Örgü Misina Olmazsa Olmaz mı?

Konu, 'Takım Çantası' kısmında Drklvntylmz tarafından paylaşıldı.

1. Drklvntylmz

Drklvntylmz Doruk Levent YILMAZ

Favori Kamış:
    Okuma V System 240cm 10-40
    Favori Makine:
    Okuma Trio 40S, Daiwa Legalis 3000H
    Tekrardan saygılar ve selamlar.
    Geçtiğimiz günlerde acelece vermiş olduğum karardan dolayı trio 40s aldım.Malum biraz sabıkası bozuk bir ürün.Mono misinalarda sorun yok fakat son zamanlar da herkesin söylediği tek şey at çek yapacaksan örgü mutlaka olmalı.Araştırıyorum,sürekli burada ki konulara bakıyorum,sabitlenmiş bütün konuları da neredeyse virgülüne kadar okudum.Çıkardığım sonuç ise örgü misinanın avantajları sırasıyla;
    1)Uzun süre de tasarruf.(Yıpranmadan dolayı)
    2)Hissiyat.
    3)At-çek de uzak mesafeye erişme
    4)Mono misinaya göre sağlamlık.

Buraya kadar öğrendiklerimin başında gelenler bunlar.Tabiki eksikleri de vardır.Altını çizerek belirtmek gerekirse sağlam misina+sağlam makina=Sorunsuz sarım.Sağlam materyaller girerse de tasarruf oranı bir o kadar düşüyor.Örnek veriyorum şuan 1 kez kullandığım trio 40s ya satacağım yarı fiyatına ya da kalsın kenarda eşim,çocuğum kullanır olmadı yedek de kalsın hesabına girip bir makina alacağım o da aklımdan geçen daiwa legalis 3000 veya 4000 tabi buna da gene üzmeyecek,sıkıntı çıkarmayacak bir ip-ipek-örgü misina alacağım.Diyene kadar bütçe 300TL dayanacak.Sizce bunca aksiyona değer mi? Yani mono misina da sıkıntı çıkarmayan 1 kez kullanılmış bir makinayı kenara bırakıp sırf örgünün at-çek de başarısı fazla diye bunca masrafa gerek var mı?Sürekli düşünüyorum dün de bir abimizin yazısın da bahsettiği gibi (ki o surf takımında bahsetmişti) benim amacım balık tutmak,karnımı doyuracak kadar.Trofe,kofana veya iri bir avcı ile mücadele etmek gerekirse rapala mı kaptırıp olmadı en son nokta makinayı bozmak.Kısacası bunları alıp resim çektirip yarısını yemek diğer kalan yarısını da dağıtmak değil dediği gibi....

Belki düşüncem ve yazdıklarım size saçma gelebilir.Ama biliyorum ki zamanın da herkes bu tip düşüncelerle karşılaştı belki hevesine yenildi belki de en doğru kararı verip yoluna devam etti.Şimdi ise o arkadaşlardan,abilerden veya değerli kardeşlerimden biri çıkar akıl verirse çok sevineceğim.

Umarım düşündüklerimi anlatabilmişimdir.

Saygılarımla;

2. HastaRuH

HastaRuH Erkan

En İyi Avı:
    55cm zargana--60 cm Lüfer (Kofana)--70 cm 3.750 gr Levrek
    Valla benim arkadaş mono kullanıyor çok ta sağlam iğne eğiliyor mono kopmuyor. Okuma seabass kaçlık emin değilim. 0.25 veya 0.28 olsa gerek. Makineye sar güvenilir bir mono bak keyfine. Tek sorun 2-3 ayda bir yenile derim sana maliyeti 15 lira olur ama güvenle devam edersin zevklidirde mono misina tek sorun bence ağır poper veya su üstünde aksiyonda yorması esneklikten ötürü oda. Rover 98-128 hafiftir ona göre düşün. ağır poper derken de 25 gr üstünü kastettim ( Benim fikrim )

