TRT Yine Sözüm Ona Belgeselleriyle Bilinçsiz Avcılığı Özendiriyor

Konu, 'Zıpkınla Balık Avcılığı' kısmında Zıpkıncı İbo tarafından paylaşıldı.

1. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Az önce TV kanallarında dolaşırken TRT Belgesel kanalında Zıpkınımın Ucunda adlı sözüm ona bir belgesel dikkatimi çekti. Evren ve Cengiz adlı iki gencin zıpkın avlarını gösteriyor ve anlatıyor.

Sualtı görüntüleri iyi hoş ama programın bilinçsiz avcılığı özendiren bir içeriği var. Güya kurallara saygılı, çevreci bir üslupla av yapan bu gençler maşallah orfozları, lagosları vurup vurup kahraman asker edasıyla avın hikayesini anlatıyorlar. :eek: :eek: :(

Bu arkadaşların mevcut amatör balıkçılık tebliğindeki ZIPKIN AVCILIĞINDA BU TÜRLERDEN GÜNLÜK SADECE BİR ADET AVLANABİLİR maddesinden haberleri olmadığı anlaşılıyor. :(

Bkz: Tebliğ 3/2 - Dördüncü Bölüm - Madde.15 : c) Sualtı tüfeği ile orfoz veya lagos türlerinden günlük olarak en fazla 1 adet avlanabilir.

Tabi bu noktada tebliğdeki kafa karıştıran bir nokta da dikkatimizi çekiyor. Zıpkın avcılığı için hal böyleyken 12. maddede yer alan çizelge-7'de orfoz ve lagos için günlük azami 3 adete izin veriliyor (yani olta için). Olta için azami 3 adet ve her biri asgari 45 cm'e izin verilirken zıpkın avında sadece bir adet deyip geçilmiş. Oltayla da avlansa, zıpkınla da avlansa o boydaki ve sayıdaki balık habitattan alınıp yok edilmiyor mu? Hangi araçla avlandığının bir önemi var mı? diye soruyor insan. Eh işte bizim tebliğimiz bile böyle eksik, zayıf, etkisiz.. :(

Dönelim TRT'deki programa. Haydi bu gençler tebliği bilmiyorlar da programın esas sorumlusu olan TRT'nin sözüm ona belgesel yapımcıları hiç mi yaptıkları işin içeriğini araştırmazlar, açıp okumazlar veya bir bilene sormazlar?! :(

Bir de programda avladıkları orfoz ve lagoslara "şeytan balığı" dedikleri dikkatimi çekti. Balık farklı bir isimle anılınca yasaklardan kaçılmış olmuyor. Programdaki gençlerin balığa bu kasıtla şeytan balığı dediğini tahmin etmiyorum, belki de yerel söylenişi böyledir ama malesef ülkemizde birçok balık türünde limitler farklı isimlendirmelerle sulandırılıyor.

En çarpıcı örnek de hepimizin bildiği gibi lüferdeki cm sınırlaması. Lüferde alt sınır 20 cm iken balıkçı tablalarında gördüğümüz parmak kadar defne yapraklarına tepki gösterince balıkçı lafı gargaraya getiriyor, bu lüfer değil, çinekop veya sarıkanat deyip sanki başka balıkmış gibi karşısındakini enayi yerine koymaya çalışıyor. Konuyu detaylı bildiğinizi hissettiği anda ise saldırganlaşan balıkçılar var.

Bu program doğrudan orfoz, lagos gibi yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan hassas türleri tanıtan bir belgesel olmadığı için bilgi eksikliği belki mazur görülebilir. Zira bu belgesel bir zıpkın avcılığı belgeseli. Fakat ne olursa olsun orfoz ve lagosun zıpkınla avcılığını özendiren bir program olduğu kesin. :( Hem de amatör avcılık tebliğinden habersiz şekilde hazırlanmış bir program. Yazık.. :(

TRT'deki böyle yapımları, üstelik belgesel olduğu iddiasındaki yapımları izleyip de usulsüz av yapanlara laf söylemeye hakkımız kalmıyor. Kusurlu av yapan adam bu işte öğrenci ise bu programlar da onların öğretmeni. Hoca ne yaparsa talebesi katmerlisini yaparmış... imam - cemaat hesabı yani..

