Kıyıdan at-çek takım hazırlama. Yardım

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında ValarMorghulis tarafından paylaşıldı.

1. ValarMorghulis

ValarMorghulis Baran

Herkese merhaba. Forumda aradım fakat kapsamlı bir bilgiye ulaşamadım bu yüzden buradan sorayım dedim.

Antalya'da oturuyorum ve sonbahar mevsiminde Spinning, at-çek denemek istiyorum. Zira gördüğüm kadarıyla az malzeme ile keyifli bir aktivite oluyor. Velhasılıkelam elimde bir adet hediye AlbaStar GG 50 1:4.5 , 4Bilyeli bir makina,
    Balıkçıdan öylesine aldığım Lineaeffe Oxygen 210cm kamış var. Kamış teleskopik, karbon. Spinning kaçışı diyemeyiz zira makina başlangıcı ile kamışın dibi 25 cm. Küçük olsun diye almıştım. Öyle parçalıyı veya uzun saplıyı taşıyamam. Sahile yürüyeceğim çünkü.
    Sahil, bildiğimiz antalya sahili. 5 metre çakıl gerişi kum. Derinliği var. Elimdeki naylon misina gözüme çok adi gözüküyor. Açtım, gamlanmış. Kuaför bile ancak bu kadar lüle yapar. Makina ve kamışı şu anda değiştirmeyi düşünmüyorum. Ama düşünebilirim belli olmaz.

Misinayı değiştirmek istiyorum. Aliexpress'de SeaKnight marka 300m. multifilament misina 18 lira. Sizce işimi görür mü? Hangi renk ve hangi numara almalıyım? 0.4 den 6.0 numaraya kadar her numara var. Ama seçemedim. 10.864 adet alınmış. Makinanın kapasitesi resimde var.
    Ürün Linki: s.aliexpress.com/JvQZJbqA

Sahte balık da almak istiyorum. 2.5₺ 8cm 7.9g kısa gagalı bir sahte işimi görür mü?
    Ürün Linki: s.aliexpress.com/jgUNrAvq

Şöyle bir toplayalım: Elimdeki ve alacak olduklarım, At-Çek tarzı balıkçılıkta kullanılabilir ekipmanlar mı? Düşük bütçeli birşeyler de önerebilirsiniz eğer aklınıza geliyorsa. Şimdiden teşekkürler.

Ekli Dosyalar:

2. ValarMorghulis

ValarMorghulis Baran

60 kişiden biri cevaplasaydı bari...

3. jumaru

jumaru Murat

Favori Kamış:
    Shimano Alivio Slim TE GT 330 XH
    Favori Makine:
    Shimano AX 4000 FB BB
    Valar Dohaeris Baran!

Konunun uzmanı olmadığımı belirterek bir iki tüyo vermek istiyorum sadece. At çek için kullanılamayacak ekipman yok. Sadece nispeten daha ideal olan ekipmanlar var. Bunlar da genelde at çek ana başlığı altında, hedeflediğin balığa göre değişiyor. Av saati, mevsimi, avlak yapısı gibi onlarca ayrıntıyı saymıyorum bile. Onları zaten teorik olarak öğrenemezsen zor yoldan tecrübe ederek öğreniyorsun.

Senin takım şu haliyle tekneden daha iyi iş yapar gibi duruyor ama at çek de yapabilirsin tabii. Yalnız kamış ne kadar işini görür bilemeyeceğim. Boyunu dert etme, daha kısa kamışlarla da at çek yapılıyor. Süper ince takımlar şeklinde. Fakat ekipman hakkında önceliğin boy değil kalite olmalı diye düşünüyorum. Kullanacağın sahteyi kamışının atar limitleri dahilinde seçmeli, misinayı da buna göre belirlemelisin. Mesela 30-60 gram atarlı kamış için 7 gramlık sahte uzağa atışta zorluk çıkaracaktır. Daha hafif atarlı, daha kaliteli bir kamışa yatırım yapmanı öneririm. Sahteyi de hedef balığın ve avlanma saatine göre seçmelisin.

Sorduğun soruların cevapları, benim yazdığım cevapların ayrıntıları, istediğin türden öneriler ve daha fazlasının aslında forumda mevcut olduğunu belirtmeliyim. Sitede bulamıyorsan eğer, aramak istediğini Google'da indexleyerek ararsan zaten bu foruma ait onlarca sayfa çıkıyor. İnan ki balık avı konusunda ufkunu farklı şekilde geliştirecek şeylerin hepsi sayfalarda mevcut.

Konunun uzmanları seni daha ayrıntılı aydınlatacaklardır elbet fakat onları beklemeden cevapları forumda bulabilirsin. Hepsi mevcut. Index'e güven ;)

Rastgelsin.

4. baraküda007

baraküda007 fatih

Moralinizi bozmak istemem ama Resmini koyduğunuz takımın resmini gören spinciler konuya cevap yazmazlar. O takım spine uygun bir takım değil onunla sadece boşa kürek çekersiniz. Konunun içine spin için yazmışsınız "az malzemeyle yapılan keyifli bir av"diye dışardan baktığınızda az gözükür ama o kadar da az değildir ve spin avcılığı yüksek bütçeli bir avdır bunu spine başladıktan sonra anlarsınız ucuz malzemeyle spin yapılmazmı yapılır ama hem yorucu hem keyifsiz olur hemde pek verim alamazsınız. Spine başlamak için en az 500₺ yi gözden çıkarın ve sıfırdan yeni bir takım almak için bütçenizi belirterek yeni bir konu açın forumda o zaman daha çok cevap alırsınız.

5. İnan01

İnan01 İnan Köse

Favori Kamış:
    Daiwa Crosscast 2.59 28-84 / Major Craft Skyroad 2.44 7-23
    Favori Makine:
    Shimano Twinpower HG 4000 / Shimano Stradic Ci4 3000
    En İyi Avı:
    Balık
    "Valar Dohaeris"

:laughing: :laughing: :laughing:

6. jumaru

jumaru Murat