Çupra ve mırmır iğnesi farkı

Konu, 'İğneler' kısmında BaLıKSıZ oLMaZ tarafından paylaşıldı.

1. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Bu kadar emin olma derim. Bağladığın iğnenin resmini buraya bir koyabilirsen, hepimiz emin olabiliriz sanıyorum.

Zira, 496 bir yere kadar ama 505 özellikle ucu içeri bakan bir iğnedir. Doğru bağlanırsa, balığı çok zor kaçırır. Tasmalamak derdi de olmaz. Ama iğneyi yanlış bağlıyorsan, balığı tutması pek mümkün olmaz.

505 ile tutulamayan balığın 1523/1521 gibi çok daha az avcı ve tasmalaması kritik bir iğne ile tutuluyor olması, akal iğnenin doğru bağlanmadığını getiriyor ilk önce.

2. BaLıKSıZ oLMaZ

BaLıKSıZ oLMaZ onur

Favori Kamış:
    okuma v-system 10-40 gr 2.40, Cormoran Black Bull LRC 7-28 gr 2.70, Ryobi Komatsu 3.45
    Favori Makine:
    Spro Passion 720 ve 740
    En İyi Avı:
    Orfoz 1200 gr, Levrek 1020 gr, Lüfer 560 gr
    Fotoğraf imkanım ne yazıkki yok. Ancak doğru bağlama kısmını açarsanız yardımcı olmuş olursunuz. Bildiğinğiz forumdaki iğne düğümünü kullanıyorum ve iğne misina ile aynı doğrultuda oluyor. Düz duruyor yani. Yinede farklı bi stil grekiyorsa öğrenmek isterim.
    Ayrıca 505 almaya kalktığımda bu tatlısu iğnesi boşver falan diyorlar. Kullandığımı görenler bile bunu neden kullanıyırsun diyo. Olsun bu daha iyi diyorum tavsiyelere uyarak. Hele 496 yı bulamadım bile. Belki vardır biyerde ama 3-4 yere sordum olmayınca daha fazla aramadım bende.

3. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Şöyle söylemek lazım. Öncelikle misinanız çok sert olmamalı.

Ama daha önemlisi, misina iğnenin içinden gelmeli. Şunun gibi:

Yukarıdaki düğüm yöntemi gayet uygundur aslında, hem daha pratiktir, tavsiye ederim. Ama nasıl düğüm atıyorsanız atın, misinanın şekildeki gibi iğnenin alt kısmından gelmesine dikkat edin.

Birde dediğim gibi, iğneye taktıysanız kafayı, Owner, FUDO veya Daiichi gibi markaların Chinu modeli, ucuz ve kaliteli bir iğne olarak, aslen karagöz, mercan, çipura, mırmır gibi balıklar için üretilmiştir. Bu gibi balıklarda, en iyi neticeyi bu iğneler verir. VMC'nin vs. de aynı modeli var. Ama fiyatı yüksek.

4. BaLıKSıZ oLMaZ

BaLıKSıZ oLMaZ onur

Favori Kamış:
    okuma v-system 10-40 gr 2.40, Cormoran Black Bull LRC 7-28 gr 2.70, Ryobi Komatsu 3.45
    Favori Makine:
    Spro Passion 720 ve 740
    En İyi Avı:
    Orfoz 1200 gr, Levrek 1020 gr, Lüfer 560 gr
    Bağlama tarzım doğruymuş öyleyse. Kafayı takmak değilde benimkisi neden tutamadığımı anlamaya çalışıyorum aslında:). Bu konuda zaman herşeyin ilacı sanırım. Tecrübelendikçe karşı karşıya kaçırma olayı azalcak artık:D. Teşekkürler herkese...

5. Discovery_TR

Discovery_TR Erol Köse

Favori Kamış:
    Okuma Salina Tele Surf - Prologic Savagear RoadRunner
    Favori Makine:
    Okuma Trio 40 - Daiwa Megaforce 100 Plus
    En İyi Avı:
    2 kg Kefal, Antalya

Abi gülmeyin :). Bir ara iki iğneli dip takımının en alttakinin kösteğini uzatıp mantarını çıkarttım. O iğneye sadece kurt takıp Mırmır hedefledim. Üstteki iğneye de lavaş + kurt takıp attım. Arkadaşlar dedi ne yapıyorsun. Artık ne tutarsa dürüm yaptım dedim :)

6. nicholai hel

nicholai hel Aykut

Serdar Bey, önerdiğiniz gibi chinu iğnelere bakıyorum. Yalnız şu sayfada 10 model chinu var. ilk sayfasında da 5 model var. Aralarında çok çeşitli malzeme farkı var. Tam olarak hangi modeli önerirsiniz, sağlamlık vs bakımından? Bir de numara olarak hangileri uygundur?

Kıyıdan gece surf tipi avcılıkta kullanacağım. Bölge kumluk ve yer yer çakıllık. Hedef 20 cm civarı mırmır. Az da olsa sargoz ve çupra gelme ihtimali var. Tek veya çift köstekli hırsızlı takım kullanacağım. Takımı attıktan sonra başında olamayacağım için mümkün olduğunca balığın kendini tasmalaması gerekiyor. Bu nedenle iğne seçimi benim için çok önemli.