2. Şimal

Şimal İsa Sivri

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20
    Favori Makine:
    Daiwa Emcast Plus 5000
    En İyi Avı:
    Balık Avı Dostlarım...
    Merhaba İbocan dostum, bu ve benzer durumlara ülkemizde sıkça rastlanmakta maalesef, bana göre bunun en önemli sebeplerinden biri, seninde belirttiğin gibi insanların yaptıkları işe saygı duymamalarından ve hakim olmadıkları bir konuda araştırma yapma gereği bile duymamalarından kaynaklanmaktadır.
    Adam oltayı alıyor ve denizden çıkacak herşeyin kendi hakkı olduğunu düşünüyor, limit tebliğ hak getire...
    Cem Yılmazın reklamlarda dediği gibi "Eğitim şart" :thumb:

3. mertparlak

mertparlak Mert PARLAK

En İyi Avı:
    300Gr İstavrit
    Ülkemizde sulandırıp kahraman moduna sokmayı severiz balıkçılıkta yeni çığır açacak arkadaşlarda onlar olsa gerek Belgesel çekmeyi bile doğru dürüst bilmiyoruz Tv2 kanalında Büyük Balık Avcıları adında belgesel başlıyacak 4 ekimde ben şahsen sabırsızlıkla bekliyorum programı benimkisi yabancı hayranlığı değil adamlar işini yapıyor bizler bul vur yok et olarak lanse ederken bu tip belgeselleri adamlar tam tersi ni yapıyor

4. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    İsacan, kıymetli dostum selamlar.. :) Uzun zaman oldu haberini almayalı, sen haber etmişsindir de ben uzak kaldım besbelli.. iyisindir umarım..

Dediklerinde çok haklısın, Cem Yılmaz deyince, eğitimin şart olduğunu ancak komedi malzemesi yapabiliyoruz işte, daha ötesi yok bizde... güler misin ağlar mısın hesabı...

5. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Doğru diyorsun Mert... TV2 kanalı dediğin hangisi yani? Yabancı kanal mı? Uydu mu kablolu mu, nedir?

6. mertparlak

mertparlak Mert PARLAK

En İyi Avı:
    300Gr İstavrit
    Yok Abi Karasal yayın

http://www.tv2.com.tr/

Kanal Reklamlarında belgesel diye tanıyordu ancak Wicked Tuna yı yayınlayacaklar açıklamasını okudumda bende sadece orkinosları tutuyorlar ve satıyorlar :)

7. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Anladım, sağolasın..

8. yunuss

yunuss Yunus Ahmet SARIHAN

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    3 kg rus kefali
    Merhaba acaba izlediğiniz programın saat ve tarihi neydi eğer söyleyebilirseniz trt ye bir şikayet maili atacağım belki ilgilenirler sanmıyorum ama yine de şansımı deneyeceğim

9. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Merhaba... bugün, yaklaşık iki saat önceydi..

10. erhankarlı

erhankarlı ERHAN

ibrahim bey bir yanlısınız olmasın?? cengiz kaynar (ki kendisi ile hic tanışmadım ve avukatlıgını da yapacakdeğilim) kendisini cesitli forumlardan yıllardan beri takip ederim Bizim camiamizda bilincli ve doğaya saygili biri olarak bilinir tanınır.. Videolarını izlerseniz bazılarında koca koca sinaritleri sadece seyredip görüntü aldıgını bile görebilirsiniz.. ayrıca sirküleri bilmeme gibi bir durumu oldugunu sanmıyorum cahil bir insan hic degil gayet kulturlu biri oldugunu dusunuyorum ..ilginc bir durum sasırdım gercekten .. birde ben izleyeyim sunları bi bakalım..