"SON ALIKOYULAN LEVREK"

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında Bahadır Sarıca tarafından paylaşıldı.

1. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Merhaba amatör balıkçı dostlar,
    Geçtiğimiz günlerde arkadaşım sevgili Serdar Zini, facebook(feysbukta) şöyle bir soru yöneltmişti:

==-“Bahadır abi pek görünmüyorsun, balığa gitmiyor musun, yoksa forumlar mı sarmıyor artık”. Ben de ona;

==-“Sevgili Serdar, forumlar eğer forum sahipleri egolu davranmayıp forumları kapatmazlarsa, birçok kişiye ulaşabilmek ve kalıcı bilgi olmasından dolayı değerli yerler. Bu yüzden forumların sarmaması gibi bir durum söz konusu değil. Uzun zamandır olmayışımın sebebi ise; özellikle son bir yıldır işlerimin çok yoğun olması. Dolayısıyla da levrek ile ilgili yeni gelişmelerin olmaması. Ama yakındır başlangıç. Arkadaşlarla bugünkü buluşmada yakala-bırak avlarımızın görüntüleyicisi olacak aksiyon kamerası ile başladık. Yakında görüşmek üzere, sevgi ve selamlar” demiştim.

Evet bir buçuk, iki yıla yaklaşan bir ara olmuş. İşler ve yeni yapılanma süreci ister istemez böyle bir arayı gerektirdi. Neyse önemli olan şu an ve uzun bir sürenin ardından tekrar tüm amatör balıkçı dostlara merhaba.

Bu süreçte, her ne kadar levrek avından uzak kalsam da, internet üzerinden araştırma ve yeni şeyler üzerine düşünme eksik olmadı. Bu başlangıçta, yeni hedefim; levrek yakala-bırak avları olacak.

Bunu da uzun zamandır araştırdığım yakala bırak üzerine yazacağım notlarla yapmak istiyorum. Bu da uzun soluklu bir süreci gerektiriyor. Açıkçası konunun içine girince görüyorsunuz ki, içerik leb-i derya… Yakala bırakta, kullanılacak misina, kepçe, makine, iğne vb ekipmanlardan tutun da, balığın tipine, yakalama zamanına, bırakma zamanına, iyileştirici ekipmanına uzayan çok derin bir konu. Benim hedef balığım levrek olduğundan, öncelikle levrek avları üzerine yakala-bırak olacağını belirtmek isterim. Dediğim gibi bu avların yapılışı da benim açımdan bir süreç olacak. Ben bildiğim, öğrendiğim doğruları yazmaya ve uygulamaya çalışacağım. Eminim ki sizlerin bilgisi olduğu konulardan da ben faydalanacağım.

İşte bu niyetlerle başladı son av maceram…

Av tarihi : 21/12/2014, Pazar
    Av yeri : Kuzey ege kıyıları
    Av türü : Tekneden sürütme(sırtı)
    Avı gerçekleştirenler : Bahadır Sarıca
    Hedef av ve amaç : Levrek(Yakala-bırak yapılmak üzere)
    Gerçekleşen av : 2 Adet levrek (75cm , 4,64kg , saat 07.15 civarında yakalanmıştır / alıkondu - 40cm ispendek / geri salındı),
    Av saati : 05.30 - 11.30
    Kullanılan ekipman :

Slow(Yavaş) aksiyonlu 15-30LBS(15kg), Lenght(uzunluk):1.50m Section(parça sayısı):2 kamışlar

4000 kafa makineler,

Ф0,06 mm(20LB-8,46kg testli) ve Ф0,21mm(65LB-26,4kg testli) ana ip,

Ф0,29mm(12LB-6kg testli) ve Ф0,34mm(16LB-8kg testli)öncü floro karbon misina,

Yerine göre FG, Albright ve palomar düğümleri,

Muhtelif sahteler

Hava durumu : 2-3 Bft Doğu/Güneydoğu/ Güneybatı

Hava durumu sitesi meteoblue.com

Ekipmanlarım uzun zamandır kullanılmadığı için yıpranmış, eskimişti. Güvenliği ön plana alarak 3.60m alüminyum taban botumun ve 9,8HP deniz motorumun bakımlarını yaptırdım. Akabinde yeni iki adet en ucuzundan iki kamış aldım. Eskileri kamış yuvalığına girip çıkmadan oldukça yıpranmışlardı. Gerçekten kullandığım kamışlar piyasanın belki de en ucuz kamışları. 20TL. Botumda çeşitli uzunlukta kamışlar kullandıktan sonra ideale en yakın boyun 1.50 metrelik olanlar olduğuna karar kıldım. Bence süper kamışlar. Fiyatıyla, aksiyonuyla, yüzükleriyle, hafiflikleriyle, botta ve sırtı ile levrek avında biçilmiş kaftanlar. Amaç en ekonomik şekilde maksimum fayda olduğuna göre, bence tamamdır…

