Levrek Şemsiyesi (Alabama/Umbrella rig)

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında Bahadır Sarıca tarafından paylaşıldı.

1. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Gökay,
    Bu düzenek tatlı suda denenmiş ve başarılı olmuş. Her nekadar Amerikalılar larçmouth&sımolmaouth levrekleri yakalasalar da, bizim sulardaki pörç ve turnada etkin olarak kullanılabilecektir. İhtamali bile denemeye değer kılar. Sizin gibi gençler de sistemin eksik yanlarını en kısa zamanda görüp, kapatacaklardır da.
    Gelelim gösterdiğin kağığa. Sağlam yapılı kaliteli bir kaşık. Bende de mevcut. LEvrek yakalamışlığım da vardır. Ama senin de bildiğin gibi biraz ağırdır. LEvrek şemsiyesinde benim denemelerimdeki ilk tecrübem ağırlığı oldu. Nasıl? Şöyle ki; kollardaki ağırlıklı kafalar(jig-head) toplamda fazla gelip dibe oturuyor(2-3,5km/sa hızda sırtı yaparken 30-40m ardımda 2,5m dalıyor. Gezdiğim yerler daha sığ olunca bu bir sorun. Bunu 1-2g kafalar kullanarak aşmayı planlıyorum. Neden ağırlıklı kafa kullanıyorsun dersen; denge için gerekli. Hem ağırlık merkezinin oluşması açısından, hem de balıkların düzgün yüzmeleri açısından.
    Diyeceğim o ki daha hafif kaşıklar veya yemlikler kullanmanı tavsiye edeceğim.
    Diğer yapımla ilgili bir çalışma da yaptık. Gerçi şu an olgunlaşmamış(prematüre) durumda. İlk denemelerimiz. Biz kafada bir kurşun ağırlık kullandık. Bakla kurşun dediklerimizden. Teller çelik. Daha sonra bunları kurşunun içinden geçirerek sabitledik.(Kurşun deliğini dremel(maket yapımında kullandığım bir çeşit küçük el matkabı) ile genişlettik.) Daha sonrasında sunfix adlı ürünle çevresini sıvıyarak şekillendirdik. Nihayetinde dremel ile zımparaladık. Çok iyi olmadı. Ama amaca uygun oldu. Fotoğrafları aşağıda.
    Sana şimdiden rastgele diyorum sevgili genç dostum. Bizleri lütfen sonuçlarından haberdar et.
    Sevgi ve selamlarımla....

2. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Serdar,
    Daha önceki cevaplarımda yazdığım gibi benimde bazı çekincelerim mevcut. Yakalama ihtimalinin olması benim açımdan denemeye değer kılıyor. Ama deneysellik olmadan ben kesin hüküm taraftarı değilim. Bilimde bile aksi ıspatlanıncaya kadar olan doğrular varken, yakalar ve yakalamaz kelimelerini biraz daha özenli seçmeliyiz.;)
    Açıkçası yakalayıp yakalamaması da pek umrumda değil. Tabii ki hedef ve nihayi son yakalama üzerine kurulu. Ama benim birincil hedefim değişik yöntem ve uygulamaları öğrenmek ve denemek. Yakalama ikincil ;)
    İlgin için teşekkür eder, sizlere de rastgelmesini dilerim.
    Sevgi ve selamlarımla...

3. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Murat,
    Beğenmenize sevindim. Amacım konu ile ilgili olan arkadaşlara faydalı olabilmesi. Onlarla birlikte konuyu ilerleterek yenilikler getirebilmek. Denemelerinizden, olumlu ya da olumsuz, bizleri de haberdar ederseniz sevinirim. Sabitleme konusunda da, zaten ilgi görürse aktif bir konu olarak kalır;)
    Sizlere de rastgelmesi dileklerimle.
    Sevgi ve selamlar...

4. timursen89422

timursen89422 timur

teşkürler güzel paylaşım

5. GokayCaliskan

GokayCaliskan Gökay Çalışkan

Favori Kamış:
    TokuShima FlashSpin 2,70
    Favori Makine:
    Rainbow HA4000 ve TokuShima HFR5000
    En İyi Avı:
    3,6 Kg Aynalı Sazan - 56 Cm Turna

oldukça yararlı ve bana yol gösterici oldu, yapım aşamasında kafama takılan soruları resimler gayet iyi aydınlattı diyebilirim abim.

en kısa zamanda en ince ayrıntısına kadar detaylı raporlarım sizlerle olucak.
    saygılarımla
    iyi forumlar

6. GokayCaliskan

GokayCaliskan Gökay Çalışkan

Favori Kamış:
    TokuShima FlashSpin 2,70
    Favori Makine:
    Rainbow HA4000 ve TokuShima HFR5000
    En İyi Avı:
    3,6 Kg Aynalı Sazan - 56 Cm Turna
    forumdan bir abinin tavsiyesi üzerine evdeki 2 adet şemsiyeyi parçaladım ve çok işe yarayacak parçalar elde ettim. neredeyse bitmek üzere sistem.

7. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Hadi bakalım, başarılar...
    Aman evi fazla dağıtma. Yoksa faturayı bize çıkarırlar.;)
    Bu arada fotoğraflarını bizlerle paylaşmayı da unutma.
    Selamlarımla...

8. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Alalede bir metal parçası bir eksen etrafında döndürülmekle -ki bazen o da yoktur- atılıp-çekilmiş. Veee, balığın en lezzetli yemleri arasında yerini almış.!!

"Denemeyi kurt yememiş, neden olmasın?" Bu sihirli anlayış sonuçta demiri balığa yedirmeyi başarmıştır. Yoksa dönen/yalpalayan kaşıkların herhangi ekstra bir tılsımı mı var?

Biliyorum ki içindeki bu keşfetme duygusu ve bu azmin seni vuslata erdirecek eninde sonunda. Fikrine, emeğine, yüreğine sağlık azizim.:)

9. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Nuri ağabey,
    Ne güzel betimlemişsin gene.
    Dediğin gibi; yakalarmış, kaçırırmış, çirkinmiş, güzelmiş, hepsi işin hikayesi. Aslolan; levrek sevdası...
    Sevgi, saygı ve selamlarımla...

10. Mehmettolga

Mehmettolga Mehmet Tolga

Favori Kamış:
    Lineaeffe 240 surf, 180 bot
    Favori Makine:
    Ryobi Oasys 6000
    En İyi Avı:
    Tailor 3,5
    Çok detaylı bir çalışma olmuş.elinize sağlık. Rastgele

11. kada1978

kada1978 Salih

Levrek şemsiyesini görünce foruma üye olmaya karar verdim.Bir kaç gün önce levrek şemsiyesini keşfedince hemen denemeye karara verdim.El yordamı ile evde benzerini yapmaya çalıştım.Sahte silikon yemler kullanarak 5 kollu bir düzenek yaptım.Hemen limana denemeye gitim.Atçek yapmaya başladım.Attığım yer oldukça sığ bir yerdi.Sonuç olarak balık avlayamadım.Ancak el kadar balıkların sürüyle peşinden geldiklerini her seferinde gördüm.Muhtemelen düzenek el yapımı olduğu için ve balıklar ucuz silikon balıklar olduğu için balıkları kandıramadım.Misinam ince olduğu için en son el yapımı levrek şemsiyem denizin dibini boyladı.Benim bu olaydan çıkardığım ders
    1- Ucuz silikon yemler yerine minik renkli rapalalar kullanılmalı.
    2-Takım kopmasın diye kalın misina kullanılmalı.
    3-Kollarda kullanılan tel malzeme çelik ince paslanmaz tel olmalı

Sonuç olarak şimdi parmak kadar sahte balıklar yapmak için tahta ve değişik renkteki oje boyalarla çalışmaya başladım.Ayrıca kollar için mümkünse şeffaf plastik tel bulmaya çalışıyorum.Şefaf olursa balık teli farketmeyeceği için levrek şemsiyesini gerçek yavru balık sürüsü olarak algılayacaktır.Ayrıca onca emekten sonra takım kopmasın diye en az 80 lik misina kullanmayı düşünüyorum.Görüş ve fikirlerinizi bekliyorum.

12. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Mehmet,
    Teşekkürler, sizlere de rastgele.
    Sevgi ve selamlar...

Sevgili Salih,
    Güzel ve etkin katkılarınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Tespitlerinize katılıyorum.
    Ama at-çek için yurt dışında getirttiğim küçük şemsiyelerden yapmanızı tavsiye ederim. Fotoğraflarını bulunca sizinle paylaşacağım. Piyasada satılmaya da başlandı sanırım. At-çek için bence çok daha uygun.
    Yakalama haberlerinizi bekliyorum. Rastgele...
    Sevgi ve selamlar.

13. Avcimarko

Avcimarko İsmail

En İyi Avı:
    Levrek 9 bucuk kilo
    .

Bursa mudanya dan yakalanan levrek 10 kg a yakin

Ekli Dosyalar: