makinelerin drag gücü nedir,ne işe yarar???

Konu, 'Makineler' kısmında night fisher tarafından paylaşıldı.

1. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Bu gün malzemeci dostumun dükkanını ziyaret ettim,
    çay faslında,''dostum iyiki uğradın,son zamanlarda gelen müşteriler,makinelerin dragını soruyor.sen bilirsin bu işleri,nerde yazar bu drag mırag zamazingosu,anlatda bende öğreneyim:) '' dedi.
    - Benim bildiğim kalamaya drag dendiği,drağı ne yapacaklar,çekerini falan soruyorlardır,oda yazıyordur herhalde kutusunda yada broşüründe dedim,güldü.
    en meşhurundan,en çançin çon markaya kadar,bir sürü çeşitli büyüklükte makinenin kutusunu broşürünü hatmettim,ne drag ne çeker hakkında tek veriye rastlamadım.Oysa bu makineler,internet sitelerinde şu kadar çeker,bu kadar max.drag falan diye tanıtılmaktalar.
    Peki bu veriler neden ambalajında,üstünde yada broşüründe yer almaz,yada yer alırda benmi görememekte,yada görüp anlayamamaktayım.:(
    Bu konuyu tekniğiyle bi izah edecek arkadaş,olsa olsa sitemizde olur diyerek bu konuyu açıyorum.
    Nedir bu drag(max.drag),makinenin çeker kapasitesi nasıl öğrenilir,bu konuda bilgilerinizi esirgemeyiniz sevgili BALIKAVI.NET dostları.
    herkese rastgelsin...

2. mertparlak

mertparlak Mert PARLAK

En İyi Avı:
    300Gr İstavrit
    Bende senin gibi biliyorum Abi Kalamanın dayanabileceği maksimum ağırlığı gösterir

3. İnan01

İnan01 İnan Köse

Favori Kamış:
    Daiwa Crosscast 2.59 28-84 / Major Craft Skyroad 2.44 7-23
    Favori Makine:
    Shimano Twinpower HG 4000 / Shimano Stradic Ci4 3000
    En İyi Avı:
    Balık
    Benim bildiğim kadarıyla; kalama kapalıyken, makinenin dişlilerinin çekebileceği ağırlık o makinanın drag ı dır :)

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Pratikte, makineye saracağınız misinanın en fazla hangi kalınlıkta olması gerektiğini gösterir. Daha doğrusu, en fazla ne kadar sağlam olması gerektiğini. Bunun öncülleri şunlardır:

1. İnce misina her zaman daha iyidir. Daha ince misina, daha iyi olandır.
    2. Makarada ne kadar çok misina varsa o kadar iyidir.
    3. Misinanın balığı yoracak kadar kalın, bu esnada kopmayacak kadar ince olması gerekir.

5 kg drag, yani kalama olan makineye, 20kg çeken misina sarmak anlamsızdır. Zira, zaten 5 kg yük binince kalama devreye girecektir.

Ama bu değer "kalamanın nihai gücü" olarak yorumlanmamalıdır. Zira tam sıkılmış bir kalama, çok çok daha yüksek kuvvetlere dayanabilir, ilk bakışta. Fakat, kalama çalışırken çıkan ısıyı dağıtma vs. nedeniyle, tam sıkılmaz, anma değerine yakın bir kuvvette açılacak şekilde kullanılır.

5. mertparlak

mertparlak Mert PARLAK

En İyi Avı:
    300Gr İstavrit
    Kısacası balık bizden nekadar misina alıyorsa makinamız okadar draglıdır :)

6. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Peki nerde yazar bu drag değeri??? drag değerinden makinenin çeker değeri nasıl çıkarılır??? yani neye bakarak alacaz makineyi,25 kg lık balık çeksin diye makine alıyorum,satıcıda bu diye verdi bir tane,neresine bakıp okuyupda inanacağım??? 3 KİLOLUK BALIKTA ÇATIR ÇUTUR EDİNCE satıcıya hani 25 kg çekiyodu,kutusunda yada broşüründe yazan değerin altında kırılıp dağıldı,al bunu ver paramı diyebileceğim veriler nereden elde edilir???

7. İnan01

İnan01 İnan Köse

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Balık
    Serdar abi imzaya bayıldım, söylemeden edemeyeceğim :D

8. İnan01

İnan01 İnan Köse

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Balık
    Benim dediğim gibi Fatih abi çok yorma boşver :D:D:D

9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Şimdi önce şöyle bir şey var. Makine shimano ise, bilmem kaç kg filan yazar, ama ona bakılmaz, zira lazım olunca kalama kilitlenir atar. Sahibi de o sinirle makineyi suya atar. Satıcıya gösterecek bir şey kalmaz zaten ortada. Tecrübeyle sabittir.

