VAN İlindeki Avlaklar

Konu, 'Göller, Barajlar ve Akarsular' kısmında tercan44 tarafından paylaşıldı.

1. tercan44

tercan44 Mustafa

En İyi Avı:
    7 kg Sazan
    Merhaba arkadaşlar,

Geçen sene itibarile Gelibolu'da deniz avcılığı yapmaktaydım. (istavrit, kefal, mırmır, menekşe, izmarit gibi balıklardan bolca tutttum)

Görev yerim Van'da bu hobimi sürdürmek istiyorum. Forumda ve google'de arama yaptım, Van ve çevresinde doğru dürüst olta balıkçılığı adına av raporuna rastlamadım. Yöre insanı olta balıkçılığına rağbet etmiyor. Tutan varsa da çoğu benim gibi dışarıdan gelen memur kesimi.

Geçen hafta şehir merkezine yakın Sıhke Gölü'nde sazan için takımlarımı suya saldım. Sabahın erken saatlerinde gitmeme rağmen balık olmasını umduğum dere ağzına köpek sürüleri nedeniyle yanaşamadım. Bu sebeple pek de verimli olmayacağını bilebile Toki evlerinin bitimine denk gelen yerde attığım oltalarımla sadece 1 adet sazan alabildim. Göldeki sazanların durumu hakkında fikir sahibi değilim. Yem olarak BİM'den aldığım konserve mısır kullandım. Mısırları kancanın ucuna kdar tespih gibi dizdim. Bir vuruş aldım. Onda da balık vardı.

Bu gölet ve yöredeki diğer göl ve barajlar hakkında bilgisi olan arkadaşlardan Van için güzel av meraları hakkında yorum bekliyorum. Ayrıca Van gölünde olta ile inci kefali tutuluyor mu? Bilen varsa paylaşmasını temenni ederim.

Erciş'te, Başkale ilçe yolu üzerinde, Özalp ilçe yolu üzerinde bildiğim barajlar var. Oralara hiç gitmedim. Avlanma yasağı başlayana kadar Sıhke gölünde devam edeceğim. Yasak başlayıp bitince de o barajlara bakacağım.

Malatyalı bir balık avı sevdalısı olarak bu yöreden inşallah av raporları yayınlarım. Memleketim Malatya tatlı su balıkçılığı yönünden çok altarnatifliydi. Bakalım Van bu hususta nasıl?

NOT: Van'ın da içinde bulunduğu nispeten soğuk iklimli birkaç ilde sazan av yasağı 15 mayıstan itibaren başlıyacak. Uyarıda bulunacak arkadaşlar için bu notu düştüm. Forumdaki tecrübeli arkadaşlardan ilgi-alaka bekliyorum. Hepinize selam ve hürmet ederim.mrsparkle

2. tercan44

tercan44 Mustafa

En İyi Avı:
    7 kg Sazan
    Merak eden arkadaşlar için mayıs ayının 2-3. haftasından itibaren haziranın ilk haftalarına kadar devame edecek olan inci kefali balık göçü burada festival ve etkinliklerle izlenmektedir. 2 yıl evvel gitmiştik. Bu yıl da gitmeyi hedefliyoruz. Bununla ilgili video ve resimleri sizlerle paylaşacağım arkadaşlar.

3. HastaRuH

HastaRuH Erkan

En İyi Avı:
    55cm zargana--60 cm Lüfer (Kofana)--70 cm 3.750 gr Levrek
    Van

Muradiye şelalesinden şansını deniyebilirsin şelaleye gelen su ile birleşen diğer sularda balık varmış ondada vardır ozaman bu mefsimde sular çok gürdür izlenmeye deger. Erciş'e giderken unseliden sonra bir piknik alanı var oradan inci kefal göçünü seyredenilirsin balık tutacak olsan akvaryumda balık avlamak gibi olur. Yalnız bildigim kadarıyla göç sırasında balık avlanmıyor çünkü balıklar yumurtlamaya gidiyorlar. Yalnız göçü seyretmek için gidenilirsin. Bölgede birçok küçük gölet var cogunda sazan vardır sadece. Mesala benim çalıştığım diğer bir yer olan Saray ilçesinde çaybağı koyü göletinde sazan var. Kara avcılığıda gölet cevresinde yapılıyor bildigim kadarıyla mevsiminde ördek varmış. Baskada aklıma gelen yer yok ama birçok gölet var Van cevresinde. Rastgele reeling

