İzmir DropShot

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Av.AHK tarafından paylaşıldı.

1. Av.AHK

Av.AHK Ali

Günaydın arkadaşlar. Son dönemde dropshot malzemeleri toparlamaya başladım. Gerek silikonu, gerek kancası, gerek uygun misinası olsun toparladım ancak dropshot için olan küçük silindir kurşunlardan bulamıyorum. Onun yerine iki ucu delikli 30-50 gramlık kurşunlardan kullanmayı düşünüyorum. Cuma(yarın) akşam için kıyıdan avlanmayı düşünüyorum ama bu dropshot özellikle kurşunu yerden sürtmeli olduğundan taşlık alanda takılma sorunları olacaktır. Karşıyaka-Güzelbahçe taraflarında dibi sakin, takılma problemi yaşamayacağımız alanlar bilen arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Orjinal dropshot, sürütme yapılmayan, yani dibe dimdik indirilip bırakılan bir takımdır.

Ama orjinal dropshot zaten sadece bir kaç gölde kullanılır. O yüzden kafa karışıyor tabi bu cenahta.

Dibe inilip, öyle kurşun vs. takılacaksa takıma, hele hele ki sürütme filan yapılacaksa, drop shot kullanmanın herhangi bir faydası yok ama zararı var bir miktar. Tavsiyem klasik köstekli takımlar olacaktır.

Bildiğim kadarıyla bu dropshot mevzusunu ortaya koyan ilk adam benim. O zamanki niyetim, bilhassa şamandıralı su üstü takımlarda, akıntısız durumda daha iyi netice veren bu takımları tanıtmaktı. Boğazda, akıntı burnunda bile, şamandıralı bir takım akıntıdan hiç faydalanamaz. Tipik köstekli takım, bedene sarılır, iyi netice vermez.

Ama teknede, geziliyor, dibe indiriliyorsa, dropshot pek iyi bir tercih olmaz.

3. Av.AHK

Av.AHK Ali

Teşekkürler SKOYLU, sürtmeden kastım kısa çekişlerle kurşunu yerden hafif keserek sahteyi oynatmaktı. İzmir Urla hastane adasının sağlı sollu kumluk olduğunu öğrendim, orada deneyebilirim. aynı şekildeki sistemde silikon karidesi de atıp hafifçe oynatarak dikkat çekmek mümkün diye düşünüyorum. Hatta karides için ışıklı vs ise, attıktan sonra sadece kurşunu hafif hareketler yerinden oynatarak karidesin aksiyon almasının sağlanabileceğini düşünüyorum. Ve bir de ek bir şey söylemek istiyorum. Efervesan/suda eriyen tabletler var, calsium sandoz gibi, misinayı onlardan birisinin içinden geçirerek bağlasak, suya girdiğinde oluşturacağı köpüğün dikkat çektiğini okumuştum. Bu konuda düşünceniz nedir?

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Tamam, kabul, aksiyon alacaktır. Ama tipik bir üç köstekli veya yeldirmenin ucundaki kadar aksiyon alması pek olası değil.

Köpük, ton balığı (yazılı, her renk kanatlı, mavi vs. orkinos) için olmazsa olmazdır. Palamutta biraz işe yarar, bazen. Ama lüferde ters etki yapar. Derin su balıklarında da genelde ters etki yapar, balığı ürkütür.

İyi bir orkinos sahtesi, somun gibi, altıgen kafalı yapılır. Köşeleri çekerken köpük izi bırakır. O tabletler de pek işe yaramaz, daha efektif şeyler gerekir. Ama orkinosların nesli tehlikede, benden burada daha derin şeyler yazmamı beklemeyin. Çok ama çok etkili yöntemler var, ama yurtdışında yasak. Bizim gibi yasak filan bilmeyen milletin elinde tam bir soykırıma sebep olabilirler.

5. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Nispeten derin sularda dikkat çekmek için kösteğin iğne tarafına fosforlu boncuk olabilir. :)

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Takımın iyi aksiyon almasını istiyorsanız...