Bir de bu amaçla owner çember iğneleri düşünüyordum. Chinu modelleri kendi tasmalama yönünden çember modellerden daha mı başarılı olur?

Saygılar.

7. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    O linkte CHINU yazanlar arasındaki farklar şöyle.

W/RING yazanlar, delikli iğnedir. Çupra sağlam balıktır. Ezik saplı normal iğneler misinayı keser, düğümü vs. zordur. O nedenle delikli iğne daha sağlam olur.

DELTA CHINU ise, o kesme sorununu en az indirgemek için hazırlanmıştır. Sapı eziktir ama, misinanın sarılacağı yerde bir misina yuvası açılmıştır.

Delikli iğneyi yemin içine büsbütün sokmak ve orada tutmak zordur. Diyelim elind ebir kurt var, kurdu misinaya kadar geçireyim dersen, delik yeri acayip kalır ve iş çok zor olur. Ama sadece kurt değil, bütün midye vs. takarsan da aynı mesele karşına çıkar. Bilhassa mırmır gibi avlarda, iğnenin görünmesi arzu edilmez. Delikli olanlar sağlamlıkta iyiyken, ezik pala olanlar yemin içine iyice saklanmakta iyidir.

Diğer hususlar ise renkleri. GOLD dediği, sarı, altın renkli iğne. Nickel dediği, siyah, demir renkli iğne. RED dediği kırmızı iğne. TEFLON COATED Dediği, siyah ama teflon kaplamalı olan iğne.

GOLD, paslanma açısından iyidir. Paslanınca da eskimiş gibi durmaz. Parlaktır.

NICKEL ise, siyah iğne muadilidir. Kolay paslanır. Pas yerleri hemen sırıtır.

RED, bildiğimiz boya. Bilhassa mırmır için iyi netice verir. Ama boyası çabucak kazınır, eskir.

TEFLON COATED sie, siyah - gri bir renktedir. Bu, iğnenin üzerinde kaplama olarak teflon vardır. Bu kaplama suyun temasını engeller ve paslanmadan korur. Teflon, çok kaygan bir malzemedir. O nedenle balığın ağzına oturmada daha iyi netice verir.

Bu bilgiler ışığında sanırım kendince uyugn olanı seçebilirsin. büyüklük olarak, bunların bir numarasının ağız açıklığı başparmak tırnağın kadardır. 10 numarası ise, serçe parmak tırnağın kadar filandır. Büyüklük takacağın yeme bağlı. 5 numarası, orta parmak tırnağı kadar bunların.

Velakin, bunlar bir tür çember iğne gibidir. Bu da çupra için biraz düşündürücü olur. İğnenin ağız açıklığının balığın alt çenesinden biraz daha kalın olması faydalı olur. Muhtemel çupra büyüklüğü ve alt çene kalınlığını nazara alarak iğne seçersin sanıyorum.

Renk vs. olayı, temel olarak avlağına bağlı. Sarı ve kırmızı, ya çok iyidir, ya çok kötü, merana bağlı olarak. Ama siyahlar her durumda orta karar olur.

8. nicholai hel

nicholai hel Aykut

Çok teşekkürler.
    Bu durumda bu seri içinden seçeceğim Delta Chinu Teflon Coated 4-5 numara iğne ideal olacaktır. Çok iri balık geleceğini sanmıyorum. Duruma göre bir takım da 2-3 numara ile yapıp onu da deneyebilirim belki.

Peki bahsettiğim şekilde, iğnenin balığın ağzında 40cm kadar gittikten sonra kurşun ağırlığına takılıp tasma yapabilmesi için bu model uygun mudur?
    Aynı sırada az ilerde spin takım kullanacağım için zili duymadan ilgilenemeyeceğim de bu takımla...

9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Balık bu iğneyi ısırıp, etrafındaki yemi ezdiği anda, iş bitmiş olacaktır. Eğer yemi yutan balık levrekse, palamutsa bu olmaz. Ama Çupra özellikle, yemi çok sağlam bastırır. Ve bu esnada iğnenin içe bakan ucu alt çeneye saplanır. Tasmalama o kadar kritik olmaz.

Bu iğneler, aslen şamandıralı takımlarla kullanılır. Malum şamandıralı bir takımda, tasmalama hiç bir zaman tam gerektiği anda yapılamaz, misina boşluğu vs. Bu iğnelerin kesimi vs. bu hususa göredir. Ve bu iğneler aslen hemen her üreticinin portföyünde vardır.

10. nicholai hel

nicholai hel Aykut

Numarayı da uydurursam tam isabet iğne seçimi desenize. :)
    Olay balığın orada olmasına ve yemi beğendirmeye bakıyor artık. hooked

Teşekkürler yardımlarınız için...

11. velense07

velense07 batuhan

bu iki ava cupra ve mırmır icin ikisine uygun iğne takımı kac numara olmalı ben tavuk göğüsü kullanıyorum ona göre yardıım ederseniz sevinirim

12. ugursamsa

ugursamsa Uğur Samsa

Favori Makine:
    Okuma Trio 55s
    Güzel bir konu olmuş teşekkürler.