Bu arada avlarımı görselleştirmek ve kayıt altına almak amaçlı aksiyon kamerası edindim. Burada teknik yardımlarından dolayı sevgili Erol Peter Erdoğan ve Emre….. dostlarıma teşekkür ederim. Eski su altı kameramla birlikte çift kamera ile çekim işi de tamamlanmış oldu. Biri kafada, diğeri göğüste…

Sabah saat 05.30’da karşılama komitem(köpekler) eşliğinde sudaydım. Denize geri dönmüştüm. “Orada” olmak gerçekten eşşiz bir duyguydu…

4000 kafa makinalarıma sarılı iplerime, özenle attığım Albright düğümleri ile bağlı yaklaşık 1,5 metrelik öncü floro karbon misinarımın ucuna sahtelerimi iliştirerek, yüzüş kontrellerini yaptıktan sonra suya bıraktım. Hava nemli, su oldukça berraktı. Ürkek levrekleri daha fazla olumsuz etkilememek için, kafa ışığımı gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra kapattım. Sessizliği sadece motorum ve uzaktaki köpek havlamaları bozuyordu.

Gündoğumuna yaklaştığımız sırada slow(yavaş) aksiyonlu kamışım ileri-geri giderek günün ilk levreğinin kafa darbelerini süzmeye başladığını belli ediyordu. Heyecanla kamış yuvasından kamışımı alırken bir yandan da motora hafif gaz verip, ardından motoru tam sıfırlayarak rotamı korumaya çalıştım. Sırtı avlarımda iğnelerin tam oturması ve sürüden geçiyorsam diğer sahtenin de yakalama şansını arttırmak için; yakalanmayı anladıktan sonra rölantideki motoruma hafif gaz verip, sonrasında güzergahımı koruyarak gazı tam sıfırlarım. Bugünün sürprizi de bu olay alacaktı.

Kalamam genelde 1,5-2 kilograma(tahminen) ayarlıdır. İlk gelen levrek kalama almadan özlediğim kafa darbeleriyle geliyordu. Bir iki kepçe hamlesinden sonra keyifle bota aldım. Ardından diğer oltamı toplamak için kamışı elime aldığımda ağırlığı hissettim. Herhangi bir takılma olup olmadığını kontrol etmek için zorladığımda balık çılgınca kalama almaya başladı. Diğer oltam da doluydu…

Motoru boşa alıncaya kadar devam ettiğim süreçte, ben diğer levrekle uğraşırken öteki oltamda günün sürprizi beni bekliyormuş. Sonrasında oldukça iri olduğunu anladığım levrekle mücadelem başladı. Biraz kalama ile mücadeleden sonra, dolu olan kepçemi boşaltmak için oltamı kamış yuvasına tekrar geri koyarak, diğer levreği kepçeden çıkarttım. Bu arada senfoni devam ediyordu “cııııııııııııııızzzzzzz”…

Balığı yormadan tek başıma almam mümkün görünmüyordu. Balık sürekli kalama alıyor, bense sürekli sarıyordum. Zeki ve mücadeleci olan bu güzellik, öncesinde beklemiş, karşılığı hissedince fişeklemeye başlamıştı.Fakat bu sürecin çok uzun olmayacağını biliyordum. Tecrübem bundan maksimum keyfi almamı söylüyordu.Ben de öyle yaptım. Sohbet ede ede mücadele…

Bir süre sonra adrenalin patlaması yaşayan taraflar olarak ikimizde yorulmuştuk. Sonrasında, bu dev güzellik zekiliği ve ani kafa darbeleriyle kurtulmaya çalıştı. Ama öylesine yorulmuştu ki su üstüne yatarak teslim oldu diyebilirim. Bu süreci tüm doğrularıyla ve şansıyla atlatan bendim. Evet, gerçekten bugün şanslıydım. Acaba yakala bırak yapmaya karar verdiğim ve en son sevgili dostum Aykut Aytış ile 19-12-2010 tarihinde saldığımız tahmini 3-3,5 kilogramlık levreklerden sonra 4-5 kilogram arası bu levreği salabilecek miydim?

