Sarı Yüzgeçli Orkinos

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında volex21 tarafından paylaşıldı.

1. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Yok canım bu başlıktakini tutamadık, aklımızdan bile geçirmedik. :D

Bir Ay Kadar Önce

Levrek sezonu kendimce bitmiş, keyif alacağım yeni avlar peşindeydim.
    Gerçi pek peşinde de değildim de; sinir kat sayım arttıkça oyalanmak için keyif alacağım balıklarla ilgilenmekteydim. Bunların en başında da 30 cm'lik iri istavrit türü geliyordu. Lrf kamışla avlanıyor, denk gelince de güzel haz veren bir mücadele sergiliyordu. Ayda ortalama 1 ava kadar düşmüştüm. Beni engelleyen pek bir şeyde yoktu ama avlanmak içimden de gelmiyordu açıkçası.
    Avlanma sayımın bu kadar düşmesi ülke gündeminin moral bozuculuğuyla da doğrudan ilgisi de yok değildi.

Serdarla karar vermiştik, sabaha kadar sardalya fletoyla istavrit arayacaktık. Aslında bölgemizden (güney izmir ve izmir körfezinden) kaba lidaki de çıkıyordu ama iri takımlarla avlanmak hiç içimden gelmiyordu.

Cuma geceden çıktık yola, c.tesi sabaha kadar elbet bişeyler tutardık. Sülünez, sardalya her bişeyimiz var.

Serdar sülünezle gopese çalışıyor, bense sardalya fletoyla istavrit hedefliyordum.
    Sabaha dek sürecek bu avda yapım aşamasındaki bir limandaydık. Bitim aşaması için hiç inançlı olmadığımız bu liman tam bir balıkçı avlağı olmuştu. İnsanlar aküleriyle ışıklarıyla geliyor. Sabaha kadar denize ışık tutuyor. Işığa gelen küçük balıklara dalan avcı türleri tutmaya çalışıyorlardı. Limanın üstü diğer avcılar sebebiyle ışıl ışıldı. Ara ara balıksızlıktan, demlenenler, 2 birayla kafayı bulup, beton zeminde uyuyanlar, semaver hatta mangal yakanlar bile vardı.

Mis gibi mangal kokusu, elimdeki sardalyaları yem yapma düşüncemi sekteye uğratıyor, zaten bi balık silüeti bile yok, yerim ben bunları diye düşüncelere dalmama sebebiyet veriyordu.

Zaman su gibi akıp geçmiyor, bi tıkanıklık olduğu kendini çok belli ediyordu. Nerede len bu balıklar? Allah Allah kurutulur da, bu kadar da kurur mu be kardeşim diye sitemkar cümleleri kendimin duyacağı şekilde sıralıyor. Terbiyesiz laflarıysa, hiç sıraya sokmadan uğurluyordum.

İnat etmiştik bir kere. Sabahın ışıyan alacakaranlığında sabah suyunda bari bişeyler olsun diye düşünüyorduk. Sabah suyu yapacak diye diye sabahı etmiştik. Yapacak olan yapacağını yapmıştı aslında. Bel ağrıları bunun en önemli kanıtıydı.

Birden 200 metre ilerde bir şapırtı koptu.
    Serdar : Adam mı düştü?
    Sanırım bu balıksızlığın sebebi buydu. Daha önce de bu manzaranın şiddetlilerini gördüğümden içimden bu yüzden diye geçirdim.

10 saniye demedi altımızda 3 metre ilerimizde dev bir kuyruk.
    İkimizde birbirimize baktık, adeta donmuştuk.
    - Gördün mü?
    - Gördüm, neydi o? Adam boyu vardı.
    - Orkinos

50 kilo üzeri bir orkinos yüzeyde bir balığa dalmıştı. Korkudan, donup kalmıştık. Denizdeki şamandıralar bile korkmuştu. Hemen takımları toplayarak o neydi öyle beya, bu görüntü bile yeter, cümleleriyle avlağı terki diyar eyledik.

Yıldık mı?