4. fishman07

fishman07 Fevzi

Erkan merhaba, bende 2000 yıllarında Erciş ilçesinde görev yaptım. Öğrendiğim yerlerden bir tanesi Erciş' ten 20 km kadar uzakta Kocapınar Barajı, burada iyi sayılabilecek derecede büyük sazanlar avladım ortalama 1 tanesi 8 yada 9 kg geliyordu. ancak söylediğin gibi yöre halkı olta balıkçılığını pek benimsemediği için genelde balıklar ürkek ağ yüzünden. İkinci olarak Muradiye şelalesi ( ama dökülen yerin üst kısmında piknik alanı var orada tutabilirsin, benim kullandığım basit göl kamışı ( 5m) ve kamış büyüklüğünde misina, küçük şamandra 1.5 yada 2gr. lık (çünkü ağırlık takmıyorsun ) ve 7 yada 6'lık galvanizli düz kanca. Kanca imkansızlıktan bunu kullanmıştım malum o zamanlarda av malzemesi satan bulamadım. Babamlara söylediğimde ise anlamadan bunları aps ile gönderdiler ;) Muradiye şelalesinde yöre ismiyle söylersem daha iyi anlarsın sanırım (gogort) denen bir cins balık çıkıyor ve 2 saat gibi bir sürede 40 ve 45 e yakın tutuyorsun. En küçüğü 500 ila 600 gr. Yem solucan takıyorsun. Akarsuda alabalık avladın sa solucanla aynı sistemde takıyorsun. 3. ise inci kefali, bunu pek sevmesemde yumurtlama zamanı bitip ailecek göl kenarına gittiğiniz zaman yeni göl kamışı ve yem olarakta hamur kullanarak sayısız tutabilirsin ama deniz balıklarından sonra inci kefali tutmak pek hoş olmuyor. Yakala bırak yaptım ben hep. Rastgelsin........

5. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Van Ercis'liyimdir .Ancak orda buyumedim. Bu gogort denilen baligi hep duyarim.Bir arkadasim ciksa da bir fotografini koysa suraya.Cok merak ediyorum.

Hem paylasimci, hem de yorumlariyla yardimci olan arkadaslara cok tesekkur ediyorum.

Hepinize rast gelsin.

6. fishman07

fishman07 Fevzi

O zamanlardan kalma bir tek fotoğrafımı buldum. Gerçi balıktan çok ben görünüyorum ama fikir olması açısından. Muradiye şelalesinin bahsettiğim kısmında tuttuğum bir balık. ;)

7. tercan44

tercan44 Mustafa

En İyi Avı:
    7 kg Sazan
    Yönlendirmeleriniz için hepinize teşekkür ederim.

- Bu Özalp'a giderken Erçek gölünü geçtikten sonra iç tarafta kalan Sarımehmet barajı varmış. Orada da sazan çıkıyormuş. Bilginiz var mı abiler?

- Benim geçenlerde gittiğim Sıhke gölünde çıkan balık yoğunluğu, büyüklüğü ile ilgili tecrübeleriniz nedir?

- Sayın HastaRuH; aşağıdaki paylaşımın için teşkkür ederim. Bahsettiğin balık göçünü izlemek için 2 sene evvel Bendimahi çayına gitmiştik. Gerçekten de balıklar kutsal bir vazifeye hipnoz olmuş gibi sürülerle çaydan yukarı çıkmaktaydı. Çokça resim çektik, birkaç video ile kayıt altına aldık. Onları sizlerle paylaşacağım, foruma katkıda bulunacağım. Bu sene de mayıs ayının sonlarına doğru ailemle o göçü izlemeye gitme planımız var. Yeni resim ve videoları yine sitede paylaşmak istiyorum.

- Yönlendirmeleriniz için hepinize teşekkür ederim. O özellikle Muradiye şelalesinin civarındaki gogort denilen balığı çok merak ettim. Tadı, kılçık durumu, avlama zevki nasıldır? Av yasağı sezonu nasıldır? Hayvan yumurtlama dönemine ne zaman girer? Bilgilendirirseniz sevinirim.

- Bir de Vangölünde inci kefalini denizde 9-10 numara istavrit için kullandığım kanca ile tutabilir miyim? Malum inci kefalinin ağzı küçük.

İnşallah güzel av raporlarıyla sizlerin de oralardaki anılarınıza atıfda bulunacağım. 1 yıldır forumda pasif olarak bilgi ediniyordum. Şimdi bundan böyle paylaşım yapma zamanı... Rast gele.

8. fishman07

fishman07 Fevzi

Mustafa kolay gelsin, gogort ile ilgili tam bir bilgim yok. ( Yumurta dönemi konusunda. ) ama sanırım diğer akarsu balıklarıyla aynı döneme geliyor.
    Avlanması, akarsu da kurşunsuz yüzer olta takımıyla ve balık oltaya pek aşina olmadığı için birden yutuyor yemi. (genelde ağ ve serpme ağ kullanmış yöre halkı )
    Oltayla çekmesi zevkli. Tadı konusunda bir şey söyleyemeceğim çünkü ben balık avına aşırı meraklıyım çocukluğumdan kalan bir anı yüzünden balık yemiyorum. Ama arkadaşlar sevmişti.
    İnci kefali tutmak için söylemiş olduğun iğneler fazlasıyla iş görür çünkü onlarda oltaya pek aşina bir balık değil, ekmek içini hamur yapıp takman yeterli olacak hatta küçücük tak hamuru. Rastgele...

