Boğaz'da çapari kurşunu farkı

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Azer tarafından paylaşıldı.

1. Azer

Azer Azer

En İyi Avı:
    Levrek 46 cm, 1100 gr
    Merhabalar,

Normalde Moda-Kadıköy'den çapari atıyorum. Bu aralar buralarda pek balık çıkmıyor. Boğaza gitmeyi düşünüyorum. Burada kullandığımız kurşun en fazla 60 gr (genelde 35 gr). Boğazda ise genelde 100-150 gr kullanıldığını duydum. Sorum şu ki, boğazda 50-100 gr atarlı bir kamış ile 60-70 gr kurşunlar çapariye bağlayıp atarsam, bunun ne gibi dezavantajları olabilir? reeling

Teşekkürler,

2. balikci_82

balikci_82 nusret

Favori Kamış:
    okuma salina 4.20 3 parça
    Favori Makine:
    daiwa windcasst
    En İyi Avı:
    #direnlüfer
    boğazda o gram kurşunla herkesi toplarsın akıntı çok fazla olduğu için 100 150 gram atıyoruz

3. Akarcı

Akarcı Şükrü

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.70
    En İyi Avı:
    Daha kiloyu göremedi
    Nusret beyin dediği gibi, ilk atışta herkesi toplarsın, tatsızlık çıkar.
    Atarı yüksek tutmakta fayda var.

4. fuat82

fuat82 fuat

Favori Kamış:
    oyster cast advanced surf 4.20 - Okuma V system 2.70m - 10-40 gr
    Favori Makine:
    Okuma av-65-Shimano catana 3000 Fb
    Boğazda baya sıkıntı yaşayabilirsin ağır kurşun atman gerekli bunun için 50-100 atarlı kamışın yeterli olmicaktır.Modadan akşamları yemli lüfer denemesi yapabilirsinde balık yüzünü gösterdi.

5. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Shimano Antares/Vengeance/SuperAero Lineaffe_Spider Surf Okuma_VSystem/hellios/x-safina
    Favori Makine:
    Daiwa_Entoh/Ballistic Shimano_Aernos/KİSU/BULL'S AlbaStar.Pasha 60
    En İyi Avı:
    Yayın/Turna/Alabalık Eşkina/Levrek/Palamut/Lüfer/Kalkan
    arkadaşlarımın dediklerine kısmen katılıyorum. marmara ve boğazdaki ağırlık sebebinin tek farkı boğazdaki akıntıdır. bu akıntı öyle kuvvetlidirki makinalarımızı aşırı zorlamaktadır. size tavsiyem şu yönde olur, bahsettiğiniz kamış ile 125 gramda atabilirsiniz.60/70 gramda atabilrsiniz.

ağır kurşun atarken kamışa çok fazla yüklenmezsiniz bu sebeple sorun olmadan avlanırsınız,
    ama ben illa 60/70 gram atacağım derseniz çok fazla açığa atmadan çok fazla akıntı kuvvetine mağruz kalmadan kurşunu dibe indirebilirsiniz. fakat 100 gramın altında olta atacaksınız çubuk, kandilli, kulleli gibi yerlerde avlanmanızı tavsiye etmem.

rastgelsin

6. Azer

Azer Azer

En İyi Avı:
    Levrek 46 cm, 1100 gr
    Bu bilgi için teşekkür ederim.

250 gr atarlı kamışım da var, ama tabi ki 50-100 gr atarlı kamışa göre çok daha hantal ve ağır. Hafif kamıştan çok çok daha fazla yoruyor beni. Bu nedenle daha hafif kamışı tercih etmek istiyordum. Moda'dan dün akşam mantarlı lüfer takımıyla yemli deneme yaptım, fakat yeme dokunan bile olmadı.

Teşekkür ederim. Mesela üsküdar (iskele)-kuzguncuk mh. arası şu anda özellikle palamut-çinekop çaparisi için uygun olur mu 60-70 gr kurşunla?

7. PEHLİVAN

PEHLİVAN mehmet

Favori Kamış:
    SHIMANO, BROWNİNG, LİNAAFFE, DAİWA, CARMORAN
    Favori Makine:
    Daiwa emblem pro 5000,RYOBİ,spro
    En İyi Avı:
    KIRLANGIÇ 3,5 kg
    Azer arkadaşlar gerekeni yazmış benim diyeceğim boğaza gideceksen takımını o şartlara göre değiştirmen gerekecektir, bu rüzgarlı havada en az 125 gr ve üzeri çalışman gerekecek rüzgar artınca 150 gr bile kafi gelmeyecek,idk Ayrıca oradaki insanlar genelde oranın müdavimleriler yaptıkları çaparileri genelde kendileri yapar senin yapacağın bir hata oradakilerin emeklerine yazık edecektir,Tekrarlıyorum elindeki sistem boğaz için yeterli değildir, Herkez anlayışlı olmayabilir oraya gittiğine gideceğine pişman olabilirsin,Uyarılarımı Lütfen yanlış anlama Tamamen dostane tavsiyeler ne demişler dost acı söyler :laughing:

8. Azer

Azer Azer

En İyi Avı:
    Levrek 46 cm, 1100 gr

Teşekkür ederim. Dost acı söyler, ben de öyle düşünüyorum :)
    Daha ilk kamışımı Mayıs'ta aldığım için zaten herkesin olta attığı yerde olta atmam, kimseye zararım dokunmasın diye az aralıda olta atarım. ;)
    Benim sorum ise, başkalarının takımlarına karışmasından ziyade, kimsenin olmadığı bir yerde atarsam dezavantajı ne olur? Balık tutamaz mıyım?idk

9. Şimal

Şimal İsa Sivri

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20
    Favori Makine:
    Daiwa Emcast Plus 5000
    En İyi Avı:
    Balık Avı Dostlarım...
    Azer kardeşim, dezavantajları şunlardır, boğazda hafif kurşunla uzağa atamazsın, dibe inemezsin, yoğun akıntıyla birlikte su üstünden kıyıya parelel olarak çekersin ve balık alman bu şartlarda mümkün olmaz.Üstelik palamut ve çinekop çaparisi demişsin, bu balıklar surf atışlarla çok uzakta olan balıklar, keza istavrit içinde durum çok farklı değil, belki akşam suyunda kıyılayan kıraçalardan alabilirsin ki sanırım bu da pek arzu ettiğin bir şey değildir.
    Madem ağırda olsa atarı yüksek bir kamışın var, onunla az ve öz bir av yapman bence çok daha akıllıca olur. ;)

10. Azer

Azer Azer

En İyi Avı:
    Levrek 46 cm, 1100 gr
    Çok teşekkür ederim. Tam istediğim cevabı aldım. :thumb:

11. emrepasa

emrepasa emre

150 gram kurşun atılabilen çapari var mı yahu :confused:

12. Azer

Azer Azer

En İyi Avı:
    Levrek 46 cm, 1100 gr
    Reklam gibi olmasın ama Vurgun çaparinin 80 ve 150 gr versiyonları var ;)

13. Starting 74r

Starting 74r Kenan güç

Reklam gibi oldu bile ve bende gittim aldım vurgun çapari
    Peki bu capariyi hangi kuvvetle atarsak kursun bağlantı yerini koparmayiz
    Tecrübeli ustalar fikirlerini beyan ederse memnun oluruz, tesekkurler