Yem suda batmayacak yada yüzmeyecek şekilde, askıda kalacak yada çok çok hafifçe batıp/yüzecek gibi ağırlığı dengeli olmalı.

Yem delikli iğne ile, rapala düğümü gibi bağlanmalı. Bilhassa FC misina kullanırken.

Yemin ön tarafı düzce ama dengeli olmalı, akıntı ona yüklenmeli. Bir tür damak gibi düşünün. Ama bu dengesiz, abes olursa yem döner, daha berbat olur.

7. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    http://anglermarkt-buechelmaier.shopgate.com/item/343431342031303034

Muhtemelen bu yukarıdaki linkte olan kurşundan bahsediyorsunuz..
    Tabiki drop shot için bu kurşun şart değil,bu kurşunun özelliği,klipse misina düğümlenmez,sadece sıkıştırılır..takılma oluncada kurşun misinadan rahatlıkla kurtulur ve takımı kurtarırsınız..Bu kurşun yerine uzun herhangi bir kurşun kulanabilirsiniz..Genelde ince uzun kurşunlar,taşlık alanlar için...Yuvarlak misket şeklinde olanlar ise,dip kısımın çamurlu olduğu yerler için kulanılır...

8. Av.AHK

Av.AHK Ali

Zaten hazırlık aşamasında en çok dikkat ettiğim nokta iğnenin silikona geçirilmesi. Olabildiğince düz yapıyorum. Belki hatadır ama silikon karideste bedene uygun eğimler vermeye çalışıyorum.

9. Av.AHK

Av.AHK Ali

Kurşunlar hakkında verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim.

10. Av.AHK

Av.AHK Ali

Fikir vermesi açısında, dik olmasa da yatayda sistem şu diye düşünüyorum; kurşunun 20-30 santim gerisine dik iğneye geçirilmiş silikon, kurşun çok hafif sallanarak ve zıplatılarak çekiliyor.

11. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Ali bey merhabalar, drop shot kurşununu hisarönündeki alamatradan bulmuştuk biz. Bir kaç deneme yaptık ancak pek başarılı olabildiğimizi söyleyemem. Zaten sonra normal at çek avına döndük :)

Ada hastanesinin orada kumluk alanlar var ancak bir çok yeri taşlık bilginiz olsun 3 hafta önce sabaha kadar elimizdeki tüm yemli takımları taktırıp kopardık orda maalesef :(
    Gezer kurşunlu takım bile koptu gitti.
    Adaya giden yolun olduğu kısımda ve tam adanın başlangıcındaki güvenliğin sağ tarafında oldu bu söylediklerim. Tavsiyem deneyeceğiniz kısmı önce sadece kurşun takarak bi kaç tur deneyin ondan sonra takımınızı bağlayıp atın.
    Rast gelsin

12. Av.AHK

Av.AHK Ali

Yasin Bey, çok önemli bilgiler verdiniz teşekkürler. Hastane girişine gelmeden 2-3 kilometre önce kumluk bir alan varmış, şimdi orayı araştırıyorum. Bir de, adaya girip denediniz mi hiç?

13. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Özelden yazıyorum :)

14. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Şunu belirtmek istiyorum..Drop shot ile atçek bayağı değişik disiplinler,drop shot'ta başarı takımı gayet yavaş çekmekten geçer,hatta bazen milim milim oynatarak toplanmalıdır takım...

15. Av.AHK

Av.AHK Ali

Benim hedef disiplinim de tam olarak dropshot açıklamanız.

16. Av.AHK

Av.AHK Ali

İki adet silikonun görselini bulamadım, biri üç-dört santimlik diğeri yaklaşık 10 santimlik iki adet silikonla beraber;

Kırmızı olan [​IMG]

TriggerX simli parlak kırmızısı [​IMG]

iğne çeşidim 2 farklı boydan; Owner marka [​IMG]

karidese owner iğneden mi taksam yoksa aynı sistemde bağlanmak koşuluyla içinden çelik tel geçirip arkadan 3lü mü sallandırsam bilemedim. telde boşluk olacağı için aksiyonu ve dengeyi bozabilir gibi geliyor