el,bot pompası,ayakla basılan körük pompa değil) gerginliği sağlarsın.Atla deve değil yani:) inverterdir,pompadır bir sürü paraya gerek yok!!!
    önemli olan,resimdeki gibi ucu olması(tam sibobun yuvasına oturacak),iki tipi var biri daha küçük çaplı sen büyük çaplısını alacan,sibobu kapalı pozisyona getirip,üstüne bastırıp pompanın anahtarını açacan.6 DAKİKA SÜRERSE ŞİŞMESİ,BENDE BİR FAZLA VAR,HEDİYE EDERİM:) şarjlı falan olmasın,direk çakmağa takılan tiplerinden al.Botlar hakkında adan z ye gibi başlıklı bir konuda botumu,pompayı fotoğraflamıştım.oraya bakarsın,(balık sevdam dada olabilir)
    Bu arada,çankkalede 115 cm lik turnayı yakalamışsınız,tebrikler de nerde raporu:) :) :) Şimdi Vedat ağabeyle görüştüm,biraz kırılıyor sana:)
    not; şu konuda resimlemişim
    http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?p=1017863#post1017863

9. Querorz

Querorz Fatih

Ben de tam onun raporuyla meşguldum. Hatta raporu yayınladıktan sonra gördüm senin mesajını. Soma faciası yüzünden biraz gecikti rapor.

Bak son kısımları ayak pompasıyla tamamlamam gerektiğini söylemesen ayak pompasını almadan gidecektim. :D Bunu öğrendiğim iyi oldu. Çok sağolasın.

Airhead marka olandan alıyorum.

10. Querorz

Querorz Fatih

Fatih Abi, sana çok teşekkür ederim. 50 liralık airhead marka pompa gerçekten harikalar yarattı. Bot kurma eziyetini çok çok hafifletti.

Şişirme işleminde sadece tabanları yerleştirecek seviyeye kadar kullandım pompayı. Dolayısıyla pompanın basıncı, botu tam şişirmeye yeter miydi bilemiyorum. Fakat botu söndürürken tamamında pompayı kullandım. İnanır mısın daha hiç botun havasını bu kadar güzel tahliye etmemiştim. 3-4 dakikada bot öyle güzel söndü ki katladığımda , öncekine göre çok daha küçük bir alanı kapladı.

11. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    :) :) :) güle güle kullan