3. bosporus fisher

bosporus fisher hasan

Favori Kamış:
    okuma savant,lieaeffe spider surf 4.20,lineaeffe oyster cast,okuma v system 2.70
    Favori Makine:
    daiwa emp6000a,okuma raw2 65,shimano exage 4000 fc,okuma octana ot55
    En İyi Avı:
    1650g kefal,1kg çupra
    Bence örgü misina kulanmayacaksanız balık avı yapmayın.Anladığım kadarıyla henüz örgü kullanmamışsınız.Eğer kullanırsanız mono misinanın ne kadar kötü olduğunu o zaman anlayacaksınız ve bir daha kessinlikle mono misinaya dönmezsiniz.

4. Drklvntylmz

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Ben de 2 gün önce seabass siparişi verdim ellerin de 0,26 ve 0,28 kalmayınca 0,30luk sipariş ettim.Okumanın misina seçtiğine hem şahit oldum hem de araştırmalarım da karşılaştım.Bakalım biraz deneyeceğim olmazsa son çare olarak düşündüklerimi icraata geçireceğim.

Saygılarımla;

5. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Bence bölgelere ve hedef avlara göre değişir.

Ben egede levrek kovalıyorum. Rüzgarlı havalarda ip bir takım sorunlar çıkartabiliyor. Avcıların yoğun olduğu yerlerde ipler dolaşınca birbirine ayırmak imkansız oluyor. Berrak suda görünürlüğü handikap oluyor vs.vs.

Lakin siz akdenizde; akya, sarıkuyruk, sırtı kara gibi balıklarla da karşılaşabiliyorsanız bence ip kullanmak daha sağlıklı.
    Atış erimi, sağlamlık ve tasmalamak ipte çok daha başarılı.

6. Drklvntylmz

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim.Akdeniz de malum avcı balık bir hayli azaldı.Denk gelir mi;kısmet.Fakat örgü misina git gide gözüm de büyümeye başladı.Hasan Bey de zaten son noktayı koymuş görünüyor.Diğer arkadaşlardan da gelen yorumlar neticesin de kararımı sanırım değiştireceğim.

Saygılarımla;

7. HastaRuH

HastaRuH Erkan

En İyi Avı:
    Valla ben ipe geçtim aman aman bir şey değil kullanımda artıları yok demiyorum ama mono daha güzel o kesin. Stradic 4000 F yedek kafası alırsam ona da mono saracağım arada zevk alayım diye. Makine 9 kg draglı misinam 9 kg dan daha güçlü olsun diye ip kullanıyorum zevk alıyor muyum peki.
    Mono misinanın anca yarısı kadar zevk alıyorum.

8. Drklvntylmz

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Erkan Bey tekrardan teşekkür ederim.Aslında bu iş makinalar arasında rant meselesi haline geldi.Affınıza sığınarak bir kaç örnek vermek istiyorum.Bazı sosyal sitelerde x balığını y rapalası ve z makinesi ile aldım diye fotoğraflar paylaşılıyor.Az bir şey içeriğine baktığımız zaman ya tüccar ya da markanın elemanı olduğu anlaşılıyor.Bunun dışında ise bazıları da sırf elindeki makina hakkın da kendi egosuna yenilmemek için kullandıklarını yere göğe sığdıramıyor.Bunlar da birleşince doğru karara varamıyoruz.Oysa ki açılan konular,yapılan yorumlar,yazılan-çizilen metinler tarafsız ve ticari zeka güdülmeksizin olsaydı bel ki ben şimdi bu konuyu açmamış olacaktım.Ya da tekrardan masrafa girmeyi düşünmüyor olacaktım.Karşılaştırmalar hep konu başlıkların da kilitlenmiş konular olarak görünüyor.Diğer konular ise ya başka yönlere çekilmiş ya da askı da bırakılmış olarak görünüyor.Bundan dolayı sizlere bu tarz bir konu ile meşgül etmek istedim.Sizden gelen bütün bilgiler benim için çok önemlidir.Lütfen bilgilerinizi esirgemeyin.

