BOT KURULUMU HAKKINDA YARDIM LÜTFEN

Konu, 'Şişme Botlar' kısmında nazımcan akalın tarafından paylaşıldı.

1. nazımcan akalın

nazımcan akalın Nazım Can Akalın

Usta abilerim usta kardeşlerim merhabalar
    Uzun zamandır forumu takip etmeme rağmen foruma yeni üye olup yazmak şimdiye kısmetmiş. Benim ufak bir sorunum var aslında sorunum 3.30mt. :) yakın zamanda almış oldugum 3.30 ahşap tabanlı botumu kurarken bir sorunla karşılaştım aslında ustalar sorunu hemen anladı bile :) botumu hafif şişirdim ve önce en öndeki bir numaralı tahtayı güzelce yerleştirdim ardından ıkı numarayı ve dört numara ve en son olarak üç numayı koyup üç ve dort numara arasında bir çatı kurdum ancak bu çatıyı bastırdıgımda bu sefer bir ve ıkı numaralı tahtalar bir çatı olusturuyor çok ugraşmama ragmen bır turlu olduramadım tahtaların altındakı omurganın mumkun oldugunca duzgun olmasına dıkkat ettım ancak ne yaparsam yapayım hiç bir zaman omurganın sibobu bir nolu tahtanın boşlugunu ortalamıyor ayrıca dikkatimi cekti tahtaları duzgun hızalı koyarsam bu sefer dort nolu tahta aynayı duzgun ortalamıyor. İşi doğru yaptıgımı dusunuyorum ancak bir turlu mutlu sona ulaşamadım. Tecrubeli abilerimin ver kardeşlerimin yardımı rica ederim.
    Cep telefonumdan baglandıgım için imla hatası yaptıysam affola.

Saygılarımla.

2. enginköp

enginköp engin köprülü

Nazım merhabalar,

Hayırlısı olsun öncelikle,kazasız belasız bol balıklı günlerde kullanman dileği ile.
    OKudum yazdıklarını ve aklıma ilk gelen şu oldu ;
    Acaba taban tahtalarını ters takmış olabilir misin? altı üstüne takılmış olabilir buda oturmamasına sebep olmuş olabilir.
    Dikkat edersen taban tahtalarının kıça bakan kısımlarında içeri doğru oyuk olan kısmın bir tarafı daha kısa bir tarafı daha uzun.
    O kısımlar yanlış takılıyor ise dediğin gibi diğer tahtalar çatı kurmuş olabilir.
    ikinci aklıma gelen ise şu ;
    Bende bazen aceleden aynı sorun ile karşılaşıyorum çünkü ; burun kısmını oturturken orada tam katlı bir bölüm var o bölümü açıp tahtayı tam ortasına sokman gerekiyor.bazen aceleden arasına değilde üstüne koyduğumda tam oturmuyor tahtalar yerine.

Burun kısmındaki valfin deliğe oturmama durumu ise normal.Benim bottada aynı sorun var.Şişirmeden önce deliğe mümkün olduğunca ortala ve şişir.nasıl kalıyorsa öyle bırak sorun olmuyor.

Kıçı ortalamama olayı da oluyor arada.Senin için önemli olan şu ;
    sen parçaları tak tabanı oturt sonra tabanın iki kenarındaki sabitleme çubuklarını ortalave tam olarak oturtup sabitle tabanı ; gerisini akışına bırak.Botu şişirdiğinde zaten bir şekilde taban oturuyor.
    Sonuçta taban sıfıra sıfır yapılmamış.

İlk aklıma gelenler bunlar.

3. nazımcan akalın

Engin Bey merhabalar

Öncelikle iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Taban tahtalarının numaraları yukarı gelıcek sekılde taktım, hatta olmayınca ters deneyıp takmayı denedım :) Ancak burun kısmındakı katlı bölgeye dikkat etmedim, daha doğrusu hiç dikkatimi çekmedi aksam tekrar bakıp yazarım ancak burun kısmındakı tahtayı koyduğumda doğru ortaladığıma emınım olmayınca defalarca kontrol ettım ancak dedıgınız katlı kısım hiç dikkatımı cekmedı. Tahtaları tam oturtamadığım içinde yan sabitleme cubuklarını takamadım aksam dedıgınız katlı kısmı tekrar kontrol edıcem. Bu arada dikkatimi çekti botlarımız hemen hemen aynı bende de 3.30 ahsap marınport ve 9.9 parsun var ben daha deneyemedim ancak siz denemiş olmalısınız memnunmusunuz botunuzdan 
    Yardımınız için teşekkür ederim.

