mantarlı lüfer takımı

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında garip tarafından paylaşıldı.

1. garip

garip garip

Favori Kamış:
    tt
    Favori Makine:
    tt
    En İyi Avı:
    tt
  2. medmarine2

medmarine2 Soner Coşar

Favori Kamış:
    Okuma Alumina 270 Mh
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 4000 Fc
    İlk fotoğrafta mantar gayet güzel gözüküyor. Ellerinize sağlık.

Benim hep merak ettiğim suyun altında yem nasıl duruyor? Acaba mantarın kafası aşağıya yem yukarıya doğrumu, yoksa yatay eksende balık gibi mi ?

3. yhy

yhy Yahya

Güzel olmuş Garip, iş yapacak gibi duruyor.Kullandıktan sonra yorumlarını yazarsın, eline sağlık kardeşim.

4. garip

garip garip

Favori Kamış:
    tt
    Favori Makine:
    tt
    En İyi Avı:
    tt
    açıkcası bende onu merak ediyorum ...bu sorunun cevabı mayıs veya haziranda alacağım sudaki denmeleri ozaman yacağım dik mi duruyor yatay mı...tabiki yatay durması tercihimiz....

5. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Öncelikle, şöyle bir durum var. Mantar suya girip, derine inince, üzerine acayip bir basınç biner. Bu basınç her 10 metrede bir atmosfer artar kabaca. Bu da 10m derinlik için, her bir çarpı bir santimlik alana bir kg yük binmesi demektir. Çoğu mantar bu basınca dayanamaz, ezilir, eciş bücüş bir şey olur, işe yaramaz.

Öncelikle bu mantarın bu şekilde basınca dayanımı düşünülmeli.

Diğer yandan, eğer yeterince akıntı yoksa, ki yüzeyde su sel gibi aksada, dipte akıntı olmayabilir, bu mantar bir acayip durur.

Şöyleki, genelde, mantar tepede olmak kaydıyla, dikey duracaktır bu mantar büyük ihtimalle. Eğer akıntı varsa, o zamanda genellikle mantar dik, daha doğrusu hafif eğik, yemde üzerinden sarkmış gibi duracaktır.

Gerçekten kuvvetli bir akıntıda, mantar ve yem yatay durabilir elbette. Bu durumda, yem istavritse, derisi alta bakacaktır.

Sonuçta, bu tür bir mantarın etkinliği bir hayli düşük olur. Tavsiyem bunu böyle parlak vs. yapmayın, kırmızı ile boyayın.

6. garip

garip garip

Favori Kamış:
    tt
    Favori Makine:
    tt
    En İyi Avı:
    tt
  7. medmarine2

medmarine2 Soner Coşar

Favori Kamış:
    Okuma Alumina 270 Mh
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 4000 Fc
    Serdar Hocam aslında bu soruya cevap vereceğini tahmin ediyordum. Şimdi klasik takımlar suda dediğin gibi mantar aşağıda yemin sonu yukarda eik duracağını tahmin ediyorum. Bunun düzgün yapabilmek için neler yapabilirim araştırıyorum. Yakın zamanda aşağıdaki gibi bir takım yapıp nispeten akıntısız bir yerde deneyeceğim.

Bunun dışında su altında çekilmiş bir görselide paylaşmak isterim. Görsel alıntıdır. Az çok klasik takımların duruşu hakkında fikir verebilir.

8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    O şekilde yapınca, daha bir acaip oluyor.

Şurada bir yerde, çoğu zaman yemi yatay tutmayı beceren bir takım tarif etmiştim. Velakin resimler filan güme gitmiş banghead

Basitçe şöyle söyleyeyim. İğne gene çıktığı yerden çıksın. Ama beden tarafı, tam köşeye yakın bir yerden çıksın. Yani, mantarın düz yüzeyi ile kenarının birleştiği yerden.

Bu durumda mantarın kaldırma kuvveti öyle denk gelirki, mantar 45 derece gibi bir açıyla durur, ne tam yatay, ne de dik. Fakat yem takılınca yemin ağırlığı onu aşağı bastırır, bu yerçekimi kuvveti ile mantarın kaldırma kuvveti dengelenirse, akıntı yemi olabildiğince yatay durmaya zorlar. Yani mantar yemi kaldırmaya yetecek kadar hafif malzemeden ve yeterli boyutta olmalı.