Saygılarımla;

9. HastaRuH

HastaRuH Erkan

En İyi Avı:
    Konu dışı olacak ama balığı alan makine veya rapala değildir. Makine ve Kamış iyi olmasının tek özelliği kullanıcıya zevk vermesidir veya yaptığı sporu daha rahat ( benim gibi fizik gücü zayıflar için ) hala getirmesidir bence. Bende ucuz kendo haryu var birda daiwa shoreline ssr haryu daha ok balık aldı daiwanın daha skoru yok :( River teribl devil 10 liradır onun skoruda bir hayli güzel di. Bu yıl 40cm üstü çok lüfer aldı bana ( av raporu açmadım ama :) ) beraber kullandığım sasuske reppa 120 105 sıfırda kaldı o sıralarda.
    Misinaya gelince Makinenin hakkını kağıt üzerinde ( çeker değeri ) vermek için ben ip kullanıyorum ama ahhhhhh birde mono olsa ne güzel zevk alırdım bu makineden de demeden kendi alıkoyamıyorum. Eğer imaknınız varsa bir yedek kafa alın bence kendonun üstüne çıkmadan da hatta bojın felanda olur ona ip sarıp ikisininde tadına bakın. makineniz kullanmamış ta olsam eğer üretici ip misinaya uygun diyorsa uygunluk ihtimali yüksektir demiyorsa değildir ona göre kullanın. İllaki ip kullanacağım diyorsanız Size servis işini takmıyorsanız 90-100 tl lik spro passion serisini öneririm. Elinizde ki makineyi satma işine ise bence satmayın yedek dursun ki yedeğe her zaman ihtiyaç duyulur satmaktan daha az canınızı yakar.

10. İnan01

İnan01 İnan Köse

Favori Kamış:
    Daiwa Crosscast 2.59 28-84 / Major Craft Skyroad 2.44 7-23
    Favori Makine:
    Shimano Twinpower HG 4000 / Shimano Stradic Ci4 3000
    En İyi Avı:
    Balık
    Levrek avlarım için mono (Maksimum 25 lik) diğer bütün balıklar için braid (16 lık )kullanıyorum Doruk bey. Tavsiye ederim ki, Volkan'ın da dediği gibi bizim sularda, Akya,Sarıkuyruk,Kofana türü büyük balıklar yeterince var :)

11. Drklvntylmz

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    İnan Bey sizin gibi yöreyi bilen birinden akıl almak güzel bir duygu.Ki en çok zorlandığımız şeylerden biri de aynı hobiyi farklı bölgelerde yapmak.Mersin-Adana avlananlar hemen hemen aynı ürünleri kullanıyorlar.Sizden gelen bilgi doğrultusun da ip misinaya karar vermiş bulunuyorum.Makina olarak Daiwa Legalis 3000H ip misina olarak da Power Pro 0,15mm tercih edeceğim.Hatta Adana'dan sipariş edeceğim.Malum Mersin de biraz ürün sıkıntısı çekiyoruz.Sizin önerebileceğiniz bir ip misina var mı? Fiyat ve performans bakımından kullanışlı bir misina?

12. İnan01

İnan01 İnan Köse

Favori Kamış:
    Daiwa Crosscast 2.59 28-84 / Major Craft Skyroad 2.44 7-23
    Favori Makine:
    Shimano Twinpower HG 4000 / Shimano Stradic Ci4 3000
    En İyi Avı:
    Balık
    Doruk, özelden mesaj yazdım :)

13. levrekcan

levrekcan Kürşat

Favori Kamış:
    Savagear Troutizimo 6,3 1,90 cm 0-5 gr Spin
    Favori Makine:
    shimano technium 2500 fc
    En İyi Avı:
    levrek 2,5 kg 67 cm 3 kg+ domuz balığı
    ip misina için spiderwire tavsiye edrim.biraz pahalı ama mükemmeldir.şiddete tavsiye ederim diğer ip misinalardan da kullandım ama bunun yanına yaklaşamazlar bile.

14. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Vega Potenza Supercore, Olympic Graphiteleader Argento Compatto
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    Bu alışkanlıklarla da çok ilgili bence. Yıllarca mono misina kullanan kişi örgüye geçtiğinde başlarda rahatsızlık duyar, beceremez, bir an önce monoya geri döneyim diye düşünür.

Bakın ben hayatımda hiç olta atmamış bir insan olarak bu işe örgü ile başladım ve hiç zorluk çekmedim. Ardından bir kaç ay sonra yedek makineye bir de mono misina sarayım dedim ve mono misinayla attığımda bana tuhaf geldi, adapte olamadım, ucunda bir şey var mı yok mu hissedemedim; insanlar bununla nasıl avlanıyorlar diye düşündüm. Bir kaç atıştan sonra bir daha mono kullanmamaya karar verdim.
    Çünkü bir iki ay içinde örgünün huyunu suyunu öğrenmiştim; o bana çok daha konforlu geldi. Piyasadaki ürünler pahalı geliyorsa Çin'den 65 TL'ye 1000 m örgü (4 ipli) getirtebilirsiniz ve sizi uzun süre idare eder. 250 metresi 16 TL cıvarına gelir ki bu da çok sayılmaz.
    Spin için düşündüğünüzde 125 metre sarsanız zaten yeterlidir ve bu durumda 8 TL'ye gelir. Ama 125 metre alınacağı zaman daha kaliteli bir örgü misina da alınabilir.
    Legalis iyi makinedir, ben hiç şikayetçi değilim. Onun için yapılmış değil, ama ben yine de spine gidemeyince bir süre surf'le at-çekte, yemlide sorunsuz kullandım.
    PowerPro ise.... 8 örgülü (ve pahalı) modeli için olumsuz şeyler duydum, ama 4 örgülüden insanlar genelde memnunlar. Ben her ikisini de kısa süre kullandım. 8 örgülüye karşı bir güvensizlik oluştu bende. Nasıl diyeyim bilmiyorum; bir süre sonra örgüsü dağlıyor gibi, misinayı oluşturan ipleri birbirine örülmüş gibi değil de sanki bir demet halinde...
    PowerPro yine de iyi misinadır, ama ben olsam 4 örgülü olanını alırım.

15. Drklvntylmz

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Adil Bey gecenin bu saatin de bile olsa zaman ayırıp bilgi verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Bir tek misina kaldı. Onu da hallettik mi örgünün keyfini hafta sonu yaşayacağım.
    Saygılarımla;

16. dusty

dusty Tuncer Yılmaz

Favori Kamış:
    Standard (Germina)
    Favori Makine:
    Rilex Rex 64
    Berkley Whiplash

17. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
  18. Drklvntylmz

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    İnan Bey ile görüştükten sonra kararımı verdim ve daiwa tournament 0,20 örgü misina aldım. Makina olarak da daiwa legalis 3000 karar verdim. Hafta sonu denizin durumuna göre mono misinadan örgü misina'ya geçmenin avantajını ya da dezavantajlarını yazmaya çalışacağım. Yardımı olan olmayan herkese sonsuz teşekkürler.
    Saygılarımla ;