Sonrasında, makinenin kaç kg balık çekeceğini, drag değeri belirlemez. Yani, 25kg balığı 25kg drag ile çekersin gibi bir şey yok. Bol kilo ile tartılan balık, kilosundan fazla kuvvet üretebilir. 40kg çeken bir orkinos, yeme vurduğu anda 75 km hızla gidiyor olabilir ve makineye gelecek kuvvet, yüzlerce kilo olabilir. Bu halde makinenin patlayıp, bilyasının filan gelip gözünüzü çıkarması olasıdır. Bu da tecdrübeyle sabittir.

Basitçe, ama çok çok kaba bir hesapla, bir makinenin kalama gücünün 20 kat büyüklükte balıklar, o makineyle yakalanabilir. Ama bu kesin kural değil, çok kaba bir genellemedir. Her şey balığın o anki ahval ve şeraitine, sizin ustalığınıza filan bağlı.

Basitçe, mesela, aynı balığı soğuk suda zor yorasınız, ama sıcak suda, hele ki yüzeye pek yakın değilse, aynı balık kolayca pes ediverir.

10. mertparlak

mertparlak Mert PARLAK

En İyi Avı:
    300Gr İstavrit
  11. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Peki makinenin hangi değeri,verisi beni onun gücü(çekeri) hakkında fikir sahibi eder???
    genel tanıtım bilgileri şöyle sıralanıyor,
    MARKA-MODEL..... DİŞLİ/DEVİR ORANI ...... BİLYA SAYISI ............. MİSİNA KAPASİTESİ

x marka y model .......... 4.9:1 ............... 38 :D .......... ..... 200/6 (0.22)
    ......... ......................................................................160/8 (0.25)
    .............................................................................. 110/10(0.30)

Misina kapasitesinde yazan / den sonraki rakam çekermidir ??? bence değil ama sanki çeker gibi duruyor:) nedir??? ne değildir:eek: :eek: :eek:
    MİSİNE KAPASİTESİ ÖRNEĞİN 0.22 İSE 200 M SARABİLİRSİN derken,o bölmeyi koyup yanına rakam yazarak ne anlatıyor??? yada niye anlatıyor??? (tüm makinelerin kutusunda var bu),
    nedir bu???

12. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
  13. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Kaçma Serdar,daha egzantrik sorularım var sırada:) bu işe burada noktayı sen koyacaksın.

14. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Drag degeri verilmemis o kutuda. Makinanin ustunde de yazmaz o deger. Fabrika bilgilerinde alelade yaziliyor iste. Cok da onemli degil gerci. 50kg drag olsa ne olacak. O kuvvete dayanilabilecek mi? Hadi dayanildi diyelim, kac saniye dayanilabilecek... Kamis dayanacak mi? Misina dayanacak mi? firdondu ceker mi? Igne acilir mi, kirilir mi? 4-5 kg drag cok bile. Tabi orkinos, kilic gibi big game kovalamiyorsak.

15. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    200/6 (0.22)

Buradaki 200, 200 yarda, yani 180m filan gibi bir şey. Kabaca, 0.9 ile çarpıyoruz. Bazen, nadiren, bu metre'de olabilir. SArılacak misina miktarını ifade eder.

6 -> Misinanın kalınlığı. Bin defa buralarda konu olmuştur. Amerika'da misinaların kalınlığı, ağırlık birimi olan libre ile ölçülür. Ama bu libre, çekerini filan göstermez, birebir kalınlığını gösterir. Bir yerlerden cut&paste olmak üzere:

1 .......(0.005" Dia.) (0.127mm Dia.)
    2 .......(0.006" Dia.) (0.1524mm Dia.)
    4 .......(0.008" Dia.) (0.2032mm Dia.)
    6 .......(0.009" Dia.) (0.2286mm Dia.)
    8 .......(0.011"Dia.) (0.2794mm Dia.)
    12 ......(0.014" Dia.) (0.3556mm Dia.)
    16 ......(0.016" Dia.) (0.4064mm Dia.)
    18 ......(0.017" Dia.) (0.4318mm Dia.)
    50 ......(0.030" Dia.) (0.762mm Dia.)

Dia, çap demek, ilk sütun lb, yani libre değerini, son sütun ise, mm olarak kalınlık.

16. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    İkinci sorunun cevabı ise şu. Buradaki tabloda verilmiş, en kalın misina, 10 lb kalınlıkta. Sen bu noktada, bunu 10lb olarak çekere çevirmelisin. Onun için, 4.5 ile çarpıyoruz, 4.5 kg buluyoruz. Bu da, burada yazanlara göre en fazla, 4.5 kg çeken bir misina sarmak lazımmış şeklinde çıkarıyoruz.

Tabi bu bir çıkarım. Bize ne kalamanın, ne milin, dişlinin vs. nominal çalışma veya maximum yüklerini gösterecektir. Ama körlemeye gitmektense, bir başlangıç noktası olarak iyidir. Zaten kullanımda belli eder o, misinanın kalın geldiğini/geleceğini.

17. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    eyvallah,görmemişim daha önce yada unutmuşum kızma:D anladım şimdi ne olduğunu ve kafamdan bir soruyu attım,teşekkür ederim:) :)
    Birde şöyle bir değer yazıyor çoğu makinenin kutusunda örn.okuma
    line capacity(lbs/yds) 6/270......10/185......12/135
    ve bunun metrik sistem versiyonu(kg/m)......
    yukarıda ise ikisini bir arada göstermiş demekki;)
    dia. diameterin kısaltılmışı oluyor bende bunu ilave edeyim bari:)

18. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Genelde öyle değilde, yani kg/m değilde, çap/m şeklinde olur. En azından bendeki bir sürü makinede böyle. Mesela, ALBA BETA da, 18-200, 20-165 gibi lb/yards değerleri, hemde 0.45-210, 0.50-170 gibi mm/m değerleri var. Daiwa, Abu vs. hep böyle.

Şunu karıştırmayalım, misina ölçüsü hususunda, amerika'da misina kalınlığı libre ile ölçülür. O libre, kg vs. değil, bir kalınlık ölçüsü. Bu nedenle, metrik karşılığı kg değil, milimetre olacaktır.

19. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Şimdi,ben yarın yine dostum malzemeciye uğrayacağım,bu işi uzmanlara danıştım,sanada aktarayım diyerek, o kutularda yazanların tam ne anlama geldiğini izah edeceğim.Buraya kadar sıkıntı halloldu(aslında sıkıntıyı ben yaptım:D kutuları hatmedip,bişey bulamayıp,bir sürü veriyide anlayamayınca çöktü birden bana :D )
    Benim sıkıntı çözüldüde,dostumun sıkıntısı,müşteriye cevap verebilmek,bak işte kutuda şu yazıyor,dolayısıyla bu makine şu kadar çekiyor,yada drag değeri bu,o yüzden bu ucuz,bu pahalı yada bu daha üstün vesair bilgileri sunabilmek,çünkü yeni müşteri profili ama bilerek ama bilmeyerek bu drag işine kafayı takmış,malı alırken kırk soru soruyor.Arkadaşımda dürüst satıcıdır,palavrayı yalanı sevmez benim gibi ,işin doğrusunu müşterisine söylediği gibi bunu sattığı malın üzerindede teyit edilmesini istemekte. 50 liralık makine ile(aynı kapasitede) 1000 liralık makinenin farkını anlatmak kolay,ne kadar ekmek,o kadar köfteyi bilir bizim toplumumuz,beş yaşında öğretir bize sistemimiz. Ama birbirine yakın fiyatlarda,aynı tip ,farklı markalarde tercih yapmak yada sunmak çok daha zor.Bu durumlarda teknik veriler ön plana çıkmakta,o verilerin anlamını bilmek gerek. Fakat en can alıcı veriler çeker veya drag değerleri ne shimanoda(mesela exage) ne okuma (mesela salina) nede daıwa(mesela regal) nede diğer (ryobi,vs.) markalrın broşür ve kutularında yok:(
    sadece internet sitelerine yazmış bazıları.Oysa ürünün kutusundada belirtmeli ki inandırıcı olsun,ikna edici olsun diye düşünüyorum,ki malzemeci dostum da bu beklenti içinde.
    kutu yada broşürlerde yazanlar tüm markalarda aşşağı yukarı aynı değerler,bu durumda bu veriler,malın kalitesi hakkında bir fikir vermiyor(bilya milyanın asla ölçü olmadığını çinliler bize çoktan öğretti:) )

20. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    doğrudur,bu gün okuma kutularında rastladım birimleri hatırlamıyorum,okuma makinem var ama kutusunu bulamadım bakmak için.:)
    Biliyorsun ben bir mühendisim,bir sürü birim sisteminin temelini hatırlasamda,detayları kullanmaya kullanmaya unutuyor insan,birde internet insanı hiçbir şeyi hafızasında tutmamaya alıştıryor,birim çevirici sitesi sık kullanılanlarda ya nasılsa:)