Lütfen bana Olta takımı için yardım edermisiniz

Konu, 'Takım Çantası' kısmında abazakus tarafından paylaşıldı.

1. abazakus

abazakus Burak YOLCU

Son zamanlarda hobi amaçlı balık tutma sevdasına kapıldım nedense (ALLAH yardımcın olsun. :D ). Denizde gölde ne bileyim atayım çekeyim ama bunu yaparkende zevk alayım istiyorum. Balık yakalamasamda olur. ;) Şimdi diyeceksiniz ki bunun için 50 tl lik bir takım yeter ama ben böyle düşünmüyorum. O yüzden kaliteli bir takıım olsun istiyorum. Gezi ve tatillerimde bavulumun bir köşesinede sıkıştracak ölçülerde de olsun istiyorum. Biraz araştırdım ve şu iki kamışta karar kıldım.

http://www.avmarketi.com/asp/product/164199/Shimano-Vengeance-STC-240-Medium-olta-kamisi
    http://www.balikmarketim.com/dam-shadow-tele-240-cm-mini-spin-olta-kamisi==7-20-gr-

Gönlüm fiyat ve halka sayısı bakımından D.A.M dan yana. Ama Gr bakımından Shimanodan yana.

Sizlerden ricam benim için hayatında iki kere es kaza olta eline almış biri için bu iki kamıştan hangisini seçmeliyim sizce niye. İkinci olarak bu makinelerde kullanabileceğim gerek ayrı ayrı gerekse bir tanede olabilir makine tavsiyesinde bulunabilirmisiniz. Tuzlu suya dayanıklı olsun.

Üçüncü olarak bu kamışlar ve makinelerle kullanabileceğim bir misina tavsiyesi.

Dördüncü olarakta gölde kullanabileceğim hazır yem yada kaşık artık ne deniyorsa :) yem takımı.

Beşinci olarakta özellikle yazın gitmeyi planladığım antalya tatilim için denizde kullanabileceğim yem çeşitleri önerebilirmisiniz. Tutacağım balığın cinsi çok önemli değil. Belkide tutup sonra denize geri salacağım. Benimki dediğim gibi hobi amaçlı şimdilik.

Bütçeye gelince çok ucuz yada çok pahalı olmasın. kamışlar hariç 100- 200 - 300 - 400 arası bir şey olabilir. Şimdiden yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    İşin doğrusu, burada 50 TL'lik takım yete diyenlerin olabileceğini pek düşünmüyorum. Dahası, 400 TL ile de öyle keyif alınacak bir takım alınabileceğini de pek düşünmüyorum. Ha, idare edecek bir şey alınır mı o fiyata, hayli hayli alınır elbette, o ayrı.

Geçen bir başka yerde söylemiştim. En son saydığımda, ki 3-5 sene olmuştur, elimde yüz kusur makine vardı. Geçen iki tane daha aldım, 800 TL filan verdim. Eminim sonda olmayacak. Elbette herkes bütçesine, gelirine, giderine göre harcama imkanına sahip. Ama bir veya iki makine, kamış vs. ile bu işi keyifle yapabilmek çok olası değil.

Tabi ki renkler ve zevkler tartışılmaz. Bir iki makine ile de adamına göre gayet keyif alınabilir elbette, bu sizin zevkinize bağlı.

Tavsiye derseniz. Diyorsunuz tuzlu su. Diyorsunuz tatlı su. Atayım çekeyim vs. vs. maalesef bu tür şeylerin hepsine uyabilecek bir şey yok, varsa da ben bilmiyorum. O yüzden "bir yerden" başlamak zorundasınız bence. Yani, öncelikle "bir yere" daraltın konuyu. Deyin mesela, Ankara'da, göle giderim, orada sazan tutarım. Ya da çaya giderim, turna bakarım vs. gibi. Tek bir duruma, avlak ve stile, "bir yere" indirgeyin. Eğer bunu yaparsanız, bir yer için size o bütçelerle tatminkar netice verecek bir sürü tavsiye yapılabilecektir.

3. İlhan15

İlhan15 İlhan TOPCU

Favori Kamış:
    D.A.M
    Favori Makine:
    D.A.M
    En İyi Avı:
    7 Kg Sapan Balığı
    Sevgili Burak...

Sana tavsiyem http://www.rastgeleav.com.tr/spin-kamislar-pmk368?ob=1

bu link e bak ben yaklaşık 4 aydır bu firmadan alışpveriş yapıyorum fiyat konusunda çok iddalılar, evet gerçekten ürün yelpazesi ve fiyat olarak çok uygun.... Ayrıca her alışverişimde hediye olarak yem istiyorum ve gönderiyorlar.. Son 2 alışverişimde MADYA ve BİBİ (ithal yem konserve) gönderdiler şiddetle tavsiye ederim

Bahsettiğin firmalardan balık marketimle bir dönem alışveriş yaprtım 2. alışverişimde ürünler sorunlu çıktı ve iadesini istedim geri gönderdim sorunu kabul ettiler fakat benden kargo ücreti gidiş ve dönüş kestiler ben de firma için bir güzellik düşünüyorum (HUKUK)......

RASTGELE

4. abazakus

abazakus Burak YOLCU

Serdar bey öncelikle bende bu konunun bu kadar basit olmadığını biliyorum. Ama yinede hoby olarak başlayan biri için bu kadar bile yeterli olur sanırım. ;)

İlhan bey ben daha lacağım yeri kesinleştirmedim kafamda. Yalnız şimdilik alacağıım ürünlerin modellerini belirlemeye çalışıyorum. önce kamış sonra makine misine sonra sonra sı bakacağız işte. Yinede bu alışveriş sitesini inceleeceğim.

5. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Biz de profesyonel falan değiliz ki. Bizde hala hobi olarak yapıyoruz, ilk başladığımız gibi.

Ne alacağınız, nerde, nasıl kullanacağınıza bağlı.

6. sancak114

sancak114 Atilla KORKMAZ

Favori Kamış:
    Okuma SalinaIII - Shimano Scimatar
    Favori Makine:
    Okuma SalinaIII16000 - Shimano Stradic 3000SFD
    En İyi Avı:
    Levrek 6350gr sene2002 :)
    Altıntaş av markete git Halil'e selamımı söyle.fikir alışverişi yapar alacağın ürünü elinde hissederek alırsın.Sonra iyat araştırması yap kafana uygun yeren takımını tamamla.1,000 TL bütçe yapıp 600TL ile çıktığım da oldu. 600TL bütçe yapıp 2,000 ile çıktığım da :) kaptırıverme kendini.

7. abazakus

abazakus Burak YOLCU

Atilla bey teşekkür ederim. İnterneten yazayım adresi çıkar sanırım. Bir uğrayayım.