Somon Balığı Diye ne yiyoruz ??

Konu, 'Denizdeki Canlılar' kısmında ssLh tarafından paylaşıldı.

1. ssLh

ssLh Salih

Favori Kamış:
    Okuma Savant 420
    Favori Makine:
    Ryobi applause 6000
    Merhaba,

Arkadasla ibilerim iki gün önce babam balıkçıdan 15 Liraya somon almış balık yaklaşık 800 gram 1 kilo vardı temizlemişler afiyetle yedik fakat aklıma takılan bir soru var.Bildiğiniz gibi ithal uskumruyu palamut diye satan balıkçılar var babamın almış olduğu somon balığının eti beyazımsı hafif kahve tohlarındaydı ama bildiğim kadarı ile somon etinin turuncu tonlarında ve beyaz cizgili bir eti var acaba somon diye başka bir balık yemiş olma ihtimalimiz varmı ? yada bu somon çiftlikler de üretiliyormu fiyatının uygunluğu tadı hepsi iyi hoşta ne yediğimizide bilelim.
    Saygılarımla.

2. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Ülkemizde Alabalık ve Somon abi kardeş gibi görülür. Çoğu kişi ve hatta balıkçı büyük alabalığa somon der. Kısacası siz alabalık yemişsiniz diye tahmin ediyorum. Afiyet olsun.

3. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Sudak da olabilir

4. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Kesinlikle iri gökkuşağı alabalığını yemişsinizdir Somon diye.

Maalesef bazı balık satıcıları bu balık ve balıkcılıkrtan pek anlamayan halka muhtelif balıkların benzerlerini adeta yutturuyorlar.

Örnek vermek gerekirse

Tombik=Palamut

Yazılı orkinos=Torik

Kızılkanat=Mercan

Çapak=Karagöz

İsrail sazanı=Karagöz

Tirsi=Lüfer

Gibi.

Sevgiler

5. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    daiwa crossfire(spin) okuma salina
    Favori Makine:
    shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
    Karadeniz somon olarak geçiyor pazarlarda bende almıştım geçenlerde güzel tadı var. bildiğim kadarıyla deniz alası. çiftliklerde yetiştiriliyor. hatta bir kaç sene önce bir çiftlik patlamıştı kartal ve bostancı sahillerinde bolca yakalanmıştı.

6. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    daiwa crossfire(spin) okuma salina
    Favori Makine:
    shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
    tirsi yi karadeniz lüfer diye satıyorlar :D

7. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Akvaryumların meşhur köpek balığı(pangasius) da DİLBALIĞI fleto diye kakalanır.Sirazın kafasını kesip turna ,kadife balığının Ala diye satıldığınada tanık oldum.Yani bu esnaf grubunda yalanda sınır olmaz.O yüzden ''balık tazemi'' ''yağlımı'' vs. gibi absürt sorular sorulmamalı derim ben ,cevap nasıl olsa aynı olacak ''denizden yeni çıktı ağğbi,yemede yanında yat'':) :) :)

8. sansar

sansar Reha Botsalı

En İyi Avı:
    Balon Balığı
    Ben de Ankara Ulus halinde sudakların mezgit diye satıldığına şahit olmuştum. Orada başka bir balıkçıdan balık alırken de bu durumu söyleyince "Bazı balık dümensiz satılmıyor." cevabı almıştım. idk

9. undesirable

undesirable Yiğit

Kadıköy balık pazarında da arada bir akya palazlarını olta kofana diye amiyane tabirler kalın kalın giydirdikleri olmuyor değil. Eh tulumu giyip eline maşrapa alan balıkçı, gözlük fular takıp çarşıya inen gurme olunca köseleyi kaynatsan Kars kaşarı diye satarsın.

10. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Panga fileto diye satılıyordu kipa da. Nasıl bir balık bu dedim? Dil balığı abi diye cevap verdi reyon görevlisi. Eve geldim hemen nette araştırdım. Panga=pangaisus. Tadı güzeldi ama:hungry:

11. mertparlak

mertparlak Mert PARLAK

En İyi Avı:
    300Gr İstavrit
    Abi pangasuslar senin elinden çok geçti hiç yedinmi Discusun tadıda çok güzeldi heralde kedi yalana yalana bir kalmıştı :)

12. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Tirsiyi ada lüferi diye :) utanmadan lüfer fiyatına satan mı istersin, sarpaya karagöz diye etiket yazan mı... :( yoksa dilimlenmiş köpekbalığını kılıç diye müşteriye iteklemeye çalışan mı... :mad:

Memlekette tüketici balıktan anlamayınca, ahlaksız sahtekar balıkçılar yalandan dolandan vazgeçmeyecek belli ki...

13. 2ncay

2ncay tuncay

En İyi Avı:
    13 kg sazan ve lüferler
    Bayat baligi satmasinlar da isimlerini değiştirmeleri fazla sakıncalı değil herhalde zira balık türlerinden pek anlamıyoruz sazan balıklarını denize salan adamı hatirliyorumda normaldir bence yoksa onca balik ziyan olur kimse almaz.bu arada lüks bir avm nin balik reyonunda çalışan arkadaş sardalyayi reyona koyuyor akşama kadar alan yok etiketi değiştirip atlas okyanusu sardalyasi yazıp iki katı fiyata bir iki saatte satmış kaziklanmayi seviyoruz galiba ne dersiniz.