Hayır. :D

Bu kadersiz avdan 1 hafta sonra gene birinin ışığına salça olacak şekilde hazırlıklarımızı yaptık.
    Bizde ışık yok malum. :D

Avlağa gidiyoruz. 1-2 kişilik küçük bir ışıklı grup varsa onların yamacına çöküyor, bi çıngar çıkartırlarsa yeriz biz bunları diye düşünüyorduk. Pislik yapmaya, çamura yatmaya hazırdık. :D
    Kim taşıcak aküyü vs'de, ertesi gün şarjla marjla uğraşacak. :D

Gene aynı avlaktayız. Gene ışıkçılar yerlerini almış. 2 kişilik ekibi gözümüze kestirip, sokuluyoruz yanlarına. :D Zaten piizleniyorlar. Arıza çıkartırlarsa en kötü ihtimal sarhoş olup düştüler deriz diye düşünüyoruz. :D Şamandıralı takım atıyorlar. Bizde şamandıralı takım atıyoruz ama bu sefer sardalya yok. Yalnızca sülünez bulabilmişik. Sülünezle istavrit hedeflenir mi? Bizimkisi de ya tutarsa hesabı. :D

Işık tutanlar birkaç balık tutuyorlar 30 cm'lerde. Serdar 2 gopes tutuyor 1'i iade. 1 isparoz, 2 karagöz tutuyor. 1'i benim zorumla iade, 1 melanur.
    Bende tık yok. :D

Neyse ki bugün denizin üzeri hareketli. Belli ki sarı yüzgeç buralarda yok. Defolsun gitsin. Gittiği yeri güldürsün. Ne kadar acı bilemezsiniz. Gözünüzün önünde 50 kiloluk avcı balıklar var. Sizin elinizde 3-22 gr atarlı lrf kamış. 0,25 mm misina. O da 100 metre gelmez. :D
    Öyle kedi gibi bakıyorsunuz. Ulan onu yeme bari, balık bırakmadın diye sitem ediyorsunuz yalnızca. :D

Ama bu gece sitem yok, göz yaşı yok, terbiyesiz kelimeler yok.
    Ne var? Bol bol Ooooooo, süper ya!!!
    Vay vay vay geldi geldi.
    Gene mi tuttun, kaç oldu? Gibi sözler var.

Kurulduk ışıklı kader arkadaşlarının yanına. Onlar da arıza çıkarmadılar hani. :)

Zaten yem de yok. Serdar'ın tuttuğu melanura musallat olup, fleto çıkardım. Sardalyamız yok. Gopesi de denedim işe yaramadı. Melanur parlak bir balık ve derisi çok sağlam. Öyle hemen telef olacak türden değil. Attım derinleri çok değil 5 dakka sonra şamandıram gömüldü. Şamandıra biraz ağarca. Tasma yapamıyorum lrf kamışla çok esniyo. 3-5 balığı kaçırdım şamandırayı gömmelerine rağmen. Benden heveslenen Serdar'ın da ricası üzerine ona da aynı takım ve yemi yapmamla. İlk hedef balığı Serdar aldı. Çok ta keyifliydi. Ağzı kulaklarında.
    Ancak bu benim beklediğim istavrit değilde. Lezzetini pek beğenmediğim kolyozdu bu.
    Işıklarına salça olduğumuz beyler de sanırım kolyoz tutuyorlardı. Biraz moralim düşse de gene de mücadelesi istavritten aşağı kalmaz bir balıktı kolyoz. Lüfer zamanı Mehmet hocamın teknesinde el oltasıyla tutup az ellerimi misinaya kestirmemiştim. (kulakları çınlasın) :D

Aynı sistemi bende atıyordum ama benim bişey çektiğim yoktu henüz. Yoksa iyice bir keselenip mi gelmeliydim. :D
    Serdar 3. kolyozu çekmişti. Bana kal geldi. Hemen şamandırayı söktüm. Lrf kurtlarından taktım bir tane. Bir tane de Serdar'a yaptık. 3 dakka demedi Serdar bi daha aldı. Yeminle kıracam şimdi takımı. :D Orkinoslara gelesin Volkan. Ulan bu Serdar balığın türünü bilmez. Benim attığım düğümlerle beni rezil ediyor.
    Gururumu bir kenera koymuştum artık. Sen şurda biraz otur, burdan balık tutmazsam kurdeşen olacam. :D
    Serdarcım sen hızlı mı çekiyorsun sahteyi, yavaş mı?
    Yavaş çekiyorum. Tabi hızlı yavaş göreceli kavramlar. Bir baktım, Serdar'ın yavaşı bizim hızlımız. Hemde vurdura vurdura çekiyor. İçimden dedim, ne sorarsın bre zındık, bakman kafi. :D

Aksiyonu çözmemle 1 dakka demedi pembe sahteye kolyoz binmesi. Of of of ne zevkliymiş bunları lrf kamışla yakalamak. Küt küt ard arda 3 tane çıkartınca ışıkçı rejisörlerimiz de sahte ile avlanmaya geçtiler. Bi onlar tutuyor, bi biz tutuyoruz. 1 saat kadar bu böyle devam etti. Çok ta balık kaçırdık ama hiç üzülmedik. Toplam 2 kiloyu geçince sahte rengi denemeye de başladım. 2-3 balık ta yeşilli sahteyle yakalayıp, saati 01:00 edince dedik yeter. Orkinos terbiyesizine benzemeyelim. Tahminen 3 kilo civarı balığımız olmuştu. Çok ta eğlenmiştim. Son zamanlarda yaptığım en keyifli av bu olmuştu.