Mantarın yapıldığı malzeme önemli. EVA mantarlar, yani şu sünger gibi olanlar, çok hafif ama suda basınca dayanamıyor.

Şarap mantarı gibi şeyler çok ağır. Öyleki bazıları suda batabilir hatta. Ama yüzse bile, en fazla yarısı kadar ağırlık kaldırabiliyor. Yani, 1 cm3 mantar, ancak 0.5 gr yük kaldırabiliyor.

Şu takım sarılan köpükler (PS, Polystyrene) çok iyi, çok hafif fakat basınca hiç dayanamıyor.

Benim bu ara tercihim, PS köpükleri 3-4 mm kadar küçük parçalar halinde kullanmak. Şöyle ki, bu şekilde parçalanmış köpüğü, mantar (şişe mantarı) tozuyla ıslatıp iyice harmanlıyorum. Sonra üzerine deniz tutkalı (Polyurethane, PU) döküp karıştırıyorum. Karışımı süratle boru gibi bir şeyin içine tıkıştırıyorum. Önceden borunun iç tarafını sigara jelatini (ambalajın en üstü, şeffaf naylon) ile kaplamak, yapışmasını engelliyor. Sonra borunun iki tarafını güzelce kapatıp bir gece bekletiyorum en az. Sonuçta çok sağlam, çok hafif bir mantar çıkıyor. Bu tür bir mantarın 1 cm3'ü 0.7 - 0.8 gr kaldırabiliyor, basınçta (en azından 50m derinde) ezilmiyor.

Yemin her bir santimi için 0.2 gr düşün. İğnelerde takriben 0.5 gr filan gelir. Bu durumda, 10cm bir yem için, 10 x 0.2 = 2 gr, artı iki iğne için 0.5 x 2 = 1 gr kaldırma kuvveti gerekir. Toplamda 3 gr kaldırma kuvveti gerekiyor. Bunu mantarın kaldırma kuvvetine bölersek;

Şişe mantarı: 3 / 0.5 = 6 cm3
    Elde yapılma PU+PS mantar: 3 / 0.8 = 3.75 cm3

2 cm çapındaki mantarın bir cm boyu 3 cm3 gelir. 1 cm çapındaki bir mantarın 1 cm boyu ise ancak, 0.75 cm3 gelecektir. Bu durumda;

Şişe mantarı için, 2 cm çaplı olandan en az 2 santim, 1 cm çaplı olandan en az 8 cm.

PU + PS için, 2 cm çaplı olandan en az 1.5 cm, 1 cm çaplı olandan en az 5 cm gerekir.

Bu şekilde, yem boyuna göre mantar ölçüsünü hesaplamak mümkün olabilir. Az bir şey fazlası ziyan etmez.

9. garip

garip garip

Favori Kamış:
    tt
    Favori Makine:
    tt
    En İyi Avı:
    tt
    lüfer

peki bedene giden tara biraz ağırlık koysak yatay durmasına yardımcı olur mu?

10. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Temelli batar idk

Çözüm, mantarın dik durmasını engellemek, yeterince kaldıracak kadar büyük veya hafif olmasını sağlamak.

Mantarı öyle bilindiği gibi tam ortasından bedeni çıkarıp kullanırsan, kendisi dimdik yukarı kalkmak ister, yemde üstüne devrilir kalır. Mantar o tarafa biraz eğilir azıcık, o kadar. Öyle bir ağırlık koyman, bu etkiyi misliyle artırır.

Çözüm aslen basit, bedeni tam ortadan değil, tam köşeye yakın kenardan çıkarmak. Eğer biraz çapı büyük (2 cm filan) mantar kullanırsan, en iyi neticeyi elde edersin.

11. medmarine2

medmarine2 Soner Coşar

Favori Kamış:
    Okuma Alumina 270 Mh
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 4000 Fc
    Serdar Abi dediğin tarifi şırınga içerisine döküp pistonlada iyi şıkıştırarak yapıyorum :) Geçen bir yazıdan almıştım. Kırmızı mantarıda yaptım. Elektrik bandı ile sarılmış kırmızı kurşunlarım bile hazır :) Dediğin gibi silidirin dış yüzeyi yakın yerden genelde çıkarıyorum. Yatay durmada yine yetersizmiş gibi geliyor Bana. Birde aksiyon konusu bu ara kafamı kurcalıyor. Mantarı " S " şeklinde yapmakla uğraşıyorum. Haftaya dremelimde gelecek inşallah. Mantarı tam bu sıra yatay tutmayı başarabilirsem netice iyi olacak gibi geliyor.