4. aybasan

aybasan AYDIN

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Peygamber balığı 1.5 kg
    Bende geçen hafta marinport 3.90 alaminyum taban bot aldım sıfır olarak..Şuan balkonda paketlerinde duruyor denize gidip kurnak kullanmak nasip olmadı daha.Kullanacagımız sıfır mariner 15 bg motorun faturası ile ilgili bir sorundan dolayı kayıt işlemini yaptıramadım henüz belgesiz vs siz çıkıp sorun yaşamak istemediğim içinde denize çıkmadım henüz.
    ...Daha önce hiç bot kullanmadımda kurmadımda biraz zorlanacagız anladığım kadarıyla..Siz kayıt işlemlerini yaptırdınızmı bot hakkındaki görüşünüz neler?Bende bu bot konusundaki her türlü bilgiye açığım zaten nette habire araştırma yapıyorum şuan :))

5. nazımcan akalın

Sayın Enginköp dediğiniz katlı yere dikkat ettim ancak herhangi bir sorun göremedim tahta tam olarak tüp ile taban arasına oturuyor tüpleri olabildiğince indirdim ancak catı olayını çözemedim. :-(

Sayın Aybasan bence botunuz ve motorunuz çok güzel bir ikili olmuş hayırlı olsun güle güle kullanın. Bence bot kurma konusunda o kadar korkmayın ben yapamadım o ayrı :)) Benim botum marinport marka kuması güven veriyor ancak işcilik hakkında aynısını dıyemıcem botum yenı olmasına ragmen çok ezıkler vardı kısaca Alman malı Çin işçiliği. Bu bot hakkında ıyı kullanılırsa maksımum kullanım ömrunun 10 sene oldugunu okumustum. Ben botu kuramadıgımdan daha kayıt yaptıramadım:) Şu sorunu çözebilsem resimlerini çekip kayıt yaptırıcam. Arkadaşlar konu hakkında cıddı yardıma ihtiyacım var sorunu daha önce yasayanlar yardım ederse çok sevinicem.

6. aybasan

aybasan AYDIN

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Peygamber balığı 1.5 kg
  7. aybasan

aybasan AYDIN

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Peygamber balığı 1.5 kg
    videoyu sanırım site üzerinden burada oynatmıyor üstüne sağ tıklayıp linki kopyalayıp sonra yapıştırıp seyredebilirsiniz.

8. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    Botu kuırarken ilk önce en öndeki 1 nuamrayı daha sonra en arkadaki 4 numarayı takın. sonrada 2 ve 3 numarayı çatı şeklnde çatın ve bastırın hepsi bu 3 ve 4 numarayı yaptığınızda sizin başınıza gelen sorunun olması muhtemel. yandaki tabanı sabitleyen metalleri kolaylıkla takmak içinde botu bir tupun üstüne kaldırın ve tabandaki ahşap size baksın. Tabanı biraz esnetin ve yandaki metal birleştiriciy takın. Bu yöntem taban bota takıldıktan sonra sabitleyiciyi takmaktan daha kolay.

9. nazımcan akalın

Merhabalar

İşin kolayını buldum önce botu az şişirip altına önce bir numarayı sonra ıkı numarayı sonra dört numarayı guzelce yerleştırıyorum sonra uc numarayı koymadan önce botun altına ıkı kuregı koyup botu hafıf havaya kaldırıyorum bundan sonra uc numarayı koyup catıyıda kurduktan sonra bot hazır zaten yan sabıtlemeler sonra takılıyor, aslında çok kolay ama tecrube her seye kadır.

Yardımlarını esırgemeyen arkadaşlara teşekkur ederım. Kısa ama yenı bot alıcak arkadaşlara fıkır verecek bır konu oldugunu dusunuyorum.

ÖNEMLİ AYRINTI: CATIYI KURDUKTAN SONRA BASTIRIRKEN TAHTATAN BASTIRMAYA DIKKAT EDIN SONRA AVUCUNUZ ORTADA SIKISIYOR :))

10. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65