Balıkları 2 kere de pişirdik. Fleto çıkartarak çok çok az yağda, seramik tavada yaptığım balıklar, kolyoz türüne göre gayet lezzetliydiler.

Balıkların bazıları yakalanınca son yedikleri avı kustu. Fotograflarda küçük balıklar göreceksiniz. Onlar kolyozun kustuğu avları.
    Keyifli avlarınız, huzurlu yaşamlarınız olsun.

2. UtkuOmer

UtkuOmer Utku Omer Kucukberber

En İyi Avı:
    5kg Kofana
    Yine süper akıcı bir anlatım Volkan abi tebrikler :) Başlığı gördüm sonra altında volexi gordum direk tıkladım aşağı fotolara kaydım bi baktım kolyoz :D

Şaka maka keşke ona göre bi takım götürseydiniz abi heyecanı yeter. Kocaman kocaman orkinoslar eksik olmasın oltandan devamını dilerim

3. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Volkan raporu okumayali epeyi olmuş, özlemişiz. Iyi bir avdan sonra tekrar gitmek için ayak diriyor insan. Birsürü bahane üretiyoruz. Ufak tefek spin avlarini saymazsam bu sabah gittim yayin için. O da hiç olta atmadığım ama potansiyel gördüğüm bir mekandi. Öngörülerimin muhtesemligi sayesinde 2bucuk saat sandalyede dibek gibi oturup eve geldim :D

Tebrik ederim güzel kolyozlar. Bunlarin tek gideri tava veya pilaki. Başka türlü saman.

4. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    :laughing:
    Teşekkürler Utku, keyif aldığına sevindim. Başlığa bakıp, fotoları görünce biraz hayal kırıklığı yaşamışsındır ama bizdeki hayal kırıklığını görmen lazım. :D Devasa balıklara baka baka kolyoz, istavrit tutmaya çalışmak kadar hayal kırıklığı yaratan bişey olamaz. :D
    Orkinosa göre takım götürmek pek imkanlı değil benim için. :D Zaten birkaç hafta görülüp gidiyorlar. Şimdilerde yoklar. Geçen sene de görmüştüm daha büyük bir sürü. Abartısız 50 kilo var balıklar. Adam boyu. Sırtını falan gördüm. Büyük teklerle jig kamışlarıyla tutuyorlar belgesellerde. Kemer falan kullanıyorlar. Tekerlek gibi çıkrıklarla falan. Tekneye alması bile 2-3 adamla yapılıyor. 3 metre yüksekteki limana almak için vinç lazım. :D

:laughing: :laughing: :laughing:
    Teşekkürler Roy, bende yazmayı, yazışmayı özlemişim de malum. :(
    İnsan demoralizeyken değil yazışmak selamlaşmak bile istemiyor. Özellikle ben çok etkileniyorum. Kendimi yeni yeni toparladım. Bir de hedef balık değil de eğlencelik görünce ava gitmek bile çoğu zaman zor geliyor.
    Keskin öngörülerinle güzel avların yeni keşif meraların olsun. :D

5. Emre

Emre Emre

Favori Kamış:
    Lineaeffe Spider Surfer 420cm, Okuma V-System 2,40
    Favori Makine:
    Shimano EXAGE 6000 FC, Daiwa Windcast S 5500, Okuma Safina 40
    En İyi Avı:
    Levrek 8kilo
    Volkan bence sen artik kitap yazda doya doya okuyalim. :)
    Orkinoslara gelesin :) Avdan çok güzel ve akıcı anlatımın bizi heyecanlandiriyor.
    Yoksa hayatta böle uzun yazilar okumam üşenirim :)
    Başarili avlarinin devamini dilerimki bize okumasi nasip olsun :)

Keyifli avlar dilerim.

6. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Volkan konunun başlangıcı ile gülmeye başladım :D Varsın orkinos ortalıkta fink atsın sen yine döktürmüşsün.Ben de uzun zamandır balığa çıkamıyorum.En son 20 gün civarında bi akşam spin denedim malum boş döndüm.Odanın kenarına bıraktım o günden beri malzemeleri bile temizlemedim.Sendeki isteksizliğin aynısı bende de var anlayacağın.Son günlerde farklı bölgelerden enteresan av raporları geliyor ben de ufak ufak kulakları dikiyorum yine :D :D Sanırım yakın bir zamanda surf denemesi yapa bilirim.Senin kadar balık tutamasam da olur yeterki senin gördüğün orkinosları uzaktan göreyim bari :) Kolyozları tek tek toplamışsın arkadaşım ganimet iyi.İnşallah bundan sonra boş dönmezsin.Yahu bir de video çek be kardeşim :D

7. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkürler Emre, daha güzel avların olsun. Bizler de senden okuyalım inşallah. :)

Orkinosları görünce başka balık göremiyorsun, hepsi çil yavrusu gibi dağılıp, yok oluyorlar. Yahut av oluyorlar. Surf denemende sana başarılar dilerim.
    Bende Eylül gibi spine başlamayı düşünüyorum. Keyifli avların olsun. :)

8. timursen89422

timursen89422 timur

tebrikler volkan raporunu özlemişiz:) kolyoz tutması en zevkli balıklardan... bizde haftada bir iki oralardayız.ışık muhabetinide anlatınca baya bi güldüm...ışığı yakıyoruz senin dediğin gibi ısıksızlar yavaş yavaş yaklaşıyor adam bakıyom 10metreden atıyo yegeç gibi yan yan gele gele yarımsaat sonra bi bakıyom ensemden olta atıyo:D ışığımız bol iki üç lamba yakıyoruz.denk gelirsek bekleriz ışığımıza :) nice güzel avların ve raporların olsun:)

9. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing:

Hahahaha valla çok güldüm. Ortamı düşününce insan daha bir gülüyor. İste o yengeçlerden biri de benim. :p Tabi ben o denli, densiz değilim enseden atacak. 5 metreden fazla yanaşmıyom kimseye. Biraz az tutuyom ama olsun. :p

Gerçi bu hafta işe yarar mı bilmiyom ama 2 tane şarjlı lamba aldım. :D
    Güçlü modda 8 saat gidiyormuş sözde. :rolleyes: 300 metre mesafeli ki o da sözde. :) Bu hafta nasipse deneyeceğim. Cuma veya c.tesi günü.
    Sizi de görürsem keyifli olur. :) Nasipse denk gelirsek mutlaka rahatsız ederim. Keyifli avlarınız olsun. :)

10. zaad

zaad ZAFER

Ellerinize sağlık öykü tadında çok güzel bir paylaşım olmuş.

11. achills

achills Murat Tunalı

Favori Kamış:
    El oltası
    En İyi Avı:
    Kofana,kalkan,kırlangıçlar
    Çok güzel bir rapor olmuş.Okurken keyif aldım.Ellerinize sağlık..

12. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Çok teşekkürler, sizlere de nice güzel avlar dilerim.

Yorumunuz için teşekkürler, daha güzel avlar sizlerin olsun.

13. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Forumu takip ettiğimi düşünsenm de raporunu gözden kaçırdığım için kendimi suçlu hissettim banghead Volkan rapor yazarda ben nasıl kaçırırım cyrr

Neyse ki geçte olsa keyifli avını ve muhteşem anlatışını yakaladım. İnan ki aynı sıkıntılardan hiç balığa gitme isteğim olmasa da biraz gündemden uzaklaşmak iyi geliyor olsa gerek. Kolyos yakalaması çok zevkli bir balık. Hele ki LRF kamışıyla çok eğlenceli oluyor. Kendo baby jig beyaz ile çok almışlığım var. Keşke bahsettiğin yere gidebilsem de biraz kafa dağıtabilsem. reeling

14. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkürler Sinan, mahcup edici güzel sözlerini birazcık hakediyorsam ne mutlu bana. :eek:

Evet balık bol olursa insanı tüm düşüncelerinden, sıkıntılarından kurtarıyor o avlak ama hergün aynı performansta olmuyor. Hatta çoğu zaman bu bereketin çok çok uzağında kalıyor.
    Geçen cuma gene gittim. Avlak terkedilmiş gibiydi. Normalde 30 kişi olur ortalama. 10 kişi zor vardı. Yalnız 2 kişi ışıklıydı. Kolyoz ortalarda yoktu. Çok çok az sayıda iri istavrit türünden olupta irileşememiş küçük istavritler vardı. (20 cm civarı) :D

3-5 te zargana gördüm o kadar. 3 saat çalışma sonucu 0 çektim. :D

Keyifli bol balıklı avların olsun. :)

15. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Yine tadından yenmez bir anlatım olmuş. Keyifle okudum, ellerin dert görmesin abicim. Nice güzel günlerde nice gönlünce avlara inşallah.:)

16. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkürler Nuri abi, daha güzel avların bol raporların olsun da bizler de okuyalım.