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Aksiyon vermek için, mantarı S şeklinde filan yapmana gerek yok. Ön tarafı düz olsa kafi gelir. Eğer biraz daha iyisini istiyorsan, ön tarafını çukur olacak şekilde, hafifçe oyarsın, dremelle çok kolay olur.

Sonra netice şöyle bir şey olmalı:

13. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bu arada şunu eklemek lazım. Mantarın en iyisi, ayna gibi olandır. Dikkat edin, aynayı göremezsiniz. Ama mantarı ayna gibi yapmak, yani mükemmel yansıtıcı olmasını sağlamak hem güç, hem pahalı. Bunu ancak tabelacılarda satılan özel bir kaplama yapabiliyor ve bir hayli pahalı bir şey.

Alüminyum folyo vs. bu etkiyi sağlamıyor. Fakat en azından bu hologramlı şeylerden daha iyi netice verebiliyor.

Birde, bunların lüfer, yani 30 cm üstü balıklar için söylendiğinide atlamamak lazım. Çinekop, sarıkanat vs. bu kadar nazlı olmaz, mantara filan çok dikkat etmez.

14. garip

garip garip

Favori Kamış:
    tt
    Favori Makine:
    tt
    En İyi Avı:
    tt
    sitede yine bir arkadaş yaptığı mantarın içine küçük boncuk kurşun koyuyordu...oradan aklımda kalmış....neyse bilgiler için teşekkürler
    Bu sorunu ancak yazın deneme yanılma yoluyla çözüme ulaştırım.

15. medmarine2

medmarine2 Soner Coşar

Favori Kamış:
    Okuma Alumina 270 Mh
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 4000 Fc
    Serdar abi bilgiler fotoğraf için teşekkürler.

16. garip

garip garip

Favori Kamış:
    tt
    Favori Makine:
    tt
    En İyi Avı:
    tt
    bu oyulan kısım kanca tarafı mı yoksa gövde ye giden taraf mı.

17. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Gövde tarafı, yani kolçağın girdiği yer. Birde, o boncuk gibi kurşun koyan ben olabilirim sanırım.

Lüfer mantarı yapımı hakkında bir sürü tafsilat var sitede, çoğunu bizzat ben yazdım, oradan biliyorum. Tavsiye ederim, resimler gürültüye gitmiş olsalarda, yazılardan bir hayli şey çıkarabilirsiniz sanıyorum.

Bu tür takımlarda, fırdöndü ile iğne arası misinaya kolçak denir. Köstek, bedenden çıkan kollara denir daha çok. Mesela zargana topunda, toptan iğneye kadar olan kısım kolçak olur. Zokalı takımla, zokayla fırdöndü arası, uzun oltada son fırdöndü ile iğneler arası farklı misina ise kolçak diye adlandırılır. Yani, tek (lüfer takımında hırsızlar vs. tek iğne sayılır, tek yem takılıyor malum) iğne varsa takımda, iğne ile ilk müştemilat, üçlü fırdöndü, normal fırdöndü vs. vs. arası parçaya denir kolçak.

Beden, kösteklerin bağlandığı yerdir. Köstek ise, bedenden birden fazla sayıda kenara çıkan uçlara denir. Köstek bedene göre kısadır ve genelde bedene dik duran parçadır. Tek köstekli takım demek yerine, kolçaktan bahsetmek daha iyi olur, kafa karışmaz.

Kolçaklı takımlar ile köstekli takımlar farklı iki dünyadır, dinamikleri çok değişiktir.

18. garip

garip garip

Favori Kamış:
    tt
    Favori Makine:
    tt
    En İyi Avı:
    tt
    yazın mantarı yatay konumda durdurmak için denemeler yapacağım en iyiyi yakalayınca burada paylaşırım...

19. canercc

canercc caner

güzel bilgiler. sagolun