Kafa kamerasından;
    http://www.youtube.com/watch?v=jLxk1Nkh6UA

Göğüs kamerasından;
    http://www.youtube.com/watch?v=ukkaKwj5MSM

Kah uzun zamandır av yapmayışım, kah mahalle baskısı, kah egoya yenilme ya da… Ne derseniz o. Ben bu güzelliği bırakamadım.

Ama adını "Son alıkoyulan levrek" koydum.

Tüm amatör dostlara bundan daha keyifli avlar dilerim.

Sevgi ve selamlarımla…

2. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Av, amacın dışına çıkmış Bahadır abi. :D

Çok güzel bir av gerçekleştirmişsin. Niyetinde çok güzel ama gerçekleştirmek çok zor olacaktır. "Son alıkoyulan levrek" koymuşsun raporun adını ama bunu gerçekleştirmen çok kolay olmayacak. :)

Güzel avlarının devamını dilerim, raporun kalitesi ve emeğin için de teşekkürler, keyifle okudum. Hatta otobüs beklerken, cepten bile okudum. :D

Niceleri rastgelsin... :)

3. frenist

frenist Cihan Kalafat

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.28 - Okuma Trio-Rex 4.25 telesurf
    Favori Makine:
    Okuma Trio 65a - Okuma Bluehawk
    En İyi Avı:
    Lüfer
    Tebrikler abi, sayende güzel bir sabah yaşadım, heyecanını hissettim, keyif aldım. Her daim rastgele

4. timuçin

timuçin Timuçin

Favori Kamış:
    Okuma luremania
    Favori Makine:
    Shimano catana
    En İyi Avı:
    Kalkan...
    Tebrikler, çok güzel bir av gerçekleştirmişsiniz.
    Kullandığınız sahteler derin dalarlı mı acaba?

5. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Abi tebrikler süper videolar :) devamını da bekliyoruz

6. emrahvural

emrahvural emrah

Tebrik ederim. Yogun trafikte iyi geldi bu rapor yolculugum bitmis :)

7. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Bahadir abimizin makale tadindaki raporlarini ozlemisiz. Harika da bir av olmus ayrica. Gerci ben levrek supurgesi ile bir av beklemekteydim ama buna da sukur :)

8. hakankarahan

hakankarahan Hakan Karahan

Favori Kamış:
    Okuma v system
    Favori Makine:
    Daiwa Regal ,Shimano Exage, Okuma Safina Noir
    En İyi Avı:
    Yazılı Orkinos 3 kg.
    Tebrikler. Av heyecanınızı bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Sayenizde biz de bu keyifli ve güzel avı yaşadık. Daha nice alıkoyulmayan Levrek raporlarınız olsun. :)

9. Plankton

Plankton Salih

Tebrikler Bahadır Abi, güzel bir rapor :) rastgelsin reeling

10. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Biraz amaç dışına çıktık sevgili Volkan. :) Ama amaca uygun daha çoook rapor hazırlarız nasılsa.
    Bu arada zor olacak tabii... Ama amaca uygun bir şekilde yakalayıp bırakabilmek kaygısından dolayı. ;)
    Beğenin için ayrıca teşekkür eder daha keyifli avların senin olmasını dilerim.
    Sevgi ve selamlarımla...

11. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Cihan,
    Teşekkür ederim. Sizleri bu heyecana ortak edebildiysem ne mutlu.
    Daha güzelleri sizlerin olsun.
    Sevgi ve selamlarımla...

12. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Teşekkür ederim sevgili Timuçin.
    Kullandığım sahteler genellikle sığ dalarlı. Bunun sebebi ise avlandığım bölgenin sığlık olması. 1,5m den 4m lere derinlikli bir bölge.

