Mersin de lüfer avı için misina ve kaşık önerebilirmisiniz ?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında anldmrsn tarafından paylaşıldı.

1. anldmrsn

anldmrsn Anıl

Favori Kamış:
    Daiwa Crossfire Spin MH Serisi 270cm
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar CXT-40
    Mersinde lüfer avına gitmek istiyorum misina olarak 8 kat örgü ip misinalar dıyorlar ama hangisi iyi ve uygundr pek bilgim yok ve kaşık olarak hangi ürünleri almalıyım iş yapabılecek bilgisi olanlar yazabilir mi ?

2. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Okuma V System 210 cm spin kamış(atarı 5-20 gr)
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    42 cm Gökala, 33 cm K.Benekli Alabalık, 33 cm İsrail Sazanı, 18 cm Tatlısu Levreği, 15 cm Şiraz
    Kısa av hayatım boyunca hiç denizde avlanmadım. Ama birşeyler okurken kaşık konusunda duyduğum birkaç şeyi söylemek istiyorum. Her avlağın kendine özgü ye balıkları vardır. Mesela bazı avlaklarda avcı balıklar hamsi ile beslenirken bazı avlaklarda kefal yavrularıyla beslenir. Yani demem o ki kaşık, rapala veya silikon ne ile avlanırsanız avlanın yeminizi bulunduğunuz bölgedeki yem balıklarına benzer tutmaya çalışın(renk, boyut, aksiyon vb). Bunun etkisinin çok büyük olduğunu pek çok kez okudum. Ama yine de ustalardan duyduğum, okuduğum bazı kaşıkları tavsiye etmek istiyorum. Mesela hansen pilgrim tam bir lüfer katili(bu kaşıkla yakalanan pek çok lüfer gördüm). Ben tatlısu da kullandım aksiyonu muhteşem. Özellikle Savaş Dursun isimli bu konuda uzmanlaşmış bir avcı abimiz bu kaşıkla inanılmaz verimli avlar yaptığını, en iyi lüfer kaşığının bu olduğunu düşündüğünü söylüyor. Ayrıca abu garcia toby, fladen nidingen, blue fox moresilda ve albastar toby gibi kaşıklarla verimli lüfer, levrek avları yapıldığını birkaç yerde okudum. Yani ben onların yalancısyım :D İnşallah bu tecrübesizliğimle sana az da olsa faydalı bilgiler verebilmişimdir. Sitedeki tecrübeli, bilgili abilerimizde yardımcı olacaktır. Rastgele...

3. anldmrsn

anldmrsn Anıl

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar CXT-40
    Kimse yardımcı olmuyor koca forum da cok tesekkur edıyorum bilgiler için yalnız 2 adet toby demissiniz farklılıkları neler kaç gram olmalı bir de misina hakkında bilgi verebilirmisin bir rapala görmustum su üstü savager panic prey diye ama sonra kaşıkları duydum acıkcsı ne yapmalıyım karar veremedım

4. İlhan15

İlhan15 İlhan TOPCU

Favori Kamış:
    D.A.M
    Favori Makine:
    D.A.M
    En İyi Avı:
    7 Kg Sapan Balığı
    Selam

Merhaba Anıl...

Lüfer çinekop avına ben de merak saldım fakat ben mantarlı hırsızlı iğne takımı kullanıyorum kullandığım misina 0.50mm, 0.40mm geçen hafta pozcu cuma ve cumartesi ilk defa denedim büyük balık alamadım 1 çinekop 1 de tahta balığı aldım fakat keyfini çıkarttım...

Sabah erken saatlerde Müftü deresi ve mersin idman yurdu parkı arası gezersen, rapala ve kaşık ile at çek yapan en az 30 kişi görürsün o saatlerde av verimli oluyor diyorlar...

İllaki rapala kaşık diyor isen ip misina dersen balık malzemeleri satan firmalardan destek alabilirsin...

Rastgele...

5. anldmrsn

anldmrsn Anıl

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar CXT-40
    abi oralar da lüfer çinekop yapmaz diye düşünüyorum marina dan atcek dusunuyorum kaşık ve rapala senın dediğin yerlerde çıplağa gidiyorduk şamandıra ve silikon ile

6. İlhan15

İlhan15 İlhan TOPCU

Favori Kamış:
    D.A.M
    Favori Makine:
    D.A.M
    En İyi Avı:
    7 Kg Sapan Balığı
    Selam

Anıl Marina da avlanmaya eğer izin veriyorlar ise çok verimli....

2 gün önce cep sinema önünde 2 kg lık lüfer aldı arkadaş, geçen cuma günü Mado karşısında misinayı patlattı bir arkadaşın lüfer hava da uçarken kesti...

Rastgele..

7. anldmrsn

anldmrsn Anıl

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar CXT-40
    Ciddi misin abi at çek mi yapıyorlardo yokse yemli mi yine oraların lüfe yaptıgını yeni duyuyorum

8. kittkurdu

kittkurdu Murat

Favori Kamış:
    Ryobi Fuji 2,95
    Favori Makine:
    Abu Garcia Orra 4000
    En İyi Avı:
    4,55kg Sazan
    Samsunda çinekop, sarıkanat ve lüferi fladen nidingen 28 gram kaşık ile avlanıyorum. Gün doğarken ve batarken pembe renkli, diğer zamanlarda renksiz hologramlı kaşıklar iyi iş yapıyor. Mavi renkli kaşık ile tutan avcı dostlarımda bir hayli fazla. Kaşığı açıkta dibe yatırıp hızlı hızlı sarıyoruz, balık varsa hemen yapışıyor. Karadenizde bu şekilde avlanıyoruz. Sana ne kadar yardımcı olur bilemiyorum. Limitler dahilinde iyi avlar dilerim.

9. anldmrsn

anldmrsn Anıl

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar CXT-40
    https://www.avmarketi.com/asp/product/145039/FLADEN-NIDINGEN-KASIK-SETI-28-G-3P 3 numarası yanı mavı olan gece ıs yapmazmı

gece sade gumus yani alba toby tarzı seyler mı ıyı olur birde sizce kasık mı su üstü sahteler mı gider savagear panic prey gibi

10. aytan01

aytan01 abdurrahman

Favori Kamış:
    okuma helios
    Favori Makine:
    Okuma
    En İyi Avı:
    balık
    Örgü

Örgü misina kullanmak istiyorsan kesinlikle 8 örgü alman faydana olacaktir marka konusuna gelince burda biraz butce isin icine giriyor eger butce sikintim yok diyorsan daiwa tournamet 0.18 0.20 al derim orta halli bisey olsun dersen kendo 8 örgü al seni uzun süre idare eder her ikisinide kullaniyorum spin ve surf de ikiside güzel artik karar senindir kasik konusunda ise bence mersin bolgesinde kasikdan ziyade popper tarzi sahtelere yönel

11. anldmrsn

anldmrsn Anıl

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar CXT-40
    Kamışımda sıkıntı vardı daiwa crosfire 2,70 14-56 gr alacagım su ustu sahtelerı alcam panic prey kıyı lure crafted rover 98

misina olarak daiwa j braid 8 x yeterlımıdır

12. aytan01

aytan01 abdurrahman

Favori Kamış:
    okuma helios
    Favori Makine:
    Okuma
    En İyi Avı:
    balık
    aynı kamıştan bendede vardı güzel kamış bahsettiğin ipi kullanmadım ama sonuçta daiwa markasının ürünü iyidir diye düşünüyorum