19. Drklvntylmz

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Kargo bugün gelir arkadaşlar.Sıra geldi örgü misinayı makineye sarmaya.Forumdan sürekli araştırıyorum.Gelen misina Braid torunament 8 0,20lb 300mt olacak.Aldığım yer ilk olarak makinaya mono misina sar 130mt kadar sonra arkasına örgü misinaya sar dedi.Buraya kadar bir sıkıntı yok.Mono misina ile örgü misina arasına leader veya Allbright Knott denilen düğüm şekillerini uygulayacağım.Peki bundan sonra kullanacağım 20gr ağırlığında olan rapalalar için tekrardan mono misina kullanmam gerekiyor mu? Sonuç ta ağırlık çok fazla olmayacağı için gereksiz gibi gördüm.Sadece bir ihtimal kayaya takıldığı zaman esnemesi açısından mono misina sarılması gerekiyor diye düşünüyorum.Lafın kısası 300mt örgü misinayı tek kalemde mi sarayım veya altına önce mono misina geri kalan kısmını örgü misina ya da mono misina-örgü misina arkasına gene mono misina mı sarmalıyım.Kusurabakmayın bu aralar çok soru soruyorum.Acemiliğime verirseniz sevinirim.
    Saygılarımla;

20. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Örgü misinayı eğer örgü misina gibi kullanırsan, kesin olarak daha çok balık tutarsın.

Ama bunu derken şunu hatırlamakta fayda var. Çok balık tutacaktında, misinayı koparıp kaçtılar mı? Eminim öyle olmadı. Yani ip misinanın sana sağlayacağı şey, sağlamlıktan daha fazlası.

Ama sen aldın ip misinayı... İlk husus, senelerdir naylon misina ile edinilmiş tecrübelere göre balık tutmaya çıktın. Rapalayı öyle kullandın, çapariyi öyle salladın. Emin ol zerre faydası olmaz. Hatta bazen tersine zararı olur. İp misina kullanacaksan, bu gibi durumları da ona göre düşünmen lazım.

Mesela, lüfer takımı bağladın. Kurşuna bir karış orlon ip taktın. Ana beden örgü ip kalite. Sonra bir kulaç filan kolçakla mantarlı takımı taktın. Her üçü ortada tek fırdöndüde birleşti. Ne olur? Lüfer gelir, ısırır, silkelerken kurşunu hisseder, bırakır gider. Ama naylon misina da, misinanın esnemesi ona bunu hissettirmez. İp misina kullanıyorsan, kurşunu gezer yapman elzem mesela burada.

Benzer şekilde, balık geldi, oynarken daha, ip misina sana söyler hemen. Sende alır tasmayı laaam vurursan, yakalayamazsın çoğu zaman. Çünkü naylon misinada o kadar hareket ancak balık iyice yemişse ortaya çıkar, ama ip misina daha balık yanından geçerken haber verir olayı.

Gene aynen, aldın ip misina, sardın evlere şenlik bir makinaya. Taktın dandik bir kamışa mesela. Onlarla kendini paralasan varacağın mesela en fazla zaten 50m ötesi denizde. İp misina olsa ne olur ki? ama kalite bir makinen, kamışın vardır, normal misina ile 50m ancak giden yemin, ip takınca 150m öteye gitmeye başlar, balığın olduğu yere erişme derdin biter. Yani, ip ancak kendisi kadar iyi olan diğer malzeme ile anlam taşır.

Bu noktada daha enteresan bir şey çıkar. İlla uzak atmanız gerekmiyor. İp misina ile aynı mesafeye, daha hafif kurşun, daha ince takım ile, daha rahat atışla ulaşabilirsiniz. buda daha önce kullanamadığınız ince takım, yumuşak yem (hamsi vs.) kullanma imkanı sağlar.

Kısaca, ip misina aslen sağlam olacak, eskimeyecek, kopmayacak vs. diye alınmaz. Balığın hareketini çok süper hissedecem diye de alınmaz. Onun en büyük faydası, size daha çok balık bulduracak ve tutturacak imkanları sağlamaktır. Ama siz sıradan misina teknikleri ile bu imkanları kullanamaz olursunuz. Ha bunu yaparken, daha sağlam, daha dayanıklı olması işin ilave artısı olur sadece.