9. tercan44

tercan44 Mustafa

En İyi Avı:
    7 kg Sazan
    Eyvallah Fevzi bey. Teşeklür ederim.

10. HastaRuH

HastaRuH Erkan

En İyi Avı:
    hocam dediğin balığı köylüler zıpkınla ve ağla avlıyorlarmış bildiğim kadarı ile kılçığı az ve tadı harika (alabalık gibi dediler) imiş ne yazık ki Van da görev yaparken çok da balık merakım yoktu şuan bu konuya yazarken de çok üzülüyorum hatta banghead şu bahsettiğiniz balığın nisan ayı idi sanırım o dönem bolca bulunuyormuş beni de zamanında ava davet ettiler ama ne yazık ki gitmedim banghead size hayırlı avlar bence kaçırmayın derim. birde sanırım sahteye gelir o balık özellikle döner kaşıklar ve küçük silikon yemler iş yapar gibi
    bu bir tahmin tabi.

11. HastaRuH

HastaRuH Erkan

En İyi Avı:
    Fevzi hocam Erçiş e yolun tekrar düşerse yeşil erçiş diye bir canlı alabalık yetiştiren bir yer var kesin uğra harika balık yapıyor memleketin gerçektende güzeldi bu balık tutma isteği bende o zaman olsa idi çok güzel geçerdi bence.

tek sorun benim köpek fobim ve van da bolca köpek var yani tek gidemem birisi daha gelmeli :)

12. fishman07

fishman07 Fevzi

Kısmetse, inşallah gelmek isterim. Teşekkürler........

13. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Fevzi bey tesekkurler.Hic olmazsa mahcemali hakkinda bir fikrimiz oldu. Bir sazan turu mudur acaba diye dusunuyorum.

14. tercan44

tercan44 Mustafa

En İyi Avı:
    7 kg Sazan
    Fevzi bey, ilginiz ve paylaşımlarınız için teşekkür ederim.

Malatya'da alabalık için kaşık almıştım ancak tutmak nasip olmadı. Gelibolu sahtesi denen levrek ve lüferin hayır demediği başarılı sahtelerden de var. Bilmiyorum. Kaşığa gelirlerse ona da gelebilirler. Deneyeceğim. Av yasağı Van'da henüz başlamamışken bu hafta sonu ya sazana ya da Muradiye'de bahsi geçen balığa gideceğim. Teşekkür ederim.

15. tercan44

tercan44 Mustafa

En İyi Avı:
    7 kg Sazan
    Hüseyin Alp Aslan Bey,

Memleketinize geldiğinizde balığa gitmek isterseniz size eşlik etmek isterim.

16. tercan44

tercan44 Mustafa

En İyi Avı:
    7 kg Sazan
    Fevzi Bey,

Gogort balığı diye arattığımda bu forum başlığı dışında çıkan sonuç:

http://ne-demek.net/anlamı/gogort-balıh-ne-demek.html

"Van gölüne dökülen çaylarda yaşayan bir ya da beş kilo ağırlığında, havyarı zehirli bir tatlısu balığı." ifadesi var.

5 kg'a kadar büyükleri de varmış. İlginç olan "havyarı zehirli" olması...

Daha önce duymuş muydunuz?

17. GrInD

GrInD Samet

Selamlar Mustafa Bey..
    bende van erciş de göreve başladım bu sene. 2 hafta önce bi baraja götürdüler beni öğretmen arkadaşlar ve orada yaklaşık 4 kg'lık bir sazan aldık gayet güzel bir avdı.burada yaz geldikçe sular azalmak yerine gittikçe artıyor o yüzden hafta sonu gittiğimizde önceki hafta oltamızı attığımız yere ancak yetiştirebildik oltalarımızı.. o avın üzerine 2 kere daha gittik ava ama onlarda elimiz boş döndük :( .. gittiğimiz barajda da gogort denilen balıktan varmış ama ben de daha tanışamadım o balıkla.

18. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    "Her baligin havyari yenmez, zehirli olabilir ." diye rahmetli amcam soylerdi. Ama gogort baligini kastedip kastedmedigini bilmiyorum.

19. fishman07

fishman07 Fevzi

Formu yeni açtım, söylediğiniz linki okudum ve havyarı konusunda pek bir bilgim olmadığını söylemeliyim ne desem yanlış olur. Balığın hangi cinse benzediği konusunda şöyle diyeyim " Kasnayı andırıyor ancak onun kadar iri pullu değil ve ağız yapısı o kadar büyük değil."
    Eğerki havyarı için söylenen doğruysa ;) türü garanti olarak devam ettirir bir tür. ;)

20. GrInD

GrInD Samet

Bu gogort dedikleri balık bazı barajlarda da varmış ama daha bize de nasip olmadı yakalamak.. eğer yakalarsam güzel fotoğraflarını paylaşırım sizlerle..