Yeri gelmişken sırtı avlarımda kullandığım sahtelerin özelliklerinden bahsetmek isterim. Özellikle benim gibi zaman zaman tek başına avlanıp birden fazla sahte gezdirecek arkadaşlara faydalı olacaktır. Kullandığım sahtelerin en büyük özelliği floating(yüzen) veya suspending(askıda kalan) tipte olması. Neden? Bunun birkaç sebebi var.
    Biri, sırtı avı sırasında sahtenizi bırakıp yerine göre 20-30m civarında boşta bırakıyorsunuz. Daha sonrasında hareket ettiğinizde sahtenin dibe çökmesini engellemelisiniz. Yoksa ya dibe takılır yada dip ilişkenlerini toplar.
    Bir diğeri benim avımda olduğu gibi, iki veya daha fazla sahte ile sırtı çekiyorsunuz. Bir oltanızla balığı aldınız, diğerini toplamaya da vaktiniz olmadı. Ya da kofana gibi hoplayan zıplayan bir balık yakaladınız diğer oltanızı toplamaya kalkarsanız yakalanan balık kaçacak. İşte bu bahsettiğim durumlarda zor durumda kalmamanızı (floating-yüzen, suspending-askıda kalan) türden sahteler kullanarak önleyebilirsiniz.
    Bu sebeple sinking(batan) türden sahteleri sırtı avında tercih etmem.

Sevgi ve selamlarımla...

13. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Yasin,
    Teşekkür ederim. İnşallah bundan sonra devamını getireceğim.
    Daha keyifli avların senin olması dileklerimle.
    Sevgi ve selamlar...

14. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Emrah,
    Beğenmene sevindim. İstanbul trafiğinde yolculuğunu bitirtebildiğime göre bayaa uzun bir sunum hazırlamışım. :)
    Sevgi ve selamlarımla...

15. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Roy,
    Ben de sizleri özledim. Umarım bundan sonra daha sık birlikte oluruz.
    Vallaha açılışımızı yaptık. Bunan sonrası Allah kerim. Süpürgeyi kesinlikle denemek istiyorum. Hatta şemsiye ile de daha fazla av yapmak hedefim. At-çek için getirttiğim şemşiyeler daha suya inmedi.
    Fakat maalesef av partnerim sevgili dostum Aykut Aytış'ın burada olmaması büyük kayıp. Bildiğin gibi, avda en önemli olgulardan biri avdaşın aynı kafada olması. Onun eksikliği bir çok denemeyi de geciktirdi.
    Süpürge kullanımı herkesin düşündüğünün aksine aslında yorucu. Ayrıca boş uzun düz sahiller gerektiriyor. Bu da ancak kışın olabiliyor. Benim gibi köpek korkusu olan bir kişinin boş sahillerde köpeklerle dansı bence pek hoş olmaz. Köpek kovucumun bu hafta işlevsiz kalması bu avı daha bir geciktirecek gibi...
    Yoksa kendi yaptığım ve İtalya'dan özel getirttiğim orjinal süpürge depoda gözümün içine bakıyor. :)
    Sevgi ve selamlarımla...

16. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Hakan,
    Beğeniniz için teşekkür ederim. Sizi heyecanıma ortak edebildiysem ne mutlu. Amacım da buydu. Umarım çok daha keyifli avları sizlerin paylaşımlarında yaşarım.
    Çok yakında yakala-bırak avlarımda birlikte olmak dileğiyle.
    Sevgi ve selamlar...

17. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Teşekkür ederim sevgili Salih.
    Sizlere de rastgelmesi dileklerimle.
    Sevgi ve selamlar...

18. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Uzun zaman sonra Bahadır ustaya selamlar... ustalığına, bu işe olan sevdasına yakışır kalitede, detaylı ve keyifli rapor için teşekkürler... çok keyif aldım, ayakta alkışlıyorum... daha da iri levreklerin avlanıp suya iadesini izlemeyi diliyorum... yeni sezonda da rastgele üstadım...

19. forgottenlines

forgottenlines Gökhan

Favori Kamış:
    Okuma Salina Surf 420cm
    Tebrikler, çok güzel bir av ve anlatım olmuş.
    Örnek alınacak bir sunum. Devamını bekliyoruz. Rastgelsin.

20. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Özenle anlatılmış bir rapor,güzel bir balıkavı olmuş tebrikler..Erol'a selamlar...